Kajínek je volný - Svoboda ještě není osvobození (a co tyhle nahrávky?)

Pro jedny oběť justičního omylu, pro jiné právě omilostněný nebezpečný vrah. Jiří Kajínek se dočkal a dostal milost. V rámci své prezidentské pravomoci mu ji podepsal včera Miloš Zeman. Tento krok avizovala hlava státu již v dubnu s tím, že o jeho vině není Miloš Zeman přesvědčen. Takových lidí je hodně.

 

Jiří Kajínek dostal bezpočet dopisů od svých fanoušků a stovky lidí nabízí, dnes šestapadesátileté, dalo by se říci, legendě našeho soudnictví pomoc, ubytování i finanční prostředky.

 

Jiří Kajínek se stal námětem pro filmové zpracování celého jeho příběhu i pozadí a film měl velkou návštěvnost i sledovanost.

 

 

Jako jediný dokázal uprchnout z nejpřísněji střežené české věznice Mírov. Povedlo se mu to 29.10.2000 a nabyté svobody si užil pět týdnů.

 

Pan Kajínek se opakovaně pokoušel o obnovení procesu, ale neuspěl.

 

Dodnes tvrdí, že v Plzni 30.5.1993 krátce po osmé hodině večer, na podnikatele Štefana Jandu a jeho osobní ochranku nestřílel on.

 

Našli se i svědci, kteří jeho tvrzení svou výpovědí potvrzovali.

 

Do vězení poslal Kajínka naopak svou svědeckou výpovědí právě přeživší člen Jandovy ochranky Vojtěch Pokoš, který na své výpovědi i po letech trvá.

 

1998 byl Jiří Kajínek uznán pachatelem a odsouzen k doživotnímu vězení.

 

Ke dni omilostnění strávil ve vězení 23 roků.

 

Jiří Kajínek se k činu nikdy nepřiznal a nejednou se mu během věznění dostalo zastání. Avšak všechny pokusy o přešetření případu nájemné vraždy z roku 1993 byly dosud zamítnuty.

 

  • 2001 Podal ministr spravedlnosti Pavel Rychetský stížnost k Nejvyššímu soudu  pro porušení zákona. Byla zamítnuta.

 

  • 2001 Nový ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš rovněž podal ústavní stížnost, kterou Ústavní soud také zamítl.

 

  • 2001 Stížnost podal i sám Jiří Kajínek. Ústavní soud ji zamítl.

 

  • 2004 JUDr Klára Slámová a JUDr. Kolja Kubíček požádali o obnovu procesu. Soud ji zamítl. Rovněž byly zamítnuty i opakovaní stížnosti, které se právníkům Jiřího Kajínka povedlo dostat až k vrchnímu soudu v Praze.  

 

  • 2006 Další ministr spravedlnosti Pavel Němec podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Byla zamítnuta.

 

  • 2007 JUDr. Klára Slámová podala k Ústavnímu soudu dvě ústavní stížnosti. Zamítnuty.

 

  • 2011 Jiří Kajínek podal novou žádost o obnovu procesu. Tu zamítl Krajský soud v Plzni a následně i Vrchní soud v Praze zamítnutí potvrdil.

 

  • 2011 Kajínek podal k Ústavnímu soudu další ústavní stížnost. Zamítnuto.

 

  • 23. května prezident Miloš Zeman podepsal Jiřímu Kajínkovi milost.

 

JUDr. Klára Long Slámová prakticky bojovala za Jiřího Kajínka od roku 2004 a po celých třináct let neúspěšně.

 

Tedy neúspěšně stran obnovení jeho procesu a případného dokázání Kajínkovy neviny.

 

Na druhé straně se jí a JUDr. Kubíčkovi podařilo dostat Kajínkův případ natolik do povědomí veřejnosti, že se stal předmětem zájmu filmových scénáristů, že se o Jiřím Kajínkovi po celou dobu ví, že jeho případ neutichl, nezapadl a možná je úsilí Kajínkových právníků jedním z velkých důvodů, proč, dle mínění analytiků prezident Miloš Zeman tento živý případ využil i jako předvolební tah.

 

Byl to tah pozitivní?

 

Jiří Kajínek, ač s vědomím plánovaného udělení milosti nedávno prohlásil, že bude nadále usilovat o obnovení svého procesu.

 

24137MGQ.jpg

 

A to i na svobodě.

 

Pokud tak skutečně učiní, dalo by se prostou lidskou logikou dojít k závěru, že byl skutečně odsouzen neprávem, že je obětí justičního omylu, protože kdo by to dělal, kdyby byl vinen?

 

Mnoho se od doby, kdy prezident svůj plán zveřejnil, napsalo o tom, zdali je Jiří Kajínek na svobodě nebezpečným člověkem, zdali se teď mají obávat svědci z jeho procesu a četli jsme bezpočty nejrůznějších vyjádření a tézí.

 

Není ale za předpokladu, že je skutečně nevinen, a bude-li se o otevření případu opravdu snažit, naopak sám Kajínek na svobodě oním chodícím terčem?

 

Vždyť pokud skutečně nestřílel, chodí mezi námi ten, kdo ano, a také ten, kdo si smrt podnikatele Jandy objednal!

 

Takže kdo je teď vlastně komu větší hrozbou?

 

24141Nzl.jpgJUDr. Klára Long Slámová, která od roku 2004 pana Kajínka zastupuje, a která v jeho nevinu po prostudování všech dostupných listinných i jiných důkazů, výpovědí, souvislostí, údajů a dat, skutečně věří,  zhruba před deseti dny na svou FB stránku veřejně napsala:

 

Je tomu téměř 11 let, co jsem v rámci jednoho rozhovoru řekla, že doufám, že Jiří Kajínek jednou vyjde ven jako svobodný člověk.

Teď se ten okamžik reálně přiblížil.

Po letech snah několika advokátů i ministrů o otevření případu, kdy poslední možností byla již jen prezidentská milost (na což jsme opakovaně upozorňovali), se konečně stalo to, v co jsme všichni dlouho doufali.

Těším se, až uvidím Jiřího Kajínka za branami věznice bez pout, až konečně po letech pocítí to, co téměř každý z nás prožívá denně (a bereme to bohužel jako samozřejmost) - tedy jeden z nejvzácnějších darů, kterým je svoboda člověka.

Všichni, kdo na případu léta pracovali a věřili v dobrý konec, mají obrovskou radost, že se Jiří dočkal satisfakce, kterou si zasloužil.

Mrzí mne jen, že se toho nedožil můj kolega, JUDr. Kolja Kubíček. 

 


 

Jsou to silná slova a příběh Jiřího Kajínka je silným příběhem. 

 

Navíc Kajínek je rozhodnutý dosáhnout spravedlnosti.

 

Je, jak včera řekl, vděčný za milost, chce být však nejen omilostněn, ale zjevně i osvobozen

 

A tak celý příběh možná ožívá s novým, neznámým scénářem.

 

Protože pokud se Jiří Kajínek skutečně pustí do snahy o znovuotevření procesu, a je hodně lidí, kteří mu v této snaze chtějí být nápomocni a chtějí se zapojit, pak může být nový příběh Jiřího Kajínka stejně zásadní, jaký byl ten před tím.

 

A jestliže to nebyl on, kdo tehdy v noci střílel, pak ten, kdo skutečně střílel, se možná brzy dočká i vlastního příběhu.

  

P.S.

 

Protože je paní doktorka Slámová momentálně v zahraničí, nemohla jsem se jí zeptat, na sedm let staré nahrávky, které zvěřejnil web reflex.cz

 

Ale velice ráda bych se jí zeptala, co si o nich myslí, (tehdy se vyjádřila ve smyslu, že byla chyba je zveřejnit a doslova uvedla, že jde o život) a zdali dnes, když se situace změnila natolik, že je Jiří Kajínek na svobodě, mohou něčemu pomoci.

 

Rovněž by mě zajímalo, jestli bývalý policista, který na nahrávkách hovoří, by třeba teď, když je to o sedm let později, nemohl být zbavený mlčenlivosti.

 

TADY JSOU TY NAHRÁVKY:

 

Nahrávky z případu Kajínek 

(doufám, že nahrávky teď nikam nezmizí)

24142ZTY.jpg

 

Michaela Kudláčková


vizitka Kudláčková


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 16 čtenářů průměrem 3.56 bodů z pěti


Čtěte také:

Ještě se mi směj. IX. kapitola 
KRÁSNÝ ŠTĚDRÝ DEN, POPELKY! 
Křest Nightwork: Maximální extrém, pohoršili vás? Mě ne. 
Úsměv, prosím! Políbíme králíka a vyhlásíme KVÍZ! 
Vánoce. Už zase „umíráme“ 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 01.06.2017 00:38
 

Mě se to zdá pořád divný... mě to připadá, jen jako zastírací manevr... habadůra na veřejnost... klíma vypustí toto, ted ještě že kajínek práskl klímovi s telefonem... no po 23let ve vězení?? takové citlivé nervy? to ne to je prostě zástěrka... klíma potřebuje mít klid na práci a s kájínkem bude domluvený.. jinak to nevidím... nebo variata druhá, že klímovi už někdo začal vyhrožovat...nojo vím,  všechno jsou to jen samé spekulace... a tak jen tak mimochodem... 

 
Avatar
post Zaslal: 29.05.2017 18:50
 

Tak otočku Klímy jsem vůbec nepochopila, před jeho propuštěním se nechal slyšet, že by mu nabídl ubytování u sebe doma, kdyby třeba neměl kam jít...Surprised

 
Avatar
post Zaslal: 29.05.2017 16:41
 

Miso ty myslis ze se dozvime? Nevim, pokud je do pripadu zamotano vice lidi, a z vysokych funkci, mam obavu, ze se uplnou pravdu nedozvime. Tolik aspon ma zkusenost z jinych pripadu, o kterych jsme mela internejsi informace. Osobne jsem na vinu Kajinka nemela nikdy zadny nazor. Oboje jsem povazovala za mozne. Ma zajimavy osud.

Udelala jsem si Petoli rozbor numerologicky, a vysly mi docela dobre veci o tomto cloveku, rozumej, predpoklady. Skoda, kdyby se drzel zakona a studoval, dneska treba kadidoval na prezidenta. :-)

 

Zeptam se jeste jednou, proc Klarka odpovidala jak odpovidala? Ze nahravky Jirimu neprospeji?Neni to prave naopak? Dekuji, blba blondyna.

 
post Zaslal: 29.05.2017 15:45

Odpověď na příspěvek #208416
Uživatel: PETOLI

hmm  to jo, 5x jednička  značí vysoký intelekt... ale také...
 

To je velice zajímavé!!

 

Pevně věřím, že se pravdu dozvíme. I kdyby byla jakákoli. 

 

V tomhle případě je vážně pravda jenom jedna.

 
Avatar
post Zaslal: 29.05.2017 15:03

Odpověď na příspěvek #208416
Uživatel: PETOLI

hmm  to jo, 5x jednička  značí vysoký intelekt... ale také...
 

Ahoj,Petoli,ahoj Popelky!

opět jeden z mých "výkriků do tmy"  Čtu pořád, ale píšu jen když mam pocit, že je něco  jinak?!

Také mi je divné že by pan Klíma takhle otočil.. i když jeho stanoviska v případě Nečesaný mně také dost překvapila... A teď, PROČ? ten obratSurprised

 

 
post Zaslal: 29.05.2017 11:21

Odpověď na příspěvek #208402
Uživatel: Lucia Bohrn

Případ Kajínek celkem sleduju dost a sledovala jsem, a nerozumím tam...
 

hmm  to jo, 5x jednička  značí vysoký intelekt... ale také izolovanost... což sedí... zajímavá je zpráva ohledně Klímy,že už Kajínkovi nevěří?? ... ale připadá mi to nějaké divné... jak kdyby schválně vykonstruované... že by Klíma takto obrátil? 

 
Avatar
post Zaslal: 26.05.2017 21:49
 

Případ Kajínek celkem sleduju dost a sledovala jsem, a nerozumím tam nějakým věcem. např., proč dr.Slámová uvedla cituji odkaz- "Advokátka Jiřího Kajínka Klára Slámová se od zveřejnění nahrávky před hodinou distancovala s tím, že případu Kajínek nepomáhá. Sama dnes oznámila, že se vzhledem k novým skutečnostem nesouvisejícím s nahrávkou znovu pokusí obnovit Kajínkův proces."                                                    Vůbec tomu nerozumím a nerozumím tomu, proč, pokud v nahrávce padla jména vysokých policistů, proč nebyli vyšetřováni, atd. To byl jako policejní ředitel s nimi spřažený? přece tu nebyla taková strašná právní sïtuace, snad nejsme v Rusku??

 

Jiří Kajínek mně nijak neoslňuje, podvodníček a kriminálníček, který od mládí koketoval s trestnou činností, snad přece tím, že byl nespravedlivě obviněn a odsouzen, nezískal svatozář? Měl smůlu, že byl v nesprávný čas na nesprávném místě a ruku na srdce- kdyby se nemotal do takových věcí a seděl někde v hospodě u piva, nemusel se do ničeho namočit. Kdo s čím zachází.....  Je tiotvrdé, co říkám, ale je to tak. Samozřejmě je mi líto člověčích let odseděných¨v base.... ale.. Za odměnu vejde do dějin kriminalistiky stejně jako Babinský a jiné figury.

 

Jinak má Jiří zajímavé datum narození - 11.1.1961.

 
post Zaslal: 25.05.2017 23:18

Odpověď na příspěvek #208368
Uživatel: adina

Míšo, musím Ti poděkovat za výše uvedené odkazy na...
 

Ok

 
Avatar
post Zaslal: 25.05.2017 18:24
 

Míšo, musím Ti poděkovat za výše uvedené odkazy na odposlechy, to je síla....

Ztracených 23 let života... Logicky vyvstává otázka, kolik takových případů, a to nejen u nás, existuje... Kolik lidí nemělo fyzicky ani psychicky na to, se bránit.. Kolik nespravedlivě odsouzených a zlomených lidí končí svůj život ve věznicích..

A kolik matek a otců dožívá se stigmatem rodičů vrahů, kteří vrahy ve skutečnosti nebyli? Neznám osud rodičů pana Kajínka, nemluvilo se o nich, ale myslím na to, jestli se propuštění svého syna dožili nebo umírali odsouzeni okolím, protože "vychovali vraha"?

 

 
post Zaslal: 25.05.2017 15:28

Odpověď na příspěvek #208361
Uživatel: PETOLI

Ty na nahrávky jsou teda silný kafe, pokud nejsou nějaký podvrh, tak je to...
 

Ok

 
post Zaslal: 25.05.2017 09:26
 

Ty na nahrávky jsou teda silný kafe, pokud nejsou nějaký podvrh, tak je to síla. Je to jak v Matrixu. Kájínek sice je na svobodě, ale nebezpečí na něj číhá pomalu na každéím kroku. Doufám, že má alespon nějakou skrytovou sledovačku, protože pokud bude chtít otevřít znova proces, určitě dostane důrazné varování at to nedělá. Pokud tedy ti co za tím stojí jsou naživu, tak asi ho budou chtít umlčet. Vždyť to celé může zasahovat až do vysoké politiky... Kájíne ač na svobodě, pokud budou kmotři žít, nebude už nikdy svobodný...Děsný život. 

 
Avatar
post Zaslal: 24.05.2017 16:09
 

Taky mu to přeju!! 

Ten den, kdy jim zdrhnul, si pamatuju úplně přesně, bylo to 2 dny po mých narozkách....., a dělali jsem v domku nějakou pár týdnů trvající rekonstrukci, všude strašnej binec z broušení sádroše apod.

 

Přišly mi pomoct se šůrováním dvě kámošky, od nich jsem se dozvěděla, že z Mírova utekl nebezpečnej zločinec a vrahoun...., do té doby jsem o existenci nějakýho Kajínka neměla vůbec tušení.......

A že bysme se měli bát!!!! a dávat si pozor, Mírov je odsud cca 40 km...

No, nějak jsem se nebála Laughing

Ale jedna z těch holek jo, až půjdou ode mě domů....Surprised

joooo, ten tak měl namířeno do nějakých Svitav ROFL

 

Tak takhle vzpomínám na ten jeho unikátní útěk Wink

 

Ale stejně to musí být mazec, vylézt z vězení po skoro čtvrt století!!!!!!

Přeju mu, aby to pro něj bylo už jen k dobrýmu. Ale jednoduchý to mít nebude....

 
post Zaslal: 24.05.2017 15:22

Odpověď na příspěvek #208341
Uživatel: rak177

Po všem co jsem kdy viděla,četla a slyšela,si myslím,že Kajínek je...
 

Ok

 
Avatar
post Zaslal: 24.05.2017 14:14
 

Po všem co jsem kdy viděla,četla a slyšela,si myslím,že Kajínek je nevinný,že nikoho nezabil.Jsem ráda,že je na svobodě a přeji mu hodně štěstí.

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist