Skřivánčí píseň vs soví houkání

Určitě jste již slyšeli o typologii rozdělující lidi na skřivany a sovy. Dokonce jsem četla několik srdcervoucích příběhů o narušeném sexuálním životě, protože žena chodí spát se slepicemi a muž nejraději ve tři ráno. Ale uznávám, že zdrojem těchto příběhů byly plátky, v nichž větší hodnotu měly lušťovky a televizní program. 

14365YzN.jpg

 

Nicméně je faktem, že někteří z nás teprve se západem slunce ožívají, aniž by museli pít komukoliv krev. Většinou je krev pita naopak jim a to protějškem, který s naprosto sadistickou radostí vstává hned za kuropění.

 

Já jsem skřivan a muž sova.

 

Během let se náš spánkový režim rozhodně nepřiblížil jakémukoliv kompromisu. Naopak si myslím, že s přibývajícími povinnostmi nebo v pracovně náročnějším období se dokonce dostal do extrému.

 

Muž vypadá většinu pracovní doby jako přejetá želva.

 

Občas se mi zdá, že vydojit z něj nějaké výsledky je těžší než kutálet trabanta do kopce. Ovšem kolem čtvrté páté odpoledne se v něm probouzí doslova zaměstnanec měsíce a během chvilky stíhá to, o čem celý den pouze planě mluvil. Doma zvládne sledovat televizi nebo pracovat na počítači dlouho do noci.

 

Ví, co to je prospat nedělní ráno a ležet v posteli do odpoledne.

 

Pokud bych ho měla vzbudit v nějakou dřívější dobu, garantuji vám, že otevřít hrobku a křísit mrtvé je snazší než vzbudit spící nefalšovanou sovu. Zatímco zbytek rodiny snídá, on usne hned, jak vypadnu z ložnice a přestanu s oživovacími pokusy. Dokonce mu předkládám skutečně pádné argumenty, proč musí vstát.

 

Má to opačný efekt a znechuceně se zavrtá hloub do deky.

 

Snídaně mu nic neříká a startuje se silnou kávou teprve, když uvěří, že skutečně vstal. I přesto není ještě zcela přesvědčen, že se takové nehoráznosti v dopoledních hodinách dopustil. Jít do politiky, prosadí v programovém prohlášení právní postihy za práci v ranních hodinách a nabádání k včasnému vstávání.

 

Jsem skřivan.

 

Nejraději vstávám před pátou. Budík nepotřebuji, stačí, že je venku světlo. Po otevření očí ihned vstávám. Pro delší zevlování v peřinách nevidím důvod. Je to divné být bdělá a ležet. Nejsem nemocná. Zvlášť o víkendu. Není nad to si hned za úsvitu doběhnout k plechové krávě pro čerstvé mléko a vychutnat si kakao dokud celý dům spí a nikdo neruší.

 

14364ODM.jpg

 

Vychutnám si i snídani.

 

Nevadí mi ani sbalit se a jet do práce daleko před začátkem pracovní doby. Mám po ránu elánu na rozdávání a makám za tři. Nalajnuji si, co všechno musím stihnout a většinou to stihnu za dopoledne.

 

Musím.

 

Odpoledne jsem totiž jak piškot vymáchaný v čaji.

 

Stačí mne jen položit na tvrdou podložku, abych se nerozplizla do ztracena. Pokud na mne v podvečer nikdo pět minut nemluví, usnu. Nevadí mi si jít lehnout hned po zprávách. Žádný z hlavních pořadu v televizi nevidím do konce.  Toužím víc po spánku než po pointě filmu. Ano, možná je ještě venku světlo, ale když zavřu oči, ani to není poznat. Letní noci jsou krásné, letní rána ještě hezčí. Všude je klid, voní rosa, tráva, slunce se teprve klube, kostky ještě nejsou vrženy. Užívám si rána.

 

Jelikož ani jeden z nás nemá zvyk během sexu spát, partnerský život nám to zatím nijak nenarušilo.

 

Chápu, že sově čechrá peří, pokud ráno šmátrám hrnec, abych svařila mléko, nebo pokud se rozhodnu pro nějakou jinou hlučnou činnost v kuchyni. Nemám potíž třeba upéct čerstvou buchtu k snídani, zavařit okurky nebo po tom všem umýt nádobí a nachystat snídani na vidličku.

 

Chodíme alespoň spát spolu.

 

Tedy lehneme si spolu. On kouká do noci na televizi. Já si otevřu knížku, abych na druhé maximálně třetí straně padla hlavou mezi písmena. Těžko soudit, jaký má vliv na partnerský život kombinace skřivana a sovy, ale jako barometr to funguje skvěle.

 

Brzy ráno zachráním z postele ovladač.

 

Hrozí, že ho rozlehne, až sebou mrskne na druhou stranu, když zachrastím v kuchyni pikslou na kávu. Muž zase každý večer vytáhne z pod mé hlavy knihu, abych neměla ráno tiskařskou černí pokérovaný obličej.

 

Ráno mu udělám míchaná vajíčka a černou kávu, aby všechno stihl a nešel z domu nalačno, když vstává na poslední chvíli.

 

14363Y2V.jpg

 

To večer manžel ještě koukne do pracovní pošty a připraví mi věci na druhý den, abych je ráno nemusela hledat.

 

Dokud tohle funguje, tak můžem klidně jako smíšené hejno plachtit dál.

 

ToraToraTora


9373OTY.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 10 čtenářů průměrem 4.7 bodů z pěti


Čtěte také:

Znásilnil mě, nebo jsem mu dala?  
Hledáte muže, který má rád ženy? Počkejte si nějaké to století 
Mezi mužem a ženami - druhá ukázka 
Nemocný muž. Sám titulek na drama postačí... 
Seznamka? Já bych jí nezatracovala...i když.. 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
#103971
Jsem taky sova

lejbrse
Zaslat zprávu
Přidat do přátel
post Zaslal: 27.06.2014 18:10
 

Jsem taky sova chodím spát tak nejdřív kolem druhé ranní někdy i později,ale celé dopoledne at na mne nikdo nemluvímstejně nevnímám.A žít se skřivanem,to si neumím představit.ale článek mě moc pobavil.

 

 
Avatar
post Zaslal: 24.06.2014 21:19
 

Díky všem za milé reakce. Omlouvám se, dnes jsem tu nemohla s vámi pokecat, měli jsme velikou akci , která se chystala skoro čtvrt roku. Dopadlo to báječně, jenom jsem vyždímaná jako citron, takže se musím zdržovat poblíž postele, až usnu, aby mě už nikdo nemusel stěhovat.

Ale nebojte, v pět ráno jsem zase jak rybička:)

 
Avatar
post Zaslal: 24.06.2014 19:42
 

Jsem sova, většinu života jsem ale nucená být skřivanem. Ach jo. Aspoň o víkendech to doháním. Ha Ha

 
post Zaslal: 24.06.2014 14:36
 

Sova byl prý i pan Miroslav Horníček, údajně od něho pochází (pro sovy velmi pravdivé) heslo: "Ať vstávám, kdy vstávám, probouzím se v jedenáct."

 

Pracovní doba u nás ( v celé Habsburské monarchii) pochází taky od jednoho skřivana: František Josef I. prý vstával i v létě ještě za tmy a nutil k tomu všechny okolo. No a zůstalo to po něm dodnes.

 
Avatar
post Zaslal: 24.06.2014 13:42

Odpověď na příspěvek #103645
Uživatel: benja

Vidíš, to mě nikdy nenapadlo, že vy to máte taky komplikovaný....
 

Sranda, ja mam prave pocit, ze k tomu- neco mezi-  smeruji. No, vsak cas ukaze, ze ? :)

Birliban, muj milovany hrdina...Love it

 
Avatar
post Zaslal: 24.06.2014 13:33

Odpověď na příspěvek #103643
Uživatel: Birliban

Benjo, kazdy asi bude bojovat za SVOU stranu :). Za Skrivany vim sve, pusobime ponekud...
 

Smile Vidíš, to mě nikdy nenapadlo, že vy to máte taky komplikovaný. Ale, abych pravdu řekla - návrh ve stylu- večírek začíná v deset by mě taky nenadchl. Já  jsem sice ráda vzhůru, ale s knížkou v posteli nebo u počítače s dobrým čajem.

 

Ale co je zvláštní, je, že posledních pár měsíců jsem schopná tvrdě usnout už v deset.  To se mi dřív nestávalo, ani když jsem byla nemocná. teď  ještě aby se k tomu dorovnalo i to vstávání a možná se mi povede být "ani sova-ani skřivan", což je podle naší dnešní diskuze ideální. Laughing

 

BTW Zrovna jsme s dcerkou dočetli Birlibána, tak jsem na Tebe vzpomínala. Love it

 
Avatar
post Zaslal: 24.06.2014 13:19

Odpověď na příspěvek #103641
Uživatel: benja

Toro, to je tak krásně napsané!   U nás doma jsme všichni...
 

Benjo,

kazdy asi bude bojovat za SVOU stranu :). Za Skrivany vim sve, pusobime ponekud nespolecensky. Navrhy typu- poradame party, uvidime se ve 22 hod- pro me nepripadaji v uvahu. To uz totiz vetsinou spim nebo jsem v komatoznim stavu. A nejsem na tom tak spatne jako ma kamaradka, ktera vstava rano okolo treti hodiny, a upada do bezvedomi po sedme hodine podvecerni. Vysledovala jsem ale, ze Sovam by se skvele darilo na Strednim vychode. Tam se vetsina obchodu otevira v 10 hodin a zavira o pulnoci. A to ani nemluvim o dobe Ramadanu...Take spolecensky zivot je zde vyrazne - pro me -posunut do pozdnich hodin. Tak a ted- kam s nami Skrivany  ?? Help

 
Avatar
post Zaslal: 24.06.2014 12:07
 

Toro, to je tak krásně napsané!

 

U nás doma jsme všichni sovy sovičky sovovité.  Zdálo by se to jako ideál, ale jak se v tom navzájem podporujeme (dcerka od narození usínala mezipůlnocí a jednou), zase máme problém fungovat ve světě stavěném pro skřivany. nechápu, že je běžnou normou otevírat obchody tak brzo v "noci" a o mém poledni je zavírat? Wink Vivat obchody bez zavíračky!

 

všimli jste si, že na sovy je často nahlíženo jako na potenciální povaleče? Když někdo vstává v pět, je mu automaticky přisuzována silná vůle,  zdraví, vycepovanost... prostě A.B. Svojsík už by připravoval odznak. kdyžto my, co se hrabeme z postele ideálně tak o půl jedenácté, jsme často podezřelí z toho, že ponocujeme jen proto, že jsme prostě ráno prováleli, tak nám nic jiného nezbývá.

 

Ale možná mám tento náhled na sovy z mého rodného domu, kde oba mí rodiče byli skřivani a matka byla skřivan přímo militantní. Měla pocit, že to ze mně vytříská. Běžnou procedurou proto byl zákaz knihovny (čteš do noci, pak ráno nevstaneš) a nejvíc si oblíbila metodu "Seš Fučík?", kdy ještě v ranní tmě přiklusla s rykem víchřice do mého pokoje a rozsvítila na mě stropní lustr. No, kromě toho, že jsem začala trpět na migrény, ničeho nedosáhla.

 

I já sama se mnohokrát snažila přepólovat si životní styl, vstávat v šest a chodit spát v devět. Ne. to bych možná dřív začala levitovat. Laughing

 
post Zaslal: 24.06.2014 11:02
 

Jo jo, jsem sova, pokud jsem nucena vstát před 8h. ráno, bouchám se o futra u dveří, mluvení na mne mi způsobuje fyzickou bolest a snídám v agonii. V předvečer vstávacího dne jsem od sedmi ve stresu. Šest let jsem vstávala v 6 ráno, v nepravidelných intervalech dvoudenní lehké migrénky. Závidím skřivnům to ranní vstávání, bohužel by mne to zabilo.Smile 

 
post Zaslal: 24.06.2014 09:32
 

Toro, já se tak smála u toho článku, když jsem ho včera vydávala...je super!Ok

 

Je super a je v něm spousta homoru i lásky, co nejde přehlédnout.

 

"Vymáchaný piškot v čaji" nezapomenu.OkLaughing

 

Ani nevíš, kolik věcí jsi mi připomněla.

 

Já jsem ta sova, ale dnes už zdaleka ne taková jako dřív. Musím kolem deváté udělat tatkovi snídani, ale budím se sama. Usínám kolem druhé a televizi dávám do sluchátek, aby to Toma nerušilo, Ráno mám na pravé tváři koleško s puntíkem. Laughing

 

Kdyby mě ale někdo budil v pět ráno, tak mě bude spíš exhumovat..

 
Avatar
post Zaslal: 24.06.2014 07:50
 

Tori, je to krasny... moc krasny.. Vlastne je to hlavne o respektu a porozumeni, a ja vam tleskam. Jde z toho velka laska a zralost, co pises. Mam za sebou manzelstvi, kdy ja sova, on skrivan... Zkusenost bohuzel presne opacna :(. Radsi ani nepujdu do detailu... Takze, gratuluju, moc...

 
Avatar
post Zaslal: 24.06.2014 07:45

Odpověď na příspěvek #103621
Uživatel: Amygdala

Přesně popsáno, takhle nějak to funguje, ale u nás je to opačně, jsem sova jak...
 

Á, to já jsem hodný a tolerantní skřivan, ráno si těch pár hodin samoty vyloženě užívám. I pejska mám naučeného tak, že ráno nikdy neštěká (ano, pravda, stojí mně to 2-3 piškoty). Zase lobuju za tolerantnější sovy- ne, opravdu nesnáším, když mi sova volá o půlnoci, nebo se mne snaží přimět ke společnému sledování nočního programu v TV.

 
post Zaslal: 24.06.2014 07:03
 

Přesně popsáno, takhle nějak to funguje, ale u nás je to opačně, jsem sova jak noha. My si navíc doma dopisujeme. Když potřebuju něco nutně večer říct manželovi, normálně se mnou komunikuje, logicky odpovídá a vypadá to, že vnímá. Neznalý člověk by nikdy neřekl, že mluví ze spaní a ráno o tom vůbec nebude vědět. Stejné je to, když se "ráno" (říká on, já vím, že je to v noci) snaží něco důležitého říct on mně. Tak si píšeme vzkazy.

 

Když se soužití skřivanů se sovami řeší s humorem a s tolerací, jde to v pohodě. Blbé je, pro všechny sovy v okolí, když se vyskytne typ skřivana, který razí heslo "když vstanu já, může vstát každý" a začne schválně mluvit nahlas a rachotit úplně vším, aby všechny programově vzbudil. To je typ "zasr...j skřivan".

Za sebe děkuji všem skřivánkům, kteří ráno fungují a nejsou zasr... Laughing.

 
Avatar
post Zaslal: 24.06.2014 06:56
 

Toro, moc mne těší, že je mimo mně ještě někdo skřivan! Já jsem skřivan odjakživa, v létě ultraskřivan, vstávám kolem 4,30 i když nemusím. Naštěstí máme poměrně rozlehé obydlí, takže nikoho neruším, a můžu třeba napéct rodině ke snídani čerstvé buchty. ale jediný skřivaní parťák je moje kokršpanělka Míša, ta vstává někdy dokonce dřív než já. Zase naopak, chtít po mně jakoukoliv aktivitu po 22 hodině je zhola nemožné, z tohoto důvodu ani nechodím na večírky apod. Dřív jsem se snažila na něco rozumného vymluvit, ale s přibývajícím věkem otevřeně přiznávám, že přijdu jen v případě, že mi bude nejpozději do 22 hodin vyhrazen tichý koutek s polštářem- nicméně, pokud by se společnost veselila dostatečně dlouho, jsem schopná se zase od 2,30 zase připojit k zábavě Laughing

 
Avatar
post Zaslal: 24.06.2014 06:05
 

teda Toro, to je krásné. fakt. jinak já jsem nevím co. normálně chodím brzy spát, ale vstávat brzy nesnáším. jsem ráda, když si o víkendu můžu pospat. ale jak je nějaká akce, řádím jako černá ruka klidně do rána a po 2 hodinách spánku jsem zase jako rybička. takže já se nikdy nikam nezařadím.Bla Bla

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist