Sára: Kniha první. Životní moudrost (nejen) pro děti

Tato kniha prý umí změnit život celé rodině. Do této doby jsem považovala Malého prince za vrchol životní moudrosti servírované dětem. Sára se velmi směle staví vedle něj. Nepředčí ho, protože Malý princ zasahuje jiné hodnoty, ale Sára: Kniha první rozvine v dětech to, co ještě nezapomněli  - a sice soulad duševní pohody, sounáležitosti a vědomí své vlastní síly a hodnoty. Sára a její podivuhodný přítel Šalamoun.

O věčném přátelství dvou blízkých duší...

sára
 
Sára je plachá, uzavřená desetiletá dívka, která není příliš šťastná. Má zlomyslného bratra, který ji neustále provokuje, kruté a bezcitné spolužáky, a ve škole ji to moc nebaví. Je zkrátka jako mnoho jiných dnešních dětí. To všechno se změní, když potká Šalamouna, moudrou nadpozemskou sovu, která jí ukáže, jak se na svět dívat jinak, očima bezvýhradné lásky. Naučí Sáru, jak přijímat čistou, pozitivní energii. Sára poprvé vidí, kým skutečně je a jak neomezené možnosti má. Jako čtenáři si uvědomíte, že je to mnohem víc než dětská knížka. Je to návod, jak získat radost a štěstí, které jsou naším vrozeným právem. Budete se Sárou sdílet její vzlety i propady na cestě k většímu naplnění a uvědomíte si, že takové dítě je v každém z nás. Kdybyste si měli v životě koupit jen jednu knihu, ať je to právě tato (je pro všechny věkové kategorie). Nebudete litovat! 

Píše se v anotaci a s každým slovem lze souhlasit. Tak už máte nyní chuť si knihu přečíst? Já měla... obrovskou. A nelitovala jsem!
 
Atmosféra příběhu je něžná, milá, i když protkaná krutostí reality dnešního světa. Jako pro pohlazení si chodí Sára po škole do křovisek za Šalamounem a společně probírají vnímání světa a často nepěkné školní zážitky. Většina příběhu se odehrává v zimě, je sníh, mrazivo, ale v duších obou tak teplo!
 
Se Sárou není těžké se ztotožnit, Sára je poustevnice, osamělá a bolavá, toužící po soukromí svých  myšlenek. Toužící po vědění, po samotě...
Přístupnější a čistší duši si bílá sova nemohla vybrat.
 
Ale i když je Sára teprve čisté dítě, zjistíte, že není vůbec lehké se dostat sám k sobě, nechat sebou proudit tu čistou, pozitivní energii, tu moudrost. Sára často selhává, protože síla okolí, výchovy, naučených myšlenek a morálky je nesmírně tvrdá.
 
4611MGU.jpg
 
Ilustrace Petra Vyorala jsou knížce na míru, tady nebyly přejaty ty původní a myslím, že to byl velmi dobrý tah! Šalamoun jen vyskočit a vzlétnout. Nedá se na něj vynadívat... Petr Vyoral se zabývá také 3D animacemi a tak se asi nemohl zhostit tohoto úkolu nikdo jiný lépe.
 
"Sára k němu přilezla po kolenou, jednou rukou mu podepřela záda a druhou mu uhlazovala peříčka pod bradou. Bylo to poprvé, kdy se Šalamouna dotýkala. Připadal jí tak hebký, tak zranitelný. Po Sářiných tvářích se kutálely slzy.

Sáro, nepleť si tuhle polámanou hromádku kostí a peří s tím, kdo Šalamoun doopravdy je. Tohle tělo je jen ohnisko pohledu, prostředek k tomu, abys viděla mnohem víc. Stejné je to i s tvým tělem, Sáro. Ty nejsi toto tělo. Je to jen prostředek, který momentálně používáš a který tomu, kdo doopravdy jsi, umožňuje hrát si, růst a radovat se.

"Ale Šalamoune, já tě miluju! Co si tady bez tebe počnu?"

Kam na takové nápady chodíš, Sáro? Šalamoun přece nikam neodchází. Šalamoun je věčný!

"Ale vždyť ty umíráš, Šalamoune!" vyhrkla Sára a cítila takovou bolest, jakou snad ještě nikdy. 

Poslouchej mě, Sáro. Já neumírám, protože nic takového jako smrt neexistuje. Je sice pravda, že tohle tělo nebudu používat, ale ono už je stejně staré a celé ztuhlé. Taky mě bolí za krkem od té doby, kdy jsem točil hlavou kolem dokola, abych potěšil Thackerovic vnoučky.

Sára se smála skrz slzy. Šalamoun ji uměl rozesmát, i když bylo nejhůř.

Sáro, naše přátelství je věčné..."
 
4612MGV.jpg
 
Příjemně dlouhé kapitoly, přesně do postýlky... oddělení slov Šalamounových do kurzívy činí text přehledným.
 
Šalamoun je zde nefalšovaným duchovním učitelem, ale nementoruje. Často nechává Sáru (a čtenáře též) aby ke správné odpovědi dospěla sama.
Radost z vědění pak budete mít i vy.
A nejsou to někdy jednoduchá pravidla šťastného bytí, budete se muset naučit oceňovat to, co kolem sebe vidíte a také propustit to špatné. A to vůbec není jednoduché, Sára se nakonec bude muset naučit vyrovnat se s láskou i s vraždou samotného Šalamouna.
Není to však konec příběhu, jelikož jde o věčné přátelství, jejich komunikace pokračuje.

A tehdy se začíná vkrádat otázka - více otázek.
Nebylo vše na úrovni telepatické komunikaci již dřív? A stane se to, co Šalamoun ve chvíli své fyzické smrti slibovat, že jejich další společné bytí bude lepší, svobodnější, protože ON bude s ní stále? To nebudu prozrazovat, ale každý vnímavý člověk musí být z této knihy unešen.
 
Co mě však na knížce mrzí:
- po přečtení (ba už i při samotném čtení) vyvstává obrovská touha "víc, víc, víc... toho krásného pohlazení..." (dobrá zpráva, Synergie patrně v letošním roce vydá Sáru: Knihu druhou...)
- trpím touhou potkat Šalamouna - a jmenovat se Sára.
 
 
Tady se můžete pokochat ilustracemi
 
Závěrem mohu říci, že číst tuhle knížku byl zážitek, který těžko zapomenout. Chvíle, kdy jsem tuhle knížku předčítala dětem byly silně relaxační. Je to melodické, jemné čtení a možná se i čtenář sám dostává do jakéhosi "transu" a je mu krásně.
Marně vzpomínám, kdy jsem se u předčítání cítila takhle příjemně mimo...
 
Můj šestiletý syn ještě nezvládl pojmout celou knížku, zatím ho zajímal spíše faktický příběh a sama bych knížku viděla jako ideální pro 10-15 leté děti, které se hledají.
 
Pro samostatné tiché čtení v soukromí je to naprosto ideální. Ale kdoví... třeba právě tyto děti vytáhnou Sáru po letech, jako dospělí a pochopí víc... jako jsem já až v dospělosti pochopila Malého prince.
 
Autory jsou Esther a Jerry Hicksovi, kteří mají za sebou již bestsellery Požádej a je ti dáno, Moc a síla přesného záměru, Úžasná síla emocí a Zákon přitažlivosti a patří mezi nejprodávanější autory - vydali přes 700 knih, CD, DVD a videí a jsou význačnými propagátory učení o přijímání naší přirozené pohody. 
 
Vydalo nakladatelství Synergie, 2012, www.synergiepublishing.com
 
Renata 
192NzA.jpg


Hodnocení článku

Hodnotilo 9 čtenářů průměrem 4.44 bodů z pěti


Čtěte také:

„Kdyby šla práce koupit, já bych si snad půjčil“! 
Matkou ve čtyřiceti pěti? Proč ne, ta máma je moje! 
Renesance branné výchovy ve školách? 
Seriál - Matkou po třicítce: Manželkou a matkou na 100%?  
Tipy na inspiraci pro zdravé snídaně 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 22.12.2016 14:13

Odpověď na příspěvek #201017
Uživatel: Lejdynka123

Přesně tak, je-li  žák připraven, učitel se vždycky najde... mám vechny...
 

Ok Uvažuju i o té audioknize..

 
Avatar
post Zaslal: 21.12.2016 21:17
 

Přesně tak, je-li  žák připraven, učitel se vždycky najde... mám vechny tři díly a čte se to nádherně 

 
Avatar
post Zaslal: 21.12.2016 19:05
 

Na knihu jsem v pondělí narazila v knihovně a rovnou tam sebrala všechny tři díly. Zatím jsem přečetla jen ten první, ale je to síla.

Po všech těch knihách, které jsem přečetla, je tahle první, která dává praktický návod, jak na to. Škoda, že jsem ji nečetla v těch 13., mohlo být leccos dneska jinak..

Nicméně.. knížky si určitě pořídím i do osobního vlastnictví, Malý princ se s tím vůbec nedá srovnávat..

 
#20703

post Zaslal: 02.06.2012 23:07

Odpověď na příspěvek #20696
Uživatel: Renata Petříčková

a znáš rozhlasové zpracování z roku 1961? U toho...
 

Jéé, děkuji za tip. Mám staženo. Už se těším. 

 
Avatar
post Zaslal: 02.06.2012 22:31
 

Reni, máš neuvěřitelné nadání vyčenichat knihy, že každou koupit, tak se za chvíli doma nehnu!

 

A je ostuda, že třeba z Malého prince jsem četla (a že jsem četla dříve až moc) jen ukázky, tohle chci ještě dohnat, to je kniha pro každou generaci.

 

První co mne zaujalo na Sáře jsou ty něžné obrázky!

 
Avatar
post Zaslal: 02.06.2012 22:25

Odpověď na příspěvek #20689
Uživatel:

Malý princ je moje slabost. A při divadelním zpracování jsem byla...
 

a znáš rozhlasové zpracování z roku 1961?

U toho odkládám mozek z hlavy už několik dní a NIC neumí lépe pohladit po duši.

To má tak milou atmosféru, že se to slovy nedá...

 

je to ke stažení na ulož to.cz

 
#20689

post Zaslal: 02.06.2012 21:45

Odpověď na příspěvek #20637
Uživatel: Renata Petříčková

rozhodně nejdřív sama ;-) ale klidně nahlas, mě to úplně hypnotizovalo. A...
 

Malý princ je moje slabost. A při divadelním zpracování jsem byla tak dojatá, že se prostě slzy valily. 

 
Avatar
post Zaslal: 01.06.2012 22:26

Odpověď na příspěvek #20636
Uživatel:

Děkuji. Ono já si tu knížku si chci koupit i hodně kvůli sobě, ale...
 

rozhodně nejdřív sama ;-)

ale klidně nahlas, mě to úplně hypnotizovalo. A vlastně i Malý princ se nádherně čte nahlas.

 
#20636

post Zaslal: 01.06.2012 22:24

Odpověď na příspěvek #20627
Uživatel: Renata Petříčková

Synovi je šest, ale vydržel tak polovinu. Záleží na dítěti, ale...
 

Děkuji. Ono já si tu knížku si chci koupit i hodně kvůli sobě, ale rozmýšlela jsem, jestli číst nejdřív sama, nebo už rovnou s dcerkou. A tak nejdřív sama (jsem nedočkavá :-) ). 

 
Avatar
post Zaslal: 01.06.2012 21:09

Odpověď na příspěvek #20584
Uživatel:

Renčo, dodatečně vše nejlepší k narozeninám Já...
 

Synovi je šest, ale vydržel tak polovinu. Záleží na dítěti, ale zase... poslední dny jedeme na Malém princi a je z něj unešený, takže těžko říct. Knížka je investicí do budoucna, protože jak píšu, nejlíp si jí dítě potom přečte samo, ve svém vlastním tichu. Šest je asi málo let, ale deseti, dvanáctileté dítko určitě.

 

Eset - děkuji, jsi hodná...

 
Avatar
post Zaslal: 01.06.2012 19:29
 

Renco, takhle dokazes o knihach psat jen ty, vazne.

 
#20584

post Zaslal: 01.06.2012 15:07
 

Renčo, dodatečně vše nejlepší k narozeninám ChampagneJá mám tuto knihu vyhlídnutou, protože na stránky Synergie se chodím dívat pravidelně. Kniha mě moc zaujala, ale dceři je 6 let a tak jsem chtěla počkat. Ale jak o té knize zde více čtu... myslíte, že by to pobrala i šestiletá? Děkuji za názory. 

 
Avatar
post Zaslal: 29.03.2012 08:34

Odpověď na příspěvek #16679
Uživatel: martina.ji

Renato moc děkuju za další skvělý tip. Už dvě knížky jsem na...
 

Martino děkuju, Rafaelova škola je podle mě napříč generacemi, to je jak pro malý holčičky, tak klidně i pro 16 leté skoroženy.... to musí oslovit každého :-)

 
Avatar
post Zaslal: 24.03.2012 20:05
 

Renato moc děkuju za další skvělý tip. Už dvě knížky jsem na Tvé rady koupila a jsem nadšená. Tedy nejen já, ale hlavně má 16tiletá dcera - dostala od Ježíška Rafaelovu školu, trochu s despektem si ji prohlédla (vždyť  je to pro mrňata) a teď škemrá o další díly. Sáru dostane k narozeninám a už se moc těším na její reakce. Děkuju!!!"\"Love"

 
Avatar
post Zaslal: 23.03.2012 13:24
 

Renčo, pěkně nás zásobuješ zajímavými knížkamiOkDíky!

 
Avatar
post Zaslal: 22.03.2012 08:55

Odpověď na příspěvek #16596
Uživatel: maje

no tak já teda nevím, ale brečela jsem u té ukázky, jak...
 

záměrně jsem vybrala tu "nejhorší" ukázku z knihy Wink ale to, co se tam děje dál je o lásce a vlastně i tento okamžik. A tak i přes ten smutek se to před spaním čte dobře, protože pochopíte a usínáte vlastně s radostí.

Celá knížka je zvláštní a patří k těm, které musíte přečíst, abyste pochopili.

 

V hledání hodně zajímavých knížek mě teď pomohlo samo nakladatelství Synergie, které právě toto nadání nepochybně vlastní též Laughing

 
Avatar
post Zaslal: 22.03.2012 08:39
 

no tak já teda nevím, ale brečela jsem u té ukázky, jak šalamoun umírá. nedovedu si představit, že bych tohle měla číst dceři před spaním - to bych asi nezvládla.

ale Renčo, skláním se před tvým "nadáním" najít hooooooodně zajímavé knížky.

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist