Na Šmouly a hlavně Gargamela do kina!

Zšeřelý sál multikina pojmul několik babiček, jeden rodičovský pár, dvě maminky, a blíže nespecifikovaný počet dětí a jal se barvit do modra. Šmoulové!  Ač jsme nešli na 3D verzi, hned po několika prvních záběrech bylo jasné, že let šmoulů na čápech je právě tím, co musí upoutat ty šťastné, jež sedí obrýleni v jiných sálech. Mě upoutal, ba občas až spoutal Gargamel, jinak jsem byla z filmu tak trochu rozpačitá. Ovšem, asi jde jen o nezvyk.

Různých filmových efektů, kouzel a akčních scén v celé pohádce bylo opravdu dost a zprvu jsem si musela zvykat na to, že ti kreslení skřítci jsou tak nějak reálnější a tudíž…hm, jak to říci, no prostě nezvyklí. Chvílemi mi to až přišlo, že pohádka pro nejmenší je upravena pro větší až pubertální děti.

 

Dětem to bylo viditelně fuk, konalo se neskrývané nadšení.

Až na jedno, to po několika hodně ostrých akčních scénách, řevu a jekotu, spustilo též jekot a řev a maminka ho sbalila a musela odejít, protože milé dítko opravdu nemínilo dál snášet šmoulí scény. Potvrzuji, že shlédnout ve 3D scénu, jak Gargamel ničí šmoulí vesnici a kocour Azrael chňape po šmoulech, to by mě asi tak, jak to bylo zpracováno, notně vyděsilo. A tohle vystrašené dítko udělalo dobře, že odešlo, protože ani dál to nebylo lepší.

 

Šmoulové ve městě

Ti, kdož úplně zapomněli původ šmoulů se tady dozví, že je stvořil „jakýsi Peyo“, jež se ve filmu zjevuje téměř jako jakási dalece historická postava. A také, že Šmoulinka, jakožto jediná holka ze 100 šmoulů byla stvořena Gargamelem jako past na šmouly. Šmoulinka však zradila, nechala se zlomit kouzlem Taťky Šmouly a žije si šťastně ve šmoulí vesnici. 

 

790YTg.jpg

 

Šmoulové se v tomto filmu dostanou do světa lidí, do New Yorku, kam jinam.

To obrovské město jim přijde jako báječná vesnička a setkávají se tady s mladým manželským párem, který navíc očekává miminko, takže tak trochu vedlejší stresující faktor. Winslowovi jsou opravdu skvělí. On takový hodný kravaťák a ona něžná diva nemajíc jiného zaměstnání než čekat miminko v roztomilém, sotva znatelném bříšku. Pohledný pan Winslow exceluje ve chvíli, kdy zrelaxuje šmouly u kytar a známá ohraná šmoulí písnička v rockovém podání zní naprosto skvěle.

 

Že o legraci nebude nouze, to je zřejmé, však tu je také šmoula Nešika.

Nádherné bylo, když Šmoulinka zjistila, že by mohla mít víc než jen jedny šaty!!! A také okiltovaný šmoula vzbudil zaslouženou pozornost.

 

781YjE.jpg

 

Dospělé pak zaručeně dostane dospělácké rokování Taťky Šmouly a pana Winslowa o roli „dobrého táty“ a vůbec, hledání modrého měsíce (tedy druhého úplňku v jednom měsíci) je také o hledání a užívání si krásných a vzácných chvilek v životě. Nakonec se modrý měsíc podaří a šmoulové nejenže přemůžou Gargamela, který se ve velkoměstě také poradil, ale  také se vrátí domů. Ovšem jen díky tomu, že „Gargyho“ odnesou mouchy z vězení, jinak by se odtamtud nedostal.

 

Gargamel exceluje!!!

Je to možná zvláštní, ale mě velmi pobavil Gargamel, ten, od kterého jsem očekávala to nejhorší zklamání, nejvíce překvapil a s každou další scénou jsem musela uznat, že se povedl.  Však jen považte, kdo by si mohl úspěšně opovážit převést do lidské role kresleného ozáplatovaného čaroděje?  Navíc v ukázkách a traileru mě příliš nepřesvědčil.  Ovšem ve filmu byl tak „hnusnej“ jak zákon káže a nesmírně se mi zalíbil…

 

782Yzc.jpg

 

Role Gargamela se ujal Hank Azaria.

Gargamel je zlý a je na to dost hrdý,“ míní Azaria. „Touží po tom přestat být mizerným čarodějem a stát se čarodějem skvělým. Proto je posedlý Šmouly – potřebuje jejich kouzelnou modrou podstatu, aby s její pomocí získal větší moc.“

K tomu dodám jenom tolik, že ač Azrael jako obyčejný rezatý kocour přece jen díky počítačové animaci obličejů a grimas získal na „azraelovosti“, Gargamelovi   stačil jenom trošku větší nos a pečlivě (ne)učesané vlasy, zbytek Hank Azaria perfektně zahrál a jeho role má tak vtipné dialogy, že jsem chvílemi měla pocit, že film psali dva různí lidé, jeden šmouly a zbytek a jeden Gargamela.

 

783MmM.jpg

 

Dabing se podařil…

Jednou z výhod filmu, bez kterých by rozhodně nebyl ani to, co je… je víceméně zachovaný dabing z kreslených šmoulů (Cieslera do role Gargamela už nikdo nedá), ale jinak, pokud vás zajímá konkrétní plejáda herců, tak prosím…

 

Václav Knop v roli Gargamela, hm… neodpustím si tu poznámku, se musel královsky bavit!

 

BRZOBOHATÝ ONDŘEJ - PATRIK WINSLOW
VOTOČKOVÁ NIKOLA - GREJS

 KNOP VÁCLAV - GARGAMEL

 VLACH OLDŘICH TAŤKA - ŠMOULA

JUŘIČKA TOMÁŠ - MĚLOUN
PRAGER JIŘÍ - KOUMÁK
ELSNEROVÁ ANDREA - ŠMOULINKA
KAŇKOVSKÝ JAROSLAV - MRZOUT
HOLÁN MICHAL - NEŠIKA
ŠTASTNÝ JAN ŠMOULA - VYPRAVĚČ
KREJČÍ JIŘÍ - FARMÁŘ
NAVRÁTIL ANTONÍN - KUTIL
LIBERT MAREK - FEŠÁK
MAXIÁN JAN - KUCHAŘ
RACEK TOMÁŠ - SILÁK
LIBOR TERŠ - ŠPRÝMAŘ

                       PETR OLIVA - MLSOUN                         

 

Režisér Raja Gosnell má za sebou pestrou kariéru a z toho,c o nám může být známo zmíním, že stříhal film Pretty Woman a natočil Scooby Doo 2: Nespoutané příšery. Jak se mu podařili Šmoulové, musíte posoudit sami.

 

Pro mě… ze 100% dávám 40%.

A mohu charakterizovat asi slovy šmouly Mrzouta, který celý výlet komentoval takto: „Vadilo mi to tu, ale méně, než jsem očekával.“

Ale taky už nejsem dítě, to je pravda. Ale až to bude v televizi, asi se na to už nepodívám, i když… i když na Gargamelovy scény se možná zastavím ;-)

A něco z děje přece jen prozradím…úúúplně na konci se dozvíte z fotografií, že Mrzout se oženil. S kým? Se Šmoulinkou ne, s takovou svou láskou ze světa lidí…

Trailer k filmu:

 

 

S použitím: falcon.cz

Foto: falcon.cz a Tomáš Žebrák

 

Renata 


 192NzA.jpg


 

 

 


Hodnocení článku

Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 2.4 bodů z pěti


Čtěte také:

Motáky z tábora 
Nestyda: Vůně červeného jablka 
SERIÁL: Matkou po třicítce: Řekla jsem ano, ale… 
Víc než matka pivní zátka. Proč? 
Všechno nejlepší, děti! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 29.08.2011 09:17
 

Na Šmoulech jsem byla před čtyřmi dny. Film byl charakterizován jako rodinná komedie a to naprosto naplňoval. byly tam věci pro děti, ale i fóry dospělé, které však nijak nepohoršovaly dětskou duši. Takový rodinný snímek na sobotní odpoledne.

Verzi d nepovažuji vhodnou za děti, protože je příliš sugestivní pokud ji děti vidí nebo nevidí nic moc, pokud jim univerzální brýle prostě z té malé hlavy padají. Ale jsem dospělá rozumnábbytost, takže jsem vybrala 2D digital. Ta byla bez příplatku a byla jsem ráda, protože digital jako bonus byl takřka nepostřehnutelný, pokud jste se úporně nesnažili zjistit, čím že se to chlubí. 

Děti se výborně bavily a vydržel to i ani ne tříletý syn. já se nebavila ne proto, že by to nebyl dobrý film, ale proto, že to "není můj šálek kávy." I když excelentní bylo sledovat hlavního hraného hrdinu, který zde hrál milujícího nastávajícího otce, ale vy si ho pamatujete jako děvkaře ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku....jo, ten bloňďák, co sklátil každou:)

A poznámka "jakýsi Peyo" je opravdu mimo mísu. Ačkoliv amíky považuji za hrubiány na poli pohádkovém, vysvětlení, že šmouly stvořil Peyo mě dojalo. On je totiž stvořil. Šmoulové vznikli z jeho pera vedeného fantazií a to mi jako vysvětlení vzniku pohádkové bytosti přijde naprosto krásné.

 

 
Avatar
post Zaslal: 29.08.2011 09:17
 

Taky se na to chystáme,po výplatě samozřejmně,tady nás to vyjde i s popcornem a colou tak na tiskara

 
Avatar
post Zaslal: 29.08.2011 09:17

Odpověď na příspěvek #3626
Uživatel: ToraToraTora

Na Šmoulech jsem byla před čtyřmi dny. Film byl charakterizován jako...
 

samozřejmě vím, kdo to je Peyo...

ale jak šmoulové našli tu knihu, tak tam vyzněl jako "jakýsi, kdosi, téměř nadpřirozený a s neidentifikovatelným mystickým původem" čili ten člověk vyzněl jako mýtická bytost....

 
Avatar
post Zaslal: 29.08.2011 09:17
 

Byla jsem s dcerou na premiéře, je jí 4,5 roku, film je cílen přesně sem na tyto dětičky, moc se nám to líbilo oběma) Je to především film pro malé děti, které věří, že trpaslíci bydlí v houbách a že FAKT existuje čaroděj, který jim škodí, ale vždy vše dobře dopadne a dobro vítězí) Na film jsem se trošku bála jít kvůli tomu, jak jej natočí Američané...když jsou to evropští skřítci...ale teda náááhodou to bylo bezva....a osobně jsem byla extra potěšena, že i do Šmoulů se vešli moji milovaní AC/DC /když jdou na Gargamela a tedy do boje/ a snad autorka článku promine, u kytar relaxovali na rockovo-rapovou pecku od Aerosmith a Run DMC...)

 Rozhodně film pro děti hodně moc povedený) Jsem opravdu ráda, že Šmouly američtí filmaři nijak nezprznili))Wink

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist