Detail příspěvku: Těhotenská cukrovka – a co dál?

Těhotenská cukrovka – a co dál?

autor: | Dub 6, 2012 | Tělo | 0 komentářů

Návštěvy: 42

O existenci diabetu prvního a druhého typu máme asi každý jakousi zevrubnou představu. Stejně tak většina z nás jistě někdy slyšela o tom, že existuje i těhotenská cukrovka. O co se však přesně jedná, jak se diagnostikuje, jak léčí a jaká jsou rizika pro nenarozené dítě? 

cukrovka

 

„Ty máš cukrovku? Ale JEN těhotenskou, ne?“ To je obvykle nejčastější reakcí rodiny a přátel, když se jim těhulka svěří se svou diagnózou. Musím se přiznat, že i já jsem reagovala podobně, když si na těhotenskou cukrovku stěžovala naše čtenářka marry.lu pod receptem na nepečenou kokosovou roládu. Nicméně jsem trochu zapátrala a zjistila, že pro ono JEN rozhodně není důvod. Jednak nemusí být vůbec pravda, že po porodu samovolně odezní a žena už dál nemá s metabolismem cukru problém a navíc může způsobit vážné zdravotní komplikace nenarozeného miminka.

Co je těhotenská cukrovka?

 

Prakticky se jedná o poruchu metabolizmu, a to především látkové výměny cukrů. Jejím projevem je pak zvýšená hladina cukru v krvi (glykémie). Poruchu způsobuje snížená citlivost tkání na působení inzulinu a také nedostatečná schopnost slinivky reagovat na zvýšenou potřebu inzulinu v období gravidity. Inzulinu je tedy výrazně méně, než je třeba a navíc funguje špatně.A proč že je vlastně inzulin tak důležitý? Je to nepostradatelný hormon v metabolizmu cukrů i tuků a uplatňuje se zejména po jídle, kdy podporuje vstup glukózy do buněk. S nedostatkem inzulinu při těhotenské cukrovce se pak glukózy do buněk dostává podstatně méně. Játra navíc zhoršují celou situaci tím, že vyrábí další nadbytečnou glukózu, která nemůže být využita. Výsledkem je pak zvýšená hladina glukózy v těle, zejména po jídle s větším množstvím jednoduchých cukrů.

 

cukrovka

 

Jak se diagnostikuje?

 

Těhotenská cukrovka se může vyvinout v jakémkoli stadiu těhotenství, ale nejpravděpodobnější je její výskyt po 24. týdnu těhotenství. Proto se mezi 25. a 28. týdnem gravidity praktikuje orální glukózo-tokrantní test (oGIT), kdy se měří hladina cukru v krvi před a následně v časových odstupech po vypití roztoku glukózy, což pro některé maminky není zrovna příjemné: „Vypití glukózy byl pro mě humus, myslela jsem že to fakt nedopiju, ke konci jsem už ani nedýchala nosem abych necítila tu pachuť. Pak jsem šla domů a měla jsem přijít myslím za hodinu nebo dvě, už si přesně nepamatuji. Doma se mi pak zvedl žaludek a trochu jsem toho vyzvracela. Fakt hnus.“

 

Normální hodnoty testu jsou:

 

  • do 5,5 mmol/l nalačno
  • do 8,8 mmol/l za 1 hodinu po vypití roztoku
  • do 7,6 mmol/l za 2 hodiny po vypití roztoku

 

Pokud je hladina vyšší než stanovuje norma, znamená to, že vaše tělo neprodukuje dostatek inzulinu. Hraniční hladina značí porušenou toleranci glukózy, což znamená, že regulace hladiny vašeho krevního cukru není ideální.

 

cukrovka

Koho postihuje?

 

Údaje o percentuálním výskytu těhotenské cukrovky se dost různí – hranice se pohybuje mezi 3-20% všech těhotných žen. Aby žena touto chorobou onemocněla, musí k tomu mít vrozené genetické předpoklady, ale existuje i několik faktorů, které pravděpodobnost výskytu nemoci významně zvyšují:

 

  • Věk – do 25. roku je výskyt těhotenské cukrovky ojedinělý, zatímco u žen nad 30 let její výskyt rapidně narůstá. Často se objevují i případy, kdy byl průběh prvního těhotenství mladé matky bezproblémový, zatímco u další gravidity ve vyšším věku rodičky byla diagnostikována těhotenská cukrovka.
  • Obezita – ženy mající body mass index (BMI) vyšší než 25 by měly být obzvláště ostražité, ačkoli samotná nadměrná váha nestačí, je nutné mít i genetické předpoklady. Bohužel se však těhotenská cukrovka vyskytuje i u velmi štíhlých žen.
  • Nedostatek pohybu – jakákoli fyzická aktivita má na nemoc velký vliv a sama o sobě může pozitivně ovlivnit vrozenou dispozici. Je prokázáno, že ženy s pravidelnou sportovní aktivitou (byť jsou to třeba jen dlouhé procházky se psem) v trvání nejméně rok před těhotenstvím mají nižší výskyt těhotenské cukrovky. Ovšem ani sportovně aktivním ženám se těhotenská cukrovka vždy nevyhne.

 

cukrovka

 

Jak se léčí?

 

U většiny nastávajících maminek se dá průběh těhotenské cukrovky regulovat dodržováním dietních opatření a dostatkem pohybu. Ovšem pokud ani úprava životního stylu nepomůže, je nezbytná léčba inzulínem.

Co tedy při těhotenské cukrovce jíst?

 

Základem diety je úprava příjmu sacharidů, které mají vliv na hladinu krevního cukru. Naprosto vyloučené jsou proto potraviny s obsahem jednoduchých cukrů (med, bílý řepný cukr, třtinový cukr, hroznový cukr apod.). Ovšem je třeba hlídat i příjem surovin s obsahem složitých cukrů (škrobů), jako jsou brambory, rýže, pečivo a další.

Doporučená dávka sacharidů na den je 250g. A aby to nebylo tak jednoduché, problematický je nejen přebytek, ale i nedostatek sacharidů. Ten totiž vede k tvorbě ketolátek, které nepříznivě ovlivňují účinek inzulínu.Vhodné je také omezení živočišných tuků. I když nemají přímý vliv na glykémii, snižují účinky inzulínu. Proto by se mělo sádlo a máslo nahrazovat raději kvalitními rostlinnými oleji.

Recept na jahodový koláč vhodný pro maminky s těhotenskou cukrovkou najdete zde.

 

cukrovka

Zdravotní rizika

  • Pro dítě – Zvýšený přísun cukru i zvýšená hladina vlastního inzulinu vede u dítěte často k výrazně větší porodní váze, takzvané makrosomii (dítě váží víc jak 4kg). Při spontánním porodu pak hrozí dítěti poranění ramínek i zlomenina klíční kosti. Při nedostatečně léčené cukrovce může navíc dojít k nedozrání vnitřních orgánů plodu. Po porodu se proto u dítěte mohou objevit dechové obtíže, poruchy srdečního rytmu, horší průběh novorozenecké žloutenky i další komplikace.Nejzávažnější komplikací neléčené těhotenské cukrovky je však úmrtí plodu v děloze, proto se nedoporučuje přenášet a raději se volí umělé vyvolání porodu.
  • Pro matku – Rizika neléčené těhotenské cukrovky pro matku jsou zejména vysoký krevní tlak, preeklampsie, poruchy jater a infekce. V případě spontánního porodu makrosomického dítěte, pak často dochází k většímu poranění hráze.

 

cukrovka

 

Porodem vše končí?

 

Těhotenská cukrovka bývá považována ze nejméně závažnou formu této nemoci, protože ji lze často korigovat pouhou dietou. Mezi laiky, ale často i odborníky panuje mýtus, že porodem problém končí, a tak se celá nemoc až příliš bagatelizuje.

MUDr. Jan Brož z 2. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze však upozorňuje na fakt, že: „Těhotenská cukrovka by pro ženy měla být varováním před zvýšeným rizikem rozvoje diabetu 2. typu.“ Ačkoli je toto riziko poměrně značné, není nevyhnutelné. Dá se mu předejít zejména aktivním způsobem života, zdravým stravováním a nevystavováním se nadměrnému stresu.

 

cukrovka

Zdroje:

Katka


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve ŠTÍRU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Soňa, jakkoli to tak nevypadá, má matku v Řecku. Ta se jmenovala Sophia a to znamenalo „moudrá”. Kdybychom chtěli hledat ještě matku matky, museli bychom do hindštiny, kde Sophiaa znamenalo „zlatá“. Ať tak či tak, Soňa je jméno s pořádnými kořeny. V ČR žije v tuto chvíli 19810 žen tohoto jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 295
  • 415
  • 17 988
  • 369 080
  • 2 399 276
  • 3 792
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet