Tak zase za rok

Prázdniny jsou za námi. Tohle zjištění jistě rozesmutní děti a některé dospělé. Bez ohledu na to, kolik nám je let a jak dlouho jsme od školních lavic, jsou prázdniny vždy časem dovolených, odpočinku, koupání, výletů, grilovaček a zkrátka všeho, co máme rádi. Je na to čas, počasí přeje a díky školním prázdninám můžeme trávit tento čas jako rodina.

 

26817MjM.jpg

 

Pro mnohé rodiče je to právě pro výše jmenované obdobím složitým, kdy řeší nerudovskou otázku: Kam s ním, potažmo: Kam s nimi. Tedy s dětmi. Bez ohledu na to, zda zafungovaly babičky, tetičky, tábory nebo brigády, jde o období náročné. Zpravidla i proto, že se zcela změní denní režim, na který jsme zvyklí po deset zbývajících měsíců.

 

Zatímco během školního roku se každé ráno potýkáme s otrávenými ksichtíky těch, které k jejich nelibosti taháme z postele, nutíme do snídaně a do chvatného odchodu za povinnostmi, o prázdninách si vesele chrní, zatímco my odcházíme roztáčet kola kapitalismu do práce. Zpravidla bychom je nenašli ani v jejich postelích, kdybychom je hledali, často jsou ve stanu na zahradě nebo v chatě, u kamaráda nebo ….taky si někdy musíte vzpomenout, kde právě jsou? Dozvíte se to kolem desáté nebo jedenácté hodiny, kdy zazvoní mobil, protože hlad se neptá, zato děti ano: „Co je tu k jídlu?“

 

Ano, jistě jídlo.

 

O snídani při vstávání před obědem nemůže být ani řeč. Takže něco jako brunch. Pokud jste s dětmi doma, můžete složení jejich jídelníčku jakžtakž ovlivnit. Pokud ne, chápejte to jako den otevřených dveří ve špajzu a v lednici a nepočítejte s tím, že byste tam odpoledne našli cokoliv, co jste si tam nechali „na potom“. Nenajdete ani rybičky v konzervě. V případě, že jsou dítka u babičky, nevolají ony, ale babička: „ Je pravda, že doma snídají popcorn? Není to málo? Chtěli k tomu ještě sušenky, ale bylo mi to divné, tak volám.“ Jen pokud jsou na táboře, máte jedinečnou jistotu, že svůj ešus vděčně vyškrabou na hliníkové dno, když pochopí, že na výběr není.

 

Pozitivní je, že se o prázdninách dá spousta jídla připravit i jíst venku.

 

Na kotlíku, grilu, nebo jen obyčejný piknik potěší všechny zúčastněné. Nádobí v podobě klacku od buřtu se dá spálit, chleba od odloženého karbanátku sníst a maliny mohou děti sbírat rovnou do pusy.

 

26816M2N.jpg

 

I oblékání podléhá určité uvolněné atmosféře. Kluci se zpravidla spokojí s jedněmi trenkami. Už čtvrtý den si všimnou, že na ně díky tomu nejdou komáři a mouchy. Po týdnu na ně právě ty mouchy začnou sedat. Holčičky vytáhnou šortky tak krátké, že zapochybujete, od jaké délky se tomu říká kalhoty a od jaké už to jsou tanga. Jediné, co se nemění oproti školnímu roku je frekvence, s jakou oblečení střídají. Ani odpoledne na nich nenajdete to, co měly po ránu, nebo u oběda.

 

Obuv je otázkou extrému.

 

Buď žabky, nebo holínky. Neexistuje nic mezi tím, ani po tom. Holínky forever.  Je zajímavé, jak tato gumová obuv dokáže být univerzální a v podstatě do července do srpna. Když zmoknete, vodu prostě vylijete. Žabky jsou průtokové. Když svítí slunce, je v žabkách  příjemně. A holinky….ještě jsem neviděla, že by se šly děti přezout jen proto, že mají nohy v pařeništi.

 

Během školního roku jsou děti vyšťavené povinnostmi, úkoly a přípravou na další den.

 

26815Mzg.jpg

 

O prázdninách mají pohybu mnohem víc, ale režim žádný. Ještě v jedenáct hodin jakoby se jich únava vůbec netýkala. Stejně jako můry poletují kolem světla a jakýkoliv pohyb je zaplaší. Když už se vám konečně podaří podtrhnout jim nohy, když běží kolem postele, je potřeba rychle přihodit i deku.

 

Prázdniny mám ráda.

 

Těším se na ně. Stejně tak se těším, až skončí tohle punkové období plné chaosu. Asi se mi bude stýskat.

 

Tak jako každý rok.

 

ToraToraTora


9373OTY.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 12 čtenářů průměrem 4.33 bodů z pěti


Čtěte také:

BEST OF POPELKY - Kde jsou moje blatníky? 
Můj sloupek XVIII - Ježíškova vnoučata  
Se šípkovou, nebo se zelím? 
Tibet: Proč matky pouští děti přes Himálaje? 
Tipy na inspiraci pro zdravé snídaně 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 03.09.2018 11:50
 

Pro mne byl vždy začátek škol.roku šok ať jako pro dítko školou povinné nebo potom jako pro rodiče.Z toho rozevlátého období prázdnin z toho nemusím jen chci do vstávání,svačiny,pomůcky,no hrůza.OMG

 
post Zaslal: 03.09.2018 11:18
 

Jeee to je hezký vzpomenutí:-))) vybavila jsem si prázdniny u babičky, ty dobroty, co nám vařila, koupání, seno, houby, knížky... prostě pohoda a pak ten návrat, ach joo.

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist