Trápí vás vlhký, nebo suchý kašel?

Kašel. V těchto měsících se s ním setkává snad každý, ať už osobně, nebo když onemocní děti, partner či kamarádka. Kašel se nevyhýbá nikomu. Nejedná se sice o žádnou vážnou zdravotní komplikaci, ovšem potrápit dokáže pořádně. Neustálé nutkání ke kašli je nepříjemné, a tak se nemocný pochopitelně snaží se ho co nejdříve zbavit.

 

Léčba kašle ale nemusí vypadat vždy stejně. Zatímco určité kroky jsou shodné při jakékoliv formě nemoci, zejména volba správného léčiva se liší podle typu kašle.

 

Klid na lůžku, pitný režim a dostatek vitamínů jsou samozřejmostí

U kašle platí to, co u jakékoliv jiné nemoci. Tělo je oslabené, a aby se s bacily rychle vypořádalo, je potřeba ho posílit. Nejvíce mu pomůžete, pokud ho necháte odpočívat. Vezměte si tedy dovolenou, starost o rodinu nechte pro jednou na partnerovi a lehněte si. Zachumlejte se pod peřinu, odložte telefon, zhasněte televizi a užívejte si ticho. Třeba se vám podaří i usnout.

Také byste měli zvýšit příjem tekutin a vitamínů. Vařte si čaje, kupte si ovocný džus a přímo čerstvé ovoce, abyste doplnili vitamíny. Výborný je také poctivý vývar.

 

Léčivé přípravky se liší dle formy kašle

Než se však vydáte do lékárny, měli byste mít jasno, jaký kašel vlastně chcete léčit. Existují dvě formy – suchý a vlhký. Při tom suchém vás škrábe v krku, jste neustále drážděni ke kašlání, ale nevykašláváte žádný hlen. Při vlhkém hlen naopak vykašláváte.

 

25282OGE.jpg

 

Na suchý kašel fungují tzv. antitusika, na vlhký mukolytika, mezi něž se řadí například Ambrobene. U vlhkého kašle je totiž potřeba nejen zklidňovat podrážděný krk, ale také rozpouštět hlen a usnadňovat vykašlání. Uzdravíte se jedině tím, že se hlen kompletně rozpustí.

 

25281ZDV.jpg

 

Pozor na kašel u dětí

Kašel můžete chytit v každém věku, nevyhne se ani vašim dětem. Zásady léčby zůstávají stejné, jen si dejte pozor při výběru přípravků. Například Ambrobene příbalový leták uvádí, že není vhodný pro děti do dvou let. Poptejte se proto vždy v lékárně, zda mohou přípravek užívat i malé děti.

 

Zpracovala: Silvie Dluhošová  


Hodnocení článku

Hodnotili 3 čtenáři průměrem 2.33 bodů z pěti


Čtěte také:

Jste levák? Tak nechtějte vědět, kdo vás křtil...  
Komerční tip: Už máte za sebou jarní detoxikaci? 
Migréna. Když bolí i myslet 
Spíte jako hvězda nebo jako voják? 
Vakcína není žádná kravina  


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.

> >|
> >|

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist