Alergie, aneb když se tělo brání

Svěží vzduch, kvetoucí stromy, jaro doslova ve vzduchu. Mnozí z nás se již po dlouhé zimě nemohou dočkat, ale ne všichni máme důvod k radosti. Pro velkou část populace to bohužel znamená i opětovné shledání s alergií.

Co je to alergie? 

 

Alergie je nemoc imunitního systému. Zjednodušeně řečeno se jedná o přecitlivělou reakci těla na zcela běžnou látku v našem okolí. Nesprávně a zcela zbytečně se aktivují protilátky a dochází k alergické reakci – zarudnutí a slzení očí, rýma, dušnost, ekzém - to zdaleka nejsou všechny reakce, které nás mohou potrápit. Nikdy nevíme, co může být nepříjemné právě nám, alergičtí můžeme být totiž prakticky na cokoliv, ať už jde o určité potraviny, pyly, roztoče, či zvířecí srst. 

 

Výskyt alergie

V České republice trpí různými druhy alergií až 30 % populace. Šance, že se u dítěte během života alergie projeví, trpí-li jí jeden z rodičů, je relativně vysoká. V případě, že alergii mají oba dva rodiče, je pravděpodobnost dědičnosti až 60 %. Možnost předání alergie dítěti se zvyšuje i kouřením v těhotenství. Bohužel si nemůžeme oddechnout ani tehdy, pakliže se u potomka alergie v prvních letech jeho života neprojeví, příznaky se totiž mohou vyskytnout v jakémkoliv věku. 

 

Jak s alergií bojovat?

Mnohým alergenům se samozřejmě nelze zcela vyhnout, nicméně pokud to jen trochu jde, je omezení kontaktu s alergenem tou nejlepší prevencí. V případě alergie na roztoče například máme možnost koupit speciální lůžkoviny, problémovým potravinám se cíleně vyhýbáme, a naštěstí ani alergie na pyly nemusí být díky pylovým kalendářům tak neúnosná.

 

V lékárničce by nám ale nikdy neměl chybět účinný lék na alergii, který nám v případě potřeby uleví.

 

25523NTR.jpg

 

Tyto léky působí proti histaminu, tedy látce, která se podílí na vzniku alergické reakce. Pokud trpíme lehkou alergií, postačí si tento lék vzít při nástupu reakce, u těžší formě alergie je rozumné lék požít preventivně ještě před počátkem reakce.

 

Zpracovala: Silvie Dluhošová 


Hodnocení článku

Hodnotili 3 čtenáři průměrem 3.67 bodů z pěti


Čtěte také:

Běháním do nebe a výš? Zkraje jsem se málem uštval… 
Kdo nemá R, ten je amatér... 
Komerční tip: Jak na únik moči po porodu 
Matematik to má v ukazováčku! 
Vykrajujete ovoce? Tak toho hned nechte! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.

> >|
> >|

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist