Běhat, či neběhat v zimě?

Běh je fantastický sport. Nemusíte kvůli němu platit drahé vstupy do fitness center, nikdo před vás nestaví ze všech stran obrovská zrcadla (asi aby vám náhodou neunikl jediný faldík), veverky v parku či v lese určitě neurazíte zastaralým oblečením a nenamalovaným obličejem, ale hlavně si čas i tempo běhání, stejně jako doprovodnou hudbu, určujete jen vy samy. Končí to všechno s prvními mrazíky? Nemusí!

 2218YTU.jpg
Já osobně běhání už nějakou dobu miluji. I když jsem nikdy nebyla (nejsem a nejspíš ani nebudu) žádný velký sportovec, tento typ pohybu mě úplně chytil. Radši nechci vědět jak při něm vypadám, nebo co by na mé „výkony“ řekli profesionálové či trenéři, ale co. Hlavní je, že mě běh baví, dodává mi dobrou náladu a navíc se pak můžu vesele našťouchnout dobrotami bez pocitu viny (přeci jsem byla běhat, tak si zasloužím!).

Ačkoli pro mě dlouhou dobu končila sezóna běhání s barvícím se listím, letos jsem se rozhodla pro změnu – svého oblíbeného sportu se nevzdám ani v zimě! Pochopitelně je třeba přizpůsobit se novým podmínkám, které chladné počasí přináší. A jaké to jsou?

  1. Brzy se stmívá
  2. Je chladno
  3. Klouže to
  4. Necítíme žízeň
  5. Jsme rychleji unavení

2219YjR.jpg

1. Brzy se stmívá
Tma je velkým nepřítelem běžce, zejména na nerovném terénu, protože může snadno dojít k úrazu. Věřte, že ani s čelovkou na hlavě si při běhu nemusíte všimnou vyčnívajícího kořene nebo hlubšího výmolu a vyvrknutý kotník či zlomená noha na sebe nenechají dlouho čekat. Proto je lépe běhat jen za dne (kdy bývá i vlídnější počasí), nebo využít dobře osvětlených parků a běžeckých stadionů. Pokud se však přeci jen rozhodnete vyběhnout do tmy tmoucí, ozdobte se reflexními pásky, bezpečnostní vestou, nebo klidně i blikačkou na kolo – budete sice vypadat jako blázen, ale aspoň vás nesrazí auto a to se počítá.

2. Je chladno
I v teplotách kolem nuly, nebo mírně pod bodem mrazu se běhat dá, ale je třeba se pořádně obléknout. Doporučuje se využít spíše kombinace několika slabších vrstev, než jedné teplé bundy, abyste mohli více variovat podle aktuální potřeby. Běžec by měl mít na sobě tričko z funkčního materiálu (tedy rozhodně ne z nasákavé bavlny) pohodlně přiléhající k tělu, nějaké termomikiny a lehkou bundu z funkčního materiálu, nejlépe na zip a s odvětráváním. Zapomínat by se nemělo ani na kvalitní čepici a rukavice. Pokud jste (stejně jako já) háklivé na průdušky, použijte přes pusu trojcípý či multifunkční šátek, nebo kuklu z funkčního materiálu. Budete připomínat bankovního lupiče, ale vzduch dýchaný do plic vás nebude tolik studit. A na co určitě nezapomeňte je kvalitní spodní prádlo čítající minimálně termokalhotky (jistě uznáte, že tato místa se opravdu vyplatí mít v teple) a teplé ponožky nebo podkolenky.
 2222ODl.jpg

3. Klouže to
Led a ušlapaný sníh pěkně podjíždí pod nohama i při běžné chůzi, natož pak při běhu. Doporučuji proto vyměnit letní běžecké botky za kvalitní pevnou obuv s gore-texovou membránou a protiskluzovou podrážkou. Ale i tak se běhu na náledí raději vyhněte, protože při došlapu na uhlazenou zamrzlou kaluž vám pomůžou leda tak mačky. Vyhledávejte proto raději chodníky, běžecké dráhy a parky, kde je povrch ošetřen a tolik neklouže.

4. Necítíme žízeň
Při fyzické aktivitě v horkém létě je doplňování tekutin pro každého samozřejmostí. Nicméně i v chladném počasí je třeba pravidelně a dostatečně pít! Protože i v zimě se potíme, vzduch vydechovaný z plic je v mrazech vlhčí a také dochází ke zvýšené tvorbě moči, což dohromady může vést k dehydrataci (pak je nám dřív zima, bolí nás hlava a mohou se objevit i křeče). Dopřejte si proto každých 15 až 20 minut zhruba 100 ml tekutin (nejlépe iontových nápojů s obsahem elektrolytů) a pořádně se napijte i po doběhnutí (nicméně ne najednou, ale raději po menších dávkách).
 

2223NjF.jpg
5. Jsme rychleji unavení
Namáhané svaly čerpají energii z glykogenových zásob v těle. Při zimním běhání však naše svaly spotřebovávají energie více a daleko rychleji, pročež jsme dříve unaveni. Je tedy nezbytné doplňovat tělu sacharidy, aby si mohlo vytvářet zásoby glykogenu. Pokud berete běh hodně vážně a očekáváte od sebe velké výkony, přibalte si s sebou termoláhev s energetickým nápojem a sacharidovou energetickou tyčinku. Jinak vám postačí pojíst do půl hodiny po běhu misku těstovin nebo rýže.
Únavu však rozhodně nepodceňujte a raději si naplánujte kratší opakované trasy blíže domova, abyste se mohli kdykoli vrátit. Pokud totiž přeceníte své síly a energie vám dojde daleko od zdroje tepla, vystavujete se riziku prochladnutí.

 

A co běhající celebrity?

Beyonce
 

Beyoncé

 
„Běhání do schodů je nejlepší cestou k pěknému zadku.“

Scarlett

 

Scarlett Johansson

 
„Každý den v šest ráno běhám.“

Sarah
 

Sarah Michelle Gellar


„Pro udržení váhy a kondice spím po obědě a běhám venku nebo doma na pásu.“

Leona
 

Leona Machálková

 
„Pravidelně chodím plavat, běhám a se synem si často zajdeme na kolo nebo na brusle."

Jan

 

Jan Tříska

 
V povolání, kde máte tolik nepravidel-nosti, jako je herectví, je důležité, aby existovalo něco, co se nemění," říká o běhání slavný český herec.

 

 Zdroje:


Katka


Kata Cihova


Hodnocení článku

Hodnotili 2 čtenáři průměrem 4.5 bodů z pěti


Čtěte také:

Každý z nás je vesmír 
Ke zdraví, nové lásce, nebo práci vám mohou pomoci barvy 
LÉTO S POPELKOU: Co takhle Beauty day jen pro sebe? 
Nízký tlak - nemoc žen? 
Petra: Ráda bych vám představila bezkontaktní masáž Džuny Davitašvili 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 22:57
 

No já bych v lese doběhla maximálně k protějšímu stromu..

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 20:38

Odpověď na příspěvek #8902
Uživatel: ToraToraTora

Neběhám ani v létě, ani za autobusem. Prý se to ani prsatým...
 

Vím, o čem mluvíš. Laughing Lepší je plavání, voda krásně nadnáší, ale ty vstupy do bazénu ...Cry

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 15:28

Odpověď na příspěvek #8902
Uživatel: ToraToraTora

Neběhám ani v létě, ani za autobusem. Prý se to ani prsatým...
 

jjo... to není alibi, to je NUTNOST.

Pamatuju si na pokusy o poklusy za dětma v dobách kojení. Horší bolest jsem nezažila a když se nikdo nekoukal, tak jsem si pomohla rukama, protože to fakt nešlo vydejchat...

 
post Zaslal: 10.11.2011 14:54

Odpověď na příspěvek #8869
Uživatel: Quentinová z Montargis

A já běhat nemůžu, páč bych si kozama vymlátila zuby.
 

ROFL  vole

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 13:33
 

Neběhám ani v létě, ani za autobusem. Prý se to ani prsatým nedoporučuje, bo se udělají nějaké mikrotrhlinky ve vazivu a máme pak prsa jak kokršpaněl uši. Co je na tom pravdy nevím, ale jako alibi dobrý

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 12:31

Odpověď na příspěvek #8870
Uživatel: Renata Petříčková

no dneska by to u nás taky bylo na zadušení... inverze. Plánovala...
 

Dneska jsem ráno měla běh v plánu, ale postel tentokrát zvítězila. Na první sníh se hrozně moc těším, jen pořád nemám kvalitní boty, ale třeba je donese Ježíšek...

 
 

no dneska by to u nás taky bylo na zadušení... inverze.

Plánovala jsem si, že až děti odvedu do školky, budu ráno běhat. Stalo se jen 1. září... nikde ani noha a v keřích chrápající bezdomovci. Tak na tohle nemám v půl osmý ráno odvahu!

Ale jinak běhání miluju... a v zimě, když jiskří sníh...moc!

 
 

A já běhat nemůžu, páč bych si kozama vymlátila zuby.

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 08:10
 

U nás teda určitě ne. Kvůli znečištění ovzduší.

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist