Doreen Virtue: V zajetí jídla. A to fakt děsně!

„Bylo mi 22, když to zažila poprvé. Byla jsem mladá maminka žijící v manželství, které na tom bylo bídně citově i finančně. S obtížemi jsme platili nájem a živili syny. Žili jsme ve stresu a v obavách, a proto jsme se neustále hádali. Každý den nás listonoš zásobil upomínkami za nezaplacené složenky. Můj manžel byl ztělesněním strachu a jednou z jeho největších obav bylo, že bych ho mohla opustit kvůli jinému muži. 

Na obranu proti tomuto strachu mě neustále krmil negativními řečmi. Říkal mi, že jsem tlustá, ošklivá, hloupá a k ničemu a že mě žádný jiný muž nebude chtít – už proto, že mám dvě děti. Tuhle lež říkal tak často, že jsem jí nakonec uvěřila. Jeho lži mě hypnotizovaly a přesvědčily mě, že si nic lepšího nezasloužím.“

 

 

7829MTR.jpgI tohle byla Doreen Virtue. K neuvěření? Ano… Z této neutěšené situace se dostala vlastní vůlí, dnes je štíhlá, zdravá, úspěšná a milovaná.  No kdoví, přesný postup jsem se z této knihy nedozvěděla, snad jen to, že za vším bylo množství nezdarů, tvrdé práce a motliteb. Je to stará známá pravda.

Nikdy jsem neuměla dost dobře pojmenovat ty stavy, při kterých jsem nutkavě potřebovala něco konkrétního sníst. Byla bych bývala schopná při tom zabíjet a ve chvíli, kdy jsem si tuhle potřebu uspokojovala (žrala jsem naplno brambůrky nebo čokoládu) okolní svět nebyl. Neexistoval, vypínala jsem ve stavu jakési napjaté blaženosti, jež však přece jen nebyla uspokojivá.

 
Ano – Doreen Virtue to vystihla a to slovo jsem v tom okamžiku poznala.


BAŽENÍ

Bažení po jídle je příznak, že s naším tělem, duší a životem není něco v pořádku. Je to emocionální stres, touha po jídle, o kterém tělo ví, že svým chemickým složením nebo strukturou na chvíli zaplácne tu strašnou bolest a prázdnotu, kterou cítíme. A kterou si možná někdy ani neuvědomujeme.


Řešení?

Zamilovat se do svého vlastního života. Pomocí náhražek (jiného jídla s podobnou strukturou, ale zdravějšího, pomazlení nahrazovat domácími mazlíčky, když třeba není po ruce správný muž apod…) a cílevědomého uvědomování si svých vlastních potřeb, se lze bažení zbavit. Podle Doreen Virtue se tak změní celý váš život, bude spokojenější a hlavně, zhubenete bez námahy. Zbavením se nutkavých tužeb se stanete klidnější a vyrovnanější a nic z těchto potravin vás už nebude lákat tak, abyste po nich byla jako pes.


A mimochodem, je tu i jedno varování před svátky:

„V dospělosti nám pak tato jídla poskytují útěchu, zejména když nám sváteční setkání už lezou na nervy. Jako děti jsme chování příbuzných o svátcích tolik nevnímali. Víc nás zajímaly dárky a hry. Coby dospělí si ale s hořkostí uvědomujeme, že strýček Ralph si rád přihne, že tetička Sally má příliš vlezlé otázky a sestřenice Barbara zase pronikavý ječák. Není příjemné si přiznat, že naše trávení volna má daleko k dokonalosti, a abychom se utěšili, přejídáme se…“


Na této modelové situaci vidíme přesně dvě základní příčiny bažení. Návyky z dětství – jídlo je odměnou a spojeno s příjemnými situacemi (svátky apod)… a zajídání stresu.  V této knize však na 350 stranách najdete mnohem víc. Souvislosti mezi fyzickými potřebami a složením potravin, strukturou jídla a emočním stavem (zlost vybíjíme na křupavém), nedostatek něhy hladíme karamelem, bezpečnou náruč nacházíme ve smetaně a pudingu..

 

7827OTh.jpg

 

Nesmírně zajímavá kniha, která vás určitě chytne. Ale… poznat se bude jednoduché a fascinující. Ale něco s tím udělat… to už bude horší.

I přesto se tady Doreen docela dobře vyhývá andělům a pokud pomineme afirmace, je to velmi konvenční.  Nabízí opravdu logická a často dobře proveditelná řešení. Od uhlazení duše až po drobné krůčky k nápravě stresových situací.


7828NjV.jpgDoreen Virtue

Vystudovala několik neakreditovaných vysokých škol psychologického a sociálního zaměření, titul Ph. D., který používá je výsledkem těchto studií. Není však již od roku 1993 členkou americké asociace psychologů a licenci má pozastavenou. Přesto pracuje dál a některé její knihy, které tedy nejsou až tolik zaměřeny na andělskou terapii, mohou být velmi cennou studnicí informací i pro konvenční psychology. Její zkušenosti a intuice jsou obrovské a mezi oblíbené bestsellery patří knihy související s naším emocionálním přejídáním, uždibováním a nutkavými vlčími hlady jakožto „špunty“ na emocionální stres, zlobu, nespokojenost a únavu. Byli jimi knihy Zbavte se svých kil bolesti a nyní nově – V zajetí jídla.


Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, SE, 2012, www.synergiepublishing.com


 

 

 192NzA.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 6 čtenářů průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Akce ČR pro Míšu - Jak máme věřit policii, když lže?!!! 
Do blázince za normálem. Dneska jo.  
Povídkový debut Moniky Petrlové Hafni! občas drsně pobaví  
Uprchlíci alias prasečí chřipka. Jsme orní voli (?) 
VELKEJ vztek 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 30.11.2012 19:47
 

Tohle je ale překvapení, to ji opravdu obdivuji !!!

 

To už totiž byla závislost a z té se sám dostat, to je opravdu záležitost, kterou zvládne jen velmi málo lidí....Ok

 

Rozlišení chjutí při různých příležitostech je velmi zajímavé, krásně napsané RenatkoLove it

 
Avatar
post Zaslal: 30.11.2012 09:34
 

Třeba se to dozvím ještě v jiný knize, ale v podstatě nevím, JAK to udělala. Kam odešel ten žárlivej manžel, jak teda bez peněz začala dělat to, co si vysnila... má to tam jaksi faktické trhliny a ta nepříjemná transformace z tlusté ošklivky v krásnou úspěšnou je tam prostě jen odbyta jedním slovem, že se to stalo. To jsem ale odbočila.

K téhle knize nemám slov - je naprosto dokonalá a co se informací týče, je doslova pokladnicí pro každou ženu.

 
Avatar
post Zaslal: 30.11.2012 08:15
 

jo ze jidlo a vztah k nemu je uzce spojenej s psychikou, to je svata pravda... obdivuju tu zenskou za to, ze se po takovym zacatku, jak je popsano v citatu z knihy, vypracovala na takovou silnou osobnost, tu krasu beru jako bonus, ale nahoda to nebude... stastnej clovek je proste asi krasnej, vyzaruje to...

podle me neni nejtezsi ty zakonitosti pochopit, ale bejt duslednej, hlavne v ty vire, ze to ma vsecko nakej smysl...

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist