ROZHOVOR: "V čítance se s předsudkem bojuje", nechápe spisovatelka obviněná z rasismu AKTUALIZOVÁNO o názor nakladatelky!

Tedy všichni úplně ne, až na tu menšinu. Když jsem si předevčírem přečetla článek na idnes o tom, že v čítankách pro druhý ročník základních škol je podpora rasismu, usmála jsem se a jala jsem se býti zvědavou. No jo… cikáni kradou, dej si na ně pozor milé dítě – to je rasismus jak hrom. Však se proti tomu ohrazuje i Muzeum romské kultury v Brně, které na ni upozornilo vládní radu pro romské menšiny.

A pak se objevilo jméno spisovatelky Ivony Březinové. Dámy, kterou osobně považuji za velmi kvalitní spisovatelku. Nejenom úspěšnou, ale i kvalitní – ono tohle tak trochu často nejde ruku v ruce.

A to mě úsměv trochu přešel... 

Její knihy jsou dokonale propracované, má cit pro češtinu a čtou se úplně samy. A děti je milují…
 
A co mě zaujalo?
Co ta žena napsala tak špatného, kde ujela, že se to dostalo až na kobereček před ministra, a nad čím se pohoršuje zmocněnkyně pro lidská práva?

Trnem v oku je pohádka Mýdlová Madla z knihy Začarovaná třída, kde maminka říká:
 
"Máma mi povídala, že se s těmi Demeterovic kluky vůbec nemám bavit... říkala, že jsou to cikáni. A cikáni jsou prý špinaví a kradou."
 
Maminka je ovšem viditelně ovlivněna předsudky, protože dítě na konci příběhu samo uvažuje o tom, že ne všichni jsou takoví. A že někteří jsou hodní. A že to bude muset mamince říct, protože se zdá, že maminka některé věci neví…
 
Je snad na tomto něco špatného?
 
Oslovila jsem samotnou spisovatelku, Ivonu Březinovou, která mi poskytla také vyjádření, které poslala Lidovkám a také později TV Nova.
 
Vyjádření ke stížnosti romských organizací na ukázku v čítance
 
Holá fakta:
Knihu Začarovaná třída jsem psala se sympatiemi k romským dětem. Je velmi úsměvné dozvědět se, že je považovaná za rasistickou.
 
Začarovaná třída vyšla česky už třikrát a momentálně je zcela rozebrána. Navíc vyšla ve Francii (Paříž 2006), v Srbsku (Bělehrad 2010) a v jednání jsou další překlady.
 
Za knihu Začarovaná třída jsem v roce 2002 získala Zlatou stuhu,nejprestižnější české ocenění knih pro děti a mládež.
Začarovaná třída byla nominovaná na Magnesii Literu (2002).
 
V roce 2004 byla zapsaná na Čestnou listinu mezinárodní organizace IBBY (International Board of Book for Young People), kam jsou zapisována nejlepší díla spisovatelů šedesáti členských zemí.
 
Text byl také součástí mezinárodní kolekce knih podporující rasovou snášenlivost, projektu BARFIE, který zastřešovala rakouská sekce IBBY. Ukázky z knížek, do projektu zahrnutých, byly přeloženy do tří světových
jazyků a rozeslány do všech členských zemí IBBY.
 
Začlenění ukázky z knihy do čítanky je pro mě prestižní záležitost a jsem ráda, že mé texty jsou i v mnoha dalších čítankách. Jako vystudovaná učitelka vím, že sestavovatelé čítanky vždy postupují tak, aby ukázky navozovaly problém, s kterým se pak může dál didakticky pracovat.
 
To jsou holá a měřitelná fakta.
Budu ráda, když se s nimi takto stručně seznámí všichni zmocněnci a zmocnitelé. Na čtení knih jim asi nezbývá čas.
 
Ivona Březinová
 
2246YzN.jpg2247ODB.jpg


2248ODR.jpg
Jak vidno, zahraniční vydání jsou nádherná a jistě by si takovou čest nezasloužila špatná či snad rasistická knížka. Zaujaly mne rozdílné ilustrace.  Podle Ivony Březinové si většina států chce dělat své vlastní ilustrace a ona sama to bere jako zajímavou možnost porovnání.
 
K oficiálnímu vyjádření paní Březinové asi není mnoho co dodat, přesto se ptám dál. 
Odpovídá paní Březinová osobně: 

 

Já se přiznám k neznalosti, znám mnoho Vašich knih, ale tuhle zrovna ne. A tak pro ujištění, šlo tam opravdu o to, že maminka byla spíše v zajetí předsudků a touto „rasovou pointou“ příběhu bylo spíše to, že dospíváme k názoru, že ne všichni jsou takoví?

 

„Přesně tak. Ta špatná figura v příběhu je právě tahle maminka. Tři malí cikánci jsou v knize vlastně za hrdiny, i když si do nich občas šťouchnu, podle mě jsou napsaní tak, že vzbuzují sympatie.“

 

V případě, že by  prokázalo, že jde opravdu o rasismus, hrozí Vám nějaký postih?

 

"To opravdu nevím, za co by mi postih hrozil. Pokud by kniha, která má  podle mě, ale i podle mnoha posuzovatelů, výrazně protirasistické poslání, byla označena za rasistickou, byla by to už asi manipulace se svobodou slova. Ale nejsem právník."

 

Máte na řešení této kauzy právníka, nebo zatím řešíte sama? 

 

"Nikdy jsem na nic právníka nepotřebovala. Věřím, že Začarovaná třída nebude natolik začarovaná, abych tento postoj musela změnit."

 

Jaký je Váš názor na tuto věc, proč podle Vás vznikla?

 

"Problém se poprvé objevil asi před třemi lety, pokud si dobře vzpomínám. Se stejnou ukázkou ve stejné čítance. Tehdy jsem se dívala na zprávy v televizi a najednou vidím malou romskou holčičku, jak slabikuje ona hrozná slova. A jedna romská maminka se z obrazovky bouřila. Tehdy to bylo plácnutí do vody, protože někdo asi aktivistům rychle vysvětlil, že ukázka je z knihy, která na Romy pohlíží s velkou dávkou sympatií.

 

Zdá se, že je to třeba vysvětlit znovu a důkladněji. Nemá cenu zastírat, že problémy v soužití s romskou menšinou tu jsou. Ale problémy se mají řešit. Jenže i řešení problémů je činnost, kterou se člověk musí naučit. Předpokládám, že to byl důvod, proč byla do čítanky zařazena právě tato ukázka z mé knihy.

 

Napadení ukázky a její nařčení z rasismu považuji za zneužití poslání literárního textu k politickým tahanicím. Nebo myslíte, že je náhoda, že se o závadnosti čítanky začalo mluvit právě v době vyostřených konfliktů v jistých částech republiky? "


Ne, to si nemyslím, navíc si vzpomínám na tu reportáž v televizi... V čem podle Vás spočívá "rasismus"?

 

"V tom, že manžel chce jezevčíka a já kokršpaněla?"

 

Jak vidíte stav dnešní společnosti právě v přístupu k těmto "nepřizpůsobivým menšinám? 

 

"Já to vidím tak, že všem je třeba měřit stejným metrem. Při výhodách i přisankcích. Mně je úplně jedno, jaké barvy pleti je taxikář, kterého jsem si zavolala.

 

Nebo úředník, který vyřizuje nějakou mou žádost. Zajímá mě jen to, jestli kvalitně odvádí svou práci. Pokud ji neodvádí kvalitně, měl by mít smůlu on a ne já. A je fuk, jestli je pleti zelené nebo třeba oranžové.

 

V případě, že byste se v některé ze svých knížek mohla dotknout opět podobného tématu, budete opatrnější? 

 

"Ne. Opravdu se nedomnívám, že bych při psaní Začarované třídy v něčem chybovala. Tahle kniha je prověřená devíti lety své existence, třemi českými a dvěma zahraničními vydáními, přičemž se další chystají. Ani dnes necítím potřebu na ní cokoliv měnit.

A pokud mě nějaké téma zaujme, tak o něm prostě napíšu. Užívám si totiž svobody vyjadřování.

 

A vůbec se nebojím problémových témat.

 

Jinak bych nemohla napsat pro šestileté děti knihu o Alzheimerově chorobě (Lentilka pro dědu Edu - Cena knihovníků Suk 2006, nominace na Zlatou stuhu 2006, 4. místo v anketě 20 nejčtenějších knih roku - Suk 2006), o poměrech v některých dětských domovech (Držkou na rohožce - nominace na Zlatou stuhu 2010), o třeťákovi na invalidním vozíku (Kluk a pes, vyšlo letos) nebo o vztazích homosexuálů (Blbnutí s Oscarem - vyjde za necelý měsíc).

 

A věřte, že ke každému psaní přistupuji s velkou láskou a velkou pokorou. Dětský čtenář vám totiž nic neodpustí. Začarovanou třídu, na rozdíl od ministerstva školství, děti s nadšením přijaly."

 

Napadá mě ještě jedna otázka... poskytla Vám vůbec média prostor, než zveřejnila takové obvinění?

 

"Ano, včera mi volala redaktorka z NOVY a já jsem jí poslala písemné vyjádření. Nakonec chtěla, jestli bych nepromluvila přímo na kameru.

Nechala jsem vší práce a rozjela jsem se na Barrandov, protože po telefonu, jak mi také nabízeli, jsem odpovídat nechtěla.

 

Do kamery jsem řekla asi pět delších vět, v odpoledních zprávách zazněla jediná.

 

Něco v tom smyslu, že jsem překvapena reakcí, protože Začarovaná třída je kniha proromská. Nezasvěceným lidem z ulice dali větší prostor. Ale oceňuji, že mi redaktorka zavolala a tu možnost vůbec dala. Efekt byl ovšem mizivý.

 

Odpoledne mi pak volali z lidovek.cz, to jsem Vám vlastně psala a posílala. Jinak nic."


 


Přiznám se, že pohledu normální matky normálních dětí, které tedy teprve čítanka pro druháky na základce čeká, jsem poněkud rozčarována. Mohla bych to tedy uvést do extrému a říci, že zásadně protestuju, aby máma mlela maso a Ema solila, protože to je obrovská diskriminace, poněvadž to nabádá k tomu, aby ženy byly považovány za kuchařky a hospodyňky.

 

Proč by jako v rámci rovnoprávnosti pohlaví nemohl občas mlít a solit a vařit a smažit a píct a motat housky a čistit záchod a koupelnu a luxovat a navlíkat zástěru a mýt okna a…a…a… taky chlap, že jo?

Táta solí a Mirek mele maso… Třeba. No ne?

 

Nene, tak to prostě je.

Cikáni jsou takoví a makoví a potrefené husy ozývají? Nebo chce ministr školství či ona zmocněnkyně pro lidská práva rozčeřit zdánlivě klidné vody svého resortu zase něčím rádoby atraktivním?

Těžko říct a popravdě mě to ani nezajímá.

 

Tyhle žabomyší války…

 

U mě se nic nezmění.

Jak je psáno v čítance. Cikáni jsou takoví a makoví, ale někteří ne.

Někteří kradou měděný okapy a stříhají elektrický dráty do sběru, kradou poklopy, aby noční chodci měli zastávku buď ve špitále, nebo rovnou v márnici a tím jim ulehčují od každodenního marastu dodávání financí do státní kasy…a někteří jsou třeba Lucie Bílá nebo Vlasta Horváth… nebo ten nadmíru šikovný a poctivý truhlář odnaproti.

 

Nebo ten doktor od nás z nemocnice, který má pro každého úsměv a je si moc dobře vědom toho, s jakým předsudkem k němu kdejaký pacient přijde.

 

A jak rád se na chvíli, kterou s ním stráví, toho předsudku zbaví.

 

A dokud bude ve většině existovat ta první skupina, budou i předsudky.

 

Není to totiž rasismus, ale pouhá opatrnost.

 

A nesmírně mě mrzí, že se politici i někteří novináři neví „kudy z nudy“ a zneužívají k tomu velmi kvalitní literární díla a špiní jména lidí, kteří narozdíl od nich UMÍ.

 

A kdo bude další na řadě?

Jirka Macháček a MIG 21? Přece já být cikánská holka, tak TOHLE mě teda notně urazí!!! Lehká děva a ještě ke všemu kradu slepice!!! 
P.S. nemám nic proti cikánům. Zatím – a to notně bouchám na dřevo – nebyla jimi ani okradena – a kdysi jsem měla cikánskou kamarádku.  A snad mám i maďary v krvi... A cikánská hudba se mi celkem i líbí.
Slušné cikány mám v úctě.
Přesto, když jdu kolem místní zvláštní školy, mám husí kůži a obchází mě strach – ale za to nemůžu.
 
Ivoně Březinové velmi děkuji za poskytnutý rozhovor, ačkoliv byly pozdní hodiny a ona měla za sebou náročný den s besedami a cestováním.
 
  AKTUÁLNĚ!
Dnes ráno se mi podařilo získat ještě vyjádření šéfredaktorky majitelky nakladatelství JaS, Jany Semelkové. Ptala jsem se jí, co si o celé věci myslí a jestli by vydala knížku, ve které by cítila náznak rasismu.
 
"Kauza Začarovaná třída je podle mne ukázka  toho, jak česká žurnalistika jde pouze po povrchu věci - nikdo z těch, kteří  označili Začarovanou třídu za knihu obsahjící motiv rasové diskriminace, tuto  knížku nečetl, bohužel si ani nepřečetl celou ukázku. Očekávala bych, že  nešťastný výrok paní zmocněnkyně pro lidská práva (která zásadně zasáhla do  lidských práv autorky) novináři proberou důkladněji, podívají se do knihy a  vyvolají polemiku. Nemám ráda odsudky, pokud někdo neví o co jde. Začarovanou třídu znám - mám ji jako nakladatelka ve svém hledáčku - a rasistická rozhodně není - naopak, ukazuje, že každý je v něčem dobrý a že se lidé nesmějí odsuzovat  jen podle toho, že jsou "jiní". Jinak by také nezískala ocenění v zahraničí, která získala. Myslím, že se paní zmocněnkyni povedlo vyprovokovat to, co nechtěla. Navíc za tím cítím silné ekonomické zájmy - nová čítanka přece bude čerpat "prostředky" ze státní kasy - dobrý a nerizikový byznys, že?
Věřím, že pro tyto věci mám cit (nesnáším hony  na čarodějnice v jakékoli podobě) - takovou knížku, kde bych obdobné motivy jen  zacítila, bych nevydala."
  
I já věřím tomu, že drtivá většina nakladatelů má naprosto stejný cit a dokud takoví lidé budou, jsou české knížky v dobrých rukou. Netřeba dělat z komárů velbloudy, snad už jen proto, že podobní velbloudi jsou poněkud směšní...
Renata

192NzA.jpgHodnocení článku

Hodnotilo 13 čtenářů průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Čtenářka Irena: Bijí nás Romové i policie! Ztřískali mi syna, za to, že stál! 
Harry Potter: Poslední z posledních - byl SUPER! 
Kobyliská střelnice. Poznáte na sobě, kde se umíralo a kde ne… 
Krásně velikonoční pondělí, Popelky!! 
Vím, že víte, kdo jsem 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 04.12.2011 09:16

Odpověď na příspěvek #8927
Uživatel: rak177

To je poslední dobou jako moda,rejpat do dětských knížek a "objevovat"...
 

děti nemají číst pohádky ,a le čumět na horory a když odmítají, tak se jednoduše z pohádek horory udělají.

Co Karkulka, vlk jeden zlej, nenažranej?

V pohádce zazděné princezny, zlí draci, děsné macechy co týrají děti (třeba je i pohlavně zneužívají, chudák Popelka) a mohla bych pokračovat, však si taky na něco vzpomenete.Hang

 
Avatar
post Zaslal: 11.11.2011 20:08

Odpověď na příspěvek #8938
Uživatel: maje

zapomínáš na šmouly. ty jsou prý jako fašisti a...
 

ROFL jen blbni !!

 
Avatar
post Zaslal: 11.11.2011 17:59

Odpověď na příspěvek #8938
Uživatel: maje

zapomínáš na šmouly. ty jsou prý jako fašisti a...
 

gargamel je žid...já padnu!!! ROFL

 
Avatar
post Zaslal: 11.11.2011 17:06

Odpověď na příspěvek #8938
Uživatel: maje

zapomínáš na šmouly. ty jsou prý jako fašisti a...
 

To je pro mě novinka,to nevím.ROFL

 
Avatar
post Zaslal: 11.11.2011 07:16

Odpověď na příspěvek #8927
Uživatel: rak177

To je poslední dobou jako moda,rejpat do dětských knížek a "objevovat"...
 

zapomínáš na šmouly. ty jsou prý jako fašisti a gargamel je žid, kterého šmoulové ubližují schválně.

 
Avatar
#8936
V Čaroslečně?

Janina
Zaslat zprávu
Přidat do přátel
post Zaslal: 11.11.2011 07:03

Odpověď na příspěvek #8912
Uživatel: Renata Petříčková

a jak to dopadlo v Čaroslečně? Tipuju, že poddaní nic nepoznali :-))
 

tam se z parlamentu stala skupina opic - předsedal jí (tuším)orangutan - díky nim se zachránila jedna knihovna pro děti, protože opice odhlasovaly, že se nemá dětem krást fantazie... takže jen a jen pozitivní záležitost. Opice byly rozumnější, než poslanci v lidské podobě :-)

 

 
Avatar
post Zaslal: 11.11.2011 05:55

Odpověď na příspěvek #8927
Uživatel: rak177

To je poslední dobou jako moda,rejpat do dětských knížek a "objevovat"...
 

Pipi punčochatá, to je vůbec případ na sociálku ROFL

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 22:52

Odpověď na příspěvek #8925
Uživatel: Maruš

Ano došla po přečtení z obvinění "RASISMU", vždy se najdou lidé,...
 

Také zdravíme a děkujeme za rozumný názor.Love it

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 22:51
 

To je poslední dobou jako moda,rejpat do dětských knížek a "objevovat" rasismus,nebo co?Kocour Mikeš,Pipi Punčochatá.Tak tuhle modu nosit fakt nebudu.

 
Avatar
#8925
"SLUNEČNICI SLOVA DOŠLA "

Maruš
Zaslat zprávu
Přidat do přátel
post Zaslal: 10.11.2011 21:48
 

Ano došla po přečtení z obvinění "RASISMU", vždy se najdou lidé, kteří rádi převrací skutečnost. Chce snad někdo udržet svou potápějící pozici takovým upozorněním na sebe? Nevím co by mělo být na knize špatného, buďme rádi, že naše děti a v tomto případě u mne vnoučata čtou! Buďme rádi, že jsou pro ně" VHODNÉ" knihy k mání a tato "Začarovaná třída" od paní Březinové je jedna z nich. Dále řekla bych : "DRŽ SE ŠEVČE SVÉHO KOPYTA ".....tak se drž a bude dobře všem, zlo své nevytahuj na povrch, nesuď pokud neumíš... a mohla bych pokračovat. Nebudu, bude lépe zde pozdravit příznivce této krásné knihy i paní spisovatelku... a tak Vás všechny zdravím a mějme pohodu.

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 20:17

Odpověď na příspěvek #8918
Uživatel: rak177

Je pár cikánů,kteří se snaží,ostatní jsou k hovnu,ale...
 

ROFL

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 18:26
 

Je pár cikánů,kteří se snaží,ostatní jsou k hovnu,ale úplně.

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 18:23

Odpověď na příspěvek #8853
Uživatel: Nestyda

Po včerejších zprávách, kde banda nezletilých cikánů...
 

Ok

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 15:34

Odpověď na příspěvek #8905
Uživatel: O.M.B.

Dobrý den budu vás podporovat a samozřejmě i autorku Ivonu Březinovou a...
 

To bude zajímavé, tenhle názor, děkujeme....

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 15:23

Odpověď na příspěvek #8893
Uživatel: Janina

Děkuji všem za podporu Ivony Březinové, děkuji Míše, že se...
 

a jak to dopadlo v Čaroslečně?

Tipuju, že poddaní nic nepoznali :-))

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 15:23

Odpověď na příspěvek #8907
Uživatel: Quentinová z Montargis

Nepobírala jsem nic jiného než rodičovský příspěvek,...
 

to osvobození od daní je obrovská výhoda, takže mlčim!

Ovšem zas ti to vezmou na manželovi, protože přesáhneš (by´t o minimální částku) to jeho "vrácení daní"... takže ve výsledku bychom na tom byli líp, kdybych proseděla dny na dětským hřišti...Undecided

já teda na sociálku nosila i daňový přiznání, jako jestli náhodou jsem nedalal dítě na výchovu kamsi vdál a jsem vlastně ta pečující osoba. To je snad všude různý, dělala jsem to takhle dvakrát, pak mi řekli, že další rok už chodit nemusím... Netuším, jestli to byla ty dva roky povinnost, nebo jestli jen chtěli vědět, co dělám a jestli nešvindluju...Momentálně jsem pruzena taky tím měsíčním dokládáním, že necpu dítě do školky na déle, než je nutné...

Mě by zajímalo, jestli opálené maminky taky takhle běhají s lejstry a papíry a dodržují termíny...

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 14:13

Odpověď na příspěvek #8883
Uživatel: Renata Petříčková

o tom, na jakým trní mají ustláno maminky na OSVČ bych mohla taky...
 

Nepobírala jsem nic jiného než rodičovský příspěvek, žádné soc.dávky ani přídavky. Jediné, co mne obtěžovalo...když poslední rok pobírání rodič.příspěvku (3600,-) jsem musela každý měsíc chodit dokládat papírek na úřad, zda byla a jak dlouho či nebyla dcera ve školce.

 Pochopila bych, že orazítkovaný papírek ze školky, že si odchodila svých státem povolených 5 dní ve školce v kalendářním měsíci...ale doklad o nepřítomnosti dítěte mi připadal extra stupidní.

 Na RD jsem celou dobu pracovala, vybrala jsem si takové dva druhy práce, kdy dceru můžu mít u sebe. Babičky nevedeme, sourozence nemám, školka byla jen na 5 dní, manžel je doma tak jednou za měsíc na dva tři dny, jinak pracuje v zahraničí a na privátní chůvu nemám love))

 Na přádavky mne někdo navedl, že to je nějaká pětistovka a určitě to máme pobírat, tak jsem absolvovala návštěvu na úřadě, kde chtěli doládat naše příjmy za dva roky zpět , i z doby, kdy jsme se ještě s mužem ani neznali)) vše hezky spočítali podle tabulek a nakonec mi došel liebes brief, že jsem v tom předloňském roce o 2,50 Kč překročila hranici ročního příjmu a nemám tedy nárok)))ROFL

 

  Výhoda být OSVČ na rodič.dovče spočívá v tom, že maminky si mohou vydělat neomezeně a na 4 roky jsou "osvobozeny  od placení vysokého zdravotního a sociálního pojistného.

 Druhou stranou mince je ale to, když máte dítě neustále u sebe v práci a musíte si zorganizovat režim dne tak, aby dítě nebylo K.O.

 Na celodenní a celoměsíční školku měla dcera nárok až od 4 let.

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 13:48

Odpověď na příspěvek #8893
Uživatel: Janina

Děkuji všem za podporu Ivony Březinové, děkuji Míše, že se...
 

Dobrý den

budu vás podporovat a samozřejmě i autorku Ivonu Březinovou a pokusím se kontaktovat PhDr Jana Šolce, jaký má na tuto kauzu názor.

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 13:31
 

Já se jen bojím, že všechny tyhle opičárny jsou financovány skrze sdružení, odbory, projekty a vize, do kterých se za příslibu začlenění nepřizpůsobivých sypou unijní, státní tedy naše peníze. Přitom by stačilo jasně říct a dodržet, že všem bude bráno stejným metrem.

Fuj, jsem se nakrkla a jdu si dát černou kávu s bílým mlékem....vyváženou,abych nemusela vysypat do kanálu celou novou pikslu i když mi mléko nechutná

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 12:28

Odpověď na příspěvek #8887
Uživatel: Michaela Kudláčková

Stanovisko redakce je takové, že v téhle pro naprosto absurdní...
 

Děkuji všem za podporu Ivony Březinové, děkuji Míše, že se přidala k mému názoru.

Chtěla bych jen dodat - pokud dosáhne paní zmocněnkyně a spol. stažení Čítanky, pak by ji měla sama uhradit - jako daňový poplatník platit nechci, když tady rozhodně nemusím - nic se neděje - jen se zakrývají věci podstatné vecmi nepodstatnými...

Jako nakladatelka musím zvažovat vydání knížek, jdu do rizika, pokud by mi někdo odněkud financoval knihy, pak je mi hej - docela by mne zajímalo, kdo za tím vším opravdu stojí, čí kapsa je otevřena (nebo účet, chcete-li)...

Místo poslanců opice? O tom už jsem četla jednou v knížce pro děti, jmenovala se Čaroslečna - to není špatný nápad - návod už je, stačí opsat!

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 12:14
 

Včera jsem na zprávy zůstala jen nevěřícně koukat. Ono nejde o to, jestli jsme my rasisti nebo oni zloději a násilníci, ale o to, že by se novináři měli přestat flákat, získávat videa z youtube a informace z wikipedie, vládní zmocněnci by měli začít dělat něco jiného než zakládat výbory a podvýbory a my se nenechat utlouct čepicema.

 
 

Stanovisko redakce je takové, že v téhle pro naprosto absurdní záležitosti stojíme plně nejen za paní Březinovou, ale také za nakladatelkou, kterou osobně znám,(vydávala mi "Čarodějky") a která je slušný a dobrý člověk.

 

Jinak si myslím, že celá tahle causa plně odráží žalostný stav  a úroveň české kultury a společnosti i politické způsobilosti globálně.

 

Pakliže na místě zmocněnkyně pro lidská práva sedí člověk, který nerozezná výchovný text od rasistického, pak do zmíněné funkce jednoznačně nepatří a nemá co dělat v žádné důležité funkci!! 

 

Pokud bude čítanka jako závadná stažena, pak jsem proto, abychom na místa čelních předtavitelů zákona, politiky a kultury posadili šimpanze, protože udělají méně škody, nebo to přinejmenším to vyjde nastejno.

 

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 11:34

Odpověď na příspěvek #8880
Uživatel: Quentinová z Montargis

Byla jsem si včera platit OSSZ...a byla tam mamka těhotná s holčičkou u...
 

o tom, na jakým trní mají ustláno maminky na OSVČ bych mohla taky vyprávět. Připadáš si všude jako žebrák... (Tome, promiň Wink), ne ale vážně, kolikrát si tam připadám jako ještě míň než ta cikánka.  Jenže cikánka pobere dávky a jde si koupit cigára a zlato. Já poberu dávky a jdu si koupit něco do sekáče a rohlík.

Někdy si říkám... při cestě ze sociálky, finančáku a zdravotní pojišťovny - že jsem si já nešťastná nevzala radši Pištu Lakatoše...Toilet

 
 

Ještě dodatek k článku. Stanovisko nakladatele dotyčné čítanky je na stránkách www.alter.cz a vychází tam najevo to, co je jaksi v mediálních článcích opomíjeno. A sice, že samotné Muzeum romské kultury v roce 2004 tuto pohádku doporučilo, označilo jí za vynikající a bojující s předsudky, resp. s tím, aby děti automaticky přebíraly předsudky od jiných, ale naopak se snažily přemýšlet a usuzovat sami....

Nakladatelství se tedy proti tomuto nařčení oficiálně ohradilo a distancovalo se od něj.

Zdá se tedy, že celé to je jen proto, že někdo má zájem na tom, aby se čítanka stáhla a vznikl prostor pro další "kšeft"... Já pevně věřím, že stejně jako to ustál kocour Mikeš, a tahle čítanka před třemi lety naprosto stejný útok, ustojí to i nyní!!!!

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 11:14

Odpověď na příspěvek #8879
Uživatel: maje

ano ano. už jsem četla. a můžu prohlásit, že se ze mě dávno stal...
 

Byla jsem si včera platit OSSZ...a byla tam mamka těhotná s holčičkou u okýnka...uplně zoufalá, že nemá na NIC nárok..maminka je OSVČ a úřednice jí řekla, že od nich nic nedostane tak hnusně, že mi jí bylo líto..bylo to slyšet na celou halu... Ta maminka se ptala, jak a co má udělat po porodu, kde se hlásit a zda má na něco nárok, že přijela z jiného města, kam ji na okres poslali...atd atd...

 Já jí na chodbě pak oslovila a řekla jsem jí, jak jsem to měla sama, jako tehdy nastávající maminka OSVČ a kam se obrátit. Té paní tekly slzy a říkala--kdybych nebyla  bílá, určitě by mi to řekla i ta za okýnkem :-(

 

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 10:51

Odpověď na příspěvek #8878
Uživatel: Quentinová z Montargis

Mrkni do Blesku...dnes je tam foto a článek o "Čechovi" v Kanadě, co vyloupil kasičky...
 

ano ano. už jsem četla. a můžu prohlásit, že se ze mě dávno stal HRDÝ RASISTA. pakáž jedna. no, hlavně, že jim každý měsíc vyplatíme pěkné dávky (které je NIKDY nebudou nutit jít do práce nebo něco pro společnost dělat). mmch jejich dávky jsou skoro stejně velké, jako můj 3měsíční plat. v lékárnách ani u lékařů neplatí, neboť jsou sociálně slabí. školky, školy, obědy, výlety,.. všechno jim zaplatíme my z našich daní, aby se taky podívaly chudinky za humna. já z mé smutné výplaty musím dceři cvakat všechno.

takže spíš bych řekla, že paní spisovatelka není rasistka, ale neskutečná optimistka (nebo lhářka).

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 10:38

Odpověď na příspěvek #8877
Uživatel: maje

moje dcera tohle minulý rok četla. (byla ve 2.třídě). máme zvyk, že...
 

Mrkni do Blesku...dnes je tam foto a článek o "Čechovi" v Kanadě, co vyloupil kasičky pro veterány...))

Kousek pod tím ta parta z metra...

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 10:32

Odpověď na příspěvek #8867
Uživatel: Renata Petříčková

Tady si můžete přečíst plnou ukázku z inkriminované knihy:...
 

moje dcera tohle minulý rok četla. (byla ve 2.třídě). máme zvyk, že přečte, co má a pak si o tom povídáme. bohužel jen dočetla, manžel pustil televizi a zrovna ve zprávách opět řešili, že cikáni něco ukradli. dcera mi řekla: to byli asi tyhle kluci výjimka.

věřím, že pár dobrých rodin je. ale musí se snažit 2x víc, než ostatní, aby to dokázaly. ale to, co předvádí zbytek, těch 99%,"elita", z toho by se každý musel Puke a neboToilet. a zvládnul by to i bez smažáká zalitého vodou.

 
 

Tady si můžete přečíst plnou ukázku z inkriminované knihy:

http://www.citarny.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=3502%3Abrezinova-zacarovana-trida-kniha-ukazka&catid=19%3Abeletrie&Itemid=4159

 

 

 

 
 

Je to stejné ječení jako s tím Mikešem...Vytrženo z kontextu a hotovo.

 

Kdy začnou cigáni brát sami sebe, jací jsou? Kdy na sebe pořád přestanou upozorňovat a vykřikovat? Nikdy. Já vim.

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 08:23
 

Je smutné, že pracovníci Muzea romské kultury nepochopili v kontextu poslání tohoto literárního textu a ten je nyní zneužíván k politickým tahanicím na výsluní.

Co kdyby nějaký Bednařík  z knihy Karla Poláčka Bylo nás pět požádal o vyškrtnutí věty:

"...Bednaříkovi jedí psy a kočky."

Proč? Aby sousedka nevysvětlovala svým dětem, že právě tito sousedé toho svého roztomilého pejska neupečou k obědu!

 

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 08:15

Odpověď na příspěvek #8853
Uživatel: Nestyda

Po včerejších zprávách, kde banda nezletilých cikánů...
 

Je to tak. Mám známé cikány, se kterýma se rádi potkáme a pozdravíme. Ale nemám ráda ty, kteří kradou a ještě zneužívají sociální systém. Těm bych fakt nakopala prdel.

 
Avatar
post Zaslal: 10.11.2011 06:42
 

Po včerejších zprávách, kde banda nezletilých cikánů řezala do kolemstojících lidí, jednoho na doživotí zmrzačila, mám naprosto jasno. JSEM HRDÝ RASISTA. Vůbec bych se nedivila, kdyby to nakonec dopadlo tak, že se ozbrojí většina lidí a začne kolotoč zvaný "Zastřel si svého cikána!". Aby se člověk bál jít do metra a jet do práce, že ho cestou zmrzačí banda protěžovaných cigošů, kteří do práce nejen, že nechodili, ale chodit v životě nebudou, to mi přijde nějak již přehnané. Bílý člověk nemá dovolání, jakmile se ozve, je rasista a má problém. Cikán jde, okrade, zmlátí, všelijak se proviní na bílém, a je pořád chráněn, vždyť je to utlačovaný Róm. Takhle to opravdu má fungovat? Co to je za prazvláštní vzor? Na co si to vlastně ti politici hrají? 

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist