Ta dnešní mládež

Pořád to zírá do něčeho placatého a než by řeklo kamarádovi: „Ahoj,“ radši mu to napíše přes messenger. Vlastně mu to: „ Ahoj,“ ani neřekne, protože použije nějaký anglicismus nebo novotvar složený z bůhvíčeho. Všimli si toho i psychologové, kteří svorně bijí na poplach. Mládež je otupělá, neumí navazovat vztahy, pokud ano, hroutí se jim, protože nemají tlačítko na olajkování a dají víc práce než dvě tři kliknutí.

 

27534YTd.png

Už jsem si zvykla, že mne děti považují za starou, protože nemám instagram. Naučila jsem se psát dvěma palci, aby se za mne na veřejnosti nestyděly. A když mi něco vysvětlují, umím zasvěceně mlčet, aby nepoznaly, že vůbec nevím, jestli se ještě baví se mnou nebo o mě.

 

S ostatními rodiči svorně hudruji na ty internety a schválně zdržuji v knihkupectví, abych očichala nové knihy, protože žádná e-čtečka neumí tak vonět jako tiskařská čerň a bílý papír. Nejsem militantní odpůrce. Tyhle řádky píšu přes počítač a jsem neskonale ráda za místa, jakými jsou Popelky a poštu mi nenosí dávno pošťák, ale Krasty ze Seznamu. A občas dám za pravdu i těm dětem.

 

Nedávno se dcera rozešla se svým chlapcem.

 

Láska chutnala přesně tak, jak má v patnácti chutnat a první polibky už asi navždycky budou těmi prvními, byť nepovedenými, nesmělými a možná slizkými.

 

Potoky slzí na adresu onoho chlapce následovaly vulgarity na adresu nástupkyně, které záhy vystřídala podivná letargie. Jako bych slyšela, jak zlomila hůl nad všemi kluky a vlastně celým světem, protože tím pro ni onen hoch byl.

 

27535Yzk.jpg

 

Seděla jsem do včera u počítače a všimla jsem si, že ještě stále sedí na messengeru.

 

Proboha, snad mu to tam teďka nevymlouvá, jakou udělal životní chybu. Nebo přemýšlí, jak provést nějakou hloupost. Nechtěla jsem z ní páčit nějaké monology, tak jsem do ní šťouchla po messengeru.

 

Ten chlapec se jmenoval Adam, tak jsem přihodila i vtip na Adama.

 

Víte, proč ho Bůh stvořil jako prvního? Protože je nejlepší začít od nuly. Pravda, těch vtipů bylo ještě celkem dost, ale zdálo se mi, že dcera přišla na lepší myšlenky.

 

Po chvíli se mi zdálo, že její odpovědi už nejsou tak okamžité. Důvod jsem se dozvěděla hned: „Neruš, píšu si s sKubou a holkama.“

 

Nevím, kdo je Kuba a kolik, nebo které holky to byly.

 

Nebyla sama. Bylo jí dobře. Mohla se hned podělit o svou starost, mohla ji sdílet, pitvat, probrat a omlet ji jako oblázek v říčním proudu. Jako ten kamínek by ztratila ostré hrany až by byla jen malým uměleckým dílem milionu dalších na dně řeky, o kterém už nikdo nebude vědět, že si o něho třeba jedna malá holčička pořezala nohu při koupání.

 

Druhý den šla do školy s tím, že má své věrné spojence, kteří ji podrží, kteří již ví a bez dlouhého vyptávání ji prostě obejmou. Ne přes messenger. Nebudou si cize posílat zprávy přes podivnou aplikaci. A bát se odhalit realitu bez její virtuální tváře. Kuba ji vezme kolem ramen a pozve ji na zmrzlinu. Co na tom, že je zima a že všichni dostanou poznámku, že sedí na školních schodech.

 

Tu poznámku jsem jí podepsala.

 

A jsem stará. Spíš než instagram založím požár. Když se řekne „lajkovat,“ vždycky si dřív vzpomenu na pejska Lajku než na projev přízně na Facebooku. Už nikdy nebudu říkat, že ti mladí neumí žít v jiném než virtuálním světě. Já o ně strach nemám.

 

Navíc kdo z vás a kolikrát slyšel, že nikdy nemůže mít živé zvíře, když mu zdechlo i digitální tamagoči.

 

ToraToraTora


9373OTY.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 15 čtenářů průměrem 4.47 bodů z pěti


Čtěte také:

Člověk člověku a „OD SRDCE“! 
Jindřich Plachta: Pučálkovic Amina. Legenda v audioverzi! 
Kukupuju bibíz! 
Pojď si pro facku, dcero! 
SERIÁL: Matkou po třicítce: Šestinedělí,kapitola sama pro sebe 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 20.02.2019 18:41
 

Té desinformační infekci propadají bohužel i mladší ročníky. Internet je bůh a co je na něm, to je svaté. Bohužel nám chybí určitá forma gramotnosti, ale babičky tomu, myslím, říkaly: Důvěřuj ale prověřuj

 

 
Avatar
post Zaslal: 19.02.2019 12:39
 

Toro ani nevíš, jak moc s tebou souhlasím..i ty konce lásek jsem prožívala s dcerou stejně..jako bys psala o mém dítěti...

Někdy jsem i za možnost být se vzdálenými přáteli - díky "Tvářové knize" jak jí označil ve své show Šíp - velmi ráda... :-)

 
Avatar
post Zaslal: 19.02.2019 12:01
 

Hehe, tak to jsem rada, ze komu se u lajkovani vybavila jako prvni Lajka Laughing

 

A co se tyče internetu...mam strach spís o starsí generaci. Ta věří uplne vsemu, co se na netu píše...a že těch dezinformací přibývá ... snad geometrickou řadou. 

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist