A slunce pálí jen...

Možná hodně lidí naštvu, pár zaskočím a některé překvapím...ti ostatní to o mě už ví: Já prostě tyhle horka miluji. Asi jedu na solární pohon a někde pod volnou kůží na břiše mám zašité solární panely, které je potřeba čas od času nabíjet. Čím delší a studenější zima, tím víc jsou vycucané a je nutno je pořádně a do zásoby nabít.

 

Do deseti stupňů nad nulou považuji počasí za veskrze zimní a netřeba odkládat teplé svršky natož nějak vyhlížet první jarní ploštici. Mimochodem jsem zjistila, že ta roztomilá červená zvířátka, která se jako první poslíček jara vyhřívají na teplých omítkách je savý hmyz, kterému ze všeho nejvíc chutnají lilie. Moje lilie. Od příštího roku zase hodlám vyhlížet vlaštovky. Ty nežerou nic, do čeho jsem investovala víc než do vlastní budoucnosti.

 

Do dvaceti stupňů nad nulou lze hovořit o prvním záchvěvu jara.

 

Jakýkoliv slunečný paprsek budiž vítán, netřeba se před ním schovávat a jakkoliv může být na sýrově bledé kůži nepříjemný, rozhodně je mi ho třeba.

 

Do třiceti stupňů mám chladné léto, nicméně jsem spokojena a jako slunečnice každý den....však to znáte. Ze zásady nechodím do stínu, na ulici vyhledávám slunnou stranu chodníku a jak s oblibou říkám: Takové teplo ještě nebylo, abych před ním utíkala.

 

Miluji to, když vám slunce prohřeje kosti až do jejich morkových dutin. Stejně jako kočka uléhám na rozpálené plochy, abych vstříc paprskům vystavila tělo. Tiše předu a s nelibostí vyhlížím mraky oznamující změnu počasí.

 

26688NzA.jpg

 

Od třiceti stupňů výš považuji počasí za veskrze letní a konečně prázdninové.

Zrovna minulý týden jsem se toulala po Pálavě, kde na bílých kopcích pokrytých suchými ve větru šustícími travinami probleskovala bělostná čela vápencových skalisek. Vzduch se tetelil a sluníčko se opíralo do vyprahlých strání, jakoby je toužilo spálit na popel. Mocné hradní zříceniny se nad tím vším  vypínaly jako němí svědci a strážci klidu téhle Bohem políbené krajiny.

 

S večerem přišlo jen mírné ochlazení a přesto bylo znát, jak slunce usínalo, tlumilo něco ze svého odhodlání, aby pokorně popustilo místo měsíci, stmívání, večeru a posléze i noci a ranní rose. Protože ta s rozbřeskem uvítala další den. A jakkoliv se každý nový den zdál být teplejší a beznadějnější pro vše živé, na co se svým žhnoucím pohledem podíval, měla jsem z něj radost.

 

Nejen z tepla, které mne těšilo a konejšilo, zahřívalo a dobíjelo do poslední buňky vyprahlé dlouhou zimou a deštivými dny. Především z jeho proměnlivosti.

 

26687ZjA.jpg

 

Jakkoliv se může zdát takový den úmorným, když jej střídají tropické noci a klima začíná připomínat výkonem levnější krematorium.

 

Miluji ho pro jeho krvavé východy slunce, chladivou rosu a klid, který svádí k vyrušení.

 

Dopolední intermezzo, které je výzvou i poslední šancí. Je oázou klidu a ještě snesitelného tepla stejně jako výstrahou a posledním varováním. Horké poledne pak utiší vše kolem a rozvlní vzduch ve zběsilém tanci. Kulminující odpolední žár jen nechává zaznít své poslední slovo. Nevzdává se bez boje, je pouze pokorný ke koloběhu života a střídání denní doby. Neodpustí si však nic ze své pýchy a nabídne teatrální západ slunce. Barva horizontu, kterou zvolí, je rozlučkou s uplynulým dnem a zároveň předzvěstí dne následujícího.

 

Ačkoliv miluji každou roční dobu, léto je mou nejoblíbenější.

 

V létě jsem se narodila ve slunečním ohňovém znamení. Jsem Lev s ascendentem ve Lvu. Mně hoří půda pod nohama, kamkoliv vstoupím. Miluji žár, světlo a vše zlé i dobré, co sebou nese.

 

26689YzI.jpg

 

Věřte nebo ne, jednou mi bude fakt líto, až přijde studená fronta. Jsem vášnivý houbař, takže i na čtyřiceti denním dešti bych našla něco pozitivního, připravila nůž, košík a oprášila atlas hub.

 

Ale sluníčko je sluníčko.

 

ToraToraTora


9373OTY.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 12 čtenářů průměrem 3.92 bodů z pěti


Čtěte také:

Co bys chtělo, tělo? 
LÉTO S POPELKOU: Co takhle Beauty day jen pro sebe? 
Péče o seniory na sklonku života  
Petra: Ráda bych vám představila bezkontaktní masáž Džuny Davitašvili 
Testík: Jste Jin nebo Jang? Studená, nebo teplá? 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 07.08.2018 16:32
 

Ahoj a krásný slunečný den všem.Já mám taky ráda léto ,přestože ze mě leje a funím a někdy i nadávám, přesto to mám ráda.Sice jsem nejraději u vody a to v poslední době málo.Nesnáším to jen v práci kde je nesnesitelně,ale to hlavně,proto že na normální lidi se nemyslí a o klimatizaci si můžeme nechat jen zdát.

 
Avatar
post Zaslal: 06.08.2018 18:56
 

Holky, tak já nevím... jsem Lev, ale odmala Slunce miluju jen jako symbol... jakmile se teplota vyšplhá ke 20° začnu panikařit a těšit se na podzim a zimu... je toto normální?

Ale článek opět napsaný náááádherně Love it

 
post Zaslal: 06.08.2018 12:18

Odpověď na příspěvek #215734
Uživatel: Michaela Kudláčková

Telepate ... naplánovala jsem ho do ranní kávy na zítra. ...
 

Ty jsi úúžasná, tak se těším na informace a tvůj pohled na svět

 
post Zaslal: 06.08.2018 12:10

Odpověď na příspěvek #215733
Uživatel: NoraJ

Míšo, prosím kde najdete ten článek o počasí, kde si psala,...
 

Telepate ... naplánovala jsem ho do ranní kávy na zítra. 

 

Protože ono to vysvětlení možná má.. a protože je to článek z roku 2011, napadlo mě, že by bylo zajímavý se ohlédnout. Ok

 
post Zaslal: 06.08.2018 11:57
 

Míšo, prosím kde najdete ten článek o počasí, kde si psala, co nás výhledově čeká? děkuju za navigaci

 
post Zaslal: 06.08.2018 11:56
 

Já si užívám i teploty pod 10 C a zima mně baví, včetně sněhu a mrazu:-) ale k tomu miluju i teploty nad 30, takže ještěrka sluneční....

jen bych ocenila, kdyby v tomhle počasí tak 1x týdně vydatně zapršelo, aby bylo čím zalévat a příroda včetně zvěře měla dost vody a osvěžení. Sledovat padající listí ze stromu a schnoucí kytky je tristní. vyhřejvat se na slunci je zázrak. Moje tělo je celé jak solární panel, akumuluju, akumuluju, křečkuju do zásoby na zimu a dobu, kdy bude slunce a tepla málo.

 
Avatar
post Zaslal: 06.08.2018 10:41
 

Taky jsem mela rada teplo i vedro ( i kdyz pred lety melo slovo vedro jinou uroven...trochu nižší Laughing), ale tahle vyhen je priovetsinu naroda spis peklo. A pro nemocné a stare osoby peklo tuplované. 

Co mě ale desí ještě vic je absence srazek a nedostatek vody, to zacina byt katastrofa.  A tohle horke pocasi to jeste umocnuje. Vcera jsem zaslechla, kolik vody se v tomhle pocasi vypari behem hodiny...hrozny.

Zacinaji schnout stromy  a kdovi, kolik se jich vzpamatuje. Je to smutny pohled. 

 
post Zaslal: 06.08.2018 10:15

Odpověď na příspěvek #215729
Uživatel: peetrax

Dokud jsem nemusela vyhledat kvuli pocasi lekarskou pomoc, nezkolabovalo mi v praci nekolik lidi...
 

"tleskánky" ROFL ...

 

No, faktem je, že pro někoho, kdo se dívá, jak mu hyne vysušená obživa, nemůže být pohled jiný, než žalostný a článek oslavující léto ve své africké podobě, nutně vnímá ... negativně. 

 

To je prostě jasné. Peťo, pokud máte pole a vinohrady, je na místě brát tento stav vážněji, než druzí, protože  - a tak to je - lepší to nebude co do klimatu. 

 

A zrovna Ty mě čteš dloooouhé roky, takže víš, co říkám, i co jsem říkala 10 let zpátky. 

 

Nevím, jestli jde vůbec učinit nějaká opatření, která by tento trend v rámci úrody do budoucna trochu řešila, ale pokud ano, udělejte je. Pohladit 

 
Avatar
post Zaslal: 06.08.2018 09:47
 

Dokud jsem nemusela vyhledat kvuli pocasi lekarskou pomoc, nezkolabovalo mi v praci nekolik lidi a jedne osobe jsem volala zachranku, prislo mi to morbidni vedro taky jakz takz fajn. 

 

K poetickemu textu nahore bych doplnila praktickou stranku veci a pohled realisty,  jelikoz v teto Bohem polibene krajine shodou okolnosti ziju. Neustaly zar opravdu nepomaha letosni urode (nase rodina ma pole a nekolik vinohradu) a marne cekame na trochu ochlazeni nebo vlahy. Pak se od nekoho, kdo prijede na chvili na jizni Moravu, a zase odjede, dozvime, jak je to vlastne fajn, ty jo. ROFL Hammer  Bravo, posilam tleskanky.

 
post Zaslal: 06.08.2018 08:41

Odpověď na příspěvek #215725
Uživatel: Ivík

Jsem štír milující teploty do 25 a toto počasí je pro mne...
 

Ano, obdivuji se tomu, jak Květinka umí být v jednom textu současně nadlehčeně vtipná a současně nesmírně poetická. 

 

Toro, strašně ráda Tě čtu. AwesomeOk

 

 
post Zaslal: 06.08.2018 08:28
 

Jsem štír milující teploty do 25 a toto počasí je pro mne již likvidační,ale za tento článek opět Toro Ok

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist