Rebarborový nepečený koláč dle Sladkého života

Kartičky s recepty mají jednu nevýhodu. Já vím, že jsem je tady vychvalovala, ale asi jsem při tvorbě rebarborového koláče měla den Blbec a ta nevýhoda vystupovala neustále dokola na povrch. Těžká kuchařská kniha je do kuchyně neforemná, ale neztratí se. Kdežto kartička ANO! 

Několikrát jsem ji neorganizovaně někam dala a milá kartička průběžně  mizela a na jiných místech se vynořovala. Snad jen štěstí, že tvorba tohoto pro mě mimořádně lákavého dortu nebyla tak náročná. Moje nervy to ustály a především se potom nádherně, ale fakt náááádherně uspokojily.

 

Milujete  želatinové buchty s tvarohem?

Já moc!

 

Byla jsem trošku nedůvěřivá ke spodní části koláče, který většinou bývá zastoupen obyčejným piškotovým korpusem. Tady to byly drcené kořeněné sušenky. Vybrala jsem ty karamelovo perníkové, ale vzhledem k jemnosti celého dortíku by se daly použít i mnohem jemnější, třeba Bebe nebo podobně. Vůbec bych netrvala na nějaké zásadní chuti, protože tu dodá jak svěží želatina, tak jemný tvaroh.

 

Tady je originální recept:

 

Jemný rebarborový dort

Na 1 rozevírací formu (průměr 28 cm) potřebujeme:

220 g sušenek (kořeněných skořicí, kardamomem a hřebíčkem)

100 g másla

150 ml vody

2 sáčky čiré dortové polevy (použila jsem agar agar)

400 g čerstvého sýra (použila jsem tvaroh)

200 g jogurtu

250 ml + 3 lžíce rebarborové šťávy

 

Sušenky rozdrolíme v mrazícím sáčku. Stranou dáme 1 lžíci. Rozpustíme máslo. Smícháme ho s drobky. Dortovou formu  vyložíme pečícím papírem. Drobkové těsto namačkáme do formy.

 

Smícháme čerstvý sýr a jogurt. V hrnci přivedeme k varu 150 ml vody. Jeden sáček dortové polevy smícháme se 3 lžícemi studené rebarborové šťávy, vlijeme do vody a přivedeme k varu. Pak vmícháme do směsi s čerstvým čerstvým sýrem. Tu rovnoměrně rozetřeme na dortový korpus. Dáme na 3 hodiny do chladničky.

 

Rebarborovou šťávu zahřejeme v hrnci. Přidáme druhý sáček dortové polevy rozmíchané v troše rebarborové šťávy a přivedeme k varu. Necháme zchladnout a nalijeme na dort. Polevu necháme ztuhnout. Před podáváním ozdobíme lžící sušenkových drobků.

 

24012NDI.jpg

 

Co je dobré vědět? Dort bude šťavnatější, když korpus poklademe kousky povařené rebarbory a teprve na ně dáme sýrovo-jogurtovou směs. Zajímavé jsou i další kombinace různých druhů sušenek a ovoce: například celozrnné sušenky s tmavými vinným hrozny.

 

V receptu jsem udělala několik změn. Šťáva z povařené rebarbory mi přišla bez barvy a tak jsem ji místo cukrem osladila sladkým sirupem z granátového jablka a rozvařenou rebarboru v ní nechala.

 

Bylo to výtečné. Skvělé hned, jakmile to ztuhlo, což s agarem netrvalo ani hodinku v lednici. Tehdy byly sušenky dole ještě křehké. Druhý den pak změkly, nasákly a dort se lépe provoněl.

 

24011NDZ.jpg

 

TIP: Soudržnější korpus získáte, když sušenky nikoliv jenom nadrtíte, ale rozmixujete v mixéru na prach, v pohodě bych pak použila i větší množství másla, aby se drť spojila.

 

Parádní!

 

Inspirace kartičkami Sladký život od Claudie Lazar a Moniky Cordes (2017, Synergie).

 

24014Njc.jpgRenata Petříčková

192NzA.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 9 čtenářů průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Co mohlo otrávit Moniku a Klárku? Rozhovor se soudním lékařem a toxikologem 
Mám dilema: Acidofilní, kefírové, nebo podmáslí? 
Pilule… 
Skleróza? 
Věřte - nevěřte 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 09.05.2017 15:52
 

Tak tohle vypadá božsky! Love it

 
Avatar
post Zaslal: 09.05.2017 15:24
 

Mám na to chuť ihned, ačkoliv nejsem moc na sladký....Wink

Jakmile získám rebarboru, určitě tuto lahůdku spáchám! Ok

 

Sobotní příloha

Poslední vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist