Detail příspěvku: Lenka Holas Kořínková: Moje Nejlepší Recepty

Lenka Holas Kořínková: Moje Nejlepší Recepty

autor: | Lis 25, 2014 | Tělo | 0 komentářů

Návštěvy: 569

Dokonalá kniha o dělené stravě podle Lenky Kořínkové. Tzv. SPLK mne provází už hodnou řádku let, ovšem doby, kdy jsem si pečlivě vypisovala veškeré poznatky z knih paní Kořínkové z knihovny nebo z internetu, jsou už daleko. A hurá, tohle je kniha, která všechny tyto poznatky vměstnala do jedné knihy toho NEJ. Nej recepty.  A taky mnoho kontraverzních názorů, které možná udiví…

Ale… proč je nevyzkoušet nebo se nad nimi minimálně nezamyslet.

„Pakliže potřebujete snídat, snažte se jíst až po deváté hodině ranní. Jestliže snídat nepotřebujete, snažte se začít jíst až po dvanácté hodině polední – ráno a dopoledne se tělo nejvíce čistí. Ideální je jíst dopoledne jen ovoce nebo zeleninu (případně obojí, podle toho, který z grafů S.P.L.K. dodržujete). Pakliže jíte rádi v noci, ideální by bylo končit s jídlem nejpozději ve 4.00 ráno a nejíst do 12.00 následujícího poledne – rovněž kvůli čištění organismu.“

 

Tak to se přiznám je docela síla.

 

Kde jsou ty řeči odborníků o tom, že snídat je zdravé a že snídaně by měla být nejobjemnějším jídlem dne? Postupem času i zkušenostmi jsem se naučila dvě věci:

 

1.       Každý člověk a organismus je jiný, jde jen o to se mu naučit naslouchat. Někdo musí snídat, někomu je nakonec lépe a zdravěji, když opravdu jí až s postupujícím dnem.

 

2.       Toto se může měnit i v různých obdobích života nebo dokonce mít návaznost na roční období či menstruační cyklus.

15858MGE.jpg

 

noooo… tak tenhle sachr dort by bodnul!!!

 

A dělená strava podle Lenky Kořínkové mne naučila i to, že právě tyto vnitřní biologické hodiny snáze cítíme a vnímáme tehdy, když začneme jíst děleně. Kytičky a zvířátka, naprosto přirozené kombinace jídel, o kterých zhruba třetí den zjistíte, že člověku nesmírně odlehčí nejen na trávení a těle, ale především na duši. Příval energie je obrovský, jídla můžete sníst téměř kolik chcete a hlavně si nesmírně pochutnáte. A zjistíte, jestli jste třeba ten snídaňový typ nebo ne.

 

Rady z knihy ohledně přísného dělení a přísného hubnutí bych brala vážně pouze v případě silné nadváhy a opravdu pevného rozhodnutí shodit právě tímto stylem stravování. Běžný čtenář, který si chce dělenou stravu pouze vyzkoušet nebo jí obohatit svůj jídelníček, může zvolit některý z volnějších grafů (což jsou kombinační grafy potravin s různou intenzitou) a určitě zaznamená skvělý osvěžující výsledek.

 

Hledala jsem na této knize výhody a nedostatky.

 

Nedostatky snad mohou vadit jen těm, kterým vadí osobnost Lenky Kořínkové, poněvadž její květnatá, lidičková a zdrobnělá mluva je něčím, co se jen tak nevidí. Pro někoho kouzlo, pro druhého něco, co ho spolehlivě vytočí. Ať tak či onak, z jejích receptů si stejně nakonec odnesete báječný systém stravování a výhody. Faktické nedostatky jsem nenašla. Jak říkám, snad jen styl, jakým je kniha psána.
Na druhou stranu máte-li chuť si trochu zahrát a zapitvořit u vaření s dětmi, je takový přednes Lenčina receptu ideálním materiálem k recitaci smiley)

 

Posuďte sami (ukázka je z Roztomilých grundlí):

 

„U přípravy tohoto receptu vás budu muset opět žádat o něžné zacházení s výše uvedenými surovinami, především tedy s rybičkami. Jde totiž o to, aby zůstaly i po tepelné úpravě hezky v celku, takže s nimi zacházejte na pánvi opatrně. Čerstvou brokolici nasekejte na jemné kousky, česnek pokrájejte na plátky a rybičky obalte nejprve v kurkumě a v paprice, čímž je připravíte k restování. Nejprve si rozpálíte na pánvi olej, na něm opečete v koření obalené a osolené rybičky. Potom k nim přidáte brokolici a česnek a všechno to společně propečete asi 5 minut. Můžete s rybičkami občas lehce pohnout, lehce je zamíchat, nebo s nimi spíš jen tak zatřást, aby se všechny suroviny na pánvi prolnuly, ale přitom – aby se rybičky nerozbily. A to je pro přípravu tohoto teplého předkrmu vlastně vše. Grundle se dají naservírovat nesmírně efektivně, především co se týče barevného doladění. Na jednotlivé dezertní talířky rozdělíte plátky svěžího pomeranče a doprostřed každého talířku naservírujete opečené rybičky s brokolicí. Tento něžný předkrm se konzumuje tím způsobem, že papáte rybičky a přikusujete k nim plátky pomerančů. Chuť pomeranče, ryb a brokolice spolu úžasně ladí a česnek to všechno jemným způsobem provokuje.“

 

Tak to je síla. Ačkoliv jsem grundle nikdy nejedla, tohle bych minimálně z ryzí zvědavosti ochutnala.

 

Dělená strava má své výhody i nevýhody. Svoji první etapu s dělenou stravou jsem ukončila po roce, protože na trhu nebyl velký výběr „kytičkových“ náhražek masa a přemíra sojových výrobků mi nepřišla příliš zdravá. Dnes je všechno jinak a výběr vegetariánských, veganských nebo vitariánských tipů a potravin je tak velký, že jimi „kytičkové“ dny velmi pohodlně pokryjete. Dokonce se mi jako ideální jeví kombinace vitariánství a dělené stravy.

 

O autorce:

Lenka Holas Kořínková:  Moje Nejlepší Recepty je její v pořadí desátá kniha o dělené stravě, které se věnuje již více než 23 let.  Narodila se 2. 3.1956 v Opavě a s hudebním vzděláním se uplatnila jako zpěvačka či komediální herečka.  Po osmi letech v emigraci v Austrálii se vrátila do Čech, kde se opět pokusila o návrat na mediální scénu, ale svůj většinový čas věnuje knihám o dělené stravě a výuce angličtiny, ve které využívá svých zkušeností z pobytu v Austrálii.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2014, www.eminent.cz

 

15859MzU.jpg

www.cajovnaumodrekocky.cz


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Jiří je pravděpodobně původu staroslovanského. Základ patrně tvoří slovo „jurkij“, což znamená „hbitý“ či „obratný“ a také rychlý. Některé prameny ale hovoří o řeckém původu jména, kde by se vyvinulo z „geórgos", což by znamenalo „rolník“. Takže si Jirkové mohou vybrat, protože historici a lingvisté se nemohou shodnout. V ČR je neuvěřitelných 320 565 hbitých rolníků, Jiříků.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 56
  • 472
  • 23 430
  • 360 109
  • 2 420 660
  • 3 795
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet