Adyashanti a Pád do milosti. Poetické duchovno, lehké jak pápěří

Vzdát se svých myšlenek? Vzdát se svých názorů? Kdybych to udělal, vzdal bych se sám sebe! Ne! Raději budu trpět, než abych se vzdal svých názorů!“ Možná to zní komicky, ale přesně to vystihuje situaci, ve které se nachází většina lidí. To je stav mysli, z jakého většinou vycházíme. Jestliže ovšem nejsme ochotni si připustit, že to, co jsme pokládali za realitu, ve skutečnosti žádnou realitou není, jestliže se odmítáme vystavit tomuto otřesu, znamená to, že nemůžeme být šťastní…“

Takže autor nás přesvědčí o tom, že je opravdu vhodné se všeho vzdát, všech svých myšlenek, představ a všeho se pustit. Pak prý spadneme přímo doprostřed toho milostiplného okamžiku, v tu chvíli nás prostoupí svoboda. No co s tím? Není to moc jednoduché? Moc přitažené za vlasy?

 

Pád do milosti…a?

 

Když se touto knihou a i docela hezky jemně napsaným textem, dojde vám, že se vlastně nemusíte od ničeho násilně odtrhávat a něco nutně nechávat za sebou s nějakým velkým smutkem. Naopak, jde spíše o přijetí svých myšlenek a hlavně uvědomění si svého ega, které se v tom dokonalém stavu možná úplně neztrácí, ale stává se součástí nás samých stejně jako duše a mysl a my máme nad těmito součástmi své osobnosti dokonalou vládu. Takové probrání se o z omámení egoismem. Změní se nám úhel pohledu a rozšíří vědomí, řekla bych. To už mi připadalo jako mnohem schůdnější myšlenka.

 

Potom se začne náš život ubírat, prý lepším směrem, tvrdí autor. Adyashanti se velmi zajímavě dívá třeba i na proces narození, vtělení se do lidského těla a často se věnuje tématu strachu nebo vůbec té každodenní možné aplikace „probuzení“ do všednosti. Ono totiž není tam vzácné zažít ten nádherný stav pádu do „milosti“, ale vzácné je, když tento stav umíme vědomě pěstovat. Autor občas utíká ke svým vlastním zážitkům a vlastním cestám, ty však přece jen jsou obyčejnému českému člověku vzdálené. Ovšem jako příklad jsou dobré.  Jde spíše o to si nějak uvědomit princip toho, co autor píše.

 

V něžně napsané knize si můžete spíše procítit, než nějak prakticky zkusit, tento pád do milosti, ten restart svého života. Jak udělat ten krok zpátky ze stresu do klidu a z toho klidu, z toho klidného středu, vykročit ještě jednou.

 

Adyashantimu se podařil jeho záměr vytvořit knihu, která nebude přímým návodem, ale spíše inspirací k přemýšlení, meditaci a vlastnímu hledání cest.  Jak správně píše, ta cesta není pro každého stejná, stejně jako jeho příklady nám mohou být velmi vzdálené, tak i on by mohl vnímat zrovna ten váš život, jako něco, s čím by si nevěděl rady.  Vždy jsou tu důležité vlastní zkušenosti a tak bych celou knihu viděla spíše jako lehkou inspiraci k vlastnímu hledání.

 

18868ZjR.jpg

 

Svým způsobem mi pak chvílemi přišlo, že text příliš klouzá po povrchu a nenoří se do hloubky toho, co potřebuju… a rázem jsem byla v textu po uši potopená, ani jsem nevěděla jak.  No prostě jako to pampeliškové pírko, které je na přebalu knihy. Nahoru dolů, jako babí léto.

 

Vlastně je to taková poetická báseň mezi návodnými knihami na téma cest k vnitřnímu probuzení a uzdravení duše.

 

18869M2Y.jpg

 

O autorovi:

Adyashanti (jehož jméno znamená „prvotní mír“) vyzývá všechny, kdo hledají mír a svobodu, aby si uvědomili, že dosáhnut osvobození v tomto životě je možné, a aby to vzali vážně. Učit začal v roce 1996 na žádost své zenové učitelky, u níž studoval čtrnáct let. Od té doby se jeho působením probudilo už mnoho duchovně hledajících lidí do své skutečné  přirozenosti.

Je autorem řady knih (Emptiness Dancing, The Impact of Awakening, True Meditation, The End of Your World, My Secret is Silence), které zatím v češtině nevyšly. Nabízí v nich přirozené a přímé nedualistické učení, které bývá přirovnáno k učení prvních zenových mistrů a k moudrosti advaita-védanty.

Adyashanti, který se narodil v severní Kalifornii, žije se svou ženou Annie (Mukti) u sanfranciského zálivu, kde také učí, vede satsangy, víkendové semináře a tichá soustředění. Více informací najdete na adrese: www.adyashanti.org

 

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2015, www.synergiepublishing.com

 

Ranata Petříčková


192NzA.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotili 4 čtenáři průměrem 4.25 bodů z pěti


Čtěte také:

David Michie: Kouzelník z Lhasy 
Joachim Barrande - Francouz a přece Čech! 
Mene Tekel 
Na Simíra bacha: Spí s polštářem pod pistolí a v nonstopu kalí do zavíračky 
Povídkový debut Moniky Petrlové Hafni! občas drsně pobaví  


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 14.11.2015 21:11
 

Poslední slova Steva Jobse

Zveřejněno dne 13.11.2015

Došel jsem až na vrchol úspěchu ve světě byznysu. V očích druhých je můj život nejspíš ztělesněním úspěchu. Nicméně mimo práce mám jen málo radosti. Na konci je bohatství jen aspektem života, kterému jsem přivykl.

Když teď ležím na nemocniční posteli a promítám si celý svůj život, uvědomil jsem si, že všechno to uznání a bohatství, na kterém jsem si tolik zakládal, zbledlo a ztratilo význam tváří v tvář blížící se smrti.

 

Ve tmě se dívám na zelená světla strojů, které mě udržují při životě a slyším jejich mechanické bzučení. Cítím jak se blíží dech boha smrti. Teď už vím, že když nakumulujeme dostatečné bohatství, aby nám vydrželo po zbytek života, měli bychom usilovat i o něco dalšího, co s bohatstvím nesouvisí. Mělo by to být něco mnohem důležitějšího: možná vztahy, nebo umění, snad sen z mládí…

Bezuzdné následování bohatství nás promění v pokřivené bytosti, jako jsem já. Bůh nám dal smysly a možnost cítit lásku v srdci každého, ne iluzi, kterou přináší bohatství.

Bohatství, jež jsem vyhrál v mém životě si nemůžu vzít s sebou.

Mohu si odnést jen vzpomínky vysrážené láskou. To je skutečné bohatství, které vás bude následovat, doprovázet a dodávat vám světlo a sílu k tomu jít dál. Láska může cestovat tisíce mil. Život nemá žádné omezení. Jdetě tam kam chcete jít. Dosáhněte výšin, kterých chcete dosáhnout. Je to všechno ve vašem srdci a ve vašich rukou.

Jaká postel je nejdražší na světě? Nemocniční postel. Můžete zaměstnat někoho, kdo bude řídit vaše auto, někoho kdo pro vás bude vydělávat peníze, ale nikdy nemůžete najmout někoho, kdo by za vás nesl vaši nemoc. Ztracené materiální věci lze nalézt. Ale je tu jedna věc, která nemůže být nikdy nalezena v případě ztráty ~ život. Když jede člověk na operační sál, uvědomí se, že existuje jedna kniha, kterou má ještě dočíst ~ Kniha zdravého života.

Bez ohledu na stadium života v němž se nacházíte, budete každý jednou čelit dnu, kdy se opona zatáhne. Ochraňujte lásku k vaší rodině, lásku k svému partnerovi, lásku vůči svým přátelům. Mějte sami sebe rádi a s láskou opatrujte ostatní.

~ Steve Jobs

 

 http://www.seberizeni.cz/posledni-slova-steva-jobse/

 
post Zaslal: 01.11.2015 12:35
 

Ahoj Reny poštěla jsem si film Padlé ženy irské prádelny.No dost drsné to bylo,nechtěla bych žít v tý době.Shift

 
Avatar
post Zaslal: 30.10.2015 15:26
 

Zajímavá myšlenka. Nakonec nejtěžší na světě je umět žít realitu. Teda aspoň v té naší civilizaci.

Jsme dotáhli do dokonalosti umění odříznout se od vědomého žití.

 
Avatar
post Zaslal: 30.10.2015 13:58
 

Bože, kolik knih někdy člověk musí přečíst a kolik času musí strávit mimo realitu, aby se naučil žít přítomný život...Ale vypadá to dost zajímavěOk

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist