Zázrak jménem Aloe Vera

Dostali jste k narozeninám rostlinku Aloe vera a nevíte, jak využít jejích blahodárných účinků? Nebo jste ji viděli u kamarádky a divíte se, k čemu ji asi tak má? Pak jste ideálními adeptkami k zakoupení nové knihy Aloe Vera – krása, zdraví, kuchyně, recepty od nakladatelství Sun.

 

aloe vera

 

Slovo nakladatele
Pramen věčného mládí, rostlina první pomoci, pro Egypťany rostlina nesmrtelnosti, pro Sumery čarodějná moc, pro templáře jeruzalémský elixír, pro Araby pouštní lilie - všechna tato a ještě mnohá další označení si aloe pravá neboli aloe vera v průběhu historie vysloužila pro své zdánlivě zázračné vlastnosti.
V posledních letech se o tuto rostlina začala zajímat věda a bylo odhaleno, že gel obsažený v listech aloe pravé obsahuje různé pro organismy nezbytné látky a že lidová moudrost a léčitelská tradice měly v mnohém pravdu. Tak začala aloe vera postupně ztrácet svoji mystickou aureolu a dobývat první příčky v přírodním lékařství.

 

aloe vera

Hodnocení redakce
Byť je knížka útlounká a hodně obrázková, velmi mile mě potěšila. Je totiž doslova nabitá zajímavými informacemi, které lze snadno přenést do praxe. Obsahuje nejen strohé údaje o léčebných a dalších účincích aloi, ale i to, jak z rostliny vhodné látky správně vyzískat. Mě osobně, jak také jinak, zaujala nejvíce část s recepty – z dužiny aloe pravé se dají vyrobit dokonce bonbony marshmallow! Ale i povídání o kosmetice z aloe jsem si užila.
Vzhledem k tomu, že doma rostlinku aloe mám (byť mi chudinka trošku chřadne), určitě některé ze zde popsaných recepisů vyzkouším. Do teď jsem využívala jen hojivých účinků gelu z naříznutých listů a musím říct, že krom masti z konopí, jsem podobně silné hojivé účinky ještě nezažila (ani u hemagelu, na který nedá dopustit moje mamka). Nejlépe se mi osvědčila na popáleniny, kterých si díky své zálibě v pečení kombinované s nešikovností užívám dost a dost.
Každopádně knihu Aloe vera můžu jen vřele doporučit ať už jako fajn čtivo k vodě, nebo jako hezký dárek pro kamarádku.

 

Jak poznat, že moje kosmetika s aloí obsahuje dostatečnou koncentraci výtažku z rostliny?
Podle posledních průzkumů musejí přípravky k tomu, aby byly účinné, obsahovat nejméně 20% zpracovaného gelu aloe. Pokud i vy tápete ve výrobních názvech výtažků z aloe, které jsou uváděny na komerčních přípravcích, nechte se vést následujícím seznamem:
 
  • Přírodní gel z aloe pravé: Přírodní tkáň pocházející přímo z listů rostliny. Neprošla žádným procesem zpracování a neobsahuje žádnou jinou přísadu.
  • Gel z aloe pravé: Gel pocházející z čerstvého listu, zpracovaný, ale nerozpuštěný.
  • 100% šťáva z aloe pravé: Tekutina extrahovaná ze zpracovaných listů. Obsah aloinu nepřekračuje poměr 50: 1 000 000. Může se prodávat jako želatina či mast k zevnímu použití nebo jako přípravek k pití.
  • Kompletní gel z aloe pravé: Gel, který obsahuje nejméně 50% přírodní dužiny
  • Koncentrát z aloe pravé: Mechanicky dehydratovaný gel z aloe.
  • Rekonstituovaný prášek z gelu aloe pravé: Prášek z gelu aloe, do něhož byla přidaná voda.
  • Šťáva či gel z aloe pravé k pití: Obsahuje nejméně 50% gelu z aloe pravé.
  • Nápoj z aloe pravé: Obsah gelu aloe pravé se pohybuje mezi 10 a 50%
  • Výtažek z aloe pravé: Vyskytuje se rozpuštěný ve vodě či jiných tekutinách. Obsah aloe nepřesahuje 10%.

 

aloe vera

  
Ukázka z knihy
Říká se, že Kleopatra a Nefertiti používaly aloi při svých zkrášlujících procedurách a považovaly ji za jedno ze svých tajemství. Ať to je či není pravda, je jisté, že tato rostlina má mnoho blahodárných vlastností, díky nimž se stala složkou celé řady kosmetických přípravků. Aloe vera pomáhá regulovat pH kůže, léčí suchou pokožku, akné a podráždění, čistí póry do hloubky, pomáhá potlačovat projevy stárnutí a je dobrým filtrem proti slunečnímu záření. Prospívá rovněž vlasům, neboť je vyživuje a dodává jim pružnost a odolnost.
Ovšem v některých zemích si své místo našla i v kuchyni: v Asii se používá jako přísada do polévek, rýžových pokrmů, salátů a sladkostí a v Indii se z gelu aloe zkvašeného s medem a kořením vyrábí víno kumaryasva.

 

aloe vera

 

Katka


Kata Cihova 


Hodnocení článku

Hodnotili 4 čtenáři průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Co je silnější, než slovo? Gesto! 
Jarní vitamínové bomby 
Máte problém? Jděte spát! 
Nejčistotnější civilizace a sex s příchutí? Hádejte kde! 
Živá káva z ještě živějšího mléka! Lepší osvěžení pro léto neznám 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
#36843
Maly zeleny zazrak na ekzem

Dork
Zaslat zprávu
Přidat do přátel
post Zaslal: 28.06.2013 18:02
 

Zdravim Vas a dekuji za clanek.

Tak to mohu jen doporucit, u nas se osvedcil prave takovy zeleny gel na ruzne exzemy na pokozce, alergie ci drobne pupinky.  Jsou k dostani i napoje.

Clovek ma porad co zkouset a objevovat stalenove a lepsi!!

Hezky denKiss

 

 
Avatar
post Zaslal: 16.07.2012 10:29
 

Pravda, také ji mám -  Aloe Vera a ještě jednu, nemohu si na latinský název vzpomenout, ale všichni ji znají, jenže každý hned běží do lékárničky, pokud je člověk nezarazí.

 
post Zaslal: 16.07.2012 09:08
 

Aloe je uzasna rostlinka, je to takova vselecivka. vsezkrašlivka. Je uzasna i za bolava ušiska, zaněty a pod, i našemu kocourovi ji aplikuji a je to v úplné pohodě, krom zmíněných spálenin, je ji i moje dcerka, která nic ošetřit nechce, aby to nebolelo, aloi na své odřeniny apod má ráda. Po dlouhém pobytu na slunci je to úžasná úleva, no co říct, mám doma tři kytičky, dvě aloe vera a jednu aloe arboresced, dle p. Jiřího Janči ještě účinnější rostlinka. Aloi zdar a vám spousty zdraví a krásy.

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist