Do blázince za normálem. Dneska jo.

Tak jak se vám vede v překotném červnu? Ještě nejste v bambulárně? Ne? A jak často jste za těch 25 dnů pronesli ono prorocké, "já se asi zbláznim"? Jak to sleduji kolem sebe, bude mít asi Chocholoušek napilno. Pokud nezešílíme hromadně z vedra, jestli nám nehrábne po návštěvě pošťačky s dvoukolákem složenek, a jestli nám nevymaže rozum politická situace, na tuty to zvládnou vztahy. 

28028NGU.jpg

 

Doba je prakticky nastavena tak, že ať už se vrtneme vlevo či vpravo na konci je vždy usměvavý zřízenec se slušivou módní kazajkou.

 

Dnešní psychiatrické léčebny, nebo, jak já říkám rozkošně „bambulárny“, jsou nakonec ale vítanou oázou klidu a odpočinku.

 

Člověk má čas se naučit vyšívat, leptat sklo, má pravidelnou stravu a dík léčbě střídavým proudem i pravidelnou stolici, a je daleko od všeho, následkem čehož se na toto místo odebral…

 

Terapie ruční prací, koupele a dlouhé procházky alejí nádherných vzrostlých lip, jsou balzámem na světem před plotem, odstřelenou nervovou soustavu.

 

Já se na to těším ... budu vyrábět z korálků náušnice a po večerech kreslit slinou na sklo Libuši, kterak věští slávu Prahy. 

 

Třeba mě tam vezmou do divadelního souboru a konečně si zahraju Paulu v Plynových lampách.

 

Pokud je zrovna tato moje vysněná role dobrý "kus" pro jmenované místo i jinak, než jaksi logicky.

 

Pokud jste na anotační otázku odpověděli kladně, nemusíte se bát. 

 

V neděli jsem cestou z Letné měla ještě jednu schůzku, fakt ještě stále pracovní, právě v areálu naší nejzásadnější psychiatrické léčebny a uvědomila jsem si, jak obrovský kus cesty udělalo lidstvo v přístupu k jedincům, jejichž psychika nevydržela, nebo byla vždycky tak nějak mimo normu. (co je a není dneska mimo normu, je diskuze na nový článek). 

 

K abych tak řekla, pokrokovému zacházení s duševně odchýlenými jedinci jsme opravdumuseli dospět a byla to cesta doopravdy trnitá.

 

Zvencnout se dnes, je vlastně vysvobozením v porovnání s takovým třináctým stoletím a dále pak čtrnáctým, patnáctým, šestnáctým i dvacátým...

 

V roce 1200 kupříkladu, byl personál složený z kněží, přesvědčen, že psychickou chorobu lze z postiženého s úspěchem vymlátit a  místo dnešních chutných lentilek probíhalo pití krve a pojídání ovčího hnoje.

Věřilo se totiž, že potlačením důstojnosti z lidského těla odejdou zlí duchové.

 

Následovaly roky 1790-1813 a americký lékař Benjamin Rich se snažil zbavit své pacienty depresí tím, že je celý den vysokou rychlostí otáčel na rotujícím křesle, a pak je potápěl do vody. 

 

Mezi léty 1870-1900 zase předepisoval John Harvey Kellogg pacientům v michiganském sanatoriu každodenní jogurtové klystýry.

 

Pokroková léta 1916-1924 stvořila psychiatra Henryho Cottona z psychiatrické kliniky v New Jersey, který vytrhával svým pacientům zuby a další „závadné“ části těla, protože se domníval, že choroboplodné zárodky z těchto zkažených záležitostí způsobují šílenství.
( surprise Co se mu nelíbilo na těch jogurtových klystýrech?!!)

 

Rok 1920 zase dal světu doktory Johna Talbotta a Kennetha Tillotsona, kteří své pacienty spoutávali a balili do ledových prostěradel, až jejich tělesná teplota klesla o 10 až 20 stupňů pod normál.

 

A máme tu rok 1936, kdy Američan Walter Freeman prvně v rámci léčby zasunul pacientovi oční jamkou do hlavy sekáček na led a během krátké operace oškrábal jeho přední mozkové laloky. Šílenec byl pak poslušný jak štěňátko. (Ano, to je lobotomie).

 

V roce 1950 nabyl Freudův žák Wilhelm Reich přesvědčení, že schizofrenie a deprese jsou vyvolávány nedostatkem orgasmu. (Naprosto souhlasím) a vymyslel takzvanou orgonovou krabici, určenou ke sbírání sexuální energie. (Zárodek Peep show).

 

No já myslím, že klidně můžeme v příštích dnech pozbýt rozumu a pogratulovat si, že tak činíme v 21.století.

 

Tedy vlastně v době, kdy sedět v blázinci, povídat si a dívat se kolem na to, jaký skok udělalo lidstvo v přístupu k duševně chorým, člověka napadá, že být tady, znamená osvobodit se od trápení v té šílené realitě tam venku.

 

Skoro se mi nechtělo ven. 

 

28029MjI.jpg

 

Jinak vám tedy slibuji, že červenec astrologicky, jak jsem tak jen nahlédla, nebude zdaleka tak turbulentní, ale od blázince nás zase až tak nevzdálí. 

 

Přeji vám všem krásný, letní, prosluněný den a pevné nervy! heart

 

Michaela Kudláčková


vizitka Kudláčková


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 8 čtenářů průměrem 3.88 bodů z pěti


Čtěte také:

Ještě se mi směj. VII. kapitola 
MONTERO: Peetrax - "chybí mi jen Colombova žena" :) 
Škodolibý kvíz  
Tajemné rány vyhání obyvatele z Clintonville: Proč stále neexistuje jediný záznam!? 
Víte, kdo jsem? (24.2.2012) 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 25.06.2019 16:54

Odpověď na příspěvek #218536
Uživatel: alicie

Četla jsem to samé , co Adina, tak jsem přemýšlela, jak to ta Bosorka...
 

ROFL Popelky, vy mi dáváte... Horko, no, včera jsem narazila na takové umělecké dílo, co jsem si musela nutně vyfotit. Naproti služebně Policie ČR. Najednou ke mně tak "nenápadně" míří příslušník s igelitkou, v ní sváču ("šmarjá, co mi chce, mám něco na obličeji? Páchám špionáž? A leze mi do záběru!"). Nic nechtěl, jen jsem si, ve snaze najít nejlepší světlo a úhel pro záběr,  přidřepla uprostřed křižovatky Laughing Poučení - ne každý, kdo kráčí mým směrem, je chlípník (nebo ne nevyhnutelně) Smile Tímto zdravím příslušníky PČR, nemáte to s námi občas jednoduché...

 
Avatar
post Zaslal: 25.06.2019 16:35
 

Četla jsem to samé , co Adina, tak jsem přemýšlela, jak to ta Bosorka ví,že to má jako ještěrka...Horku zdar - lobotomii jsem ještě nepodstoupila...Laughing

 
post Zaslal: 25.06.2019 13:56

Odpověď na příspěvek #218533
Uživatel: adina

Bosorko, prosím Tě, promiň, ale já zblblá Míšiným...
 

ROFL ROFL K posouzení, jak to mají ještěrky v tomto směru, mám nedostatečný statistický vzorek Laughing Možná něco zjistili američtí, nebo britští vědci...

 
Avatar
post Zaslal: 25.06.2019 13:44
 

Bosorko, prosím Tě, promiň, ale já zblblá Míšiným článkem četla "my s orgasmem ještěrky"....Chvíli jsem přemýšlela, co to asi je, že to ani já neznám ROFL ... 

Víc už asi o vlivu měsíce června na mou osobu rozepisovat nemusím Hammer.

 
post Zaslal: 25.06.2019 12:58
 

My s organismem ještěrky... Laughing Venku lidi kolabují z tepla a já mám - po 2 kafích, 0,5 litru vody s citrónem, při venkovních teplotách a 2km běhu krevní tlak 110/70. Tož tak. Laughing 

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist