Všechny vůně léta

Vím, že na astronomické léto si ještě trochu počkáme. Při pohledu na teploměr mi ale jistě dáte zapravdu, že tohle krásné roční období je neoddiskutovatelně tady. Léto pro mne není datum v kalendáři. Léto je pro mne soubor pojmů a vjemů, které si zkrátka musím každý rok užít, abych měla pocit, že to léto zkrátka stálo za to. Vysoké teploty a nebe bez mráčku mi dávají prostor začít dřív. Abych to všechno stihla.

 

27985NjI.jpg

 

Léto pro mne znamená natrhat si náruč kopretin.

 

Tyhle jednoduché květinky se nemohou pyšnit omamnou vůní. Zvlášť, když je necháte ve váze zahnít o něco déle. To je lepší vázu vyhodit i s kyticí. I přesto mi tyto kytinky učarovaly svou jednoduchou krásou víc, než jakékoliv jiné. Každoročně padnou za oběť sekáčům, když vystrkují své učesané hlavičky právě v čase prvního sena. Stejně jako já mají rády vysokou trávu, do které se můžete položit a nechat je tančit v letním horku nad sebou.

 

Léto pro mne znamená pořádně se napást.

 

Ne, nechodím okusovat anglický trávník na požadovanou délku. Všude kolem začíná dozrávat ovoce. První, červené a sladké a vonící tak, jako nic jiného. Chápu, po dlouhé zimě mi voní i plesnivý koberec, protože mi připomíná houbařskou sezónu. Ale i tak si myslím, že čerstvé ovoce ze zahrady mi bude vonět pořád tak nějak jinak. Na létě miluji, že můžete jen tak bosky vyjít ven a utrhnout si do pusy to, co právě dozrává. Pořádně se nacpat třešní ještě pod stromem, utrhnout si jahody na záhonku, ozobat rybíz a nečekat, až to udělají kosi.

 

K létu patří i koupání.

 

A tím rozhodně nemyslím chlorovanou průhlednou vodu, kterou jindy vyhledávám ze strachu z nebezpečných živočichů ukrývajících se pod hladinou. Ano, viděla jsem jako malá Čelisti a dodnes to nese své noční můry. I přesto si právě léto užívám koupáním v rybnících, rybníčcích a řekách. Kolem kterých jedu, které mám blízko, nebo se k nim vracím pro hezké vzpomínky. Voda se svou vůní a pamětí, se svou chladivou náručí a klidnou povahou. Když se k ní vrátím, je pokaždé jiná a přeci stejná. Je to jako potkat dávného přítele.

 

Mohla bych vzpomenout na grilovačky, letní kino, pivko na zahrádce, ale to jsou spíš večerní, i když letní činnosti. Byť jsou veskrze příjemné, na létě miluji jeho rána. Když se všechno probouzí. Hladová kočka přitáhne z toulek a svým vyčítavým mňoukáním mi vypoví, kde všude běhala, zatímco já mám v spíži kapsičky a granule. Jak pomalu stéká rosa, dovoluje velkým květům pozvednout své hlavy a ty se pomalu vydávají za sluncem, které stejně jako ony, stoupá po obloze výš a výš. Letní ráno voní novým začátkem, nadějí a i přes chlad v kapkách rosy, hřeje.

 

Čím jsem starší, tím méně mi stačí k životu a ještě méně k tomu, abych měla pocit, že jsem si léto opravdu užila. O to větší naléhavost cítím prožít právě těch několik okamžiků, kterými jsem tvořena, pro které dýchám.

 

27986MWF.jpg

 

A co vy? Čím je pro vás léto a čím jste pro něj vy?

 

ToraToraTora


9373OTY.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 13 čtenářů průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Antikrist je film, jež hladivě šokoval mé umělecké cítění! 
Bude objeveno, co bylo pohřbeno…a bylo 
Jan van Helsing: Než si proženeš hlavou kulku, přečti si tuto knihu 
Ještě se mi směj. III. kapitola 
Malý velký muž, pan Legenda: Josef Váňa 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 08.06.2019 11:05
 

Já se teď kochám šeříky a soused má jasmín. Někomu ta intenzívní vůně vadí. Já jí miluju!! Love it

 
Avatar
post Zaslal: 07.06.2019 08:27
 

Mluvíš mi z duše! Dnse jsem vyšla ven, voněl tam déšť a černý bez. Včera jsem stříhala tymián, vedla kosou kosil soused trávu. Do té vůně ještě zpívají ptáci. Svět je krásný! Jen to vidět!

 

 
Avatar
post Zaslal: 06.06.2019 15:01
 

Dobře, někdy příště se zase zasmějeme. Občas se i mě oči orosí. 

 
post Zaslal: 06.06.2019 14:41
 

Pro mne je to les.Když zaprší a pak vyleze sluníčko,ta atmosféra,ta vůně...ticho a zároven´ vyloženě radostný zpěv ptáčků...toho se nedokážu nabažit.A já pro něj?Splinutí.Smile

 
post Zaslal: 06.06.2019 13:43
 

Tedy Toro já čekala opět nějaký článek u kterého si smíchem cvrknu do trikotu a on to článek romantický,krásně popisující léto děkuji za něj a přidávám Ok.Pro mne je léto směsice vůní a sluníčka ....Love ita já pro něj?Tvor který neustále brblá,že je moc veliké vedro nebo zase chladnoROFL

 
post Zaslal: 06.06.2019 10:54
 

Kopretiny! A modré zvonky! A náruč lučního kvítí! A vůně prvního sena! Krása...Love it 

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist