Máme v hlavě zázrak!

Víte, že lidský mozek obsahuje třikrát víc buněk, než je počet obyvatel planety Země? Nebo to, že přestože vnímá a ovládá pocity bolesti, sám na sobě bolest nepociťuje? Stále je obestřen zvláštním tajemstvím. Tajemstvím, jež skrývá odpovědi na nezodpovězené otázky. Přes veškerou snahu, nejsme schopni zmapovat, čeho všeho jsme díky tomuto záhadnému orgánu schopni…

Nejsložitější počítač na světě!

 

2342N2F.jpg


2343OTF.jpgMozek je řídicí orgán nervové soustavy.

Obvykle se tento pojem používá pouze u obratlovců, ale může být použit i u nervových center některých složitějších bezobratlých. Je uložen v lebeční dutině. Řídí a kontroluje tělesné funkce – například činnost srdce, trávení, schopnost pohybu, řeči ale i samotného myšlení nebo vnímání emocí.

 

Jede na doraz!

Toto sídlo vědomí, myšlení a uvažování nezná absolutní klid. Koordinuje informace přijímané ze všech částí těla a přiměřeně na ně reaguje.

 

Máme v hlavě zázrak

Přijde vám to nadnesené? Mě ne. Když si uvědomíme, co všechno o tomto orgánu již víme a když přidáme, co jen tušíme, plus to, o čem zatím nemáme ani páru (a že to existuje), lze skutečně odpovědně říci, že lidský mozek, je zázrak sám.

 

2344M2M.jpg

 

TADY jsme se bavili třeba o schopnosti přenosu myšlenky.

O tom, že máme možnost prakticky komunikovat bez použití slov a to na jakoukoli vzdálenost. Logicky protože myšlenka je přes svou sílu nehmotná. Její tvůrce? Mozek.

 

Každý je svým mozkem schopen věcí, jejichž rozsah věda stále zkoumá.

A není u konce.

Intuice například je obrovskou neznámou a při tom prokazatelně existuje. Je pravděpodobné, že za schopnost vytušit události, které se ještě nestaly, může šišinka mozková. Funkce a celý rozsah možností této části mozku, je ale stále předmětem zkoumání.

 

Co možná nevíte

• Mozek sice máme plný vody (až 80 %), ale přesto je nejvyšším seskupením vyšších a nejvyšších nervových ústředí.

 

• Mozek dospělého člověka váží přibližně 1,5 kg – představuje tedy asi padesátinu celkové hmotnosti těla, ale spotřebuje více než pětinu energie (kyslíku a kalorií) využívané organismem.

 

• Šedá kůra mozková by po rozvinutí pokryla podlahu o ploše 20 m².

 

• Mozek průměrného člověka uchovává tolik informací jako 20 000 průměrně velkých slovníků.

 

• Při učení se nějakému textu je nejlepší poloha těla poklek na jednom koleně.

 

• Roku 2004 učinili američtí vědci ze Stanfordovy univerzity porovnáváním snímků mozku, pořízených metodou magnetické rezonance, závěr, že lidé dokážou silou vůle „zablokovat“ myšlenky stejným způsobem jako nechtěné konání.

 

2345ZTI.jpgMozek se skládá z nervových buněk – neuronů.

Lidský mozek tvoří 100 miliard neuronů, které se liší svými velmi složitými tvary. Pokud by všechny byly v aktivním stavu, jejich energie by dokázala rozsvítit žárovku.

„geograficky“

 

Zadní mozek – s výjimkou vývojově mladšího mozečku – je nejstarší částí mozku. Prodloužená mícha a Varolův most odpovídají za udržení základních životních funkcí.

 

Míšní mozek - Prodloužená mícha zajišťuje řízení činnosti srdce, cév, dýchacích pohybů, polykání, sání.

Vlastní zadní mozek

Mozeček zajišťuje udržování rovnováhy a řízení přesnosti pohybů.

Varolův most kontroluje žlázy vylučující sliny a slzy, ovlivňuje také některé fáze spánku.

 

Střední mozek – zajišťuje souhru očí a pohyb hlavy za zvukem. Procházejí jím zprávy ze zrakového a sluchového ústrojí.

 

Přední mozek – se člení na pravou a levou mozkovou hemisféru, které tvoří největší část předního mozku. Na povrchu hemisfér je šedá hmota a mozková kůra, uvnitř hemisfér je pak bílá hmota. Bílá hmota obsahuje nervová vlákna, tvořící komunikační síť mozku (spojují mozkovou kůru s míchou). Šedá hmota tvoří mozkovou a buněčnou kůru.

 

Mezimozek – uložen blízko třetí mozkové komory se dělí na thalamus, hypothalamus, epithalamus a subthalamus. Je vývojově mladší částí předního mozku.

Thalamus je považován za centrum zodpovědné za emoce, pocit hladu, agrese, strachu.

 

V horní části – epithalamu – se nachází žláza ona šišinka (epifýza), která s pomocí hormonu melatoninu ovlivňuje naše biorytmy, intuici a Bůh ví, co ještě.

 

V dolní části je umístěn podvěsek mozkový – hypofýza, žláza, podléhající podnětům z nervového systému a ovlivňující další žlázy s vnitřní sekrecí. Je to tedy místo, kde dochází k propojení nervového a hormonálního řízení.

 

Koncový mozek – je nejmladší a největší část mozku. Je rozdělen na dvě hemisféry. Ty jsou na povrchu kryté pláštěm, který zas pokrývá vrstva šedé kůry mozkové. Povrch mozku je zpravidla rozbrázděn závity, i když existují i savci se zcela hladkými hemisférami (krysa).

 

Vnitřek je vyplněn bílou hmotou (vlákna neuronů) a okrsky šedé hmoty, které tvoří podkorová centra, tzv. bazální ganglia. Nejstarší část koncového mozku tvoří čichový mozek. Jeho součástí  je i limbický systém mozku – centrum emocí. Koncový mozek zpracovává vnější podněty – čichové, chuťové, zrakové, sluchové. Řídí úmyslné pohyby a řeč, provádí myšlenkové činnosti, iniciuje podmíněné reflexy.

 

Mozek je labužník

Mozek je labužník, který si potrpí na vhodnou výživu. Škodí mu nadmíra cholesterolu, nasycených tuků a soli. Radost mu uděláte ořechy, rybím a drůbežím masem i draslíkem (v bramborách, rajčatech, banánech apod.).

 

Co na to váš mozek?

Co vám právě teď produkují ty miliardy neuronů?? Tongue out

 

Michaela


 

vizitka Kudláčková


 

 


Hodnocení článku

Hodnotilo 7 čtenářů průměrem 4.43 bodů z pěti


Čtěte také:

36x CHIA KUCHAŘKA: Letní lososová polévka z chia semínky 
Dejte pozor, vaše tělo také mluví! 
Jste levák? Tak nechtějte vědět, kdo vás křtil...  
Vegetativní nervstvo – není jen proti nám 
Zázračný orgasmus a zlaté sperma! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 16.11.2011 11:37

Odpověď na příspěvek #9121
Uživatel: Jarka999

Na vojně se nám "zelení mozci" snažili vštěpit informaci, že "Když už...
 

...a teď, jak se to pozná ...? ROFL

 
 

ano, souhlas... a můj mozek má momentálně velmi zdravou energii, protože má strašnou, ale strašnou chuť na malý mozky (vlašský ořechy)....

 
Avatar
#9121
Koordinační centrum pro zátěž

Jarka999
Zaslat zprávu
Přidat do přátel
post Zaslal: 16.11.2011 09:24
 

Na vojně se nám "zelení mozci" snažili vštěpit informaci, že "Když už nemůžeš, tak je vědecky dokázáno že ještě 8 x můžeš"! Raději to ovšem nezkoučejte, hrozí mozková mrtvice. To jsou přpady některých sportovců, kteří "jely" nad doraz - a padli mrtví. Mozek sám vyšle informaci STOP! Tedy, jako zdravý mozek se zdravým myšlením. Laughing

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist