Šťastné a mlsné

Vánoce jsou svátky klidu a pohody. A také jídla. Jídlo je všude, kam se podíváte. I ti, kteří celý den vyhlíží zlatého pašíka se zahnutými zuby, zazdí většinou celodenní půst pořádným odškodněním. Zpravidla v podobě bramborového salátu s majonézou a kaprem v trojobalu. A jako dezert chlebíčky se salátem. Nesmíme zapomínat ani na cukroví a uďobávky. Takové ty malé úlovky, které vlastně ani nestojí za řeč.

 

V tomhle je přeborník můj manžel.

 

Tuhle ochutná lžící nebo dvě salátu, protože musel diagnostikovat, jestli jsem ho dobře ochutila. Pak se vrátí pro třetí, protože bylo nutno mísu zarovnat.  Kolečko zopakuje při další cestě kolem. Samozřejmě že náhodné cestě kolem.

 

19414NTh.jpg

 

Sýrovou mísu bylo pro změnu nutno degustovat, protože některé druhý sýrů nešlo pouhým pohledem dostatečně identifikovat. Přeci jen  by se mohlo stát, že některé kousky jsou jen atrapami, nebo že mi v obchodě prodali něco, co se jako sýr jen maskuje. 

 

A jednohubky se nevešly na talíř, tak je zachránil a snědl, aby nespadly, až je budu dávat na stůl. No charita hadr.

 

Syn by strašně rád  zahlédl alespoň štětinu ze zlatého prasátka.

 

19415YmI.jpg

 

Již několik let se snaží na Štědrý den hladovět.

 

U snídaně s námi alespoň sedí u stolu a vydírá  pohledem: „ Jak můžete, když já nemohu.“

 

Před polednem se z vyděrače stává vyjednavač: „A kde jsi to četla s tím zlatým prasátkem? No já jen jestli se počítá ovoce nebo rohlík, když je suchej.“

 

U oběda si už s námi většinou dá, protože si vzpomene, že kamarád říkal, že prase je výmysl. Po očku sleduje, zda mu hypotézu potvrdím. Ne, nechám ho v nejistotě a naliju mu rybí polévku.

 

Nejmenší synek na to všechno jen hledí a chodí každých pět minut koukat pod stromeček, jestli se náhodou Ježíšek nespletl a nepřišel o půl dne dřív. Pokud je na stromku kolekce, po jeho návštěvách už nebývá. S krátkými dny a brzkým šerem není můj zrak zrovna sokolí, čehož si je synek vědom.

 

Vyžere čokoládovou kouli a nechá na háčku houpat prázdný staniol.

 

19416ZTd.jpg

 

Ví, že na to přijdu, až mě bude honit mlsná a v honbě za cukrem sama po kouli sáhnu. Asi to udělám jako babička. Ta věšela na stromeček jenom takové ty čokoládové bonbony s bílou náplní uvnitř. Ty totiž nejedl nikdo, a tak je na Tři krále i s ozdobami uklidila vždy zpět do krabice i s ozdobami. Za rok je zase jen pověsila.

 

Dvacet let s jednou kolekcí.

 

Samotnou kapitolou jsou návštěvy. V každé rodině se peče jiné cukroví a chystají se jiné dobroty. Zvlášť děti rády ochutnají vše, co se na stole vyskytne.

 

„Ne, Jiříčku, nejez tohle cukroví, je s krémem, a to ti nechutná.“

„Ale jen ho nech, ať si dá, vždyť jsou Vánoce,“ kontruje babička, kterou o svátcích obklopuje aura mírumilovnosti a všelásky.

 

Za chvíli mi na podšálku přistane nakousnuté cukroví.: „Já ti nechám, abys také ochutnala.“

 

„Tobě to nechutná viď,“ trvám na zcela zbytečném přiznání, i když je mi situace jasná.

 

Přeci jen jsou již děti velké a jsem radši, když ohlodané cukroví odkládají na můj podšálek. 

 

19417MDM.jpg

 

Kdysi se takhle Tomášek zakousl do marcipánového hříbku.

 

Ukousl mu hlavičku, znejistěl, chvíli ji převaloval v pusince a přemýšlel.  Pak ji v nestřežené chvíli zase vyndal, přilepil ke zbytku a vrátil na podnos s cukrovím. Tyhle hříbky miluje babička a bohužel tenhle ocumlaný vylosovala právě ona, když se usadila na gauč ke kávě.

 

Co na Vánoce milujeme celá rodina je exotické ovoce. V obchodech je ho neuvěřitelný výběr. Občas bohužel v pofiderní kvalitě, ale i tak mlsáme nejraději všechny ty roztodivné plody.

 

Největší neznámou je po těch letech stále ještě kokos.

 

Každý rok si slibuji, že do příštích Vánoc zakoupím sadu profi nářadí a otevřu kokosový ořech konečně s důstojností. Namísto toho jsem rok co rok ráda, že najdu v lékárničce balíček náplastí s polštářkem.

 

Z Vánočních oslav jsem již dávno vypustila vaječný koňak. Skutečně nevím, s kterým jídlem ho zkombinovat, abych se necítila, jako kdybych spolkla plato vajec. Z alkoholu si ale neodpustíme dobré víno popřípadě sekt. Jen tak ho pomalu uskráváme u stolu. Degustačně povalujeme každý doušek na patře, zatímco nás děti upřímně nenávidí.

 

Moc dobře ví, že dokud není dojedeno a dopito, nejde se ke stromečku.

 

19418M2Q.jpg

 

Ať už budete mít na talíři kapra, řízek nebo lunchmeat, rozhodně si neskažte jídlem na Štědrý den žaludek.

 

S dobrým jídlem jsou sváteční dny určitě slavnostnější, ale všeho moc škodí.

 

ToraToraTora


9373OTY.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 10 čtenářů průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Martin na koni, na huse a na víně 
N Á V R A T…? 
Seriál - Matkou po třicítce: Cestování 
Stavební deník II. 
VYSVĚDČENÍ: Co z toho dítěte bude? To je fuk. Hlavně aby vůbec BYLO! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
#170789

post Zaslal: 22.12.2015 15:10
 

Opět skvělý článek, Toro. Ok

 

Já dělám bramborový salát a polívčičku dnes, kapra osmažím zítra. Zítra totiž slavíme první Vánoce. Jinak jsem zvědavá, kolik salátu zbyde v lednici do zítra. Manžel, jako vždy, "potáhne noční", aby mohl ochutnávat. Na dně mísy nám něco nechá. Tongue out Pochopitelně půlku salátu opatruje sousedka. Wink

Cukroví nepeču Smile, bylo by to zbytečné, protože lidičky, co k nám jezdí na Vánoce 23., vždy nosí mnoho druhů, takže zbyde i na další termíny Vánoc, to už mám léty ověřeno.

 

Ty další Vánoce slavíme tradičně 26. To zase dělám salát, kapr už musí být grilovaný, polévka dle vkusu příchozích, atd.

 

No a třetí (konečně moje) Vánoce klasicky 6. ledna. To jest poctivá kapustnica, pirohy s kysaným zelím, "koločena fasoľa", oblátky, atd.  

 

Kolekce už na stomeček dávno nevěším, to by na Vánoce zůstal pouze obal, dávám je raději pod stromeček, ať s tím mají miláčkové méně práce. Laughing

 

Dárečky průběžně: kdo dřív přijde, ten dřív bere. Smile

 
#170784
Pozdrav

post Zaslal: 22.12.2015 13:44
 

Ahoj všem starousedlíkům,chystám se zakořenit na PopelkáchLove it,takže prispěju svojí troškou do diskuze.S Aki souhlas kromě prasete.To by mohlo točit tesáky na všechny strany,já jsem měla a mám největší hlad právě na Štědrý denSmart evilJo a Míši veliké díky za pomoc.Hanka

 
Avatar
post Zaslal: 21.12.2015 20:11
 

my máme doma zlaté prasátko pokladničku,tak už se netrápíme hlady ROFL

 
Avatar
post Zaslal: 21.12.2015 18:54
 

Stromecek jsem zacinala obirat zezadu, ovsem

finta s prazdnymi obaly mne nenapadla !Are you crazy

Zdravim deti :)).

 
Avatar
post Zaslal: 21.12.2015 18:44
 

To je hezký. Doufám, že si to děti jednou přečtou! Love it

 
post Zaslal: 21.12.2015 17:57

Odpověď na příspěvek #170741
Uživatel: ToraToraTora

Dnes je napadlo odkládat slupky od arašídů do advetního věnce. Teda...
 

ROFL

 
Avatar
post Zaslal: 21.12.2015 14:12
 

Dnes je napadlo odkládat slupky od arašídů do advetního věnce. Teda napadlo je to dřív, ale dneska jsem je našla....a to jsem měla takovou radost, jak je huňatej. 

 
post Zaslal: 21.12.2015 09:25
 

Milé popelky, poradím jak na kokos. Kladivem!!! Koupený držím v levé ruce nad dřezem a kladívkem poťukávám, nejdříve jemně,  místečko po místečku kolem dokola.  Pak křížovým šroubovákem propíchnu jednu z těch tří "děr" nahoře a vyliju sladkou kokosovou vodu do hrníčku. A nakonec začnu ťukat kladivem silněji, až kokos opravdu praskne. To už jde oddělovat kůrka a máte kousky vysvobozené. A někdy ještě nožem okrajuji slupečku, ale to už je jednoduché. Tak ať vám moje rada pomůže a kokos chutná. Hezké vánoce přeje Lejdynka

 
Avatar
post Zaslal: 21.12.2015 09:05
 

Zlaté prase jsem taky nikdy neviděla, i když jsem to léta poctivě dodržovala.

A fondánové střechejle neměl u nás rád nikdo, ovšem takhle geniálně je recyklovat, to nás nenapadlo.

Vyžrané cukroví a ponechaný staniol je klasika :-)

 
Avatar
post Zaslal: 21.12.2015 06:37
 

Moc milý článek! Takové vánoční pohlazení..

A vzpomínky na to, když děti byly malé, a i na vlastní dětství...Smile

 

Sobotní příloha

Poslední vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist