MRAZIVÁ LIDSKÁ DUŠE: Katja Kettu: Porodní bába.

Kniha, která pohltí čtenáře tak, že se oslepeni její syrovostí budete jen těžko probouzet do reality všedního dne. Je to pavučina informací o válce v letech 1944 a 1945 na severu Finska. To je neznámé téma, protože o druhé světové válce a invazi Němců v této oblasti se toho moc neví a nikde nepíše. Toto je syrová zpověď, kdy tuto poklidnou oblast naprosto převrátila vzhůru nohama a z lidí se stala zvířata. 

Mezi nejkrásnější obrazy lásky snad patří zmiňované „hřívu máš jak kobyla a stehna jak mladý hříbě“, jinak v této milostné a sexuální oblasti (která je svým způsobem středobodem válečné doby), najdete slova a výrazy tak syrové, často i novotvary, že u knihy nedoporučuju jíst. Je to pro silné žaludky, tak reálné a kruté, že se vám bude srdce svírat úzkostí a děsem stejným, který zažívali hlavní postavy v tomto mimořádně vydařeném románu.

 

Preciznost, kam se podíváš

 

Na papírovém přebalu knihy najdete z vnitřní strany časovou osu historických válečných událostí v této oblasti. Součástí příběhu jsou i dopisy, které ukazují celou situaci zase z jiné perspektivy, občas se prolínají časové události takovým způsobem, že to je stupňuje pocit napětí, dokresluje tu špínu, beznaděj a tušení naprosto nelidských událostí, které se mohou stát zítra, pozítří, za měsíc… Kniha byla přeložena do 18 jazyků a chystá se její filmové zpracování. To je informace, která mne velmi zaujala, protože jak tohle chce někdo zfilmovat – to bude muset být mimořádný talent! Pokud se to podaří, bude to jistě jeden z nejlepších válečných filmů všech dob a jedinečný vzhledem k tématu, které zpracovává. Příběh porodní báby, ženy zdravotnice, která sama prošla krutostmi války, krutostmi vojáků, zažila živočišnou lásku a porodila vlastní dítě v drsných podmínkách.

 

Válka očima ženy? Ženské duše? Okoralé a navlečené do kalhot, aby vůbec nějak přežila?

 

Strhující děj je PLNÝ!

 

Málokdy zažijete knihu, o niž lze říci, že její děj a její věty jsou PLNÉ. Hutné, naplněné do posledního písmenka, budí neproniknutelné emoce, které chtě nechtě prochází čtenářovou duší. Všudypřítomné těžké břímě nějaké pouze tušené minulosti hlavních hrdinů. Čas od času něco z ní vyplave na povrch a je to stojaté, hnusné a bolestivé.

 

Prodíráte se knihou a nakonec zjistíte, že při samém závěru, situovaném o řadu dlouhých let později, jste orosení, unavení a plni šrámů a škrábanců jak, kdybyste prolezli šípkovým keřem. Trny války, hnusu, hladu, lidské krutosti, která se vymyká jakékoliv myslitelné logice.

 

18706ZDN.jpg

Ukázka (nečíst jemné povahy, prosím)...

 

„Pak jsem uviděla, že se něco děje. Máša seděla na zemi, chichotala se a opírala o pokroucený kořen borovice, který zůstal ležet uprostřed placu. Dívčin hlas pohltil všechny možné vůně světa a tu a tam se zvedl a protáhl podél vysokých esesmanských holínek ke slabinám shromážděných vojáků. Nejdřív jsem si myslela, že si hraje se psem.

Pak jsem to uviděla. Máša seděla na zemi s nohama roztaženýma a Hilma ji soustředěně olizovala. Srdce se mi skoro zastavilo.

„Co to děláš?“

Vyrazila jsem k ní a lomila rukama, ale nejhorší se už stalo.

„Já nevim, mediciníca, Hilma mě jí!“

„Kalhoty na nohy! Hned!“

„Medicínica, ze mě teče krev.“

Měla jsem chuť se rozbrečet. Začala krvácet, i když jsem jí dávala do kalhotek petržel a krmila ji kdovíjakými Jidášovými uchy a hluchavkami a zapřísahala ji, aby držela nohy překřížené a schovala se, kdyby něco začalo téct.

„Nebreč, mediciníca,“ pronesla Máša vážně už skoro klidně, trochu vylekaná vlastním poblouzněním. Zahnala jsem Hilmu dál, zvedla Mášu a mávla na vojáky, ať se rozejdou. A pak jsem si všimla tebe. Stál jsi na rohu ve stínu. Brigadýrku zmačkanou v dlaních a hlavu na stranu, pozorovals. Přepadl mě divný pocit, jako bys v tu chvíli odsál všechen vzduch a prostor ze dvora, vsával hmotu dovnitř sebe, až se zdálo, jako by se plac smrskával a my se řítili do chřtánu na rohu baráku a já tomu nedovedla zabránit.

„Johannes říkal, že mi udělá věneček.“

Vlepila jsem Máše facku. Rána byla příliš tvrdá, i když jsem to tak původně nezamýšlela, ale tvrdá byla. Ozvalo se plesknutí a dívčina tvář se zvrátila na stranu.

„Ta holka zítra do Kravína.“ Gödelův hlas zněl měkce a krásně. „Pokud si tedy nebudete chtít o věci pohovořit večer v Kabinetu.““

 


 

Drsnost, krutost, nevyhnutelnost. Malá Máša se má zítra hlásit na místě, kde si sexuálně ulevují vojáci i lepší zajatci v táboře, kde je má smrt své pevné místo, protože ulevuje od trápení, ulevuje od spotřeby vzácného jídla a uvolňuje místo jiným.  Často jsem si říkala, jak nezměrné jsou možnosti lidského těla, co všechno vydrží, fyzicky i psychicky.

 


18707Nzd.jpg

 

Mapka i časové linie válečných události dávají člověku ještě víc znát, že TOTO jsou opravdové obrazy válečných hrůz.

 

Katja Kettu (nar. 1978)

 

Finská spisovatelka a animátorka vystudovala režii animovaných filmů na Akademii umění v Turku a finskou literaturu na univerzitě v Tampere. Nakonec oklikou přes Tallinn a Londýn skončila v Helsinkách, kde vyučuje scenáristiku, natáčí videoklipy a píše knihy.  V jejích příbězích se mísí krása s ošklivostí, vznešenost s nízkostí.  Osobitý jazyk jejích literárních děl čerpá ze severské vypravěčské tradice okořeněné magickým realismem.

 

První kniha s názvem Sběratel smutků, rodinná sága o nápravě historické nespravedlnosti, jí vyšla v roce 2005. Následoval román Svářeč (2008) v němž se spojuje osud potopené lodi Estonia s příběhem muže z dálného severu.  Za svůj třetí román Porodní bába (2011) získala Katja Kettu významné finské literární ocenění, Runebergovu cenu. Příběh „nemožné lásky v nemožné době“ se stal pravou literární senzací, byl přeložen do osmnácti jazyků a do kin se chystá jeho filmová verze.  Zatím poslední kniha Katji Kettu, Sběratel dýmek (2013) je cyklus povídek, postavami volně provázaný s Porodní bábou.

 

Katja se považuje za komickou smolařku, feministku a člověka. Má ráda ticho a sní o tom, že se bude opět naplno věnovat štěstí svého psa.

 

Vydalo nakladatelství Argo, www.argo.cz , 2015

 

Renata Petříčková


192NzA.jpg


Hodnocení článku

Hodnotili 3 čtenáři průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

A já chci taky značku „konec kruhového objezdu“! 
Když se rozpadá kolébka lidstva 
Kill Bill: …aneb jak zachránit úchyla! 
Rachno kachno – UŽ TO NEPOLETÍ - UŽ NIKDY! 
Soutěž o adventní kalendáře! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
#162583

post Zaslal: 26.09.2015 20:48
 

jsem knihomol, ale obávám se, že toto nedám, svírala se mi duše už jen při té recenzi

 

 
Avatar
post Zaslal: 23.09.2015 22:18
 

Jojo, zájem by byl....:-)

 
Avatar
post Zaslal: 23.09.2015 16:34

Odpověď na příspěvek #161389
Uživatel: Renata Petříčková

Jestli Míša svolí, tak tu můžeme udělat soutěž tak o 3 ks knihy, byl by...
 

jo to by bylo super, ráda soutěžím....

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 21:45
 

:o)  Soutěž je bezvadnej nápad.

 

A už se moc těším na rozhovor s paní překladatelkou!!!

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 21:11

Odpověď na příspěvek #161408
Uživatel: Renata Petříčková

Oni mají úplně jinej styl psaní... Mě třeba naprosto dostala celá...
 

No právě, ty můro z temnot. Tak sem s tím!!!

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 21:11

Odpověď na příspěvek #161408
Uživatel: Renata Petříčková

Oni mají úplně jinej styl psaní... Mě třeba naprosto dostala celá...
 

No právě, ty můro z temnot. Tak sem s tím!!!

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 21:03
 

Oni mají úplně jinej styl psaní...

Mě třeba naprosto dostala celá série Milenia.

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 20:43
 

Tak já proti té soutěži nemám ani ň. I když zde vyřvávám,že na to nemám. Hlavně bych chtěla ten rozhovor s překladatelkou. Jsem natěšená jak prvnička.

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 20:14

Odpověď na příspěvek #161388
Uživatel: Renata Petříčková

Jestli Míša svolí, tak tu můžeme udělat soutěž tak o 3 ks knihy, byl by...
 

Pokud bude soutěž,ráda se zapojím.

A na rozhovor s překladatelkou se taky těšim.

Severské knihy a jejich autoři jsou u nás poslední roky právem tuze atraktivní, já je mám ráda už dlouho. Před lety  ( mnoha) jsem si koupila tetralogií o  vystěhovalcích do Ameriky  od Vilhelma Molberga a SUPER  čtení !!!!  Od té doby čtu tyto autory s velkou radostí a chutí. I když je fakt, že sem - tam musím jejich drsný styl proložit něčím přisládlým,aby mi třeba nezdrsněl i mozek. Laughing

 

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 19:55
 

a taky se chystám na rozhovor s překladatelkou téhle knihy, protože ta měla dost obtížnou práci a ohledně překladu i komunikovala s autorkou a myslím si, že k tomu dost zajímavého řekne.

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 19:54
 

Jestli Míša svolí, tak tu můžeme udělat soutěž tak o 3 ks knihy, byl by zájem?

 

Ona je drsná, ale ty postavy mají už jako uzpůsobenou povahu tomu, co žijí. Neprožívají to nějak srdceryvně, depresivně, skoro naopak - tváří v tvář, plivou tomu osudu do tváře i těsně před smrtí. Moc hezky propracovaná kniha.

 

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 19:54
 

Jestli Míša svolí, tak tu můžeme udělat soutěž tak o 3 ks knihy, byl by zájem?

 

Ona je drsná, ale ty postavy mají už jako uzpůsobenou povahu tomu, co žijí. Neprožívají to nějak srdceryvně, depresivně, skoro naopak - tváří v tvář, plivou tomu osudu do tváře i těsně před smrtí. Moc hezky propracovaná kniha.

 

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 13:39
 

Panebože ... taky jsem ještě něco pohledala na netu - a tahle kniha tedy musí být pro silné povahy. Seveřani, no... ale docela mě Renčina recenze nalákala.

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 12:02
 

Tak jsem si sehnala pár info o té knize, abych zjistila, že ji momentálně nedám. Ta není pro srágory.

 
Avatar
post Zaslal: 22.09.2015 11:33
 

Teda Reni, to je bomba, naprostá bomba! Jazyk, expresivita, skvělý. AKorát nevím, jestli bych to dala bez pomoci psychologa.

Ale děkuju za recenzi, kdnížku si dávám do "listu čekatelů" a možná si ji budu chodit ukrajovat po malinkých kouscích. Možná jako hořký lék, kdyby mě pálilo dobré bydlo a možná jako dávidlo. Uvidíme.

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist