Honza Tománek: Věřím, že jsme pány svého osudu."

Před týdnem tu byl článek o knížce Po hlavě a nadoraz. O mě a o Míše to myslím stačilo. Ono napsat knížku či se na ní podílet je jako Vánoce. Stejně nikdy nevíte, co dostanete. Ale je třeba těšící se poněkud naladit. A tak nyní nastal ten správný čas – na rozhovor s tím, o kterém to všechno je.

Honza Tománek

Úspěšný reprezentant České republiky v handcyklingu a držitel několika mistrovských titulů. Součástí jeho života je však i množství jiných sportovních aktivit, stejně jako studium Vysoké školy tělesné výchovy a sportu Palestra, s.r.o. v Praze. Přednáší studentům základních, středních i vysokých škol o problematice sportu handicapovaných. Vlastní firmu na distribuci ráfkových kol, kterou nadále rozvíjí, a pracuje na vývoji vlastního prototypu handbiku. Podílí se i na sportovních a marketingových činnostech souvisejících s jeho závodní kariérou. Je také hlavním iniciátorem a spoluzakladatelem týmu FANY cycling team, pod jehož barvami v letošní a příští sezóně závodí.

Jakýkoliv handicap je dle jeho názoru tak velký, jak ho cítíme.


Možná k tomu všemu těžko něco dodat. Přesto se do knížky nevešlo všechno.

 

7404Yjl.jpg


Tak předně, Honzo, jaký je to pocit, držet v ruce knížku, která je o Vás?

Upřímně řečeno je to pořád zvláštní pocit. Když knížku držím, tak mám hlavně radost, že jsme dokázali tuto myšlenku zrealizovat a přispět tak k naplnění hlavních cílů publikace.

 

7387MTR.jpg


Je něco, co by v ní mělo být jinak, je něco, co byste v ní rád ještě měl? Něco, co Vám došlo až nyní?

Myslím si, že ne. Nad koncepcí, jak knížku uchopit, jsme strávili mnoho času a s výslednou podobou jsem se naplno ztotožnil. Velmi těžké bylo říct konec-hotovo. Myslím si, že tento problém jsem měl nejen já, ale i Renata Petříčková (autorka). Ale od okamžiku, kdy jsme ona slova vyslovili, nepřemýšlel jsem nad tím, jestli něco nemělo být jinak.


Nebo naopak vyřadil?

Pod drobným nátlakem vyvolaným tímto rozhovorem jsem opět před otázkou, jestli něco nemělo být jinak. Ale ne, myslím si, že opravdu ne. Hlavně díky Renatě se nám podařilo vytvořit skvělou knížku.  Investovali jsme do ní maximum sil a teď je jen a jen na čtenářích, jak naše dílo přijmou.


Velká část je věnována samotnému sportu, závodům, tréninku. Je konec sezóny, asi je čas se ohlédnout, byla to úspěšná sezóna?

Letošní sezóna byla určitě velmi úspěšná. Potvrdil jsem svůj strmý výkonnostní růst, který jsem zaznamenal v posledních letech a zase o krůček se přiblížil nejužší světové špičce tohoto sportu. Vybojoval jsem 3. místo v absolutním pořadí evropského poháru EHC (European Handbike Circuit). Potřetí v řadě jsem vyhrál Český pohár handbike a stejně tak jsem obhájil i titul Mistra ČR.

 

Teoreticky, co by se pravděpodobně stalo, kdyby handbike vůbec neexistoval? Kdyby ještě nebyl vynalezen, kam byste se nejspíš „vrtnul“ po úrazu?

Těžko říct, nemám rád otázky typu „co by, kdyby“. Určitě bych ale inklinoval ke sportu, ale asi k jiné disciplíně. No a s troškou nadsázky bych třeba právě já handbike vymyslel!

 

7405ZGU.jpg

 

Součástí knihy je i pár vzpomínek na dětství...

 

Vím, že jste se velmi podivoval nad osobním horoskopem od Michaely Kudláčkové a v podstatě jste nic nenamítal ani proti obecným Račím vlastnostem.  Je tedy něco, co vás překvapilo, co jste o sobě netušil, nějaká vlastnost, kterou jste sám pro sebe neměl ještě pojmenovanou nebo objevenou a ona tam je?

Podivoval a divím se doteď, jak víceméně všechno sedí. Trošku mě to až straší, protože horoskop se vztahuje ke dni narození a nadneseně tedy můžeme říct, že to kdy se narodíme, nám určuje náš potenciál a vlastnosti. S tím se vnitřně sjednotit nedokážu, protože věřím tomu, že každý je pánem svého osudu.


Kniha měla vzniknout jako motivační? Myslíte, že se záměr podařil?

Motivační impuls by mělo vyvolat mé vyprávění o úraze a cestě zpět ke sportu, ale jestli se skutečně podařilo tento cíl naplnit, musí posoudit čtenáři.


Ač je konec sezóny, příprava na tu další začne vlastně velmi brzy. Jaké v ní máte cíle?

Cíle jsou zhruba stejné jako v předchozím roce. Rád bych i nadále zlepšoval své sportovní výkony a stal se trvalou součástí absolutní světové špičky. Plánuji prioritně startovat na závodech evropského a světového poháru, kde mohu jezdit po boku nejlepších jezdců a svou připravenost neustále konfrontovat. Vrcholem příštího roku by mělo být Mistrovství Světa v kanadském Baie Commeau, kde bych se rád umístil v Top10.

 

A mě nezbývá, než Vám popřát, aby se vše vydařilo a aby to stále bylo "po hlavě a nadoraz!"

 

Renata


192NzA.jpgHodnocení článku

Hodnotili 4 čtenáři průměrem 4 bodů z pěti


Čtěte také:

Mrť, zblo, muk … kuk 
Proč Kaczyńský nechává exhumovat tělo svého bratra a dalších obětí? 
Přes sto miliard církvím. Jste pro? 
Starověký Egypt: Čím Kleopatra mámila muže? 
Vrátí se Bůh Kukulkán už 20.5.? 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 01.11.2012 16:25
 

Krásný rozhovor...já nevím, zda bych někdy v sobě našla takovou sílu, velmi pochybuji, o to víc obdivu a smekám....

 
Avatar
post Zaslal: 01.11.2012 14:33
 

Klobouk dolů před takovouto chutí a vůlí žít!Ok

 
Avatar
post Zaslal: 01.11.2012 09:43

Odpověď na příspěvek #28106
Uživatel: maje

Renčo, díky za rozhovor. já hrozně obdivuji každého, kdo se po...
 

to máš naprostou pravdu...

 
Avatar
post Zaslal: 01.11.2012 07:13
 

Renčo, díky za rozhovor. já hrozně obdivuji každého, kdo se po takovém úrazu vrátí do života a žije ho naplno. nevím, jestli bych byla takhle silná

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist