Alberto Villoldo: Návrat duše

Šamanská cesta do minulosti a ozdravení budoucnosti. Tak zní podtitul knihy, která zcela předčila má očekávání. Šamanismus je něčím, co může západního člověka neskutečně lákat, ale také díky "civilizací zašpiněnému" vnímání velmi mást. Autor studovat tyto techniky více než dvacet let, sám prošel iniciačními procesy u domorodců a vše spojil se známou psychologií, archetypy a problémy, které řešíme. Cítíte se neúplní? Beze smyslu? Možná vám chybí kus duše.

Začnu úplně od konce. Od pochopení této knihy. Najděte v sobě ztracenou část duše a pozvěte ji zpět. Vlastně to není tak složité, co se týče pochopení principu, ale samotná cesta a proces je velmi těžký a jistě souhlasím s autorem, že dobrý průvodce a trpělivost je základ. Je to až příliš delikátní práce s duší. Ale proč to nezkusit i na základě této knihy, vždyť o tom je. A přinese minimálně pochopení své vlastní duše. To mohu potvrdit! Necítíte se na tomto světě úplně nejlépe, něco chybí, něčemu nerozumíte, nějak se nemůžete dostat k tomu, čím a kým tady opravdu jste?

 

Pak je Návrat duše jedním z dobrých návodů. Popravdě jsem se do této knihy začetla dvakrát. Poté jsem dospěla k názoru, že nejtěžší je dobrat se místa, kde se duše ztratila. První zásadní bod. A pak je na řadě další úkol – přesvědčit tu část duše, aby s vámi zůstala. Metodu už si můžete najít každý svou. Fungovat může třeba ta, že každý den své ztracené duši věnujete pár minut, pár chvil, kdy si s ní budete povídat a ukazovat ji svět.

 

Aby věděla, že se může vrátit na bezpečné místo.

 

23788Nzl.jpg

 

Protože, když se část duše odtrhne, vždy velmi dobře ví, proč to dělá! A tento problém je mi o to bližší, že vím a cítím, že ho mám. A prozradím už nyní, že jsem ten kousek duše našla. Nejasně, mlhavě, ale pečuju o něj a doufám, že se jednoho dne vrátí, protože bude mít kam!

 

„Chcete-li uzdravit svou minulost, musíte nejprve vstoupit do Komnaty zranění a objevit příběh, jenž se váže k vašemu prvotnímu zranění – jak a kdy k němu došlo, kdo vám je způsobil a jak tento příběh žije dál ve vašem nitru. V této komnatě jsou informace o prapůvodní příčině našich škodlivých emočních a zdravotních vzorců. Vzpomínka na onu příhodu často zůstává potlačená, a jestliže si ji znovu oživíte, může to samo o sobě být značná úleva. Sama cesta do této komnaty vás ovšem neuzdraví – k tomu dojde až později. Dozvíte se zde o okolnostech prvotního zranění své duše, což je teprve první krok na cestě k uzdravení.

 

V Komnatě zranění budete svědky jakéhosi divadelního představení sestávajícího z příběhů, jež se odehrávají ve vašem nitru a jež řídí vaši realitu, váš svět. Možná neplatí doslovně, ale jsou pravdivé po citové stránce. Jsou to podprogramy, které váš limbický mozek přehrává stále dokola. Podvědomí, jak známo, promlouvá jazykem snů a pohádek. Nebo řečeno jinými slovy – to, co naleznete v Komnatě zranění, se možná ve skutečnosti vůbec nepřihodilo.“

 

Autor klade důraz i na symboliku, na emoční prožívání a na to, abychom se svými vzpomínkami nebo osobami a situacemi v nás zkreslenými emocemi a traumaty rozmlouvali. Tím se dostaneme ke kořenu problému a budeme mít šanci změnit vnímání toho, co stálo úplně na začátku. Skvělé je také zařazení mýtické legendy o Parsifalovi a jeho cestě za Svatým grálem – tady některé vzorce lidského chování rozeznáme snad všichni. Najednou není divu, že mnoho lidí není celistvými, že dochází k tomu, co se zdá snad nejméně logické na světě! A najednou se před námi rozkládá to, že Země je prostě jen „učební planeta“.  Najednou se spojujeme s duchovní moudrostí celé historie lidstva! To, co jsme jako děti vnímali podvědomě jako pravdu v pohádkách. Co cítíme nyní jako puzení, jako základní logiku existence. Alberto Villoldo pátrá po našich talentech, životním předurčení, protože nevěří, že se sem rodíme s tím, že nasedneme do vlaku života a necháme se odvézt neznámo kam bez ohledu na to, je-li to ten správný vlak či nikoliv. V tom s ním lze určitě souhlasit.

 

Ale jak poznat, kde přestoupit?

 

23789YjE.jpg

 

Tři světy, několik komnat a puzzle naší duše

 

Že je naše duše složitá, o tom už pochybuje málokdo. I samotní psychologové a psychiatři přiznávají, že o ní nevědí zdaleka všechno. Najít svá bolavá místa, přesně určitě, kde vznikla a jak cyklicky ovlivňují náš život i tam, kde to na první pohled nevypadá, přenastavit své smlouvy duše, zrušit ty nefungující (které byly třeba uzavřeny v boji o život nebo pod tlakem), najít svou ztracenou část duše, pomazlit se s ní a nabídnout jí tady ještě pořádný kus krásného života a pak to všechno hlavně dodržet – to je asi ve zkratce to, co s touto knihou zažijete. Myslím si ale, že už jen připravit své duši místo k žití tady na  Zemi je velmi těžké.

 

Autor nabízí velký kus drahokamu. Uvádí ale, že je třeba tomu věnovat čas až do té míry, že opustíte všední života a budete se věnovat jen tomu, že to nejde ve chvíli, kdy jste v koloběhu práce, rodiny... Snad to jen prohlubuje smutek... Jen tak napůl to prý nejde. Takže - program na dovolenou o samotě? Ale přiznám se, že i když jsem to dle autora dělala všechno polovičatě, tak jsem k nějakému výsledku došla. A jsem s ním zatím velmi spokojená. Pořád lépe udělat něco než nic. Jak jsem psala již výše, stejně si myslím, že nejtěžší je připravit duši místo na Zemi, splnit její požadavky, aby se mohla vrátit. To totiž opravdu chce vyjet ze starých kolejí - i když třeba jen v hlavě!

 

Už jen pocitově je to velmi krásné čtení, uklidňující a smysl dávající. Horní svět, Dolní svět a Střední svět, ve kterém žije naše vědomí, podvědomí i nevědomí, různé komnaty, v nichž se skrývají smlouvy duše, závazky, vzpomínky i naše předurčení v našem životě pak dodávají na celistvosti celé této šamanské cesty do minulosti.

 

Ozdravení budoucnosti pak bude podle autora tak obrovské, že vám doslova převrátí život vzhůru nohama. Snad až změní osobnost. No, je to klidně i možné, protože jiný je člověk žijící na půl plynu a jiný je člověk, dostane-li plnou nádrž!

 

23820NjZ.jpgO autorovi:

Alberto Villoldo, Ph. D., psycholog a lékařský antropolog se již více než pětadvacet let zabývá výzkumem přírodní léčby v oblasti Amazonie a praktikami šamanů z kmene Inků.

Pracoval jako mimořádný profesor na Státní univerzitě v San Francisku.

Během svého působení založil Laboratoř biologické samoregulace pro výzkum vlivu mysli na psychosomatické zdraví a nemoci lidí.

Založil společnost The Four Winds Society, kde vyučuje zájemce z USA a z Evropy praktikám šamanské energetické medicíny.

 

Vydalo nakladatelství Anch Books, 2015, www.anch-books.eu

 

 

Renata Petříčková


192NzA.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 10 čtenářů průměrem 4.5 bodů z pěti


Čtěte také:

Causa Kramný: Jako gigolo se neprosadil. „Jeho praktiky jsou perverzní“, říká žena s osobní zkušeností 
Kus látky s nejvyšší hodnotou 
ROZHOVOR S Blbounem nejapným: Meziptačí vztahy jsou i v pohádkách složité 
Sváteční soutěž : Pohádková křížovka 
Těšíte se na zimní sváteční rána? Blíží se klidná sváteční noc našich životů. Nepropásněte ji! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 20.04.2017 15:54
 

Zajímavé...

 

Je fakt, že se mi už taky párkrát stalo, že jsem něco četla a zjistila jsem, že to přece dávno vím, akorát to mám zasunuté kdesi hluboko v paměti za harampádím zbytečných myšlenek a nepoužívám to.

 

Nebylo by od věci si knihu přečíst,  teď sice zas čtu, ale mám rozečteného něco, co mne hodně moc zajímá.

 

Konečně někdo o tom napsal knihu a já jsem šťastná, že nejsem sama, kdo to vše taky prožívá a že takových lidí není zas tak  málo.

Moc mi ta kniha udělala radost.

A tyto knihy nelze číst jen jednou, znovu a znovu tam člověk nalézá nové věci a je dobré se k nim vracet.Love itOk

 

 
Avatar
post Zaslal: 20.04.2017 10:12
 

Musím říci, že to je fakt jedna z nej nej knih. Náročná na čtení, náročná na vstřebání, ale našla jsem si u ní to, co jsem v životě ztratila, ztrácela... co potřebuje ten kus duše, co trpí. A zpětně mě teď napadá, že to vlastně bylo něco, co jsem tušila, a co mi mimochodem Míša sama v předminulém popelení i říkala, sic jinými slovy.

 

 
Avatar
post Zaslal: 18.04.2017 22:27
 

pohádky miluju,je v nich moudrost Love it

 
Avatar
post Zaslal: 18.04.2017 14:42
 

Co se tady prezentuju 2x ???

Jednou je mne dost.

Tak mi dnes mj. přišla kniha o Amim a už šilhám po další???Surprised

 

Hodně zajímavé, tohle jsem nikdy neslyšela!

 
Avatar
post Zaslal: 18.04.2017 08:00
 

Ok

 
Avatar
post Zaslal: 18.04.2017 08:00
 

Ok

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist