Meningoencefalitida ...už nikdy!

Dnešní vydání bude klíšťové, protože je to téma aktuální, takže klíšťata na vás polezou z Ranní kávy i z vydání. S tím rozdílem, že v Ranní kávě kávě to je už z trochu veselejšího, nadlehčenějšího úhlu. Jak víte, miluji všechy živé tvory, včetně všech larviček a broučků a stonožek a podobně... jen jednoho tvora ne. Klíště. Nenávidím ho...  Asi těžko je vypovědět, jaké to je, bezmocně sledovat vlastní dítě, jak se kroutí v bolestech a tvrdí, že umírá...

Vy máte ale k dispozici závěr lékaře, že to nic není. 

 

O pár dnů později nevíte, jestli máte někoho zabít, nebo děkovat Bohu, že to, co ten někdo nepoznal, nezabilo vaše dítě. 

 

Ano, jsem pro očkování. Stejně, jako moje dcera Pavlína. 

 

Dál už její zpověď, kterou dnes aktuálně připomínám...

 

Míša K.

 


 

Ne každý tento parazit sice takovou časovanou bombou disponuje, ale kdo z nás zachová klid ve chvíli, kdy na sobě tohohle zmetečka objeví?

 

Co je to meningoencefalitida?

 

286YTF.jpg

 

 

Nemoc, jejíž průběh jsem sama absolvovala je šílený.

 

Stavy, ve kterých máte pocit, že vám praskne hlava, protože už tři dny v kuse bolí. Neskutečná bolest zad, očí, nohou, rukou v podstatě úplně každé součástky těla z vás udělá ležáka někdy i na několik týdnů.

 

Meningoencefalitida má 7-14 dnů inkubační dobu, a poté se projeví ve třech možných podobách:

 

Zprvu se může projevit jako lehká chřipka ve spojení s únavou a malátností. Potom jakoby odezní, ale vrátí se brzy a vědět o sobě dá velmi krutě, v podobě již zmíněných bolestí hlavy, kloubů a svalů v doprovodu vysokých teplot, nechutenstvím a zvracením.

 

Za nejhorší část celé nemoci považuji světloplachost, dezorientaci a vnímání zvuku, které se několikanásobně zvýší. Každé slovo jakoby na vás někdo křičel. Máte pocit, že jste na rockovém koncertě běžných rozhovorů.

 

Druhá, lehčí forma průběhu se projeví jen první fází. Tedy lehkou chřipkou, zvracením a mnohdy závratěmi a horečkou. Poté co odezní, už se nevrátí.

 

Ve třetím případě nemoc přeskočí příznaky chřipky i prodlevu bumerangového návratu a přijde rovnou v celé své „kráse“. Bez varování udeří rovnou těmi nejhoršími vlastnostmi najednou. Horečky, závratě, zvracení, poruchy paměti, bolesti svalů, kloubů….

 

Přejedeni klasickými srážeči teplot a prášků na zmírnění bolesti, které stejně nepomáhají, se můžete jen modlit, že to přejde. 

 

Obvodní lékařka mi řekla, že mám migrénu a poslala mě domů.

 

Po 48 hodinách se to mámě nelíbilo a odvezla mě do nemocnice.

 

Diagnóza: Migréna a PMS.

 

Za další den mě vezla znovu do nemocnice.

 

Jiná lékařka jiná diagnóza: Přechozená klíšťová meningoencefalitida!

 

Měli jste mámu vidět. A slyšet. (!)

 


 

Jak se bránit?

 

Očkování se provádí ve dvou nebo třech dávkách v rozpětí od jednoho až tří měsíců.

 

V letních měsících ovšem lze dobu očkování zkrátit na 14 dnů.  

 

Tak jako tak, skutečná ochrana přichází až s aplikací druhé dávky vakcíny.

 

Ve dvou dávkách vydrží ochrana v těle po dobu jednoho roku.

 

Při aplikaci i třetí vakcíny se ochrana prodlužuje na tři roky. Jako další obrana mohou posloužit různé repelenty a krémy.  


 

Pokud se nehodláte drápat po stromech a hledat poklady v hlubokých křovinách uprostřed divočiny, mohli byste si snad vystačit pouze s repelentem.

 

kliste list

 

Ovšem, máte-li v úmyslu vydat se na dobrodružnou cestu po stopách zapomenutých hrdinů, bez ohledu na terén, doporučuji dvanáct dávek očkovací vakcíny, neoprén řádně omočený repelentem a vodku pro případ, že byste se rozhodli parlyzovat parazita už v momentě, kdy to jenom zkusí.   

 

Nikomu na světě bych tu nemoc nepřála.

 

Pavlína Sýkorová


 

250ODJ.jpg


Hodnocení článku

Hodnotilo 9 čtenářů průměrem 4.44 bodů z pěti


Čtěte také:

Dva nejlepší lékaři jen pro člověka. A moc dobře je známe 
Jak jste na tom s tlakem? 
Mě už píchá v boku… 
Modrý lékař pro duši: Levandule 
Nízký tlak - nemoc žen? 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 19.04.2018 00:52
 

Holky , o klistatech mi ani nemluvte. . Nase 5leta dcerka je jak lepidlo. . Vloni chytla 6! Vcera jsem vyndala 1.letosní .. Z ucha. Vloni 5 z tech 6 mela ve vlaskach. . Ma hnědé dlouhe huste , no to je mazec to prohlizet kazdy den Shift 

 
post Zaslal: 16.04.2018 10:23
 

To je strašný Help

 
Avatar
post Zaslal: 16.04.2018 09:09
 

Mamince doktoři nepoznali boreliozu...měla asi 3 diagnozy ( včetně podezření na leukemii)... No "léčili" ji asi měsíc, mamince bylo hůř a hůř, naštěstí pak nakonec někoho napadlo udělat odběry, ktere potvrdily boreliozu. 

 
post Zaslal: 16.04.2018 09:02
 

Zažila jsem - příběh v podstatě stejný. Prý migréna. Nakonec borelióza v chronickém stádiu. Antibiotika, hodně. Konečný výrok, že teď už je v podstatě jedno, jestli je to chronická borelie, nebo začínající RS, nebo následky po encefalitidě, protože už se s tím stejně nedá nic moc dělat... No, slovy klasika "celá se otočit můžu" a jak říkala naše bábi - přece člověk jednou neumře zdravej, že jo Laughing

 
post Zaslal: 16.04.2018 08:02
 

Jak se teď v únoru udělalo trošku pěkně, tak naše nejmladší hned jednu tu potvoru nejspíš chytla, protože má boreliózu a 3 týdny antibiotika k tomu :( a podle čeho jsme to měli poznat? na uchu měla takový červeno-fialový bolák, myslela jsem si ekzem, tak jsem jí to mazala různýma mastičkama ... má to takový chytrý název BORELIOVÝ LYMFOCYTOM ... budu doufat, že zůstane jen u pupínku, který teď po těch antibiotikách naštěstí pomalu, ale jistě mizí ....

 

Sobotní příloha

Poslední vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist