Hrobka Bj 581 – Copak je to za Vikinga?

Zdálo by se, že tam, kam vás chci zavést, už to ode mě tak dobře znáte, že snad ani není nic, co bychom objevili. Vždyť mezi severskými Bohy jsme na Popelkách jako doma. Známe velkého vládce bohů Odina, jeho dobrotivou ženu Frigg, krásnou Freyu, pána hromů Thora, zlomyslného Lokiho i chudáka Baldra …

 

26469OGN.jpg

 

… víme, že duhový most hlídá Heimdal, že vládce moří Njord má manželku obryni, která si ho vybrala podle nohou. Chtěla manžela, který má nohy nejkrásnější. Domnívala se totiž, že to bude Baldr.

 

Teď musí žít dílem v moři a dílem ve skalách, protože nejkrásnější nohy měl Njord.

 

Ten, ke kterému tak často vzhlíželi slavní Vikingové.

 

26466NWM.jpeg

 

Nejudatnější válečníci, jaké sever, ale zdaleka ne on, okolo osmého století a dál zažil.

 

Anglie, středomoří, Ural, Byzancie… nebylo místo, kde by neznali slovo „Viking“.

 

Když jsme si povídali o runách, povídali jsme si vlastně také o každém jednom Vikingovi, členovi této válečnické elity. Žádný z těchto udatných mužů by nešel do boje bez runy Tyr, vyryté na štítu, nebo na holém těle.

 

Jen vyvolení totiž po smrti mají tu čest odejít do Valhally.

 

Mýty?

 

26464OWN.jpg

 

Ne, Vikingové rozhodně mýtičtí nejsou, jejich báje a jejich božstva, to je celá mytologie, ale stejně jako jsou runy skutečné, jako jsou Druidští kněží, tedy nejvyšší duchovní našich keltských předků skuteční, tak jsou skuteční i elitní vojáci této doby, proslulí neúprosností, statečností, udatností, bojovými schopnostmi i krutostí.

 

Muži, jejichž jméno si dnes rád přimkne i chlap 21.století.

26465OTA.jpg

Když synonymum mužnosti, statečnosti, neohroženosti, cti, nebezpečnosti a bojového ducha, tak přece Viking.

 

26472MTZ.jpg

 

I v dobách počítačem řízených střel, kdy na to, aby byl někdo obávaný bojovník, může vypadat jako dietní párek a může se bát i u krtečka, protože mu k boji stačí neduživou paží stisknout knoflík, v této době, stojí archeolog, nad hrobkou vikingského válečníka s posvátnou úctou a jakýmsi vnitřním obdivem.

 

Nebo možná právě proto.

 

A v případě hrobky, nalezené ve švédské Birce, ležící na ostrově Björkö, hrobky, která dostala název Bj 581, bylo nač se dívat.

 

Birka je celá vikingská vesnice, kde žilo přes tisíc lidí.

 

Ne všichni byli válečníci. Své životy zde žili rovněž řemeslníci i umělci, ale za sto let práce, mají archeologové jasno.

 

Našli nejen kus historie, obrovskou spoustu nástrojů a mohli tak sestavit příběhy obyčejných lidí, nahlédnout do jejich životů, talířů, soukromí, obživy, zábavy, do jejich pocitů i filozofie … ale nalezli vesnici, která současně byla i základnou Vikingů.

 

Z tří tisícovek hrobů a hrobek postupně dosud odkryli více, než jedenáct set.

 

Obyčejných i těch, které bychom dnes nazvali VIP.

 

Bj 581 je rozhodně jedním z nich.

 

26473NDF.jpg

 

Nikdo nepochyboval, že tady leží generál.

 

Pohřben obřadně s arzenálem svých zbraní, se štíty, sekyrami, luky, jejichž pečlivě přiložené šípy dokázaly protnout i brnění.

 

Vedle ostatků Vikingského generála, byla uložena jeho výstroj, bojové šaty … ti, kdo ho pohřbívali nezapomněli vůbec na nic, co by mohl tento bojovník ve Valhalle, kam nade vší pochybnost jistě šel, potřebovat.

 

Nezapomněli ani na figurky z deskové hry, podobné šachu, na které zřejmě trénoval strategii a vojenské plánování.

 

A šli ještě dál…

 

Vedle našeho 170 cm vysokého, váženého Vikinga, odpočívají i jeho dva koně.

 

Věřím, že se mužům se štětečky, motyčkami, notesy, ale i tituly a vědomostmi, zatajil dech.

 

Musel to být pan někdo…

 

26471NzQ.jpg

 

Až do loňského roku jsme si ale měli počkat na něco, co je jak pro nás, tak hlavně pro vědeckou obec prostě neuvěřitelným průlomem a senzací, které jen neochotně někteří uvěřili…

 

Ale museli.

 

… DNA se ošidit nedá a univerzitní tým archeologů ze švédské Uppsaly, který obdržel analýzu vzorků, odebraných ze zubů a pažní kosti Vikingského generála, jež zkoumala Archeologická výzkumná laboratoř (AFL), ve Stockholmu, nadevší pochybnost zveřejnil výsledek.

 

26467NWU.jpg

 

Hrobka Bj 581, tělesné ostatky, meče, sekyry, šípy, výstroj, koně a všechna ta výbava váženého generála a stratéga patří ženě!

 

26474MjY.jpg

 

Jsem přesvědčená, že i ve Valhalle, kterou si, pohledem do s úctou vybaveného hrobu, jistě zasloužila, má své čestné místo, tak jako zde.

 

26468OTA.jpg

 

Ať tedy odpočívá v pokoji, velká bojovnice, o kterých se dosud myslelo, že jsou jen mýty, že Vikingové mezi sebou ženy, nadto ve velitelské pozici neměli.

 

26470Zjc.gif

 

Ještě stále máme zjevně co objevovat a nad čím žasnout.

 

A kolik úžasného bychom se mohli od vědců dozvídat, kdyby se více investovalo do vědy, která odkrývá dokonalost válečníků dávných časů, než do vědy, která zdokonaluje ty dnešní.

 

Michaela Kudláčková


vizitka Kudláčková


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 10 čtenářů průměrem 4.2 bodů z pěti


Čtěte také:

Jak dlouho jsme žili pod zemí? A proč? 
Pátek a rovnou VELKÝ! Můžete zažít cokoli. I zbohatnout! 
Potrava pro duši  
Rozhovor s Jeníčkem, Mařenkou a Blbounem, SOUTĚŽ a dnešní NOC S ANDERSENEM.... 
Víte, kdo jsem? 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 16.06.2018 14:26
 

Miso, moc hezky jsi to napsala. Rada bych si toho precetla vic o severske mytologii.

Myslim, ze vsechny zeny jsou bojovnice. At uz zily davno, nebo ziji ted, kdekoli na Zemi, at uz byly/ jsou zrostle nebo krehke. Proste je to zenska sila, kterou jen tak neco nepolozi.

 
Avatar
post Zaslal: 14.06.2018 13:14

Odpověď na příspěvek #215093
Uživatel: Michaela Kudláčková

moc děkuju... jakmile se mi vrátí mozek, moc ráda něco takového...
 

Ted se především šetři a vse si prožij a zažij ..  Je něco,  v cem muzeme pomoci ?Love it

 
post Zaslal: 14.06.2018 11:31
 

moc děkuju... jakmile se mi vrátí mozek, moc ráda něco takového začnu pro vás páchat.

 

 
Avatar
post Zaslal: 14.06.2018 10:19
 

Opět skláním před námi ženami Love it

A také se přikláním k nějakému seriálku o severské mytologii pěkně od začátku... Innocent

 
post Zaslal: 11.06.2018 14:09

Odpověď na příspěvek #215037
Uživatel: adina

Ahoj Míšo, děkuji za skvělý a vzrušující...
 

Nějakou chvíli budu muset tahat články z archívu, Adinko----minimálně do chvíle, než budu schopna něco sesmolit sama.

 
Avatar
post Zaslal: 11.06.2018 11:19

Odpověď na příspěvek #215038
Uživatel: NoraJ

Míšo děkuju, to je zajímavé a až mne dojímá, že...
 

EOH = Tis,vzkříšení

EHWAZ = kůň,pokrok

 
post Zaslal: 11.06.2018 10:18
 

Míšo

děkuju, to je zajímavé a až mne dojímá, že onou bytostí je žena. Tohle opravdu neobčůrají, hledali urostlého vikinga a ona jím je žena:-))) ju hu huuu. Ráda bych o ní věděla víc, protože to co si popsala, jak byla pohřbená, ukazuje úctu a obdiv k ní. 

Všimla jsem si, kolik Valkýr se sem zase inkarnovalo, to na těch ženách vidíš, žádné něžné víly jako ty, ale urostlé sošné ženy, jak kdyby sem k nám ani nepatřily. Kromě toho, že jsou vysoké a dobře rostlé, tak je jich fakt kus. Ne, žádný špekatý holky, ale prostě žena 180, s tak pěknou stavbou těla, pevný kosti, dlouhý ruce, ale jejich zápěstí je jak dvě moje:-)  A část z nich se trápí tím, že nejsou eterická tintítka. Jenže, oni nemůžou být. Jsou z jiného světa, naopak ta tintítka by mezi Vikingy byla jak mravenec ve stádu slonů... když jsem svou teorii vysvětlila mé známé, až plakala, že jo, že to sedí a že se konečně "cítí normálně". Vlastně ji chápu, všude vyčuhuje, opravdu nemá velikost XS Smile

Znám několik takových a když je potkám, mají podobnou energii, ta vibrace kterou v sobě nesou tam je patrná, někdo z nás byl kdysi asi vílou a ten otisk tam zůstal, ony byly válečnice, bohyně a bytosti o kterých netuším, co tenkrát bylo jejich posláním, ale je na nich stále znát.

Musím se smát, o víkendu jsem četla v knížce pasáýž  runách, například tisové runy, jako jedny z nejsilnějších ochranných run, přes které žádné škodlivé neprojdou a že je v Anglii zahradník, který stále vyrývá  a kreslí runy v zahradě, protože to podporuje růst a pohodu rostlin. Že správně vytvořené runy malované červenou barvou či krví, případně vyryté vibrují a tím tvoří a zvyšují vibraci a frekvenci území na kterém jsou. Bohužel to byla jen krátká douška v rámci textu, takže lačním o tom vědět víc. Přidávám se k Adině, články a informace o runách beru, vím, že tu máme solo záložku, ale když se podělíš o něco dalšího budu ráda. Lákají mne, vím že v minulých životech jsem s nima měla něco do činění, ale víc nevím. Mám k nim velký respekt a bez informací bych se do ničeho nepouštěla protože "asi z dávna vím" že runa dokáže uzdravit i zabít... a špatně namalovaná runa nepřivodí lásku té milované, ale třeba to, že ona krasavice bude kulhat (je to z nějaké báje o runách). Když jsem hledala víc i tisových runách, protože autor psal v plurálu, já našla vždy jen jednu tisovou runu.  našla EOH - Tis, ty uvádíš EIWAZ .

 
Avatar
post Zaslal: 11.06.2018 07:04
 

Ahoj Míšo, děkuji za skvělý a vzrušující článek!

Zjevně to nebyla žádná křehotinka a myslím, že i mezi současnými ženami by se našlo pár takových, které si umím přestavit v roli vikingských bojovnic.

Jen ten začátek článku, kde odkazuješ na severská božstva a jejich znalost.. Nejsem na Popelkách tak dlouho, takže jsem pravděpodobně propásla nádherně obohacující roky..

Neuvažuješ, Míšo, o znovuvydávání některých článků?

Třeba v okurkové sezóně.. Např. každý týden již vydané články na jedno téma.. Tvoje znalost historie i přírody je obrovská.

Jsem ráda, že jsem Popelky před více než rokem objevila.. Změnily mi život, jakkoli se to může zdát nadnesené nebo patetické, je to pravda!

Krásný den všem Love it.

 

 

 

 

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist