Detail příspěvku: Nestárnoucí tělo: Jak udržet roky na uzdě!

Nestárnoucí tělo: Jak udržet roky na uzdě!

autor: | Lis 22, 2016 | Tělo | 0 komentářů

Návštěvy: 54

Já netuším, kolik je tu dam ve věku 35 +, ale kdyžtak se hlaste. Pod tímto článkem budu totiž velice vděčná za jakýkoliv názor, protože kniha Nestárnoucí tělo notně zahýbala mými představami o stárnutí.

Za prvé v ní najdete poměrně syrový popis toho, co se s tělem v jednotlivých desetiletích života děje, a za druhé snad díky tomu člověk lépe pochopí i fígle, jak na něj.

 

Všechny to známe – co se ve dvaceti nezdálo hříchem a z čeho jsme se vyspali (a tím myslím klidně i půlku šlehačkového dortu), to se stává o dvacet let později doslova katastrofou pro pas, kalhoty, sukně – a půl dortu se postará o dlouhé týdny vzdychání či výměnu šatníku. No, a jak roky přibývají, situace se jenom a jenom zhoršuje! Pomineme-li výjimky, které mají genetické výhody či rychlé spalování, tak většina žen funguje podle tohoto zpomalujícího se metabolického rytmu.

 

22756OTc.jpg

 

Autorky jsou čtyřicátnice a prorazily svou nekonvenčností

 

Co ve mne vzbudilo okamžitou důvěru byl ovšem fakt, že se obě autorky, jedna nutriční specialistka, druhá novinářka zabývající se výživou a zdravým životním stylem, nejenže přiznávají k hromadě hříchů, jež jsou denním chlebem obyčejných žen, ale i k hříchům, které by vůbec přiznat donedávna nemohly, zvláště pak ne z pozice těch, které údajně RADÍ JINÝM…

 

Například nesnídejte!

Tak tohle pro mne byla úplná bomba.

 

„Připravte se na šok: snídaně není pro dospělé nejdůležitějším jídlem dne… Peta i já spadáme obě pevně do kategorie těch, kdo snídani vynechávají. Zvláště s tím, jak stárneme, jsme zjistily, že kalorie prostě nejsou to, co bychom hned po ránu potřebovaly. Pro Petu, jak sama říká, nebylo vynechání snídaně vědomým krokem, ale spíše postupnou adaptací. S přibývajícím věkem postupně jedla méně, jelikož se necítila hned po ránu hladová, a postupem času si uvědomila, že jí stačí jíst první jídlo až kolem 11. hodiny dopoledne, kdy si dá brzký oběd, který jí vystačí až do večeře. Pokud občas snídani sní – na dovolené nebo u přátel, pak má, podle svých slov, kolem oběda už nesmírný hlad. Bezpochyby toho pak sní více než obvykle. Pro mě platí to samé v bledě modrém. Také já jím přes den rozumněji a zdravěji, pokud se vyhnu snídani.“

 

No, tak toto by mne opravdu zajímalo, protože patřím k těm, kterým je opravdu lépe, když se nasnídají, až když mají opravdu hlad. Lhostejno, je-li to v devět ráno nebo v jedenáct. Samozřejmě mi to kolísá v závislosti na tom, co jím předchozího dne, jak se mnou cvičí hormony nebo nervy. Někdy je snídaně opravdu to první, nač myslím! Ale bez zajímavosti tento fakt není a celkově všechno snáším lépe, když si ráno tělo nezatěžuji zbytečným jídlem a počkám, až si řekne samo.  V knize je také velká část věnována čtyřhodinové pauze mezi jídly. Alespoň dvakrát denně. Jednou pauzou může být noc, druhou bychom měly vytvořit během dne. Jde o to, že nejsme tvorové stvoření k popásání a neustálé cpaní jídla, svačinek, do sebe, nedá vydechnout vnitřním orgánům, které nemají čas se vyčistit, neustále někde něco provokujeme, hormony, inzulin – a důsledkem mohou být i některé civilizační nemoci.

 

22755ODN.jpg

 

Ztráta kostní hmoty, svalové hmoty, cvičení na sílu

 

Na jednu stranu děkuji za ta drsná slova, je  to prostě fakt. V těchto letech začínáme ztrácet díky stáří svalovou hmotu, pevnost, pružnost, vše se odráží také na pokožce. Také kosti začínají trpět. Tomu všemu se autorky věnují bez příkras, na druhou stranu také nabízí množství tipů, jak všemu tomu zabránit nebo to udržet na nějaké přijatelné míře. Dobrá zpráva pro sportovkyně, ale i pro nesportovkyně – žádné maratony, pro udržení fyzičky a svalů v tomto věku slouží ideálně krátké posilování, například činky, které lze použít doma pro spoustu různých cviků. Speciální cvičební plán tu tvoří velkou část knihy, následně je zakomponován i do jídelníčku a několikatýdenní rozpis je tak jasný a logický, že další týdny už si poskládáte podle těchto vzorů.

 

Osobnosti také zažívají šoky!

 

Možná. Ač nejsem velký příznivec různých výkřiků z úst celebrit, přesto mne potěšilo pár zmínek o Jennifer Aniston, Sharon Stone nebo Gillian Anderson, která tu přiznala nefalšovaný šok, když jednoho dne zahlédla v zrcadle své ruce, které už rozhodně nebyly takové jako dřív. Ano, stárnutí přijde náhle! První něco… co vás vyděsí tou myšlenkou dunící v hlavě – a už je to tady!!! V jednatřiceti to u mě byl první šedivý vlas a od letošního léta, kdy máme nový zrádný výtah se zrcadlem to jsou i beznadějné lokty, zezadu s poskládanou kůží do varhánků v ohybu. No nesmějte se… takových tipů, co v knize najdete – a kam se potom třeba kradmo na sobě mimoděk podíváte – je tak opravdu hafo!

 

Ale všechno je to pojaté s nadhledem, humorem, s láskou k této životní etapě, která je neodvratitelná. Přiznat si stáří, připustit ho – je první krok v tom, že s ním nebudeme bojovat, ale že se mu přizpůsobíme. A tato kniha je úžasným návodem na ŽIVOTNÍ STYL ve chvíli, kdy se vám blíží ke krku čtyřicítka.

 

Protože – však se na ty ženy tohoto věku podívejte lépe –  je to obrovská šance vypadat skvěle!

 

22757NTR.pngO autorkách:

Peta Bee je reportérkou v oblasti zdraví a cvičení. Píše pro The Times, Sunday Times a Irish Examiner. Je editorkou v Athletics Weekly a Running Monthly. Díky svému vzdělání ve sportovní vědě a výživě ráda ověřuje v praxi nejnovější vědecké trendy. Její práce získala mnoho cen, je dvojnásobnou držitelkou výroční ceny pro novináře na volné noze od Medical Journalist’s Association. Objevuje se často v televizi a rádiu a je autorkou nebo spoluatorkou sedmi knih včetně Fast Exercise, bestselleru z roku 2014, který napsala společně s Dr. Michaelem Mosleyem a The Ice Diet.

 

Dr. Sarah Schenker je registrovanou výživovou poradkyní v oboru výživy a akreditací pro poradenství ve stravování sportovců. Je členkou British Dietetic Association, The Nutrition Society a The Association for Nutrition. Sarah byla přispěvatelkou do bestselleru Fast Diet Recipe Book a pravidelně píše do novin a časopisů jako Daily Mail, Top Santé, Reveal a Glamour. Objevuje se v pořadech jako This Morning, Watchdog a na BBC rádiu. Také pracovala jak výživový poradce pro několik fotbalových klubů Premier League.

Vydalo nakladatelství IFP Publishing, www.ifp-publishing.cz, 2016

 

Renata Petříčková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Marcela je jméno, jehož původ najdeme v latině. Patrně bylo odvozeno z římského Marcus a zdrobnělé podoby Marcellus, což je zase odvozenina jména boha války Marse. Marcela s ohledem za základ slova by tedy mohla být „malá bojovnice“. V doslovném překladu ale znamená „zasvěcená bohu války”, „zasvěcená Martovi”. V ČR je 61 235 „malých bojovnic“.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 21
  • 410
  • 23 212
  • 360 791
  • 2 418 763
  • 3 795
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet