Já, Steve, aneb moudrost Steva Jobse na necelých 100 stranách

Zemře-li někdo slavný, hned se vyrojí nespočet lidí, kteří na tom chtějí vydělat. Výjimkou není ani nově vydaná kniha George Beahma Já, Steve, která je složená z citátů zakladatele společnosti Apple, Steva Jobse. Nebo vás snad napadá jiný důvod, proč obdobnou publikaci vydat?

Já, Steve

 

Slovo nakladatele

Kniha Já, Steve zachycuje velkého vizionáře a podnikatelského génia Steva Jobse prostřednictvím jeho vlastních slov - od roku 1976 hovořil o svých názorech na veřejnosti a využíval k tomu všech příležitostí - tiskových prohlášení, setkání pořádaných při příležitosti uvedení na trh nového výrobku, rozhovorů atd. V knize Já, Steve jsou shrnuta pozoruhodná a inspirující prohlášení o tom, jak v dnešní době podnikat, která po sobě zakladatel společnosti Apple zanechal.

 

Já, Steve

 

Já, SteveGeorge Beahm je bývalý americký armádní důstojník polního dělostřelectva, který sloužil v aktivní službě v Národní gardě a u armádních záloh. Ve svých knihách se specializuje na popularizaci literatury široké veřejnosti - publikoval například doprovodné knihy o Stephenie Meyer, Michaelovi Jordanovi, Pirátech z Karibiku, Patricii Cornwell, JRR Tolkienovi, J.K. Rowling, C.S. Lewisovi, a Philipu Pullmanovi. Jeho nejnovější kniha Já, Steve byla přeložena do několika světových jazyků.

 

Já, Steve

 

Hodnocení redakce

Rozhodně netvrdím, že Steve Jobs nebyl silnou osobností dostatečně hodnou toho, aby jej někdo citoval. I tak si ale myslím, že jednotlivé citace různých délek volně seřazené za sebou bez ladu a skladu mohou přinést potěšení maximálně krajním fanouškům či sběratelům. Kdyby alespoň byly citáty proloženy například zajímavostmi z Jobsova života, nebo přinejmenším několika fotografiemi. A když už ani to ne, tak jen citáty nějak logicky tématicky (nebo klidně i jen chronologicky) seřadit, aby si čtenář opravdu mohl vytvořit nějakou představu o myšlenkách tohoto programátora a podnikatele. Ale takto mi přijde kniha vyloženě samoúčelná – vyždímat co možná nejvíc dolarů ze smrti populární osobnosti, aniž by byla snaha o vytvoření jakékoli trvalé hodnoty. Jen pro představu – Steve Jobs zemřel 5.10. a originál titulu – I, Steve vyšel hned 14 dní poté – náhoda?

Poněkud mi to připomíná knihu Tragický osud spisovatelky Simony Monyové, která vyšla necelý měsíc po jejím úmrtí – kniha splácaná jen z výňatků rozhovorů bez jakýchkoli dalších souvislostí, bez informací ze spisovatelčina okolí.

Zkrátka jen bulvární snaha vydělat na něčí smrti (ačkoli se nakladatel zoufale snažil čtenáře přesvědčit, že kniha vznikala už dávno dříve, ještě za života Monyové).

 

Já, Steve

 

Steve Jobs (1955-2011)

Spoluzakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva jedné z nejznámějších počítačových firem Apple se narodil vysokoškolskému páru jako nechtěné dítě, proto byl záhy adoptován. Už jako student střední školy projevoval mimořádné nadání – byl autorem takzvaných modrých krabiček, které umožňovaly meziměstské telefonování zadarmo (pochopitelně ilegálně).

Vysokou školu opustil hned první semestr, ale po dlouhou dobu navštěvoval nejrůznější nepovinné přednášky a žil takříkajíc z ruky do pusy.

Průlom nastal v roce 1976, kdy společně se Stevem Wozniakem a Donaldem Waynem založili v garáži Jobsových rodičů firmu Apple Comuter.

Ačkoli se o Stevu Jobsovi hovořilo jako o zoufale cílevědomém puntíčkáři, který netoleroval sebemenší zaváhání a doslova terorizoval své zaměstnance, jedno se mu nedá upřít – byl to muž s vizí, pro kterou dokázal nadchnout bezpočet lidí a prakticky si podmanit počítačový průmysl.

V srpnu 2011 kvůli vážnému zdravotnímu stavu rezignoval na funkci šéfa společnosti Apple a 5. října téhož roku umírá na následky rakoviny slinivky břišní.

„Musíte v něco věřit: instinkt, osud, život, karmu, cokoliv.“

 

Já, Steve

 

Ukázka z knihy

Jedním z mých vzorů je Bob Dylan. Jak jsem vyrůstal, naučil jsem se texty všech jeho písní a sledoval ho, jak nezůstal nikdy v klidu. Když se díváte na umělce, pokud jsou opravdu dobří, dostanou se vždy do určité fáze, ve které se mohou svou věcí zabývat po celý zbytek života a být pro vnější svět velice úspěšní, nikdy však nebudou dost úspěšní sami pro sebe.

V této fázi se umělec skutečně rozhoduje, kým je. Pokud nepřestanou riskovat neúspěch, budou stále umělci. Dylan nebo Picasso vždy neúspěch riskovali. Pro mě je něco takového právě Apple. Samozřejmě, že nestojím o neúspěch. Ale i když jsem nevěděl, jak špatně se věci mají, stejně bych na to kývnul. Musím zvažovat dopady na Pixar, na moji rodinu, na mou pověst.

Rozhodl jsem se, že mi to bude jedno, protože tohle je prostě to, co chci udělat. Pokud do toho dám vše a neuspěji, dobrá, dal jsem do toho vše.

 

Název: Já, Steve. Steve Jobs svými vlastními slovy.

Editor: Georgie Beahm

Nakladatelství: Pragma

Rok vydání: 2012

Překladatel: Adam Pumpr

 

Katka


Kata Cihova 


Hodnocení článku

Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 4.6 bodů z pěti


Čtěte také:

Autentické fotografie elektrických zařízení z Titanic Palace. Takhle to možná viděl pachatel 
David Michie: Dalajlamova kočka 
Měníme se! Ale proč!  
Odvážná žena s duší muže. Co nám dala? 
Papež oznámil rezignaci! Bude ten následující opravdu poslední? 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.

> >|
> >|

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist