Jak jste na tom s tlakem?

Včera jsem si přišla své! Funěla jsem jako sentinel, a kdybych namalovala své originální mžitky, možná bych zbohatla. Mám tlak 90/60. Vím, že život s nízkým tlakem je méně náročný na tělo, než s vysokým, ale jen do chvíle, než sebou člověk neopatrně sekne. Proto jdu pokaždé raději do dřepu, protože to už znám.

5868YWY.jpg

 

Ne, že bych to měla zrovna já shora tak daleko, ale čím blíž jsem v té chvíli k zemi, tím líp.

 

Když jsem se složila poprvé, bylo mi patnáct.

Kamarádka mě vláčela na polikliniku na vlastním hřbetě. Byl tam už jen zubař. A ten měl tlakoměr. Po té, co ho použil, pravil, že s tlakem tehdy 80/50 není překvapen, že horizontální polohu zvolilo mé tělo jako lepší variantu.

 

Od té doby se moc nezměnilo.

Jen jsem se s úspěchem propracovala na 90/60 – někdy i 100/60. V zásadě jsem si zvykla, že když déle stojím, budu brzy možná ležet, že mám občas pocit, že mi na hrudník někdo odložil tvárnici, a že když se večer přitulím k příteli a dotknu se ho nohama, zvedne se mu obočí a zkřiví ústa.

 

Na co jsem si nezvykla, je občasný kolapsový stav, kdy je mi opravdu, ale opravdu zle.

Nic s tím ale neudělám. Deset doktorů z deseti mi řeklo, že nízký tlak není v zásadě tak rizikový jako tlak vysoký a že holt prostě „Někdo to tak má, paní. Buďte ráda, alespoň nezatěžujete cévy.“

 

To je možná pravda, ale věřte mi, pane doktore, že pocit, že vám někdo posunuje zem pod nohama sem a tam, není žádný med.

 

5869YTk.jpg

 

Kde se bere „podtlak“?

„Příčiny hypotenze jsou nejasné. K nízkému tlaku máme vrozené dispozice, a častěji jsou jím postiženy ženy. V některých případech je vyvolán určitými léky - nebo také těžkými onemocněními, jako jsou cukrovka, Parkinsonova nemoc nebo snížená funkce štítné žlázy, které třeba léčit dříve než nízký tlak. V zásadě pokud není nízký tlak průvodním jevem jiného onemocnění, což musí posoudit lékař, zpravidla se medikamenty neléčí. Doručila bych zvýšit podíl soli v potravě. V žádném případě ale ne přejít na konzervované potraviny, bramborové lupínky a podobně! Myslím tím trošku více solit.

Také vitamin C posiluje vzestup krevního tlaku. Velké množství vitaminu C je v kiwi, ale také v čerstvé zelenině jako v rajčatech, paprikových luscích či petrželi. Šumivé tablety ovšem dodají vitaminu málo, protože rozpuštěním ve vodě vitamin ztrácí na účinnosti. Hypotonici by měli hodně pít, aby se objem jejich krve udržel na vysoké úrovni“, říkají internisté.

 

ještě něco nám nízkotlakým lékaři vzkazují.

 

Mohlo by vás to také zajímat.

 

„Pokud ve snaze zdravě snídat, jíte ráno müsli s ovocem, nedivte se, že se potom cítíte podráždění, jakoby ochablí a není vám dobře. Pro hypotonika, je snídaně s vysokým obsahem draslíku a uhlovodanů vysloveně kontraproduktivní!

Zvláště tehdy, pokud se krátce po snídani dostane do každodenního stresu. Ve stresu dochází ke zvýšenému vylučování kortizonu z nadledvinek, čímž dojde k horšímu zhodnocení uhlovodanů. Kromě toho stoupá obsah draslíku v krvi. Když stravou ještě zvýšíme přísun draslíku, může jeho hladina rychle dosáhnout takové úrovně, že nadělá více škody, než užitku. Ke snídani doporučím například chléb se sýrem a vejcem. To je jídlo bohaté na bílkoviny s dostatečným množstvím vitaminu B a obsahem soli. To je mnohem lepší varianta“.

 

5867YjY.jpgNa druhou stranu mnoho lidí trápí opak.

A je zajímavé, že příznaky jsou hodně podobné.

 

O hypertenzi mluvíme až při opakovaném naměření vysokého krevního tlaku při několika na sobě nezávislých měřeních.

 

 

Hranice, kdy je tlak považován za vysoký, je okolo 140/90.

Tyto hodnoty jsou považovány za hraniční. V pátrání po příčinách hypertenze se používají vyšetření krve, elektrokardiografie, echokardiografie i rentgenové snímkování.

 

Vysoký tlak se na rozdíl od nízkého vždycky léčí.

Nejčastěji se s takovým pacientem pracuje na snížení tělesné hmotnosti, omezení konzumace soli, omezení psychického napětí a tak dále. Pokud tento nefarmakologický způsob není dost efektivní, nastupují léky.

 

Mimochodem, výtečným snižovačem krevního tlaku je například česnek, ale leckdy se člověk bohužel neobejde jen s ním.

 

Michaela


 

vizitka KudláčkováHodnocení článku

Hodnotilo 7 čtenářů průměrem 3.86 bodů z pěti


Čtěte také:

Chladírna (kdyby zase náhodou...) 
Jakou barvu má smích? Jak chutná Bach? Jste synestetik? 
Každý z nás je vesmír 
Vitariánský kečup: Vitakečup 
Změna času! Za dva roky si naše orgány uleví 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
#22370
nízký krevní tlak

ivc.123
Zaslat zprávu
Přidat do přátel
post Zaslal: 10.07.2012 14:09
 

Bohužel se tento problém týká i mě. Naposledy jsem měla TK 94/58 a cítila jsem se docela dobře, jen pan doktor z toho byl trošku vyjevený. Takže jsem ho uklidnila,že je to u mě normální. Je ale pravda,že nejhorší období je pro mě,když se zatáhne a než spadne první kapka. To mám žaludek jako na vodě a jsem unavenáSmile. Stejný problém měla i maminka,ale po dovršení 60 let ji tlak tak vyskočil,že musí brát prášky. Takže nevím, co mě čekáSmile. Krásný den všem. Iva

 
Avatar
#21626
Tlak si hlídám.

Jarka999
Zaslat zprávu
Přidat do přátel
post Zaslal: 23.06.2012 23:08
 

Předloni jsem vyděsila doktorku. Naměřila mě 171/107  MazecHypertenze. Od té doby beru prášky. Vystřídala jsem troje, a teď jsem spokojená ( Tritace). Teď mám 125/82. Ale musí se to hlídat, už jenom vzhledem k mé profesi. Tyhle tlakulózní nemoci, to je výdobytek dnešná doby. Hezký večer. J.

 
Avatar
post Zaslal: 22.06.2012 21:59
 

dřív jsem mívala hodně nízký tlak,šla jsem k zemi,bylo to ráno v koupelně a kecla jsem na pračku,pustila si na předloktí ledovou vodu,umyla i obličej a bylo dobře.Studená sprcha pomáhá na rozproudění krve.

 
Avatar
post Zaslal: 21.06.2012 19:17

Odpověď na příspěvek #21582
Uživatel: peetrax

Mám opačný problém - ve třetí třídě ZŠ jsem...
 

Jééé, jsi stejně mladá jako můj syn.

Já měla taky ve 14ti letech 125/80. Lekli se  a na kontrolu,.

Bála jsem se.

Tlak 145/85. V moči bílkovina, následovala nemocnice.

Tam se vysvětlilo, že vysoký tlak byl ze strachu (měřili nám ho ve škole poprvé) a podruhé už jsem se bála dvakrát tolik.

 

Bílkovinu pak vysvětili kajícným přiznáním, že zaměnili zkumavky...no a já byla zase zdravá.

Od té doby mám tlak spíš nižší a neměnný a jednou jsem taky měla 90/55, doktor se lekl, čekal omdlévání, jenže mně naprosto  nic nebylo, naopak, lépe jak jindy.

 
Avatar
post Zaslal: 21.06.2012 18:34
 

Míšo,byla jsem na tom stejně jako ty...Od jara 2009 každý den piji větší hrnek čaje Hanasaki(dělám ale i někdy třeba týdenní pauzu) a můžu s čistým svědomím napsat,během asi dvou měsíců se mi tlak uravil,žádné omdlévání,návaly,bolesti při menstruaci už taky neznám.Nikdy jsem se necítila lépe.Zároveň také čistí organismus(prý také snižuje váhu,což jsem tedy nepocítila,ale to je mi jedno)Můžu doporučit,rozhodně neublíží.Jo a žádné křeče nebo průjmy.Je vhodný i jako pitný režim,když by někdo chtěl.

 
Avatar
post Zaslal: 21.06.2012 15:44
 

Mám opačný problém - ve třetí třídě ZŠ jsem poprvé byla na měření tlaku a ejhle - 145/85. Asi to mámě dědičný nebo co. Teď je mi 30 a pravidelně užívám léky na snížení tlaku. Aspoň se to sleduje, o vysokém tlaku se říká, že je to tichý zabiják. Ovšem ten nízký, to teda taky nic moc. OMG

 
Avatar
post Zaslal: 21.06.2012 13:17
 

já se musím bohužel snežit mít nízkej tlak, nesmí přelézt 110 jinak by mohl být problém s tou mojí blbou aortou ....Naštěstí mě to nikdy k zemi netáhne .... 

 

 
post Zaslal: 21.06.2012 11:39
 

i já mám tlak nižší než vyšší....spíše tak 90-100/55-65...ted jsem podruhé těhotná a naposledy jsem měla i 106/62 :) žluté mžitky velice dobře znám, i motání hlavy....ale díky Bohu jsem nikdy neomdlela...

 
post Zaslal: 21.06.2012 10:49
 

Míšo, ale zase se pravděpodobně dožiješ vysokého věku. Nízký tlak šetří srdce a cévy Ok

 
Avatar
post Zaslal: 21.06.2012 10:40
 

Miško, tak to já mám stejný jako ty...nízkej tlak skoro až na podlaze, ale nikdy jsem sebou nesekla, naštěstí....v těchto posledních dnech jsou mými věrnými kamarády žluté mžitky před očima a žaludek mi naznačuje, že se umí i obracet ....Po porodu se mi tlak upravil, ale pravda, už je to 8 let a tlak se zase propadl...no, asi by to chtělo další porod Laughing

 
Avatar
post Zaslal: 21.06.2012 09:53

Odpověď na příspěvek #21558
Uživatel: gira

Tak ja mela odmala vzdycky extremne nizkej tlak (jednou se sestricka pri mereni lekla, ze ji asi...
 

Jo, tak já to mám podobně, tak do 30 tlak skoro neměřitelný, a od té doby stoupá a stoupá, teď jsem tak na 130/80, počítám, že do deseti let se taky bez pilulí neobejdu...

 
Avatar
post Zaslal: 21.06.2012 09:41
 

Tak ja mela odmala vzdycky extremne nizkej tlak (jednou se sestricka pri mereni lekla, ze ji asi nefunguje pristroj :)). Taky se ale od urciteho veku lecim se stitnou zlazou... Postupem casu jsem propracovala az tlaku tak vysokymu, ze mi dr.napsala prasky. Ty jsem nastesti ale mohla zakratko vysadit, kdyz jsem nahromadenej stres (od kteryho ten vykyv podle mne byl) vyresila radikalnim krokem. Potom jako kdyz utne. Ted jsem si dlouho tlak nemerila, tak nevim, je to uz zase par let. Motavo mi ale posledni dobou je desne, svadim to ale na pocasi... predevcirem mi odpoledne z nicehoz nic otekly a mravencily ruce, to jsem se i lekla... a vcera migrena jak svina (zabral az k veceru druhej aspirin, bezne staci jeden a je pokoj)... Beru to tak, ze jsem asi na stary kolena nejak vnimavejsi k vnejsimu prostredi a pocasi...

 
Avatar
post Zaslal: 21.06.2012 08:26
 

Děkuji za optání, celý život mám stejný -110/75, po dnešní profetované noci nevím, ale cítím se výborněROFL

 
Avatar
post Zaslal: 21.06.2012 07:16
 

Míšo, mám krásných 80/60 a cítím se fajn. jen nesmí být venku více než 28-30°C, to je mi pak hrozně špatně. pamatuji si, že když mi po porodu klesl tlak na 80/50 (což mi přijde jako nepatrný rozdíl), nebyla jsem schopná ani sedět. během chviličky jsem měla černou tmu a pak se mi začal otáčet žaludek. a česneku se vyhýbám tak, že by i upír záviděl. dát si topinku, tak jedině v leže

 
Avatar
post Zaslal: 21.06.2012 06:44

Odpověď na příspěvek #21545
Uživatel: Michaela Kudláčková

Že to jde i naopak, jsem nevěděla...tak to se mu ve strachu, že se mi krev přestěhuje jenom...
 

no já bych česnek přece jen neriskovala.

Když mě to teda přepadne, tak si česnek dám, vyloženě mám chuť smrdět. Jenže kromě smradu je mi hrozně, slabo, mdlo a unaveno, že bych usnula zestoje, aby se se mnou neklátil svět ze strany na stranu.

Usoudila jsem, že mi po česneku klesne tlak, tlakoměr nemám, tak nevím. Ale mě kolikrát po bramborákách pronásleduje pár hodin útlumu....

 
post Zaslal: 21.06.2012 01:44

Odpověď na příspěvek #21544
Uživatel: Reliska

Tak  tlak mám  vysokej:-( nebýt  prášků,kdy...
 

Že to jde i naopak, jsem nevěděla...tak to se mu ve strachu, že se mi krev přestěhuje jenom do nohou, vyhýbat nemusím! Ok

 
Avatar
post Zaslal: 21.06.2012 00:45
 

Tak  tlak mám  vysokej:-( nebýt  prášků,kdy mi   konečně zabírají  až  3 tí,tak by mě  asi  s mým 180/118 klepla jednou pepka.Zrovna  ted jsem  si  tlak měřila a  mám  docela  slušných 128/81.Na  mě  výkon.Jinak  česnek  funguje a  sám  si  tlak  upraví.Vysoký  sníží  a naopak..

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist