Svatá Žofie, šílená kuchařka. Děkuji, uvařím si (se) sama

Zmínili jsme už ony tři zmrzlíky a jejich osudy, ne nepodobné Tarantinově tvorbě, ale nebylo by to úplné, kdyby chyběla jejich „kuchařka“. A tady už by i ten Tarantino závistí zbledl. Žádný kuchařský recept se nekoná. Žofie je hotový horor a nic pro slabé povahy.

 

Tedy musí to být kolikrát fuška zvládnout v rámci náboženské výchovy životy svatých.

 

Nastudovat kalendář a svatoušky s jejich osudy, to má člověk chuť se už u dubna umlátit klackem, abych víc nemusel číst.

 

V každém případě zvažte, zda osudy světců v podání reálných a natur textů, předkládat svým dětem. To je skoro na parádní Freudovské „trauma z dětství“.

 

Ne každé dítě je odolné.

 

Já kupříkladu měla psotník i z Erbenova Vodníka, kolovratu a Svatební košile a mnoho nocí jsem nespala.

 

Ráda bych následující převedla do humoru, ale nevím jak.

 

Když to shrnu, tak Pankráce mučili a zavraždili, Servác umřel na zimnici, Bonifáce hodili do vařící smůly… jiní světci měli podobné osudy a všude krev, řev, utrpení … a jak by řekl „Klasik“ „vražda-smrt-zabití“.

 

Svatá Žofie ale strčí do kapsy snad všechny. Proti té je i Texaský masakr motorovou pilou pouhý odvar z  „Rákosníčka“!

 


 

Svatí by se asi prostě nemohli stát svatými, kdyby jen tak přišli, něco pro někoho udělali, něčím se zasloužili o blaho a pak třeba v pohodě zemřeli sešlostí věkem.

 

Asi jsem přecitlivělá, ale raději bych si byla pustila Saw od jedničky do čtyřky.

 

Bacha, jen pro silné povahy!

 

Odkaz ZDE 

 

"Svaté mučednice Věra (Víra), Naděžda (Naďa, Naděje) a Ljuba (Libuše, Láska) a matka jejich Sofie, se narodili v Itálii. Jejich matka Sofie, byla zbožnou vdovou křesťankou. Svým dcerám dala jména třech křesťanských ctností a poučovala je ve zbožnosti, víře a lásce k Spasiteli našemu Ježíši Kristu.

 

Svatá Sofie a její dcery nikdy neskrývaly svou víru v Ježíše Krista a otevřeně ji vyznávaly přede všemi.

 

27894NzV.jpg

 

Zástupce císaře Antioch je proto při pronásledování křesťanů udal na císařském dvoře, pročež císař Hadrianus (Publius Aelius Hadrianus 117 - 138), je dal předvolat do Říma. V době kdy na ně dopadla mučednická ruka Hadrianuse, bylo Věře 12, Naděždě 10 a Ljubě 9 let.

 

Věděly, proč jsou předvedeny před císaře a po celý čas se horlivě modlily k Pánu, prosíce jej, aby jim seslal síly, aby vydržely nadcházející muky a i smrt. Když byly předvedeny na císařský dvůr, předstoupil před ně samotný císař, mile a přívětivě je přivítal, jakoby snad ani nebyly předvedeny na mučení, ale na velkou a skvostnou slavnost.

Tři dívky pak spolu se svou matkou držely se za ruce, které měly jako věnec spolu propleteny a s pokorou, ale rozhodně vyznávaly víru v Ježíše Krista. 

 

Před utrpením, dala matka svým dcerám rady, posilňovala je ve víře, aby vydržely až do konce.

 

Řekla jim: váš nebeský Ženich Ježíš Kristus je zdraví věčné, krása nevýslovná a život nesmrtelný. A když se stane a vaše těla budou utrpením, která nás čekají znaveny, On vás oděje do neporušitelnosti a rány na vašich tělech zazáří na nebi jako hvězdy. 

 

I vyzval je tedy císař, jednu po druhé, aby přinesly oběť bohyni Artemidě.

 

Mladé dívenky, však zůstaly neoblomnými a něco takového nechtěly vůbec udělat. Na což jedna po druhé byly strašně mučeny, nejprve Věra, potom Naděžda a nakonec Ljuba. Bili je, sekali je, vrhali je do ohně a pálili je.

 

Jejich matce bylo připraveno jiné, ještě horší mučení, byla přinucena dívat se na strádání svých dcer, po celý čas tohoto strašného mučení je však matka utěšovala a prosila je, aby vydržely vše až do konce pro Nebeského svého Ženicha. Všem třem dívenkám nakonec setnuly hlavy.

 

Aby dovršil císař bolest matky, dovolil, aby mrtvá těla svých dcer vzala a odvezla je ven z města, kde je pak mohla pohřbít. A byla na jejich hrobu po tři dny a tři noci, modlíce se k Bohu a tomu potom předala svoji duši, Bohu, který pro ni připravil rajské příbytky, ve kterých ji očekávaly duše jejich slavných dcer.

Věřící křesťané pohřbili tělo svaté Sofie spolu s jejími umučenými dcerami".

 


 

Fajn, nebudu rozebírat, že asi paní nebyla úplně normální, když nezemřela v prvních minutách na hysterický záchvat nebo ji neranila mrtvice, ale místo toho dcery slovně posilovala.

 

Kdo ví, jak taková zbožná matka umí pracovat se svými emocemi, psychikou a mateřským pudem. Ale fanatismus umí mnohé.

 

Ani nebudu bádat nad čistě fyziologickou záhadou, jak je možné, že devítileté dítě po tom, co je sekáno, řezáno a vrháno do ohně, musí být ještě sťato, když by těžko přežilo už první dějství.

 

A ani už vlastně nechci vědět, jestli Žofie zemřela „odevzdáním duše Pánu“, nebo popravčí sekerou.

 

Já mám prostě najednou dojem, že jsem jednak neměla vůbec tyhle věcí číst, protože mi přijde, že je psal šílenec a sadista a jednak je mi v tuhle chvíli všech věřících upřímně líto.

 

Podívat se každý den ráno na kalendář a ihned si vybavit něco tak příšerného, to se pak nedivím, že mají mnozí stigmata a vidění, že se jim zdá o ohni pekelném, že mají imrvére potřebu se modlit a křižovat, že se mrskají a kdo ví co ještě.

 

Já bych měla stigmata po celém těle, ve vlasech, na očním bělmu a snad i po zdech, v posteli a ve skříni.

 

Nadto bych se asi předávkovala sedativy a jistě bych i koktala.

 

Odmítám dále studovat světce, protože na to psychicky prostě nemám.

 

Takže se vracím k pohanské neznabožské tradici, která na tohle období, které ovšem bylo pohyblivé a mohlo nastat klidně i v červnu, pouze zmiňuje, že lidé chodili házet do lesních studánek květy, aby nebyly povodně.

 

27895ODB.gif

 

A to už souvisí s otevíráním studánek, které bude co nevidět, a já ho moc ráda zmíním, protože u toho se rozhodně neumírá.

 

  • Dnes se také nosilo jídlo lesním duchům a bohům (Artemis je bohyně lovu) a dávalo se i za okna.

 

  • Do rohu pole se zahrabával kozí, nebo beraní roh a šíp. (netuším proč, ale vím to od babičky)

 

Ráda bych zůstala u té kuchařky a kytiček ve studánce, jenže teď mě pronásleduje sekání, řezání a pálení malých dětí a jejich přihlížející matka.

 

Bože!

 

Michaela Kudláčková


vizitka Kudláčková


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 10 čtenářů průměrem 4.2 bodů z pěti


Čtěte také:

Ghoul: libo-li kousek lidského masíčka? 
Popelky se nacpaly i do rádia!! :) 
Soutěž pro dějepisomilce! 
VELKÁ HROMADNÁ DOSTIHOVÁ SOUTĚŽ !! 
Záhadné bedny v Národním muzeu – Co myslíte, nahlédnout do nich přes zákaz, nebo ne? 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 16.05.2019 17:17
 

Já bych to všechno chápala jako vysvětlení křesťanských symbolů Sofie = Duše. Pokud má člověk ve své duši Víru (symbol je kříž),Lásku (symbol je srdce) a Naději (symbol je kotva),lépe zvládá všechny příkoří a utrpení,které ho v životě potkají.Také přívěsek spojený kříž,srdce a kotva je brán jako křesťanský symbol (komunistům svého času dost vadilo,když ho někdo nosil,podobně jako samotný křížek, na krku.A po všech strastech,pokud člověk setrvá ve víře (v Pána Ježíše Krista),dostane se do nebe.

 
post Zaslal: 15.05.2019 14:56

Odpověď na příspěvek #218354
Uživatel: NoraJ

I já hlasuju pro návrat k pohanům a Keltům:-))) tohle jsou jatka jak...
 

Ok .. já z toho měla tady fakt osypky. To je až nenormální. A v tom odkazu v angličtině je to ještě horší, což je až s podivem, že ještě vůbec jde. Surprised

 
post Zaslal: 15.05.2019 12:04
 

I já hlasuju pro návrat k pohanům a Keltům:-))) tohle jsou jatka jak blázen. Dovedu si představit, že nějaká fanatička s vymytým mozkem by to dala, ale soudnej člověk ne. Výčet utrpení je tak šílenej, že to nemohly přežít ani tak. A ona jim svým povzbuzováním ještě zvyšovala a prodlužovala utrpení. Myslím si, že výčet utrpení a matčinu oddanost si přibarvila církev později, aby vyzdvihla zásluhy matky, oddanost dcer a sílu snášet utrpení. Člověk který se bojí a má pocit, že se tu na Zemi má trpět se lépe ovládá,  což je to o co jim šlo... Mučedníci a oběti, poslušné povolné ovečky, který se těší do ráje a jdou cestou odříkání. Naštěstí už utrpení není v modě:-)

 
Avatar
post Zaslal: 15.05.2019 11:07
 

No esliva já nejsem šťastný člověk, když pro mě existují jen pohanské..a toť otázka proč pohanské...svátky a oslavy...

Všechno co souvisí s fanatismem..a tím i křesťanství je...stojí za h...starou bačkorku

 
post Zaslal: 15.05.2019 10:53

Odpověď na příspěvek #218351
Uživatel: Ailbe

Z toho plyne, jak je to naboženství cele zmanipulované, krvežiznivé a...
 

Love it

 
Avatar
post Zaslal: 15.05.2019 09:51

Odpověď na příspěvek #218350
Uživatel: Michaela Kudláčková

To mě taky napadlo. Ale já myslím, že to celé si někdo, dostatečně...
 

Z toho plyne, jak je to naboženství cele zmanipulované, krvežiznivé a vůbec...stačí mrknout na Starý zakon.

Míšo, je to jak píšeš... zlatí pohani. 

 
post Zaslal: 15.05.2019 09:45

Odpověď na příspěvek #218348
Uživatel: Ailbe

Děsný! Žofie mi svým fanatismem připomina současne islámisty...
 

To mě taky napadlo. Ale já myslím, že to celé si někdo, dostatečně pomatený prostě vymyslel, protože mu to utrpění dělalou dobře. A to tak, že mu ani v tom rauši nedošlo, že ty své protagonisty zabil hned několikrát. Fyziologicky není to, co tam píše ani možný. 

 

Navíc všechna ta jména sahají svým původem hluboko před křesťany. Naděžda je ze slova "elpis", který je řecky a znamná naděje, čili v tomhle významu existovalo už dávno před tím ubohým dítkem.

 

 
Avatar
post Zaslal: 15.05.2019 09:33
 

Děsný! Žofie mi svým fanatismem připomina současne islámisty vybuchující na různých částech zeměkoule. Taky mají řádně vymyté mozky a věří, že na ně čeká kralovství nebeské s různými bonusy.

Není to zvrácené? Stát se světicí díky tomu, že jsem kvuli nabozenskemu fanatismu obetovala vlastni deti? 

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist