Heidi, děvčátko z hor. Čte Lucie Vondráčková. A hezky!

Je vůbec možné,že tento příběh o osiřelé Heidi vyrůstající v horské salaši vyšel poprvé v roce 1880!? Tehdy získal celosvětový úspěch, ačkoliv autorka napsala téměř 60 příběhů pro děti.

Není divu, že maminka Heidi Janků měla tento příběh tak ráda, že po její hlavní hrdince pojmenovala svou dceru. V dnešní době už je to opravdu těžká historie, jež v době svého vzniku ale věrně kopírovala současnost. 

Hlas této audionahrávce dala Lucie Vondráčková. Je tahák! Bezkonkurenčně si někteří toto cédéčko koupí i kvůli ní. Nemůžu říci, že by mě zklamala, ale nadrozměrný zážitek to taky nebyl. Lucie Vondráčková svým jemným hláskem v podstatě podtrhla lyričnost celého příběhu.

 

Můj malý osobní problém - animáček néééé!

To ano, ale mě už trošku vadily její změny hlasu v různých osobách, většinou ženských... to mi silně připomínalo postavičky z animovaných seriálů a rušilo mě to z nostalgického rozjímání.

Přiznávám ale, že je to jen moje osobní "animáčková averze" a tak jsem zatnula zuby a poslouchala dál. Ono to opravdu stojí za to a když přejdete tuto drobnost, která dětem absolutně nevadí, je to příjemné poslouchání.

 

6720ZDJ.jpg

 

Příliš čisté na dnešní dobu?

Přebal knihy sděluje, že Heidi, děvčátko z hor, je literárním klenotem, jehož hlavní příchutí je čistota, kterou berou děti jako samozřejmost, ale dospělým občas uniká.

S tím naprosto souhlasím...

 

6721MDN.jpg

 

 

Dala jsem si tu práci a našla ještě knižní vydání. Co se týče textu, lze tento poslech brát jako plnohodnotnou variantu "poznání příběhu Heidi, děvčátka z hor"

 

Jediné, co jsem rychlý okem spatřila jako chybějící, je plné znění dopisu od Kláry, což je možná škoda, ale pravdou je, že ty necelé 4 hodiny poslechu jsou až tak opravdu hodně.  Seriál na podzimní večery? Rozhodně lepší, než televizní zpravodajství...

 

Tady se totiž vrátíte k podstatě lidského bytí, ke starostem o holé přežití (nikoliv o nesmyslné problémy, které řešíme dnes a které jsou důsledkem chaotického životního stylu), ale pocítíte tu zranitelnost, zároveň však sílu lidského života, lidských povah, jež jsou otevřeny do obou extrémů a vždy přístupné lásce. 

Třeba chvíle, kdy Klára, holčička z města, poprvé ochutnává kozí mléko. Kdo by dnes mohl říci, že chutná sladce a skořicově? Jen tak, samo od sebe?

V době napůl otrávených zakonzervovaných prý ochucených mlék?

Hmmm... moc mě tenhle příběh potěšil a pohladil po duši.

 

Vrátila jsem se do dětství a viděla jsem v příběhu mnohé, co jsem neviděla jako dítě. Nebo co jsem v průběhu života poztrácela...

 

 

Vydalo nakladatelství XYZ, s.r.o., www.xyz-knihy.cz, 2011

distribuce Radioservis, www.radioservis-as.cz


192NzA.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotili 3 čtenáři průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

21.8. Odpustit můžeme, ne ale zapomínat 
Mene Tekel 
MRAZIVÁ LIDSKÁ DUŠE: Katja Kettu: Porodní bába. 
Můj sloupek XVII - Nostalgie 
My jsme tu bozi tak ukaž kozy! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
#116179
Lucka

post Zaslal: 10.09.2014 19:17
 

Jo Lucka ... Wink Ok taky ji miluji. Laughing

 
#25123

post Zaslal: 30.08.2012 21:16
 

Lucka jako osobnost ok, ale bohužel jsem jejím hlasem přesycená, protože jak kdysi dávali za našich mladých let Byl jednou jeden život, tak to pak jiná společnost předabovala a prodávalo se to ve stáncích jedno DVD za pajsku a právě to nadabovala i Lucka a prostě už to nedávám. (ze stejného důvodu mi vadí P. Rychlý).

 
Avatar
post Zaslal: 30.08.2012 09:23
 

Mám tuhle knížku moc ráda a dokonce i jeho filmové zpracování které jsem viděla bylo natočeno s citem a vkusem. 

 
Avatar
post Zaslal: 30.08.2012 00:11
 

Kdybych měla malé dítko,tak kvůli Lucce Vondráčkové bych CD koupila(mám jí moc ráda).

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist