Co za to?

Peníze jsou až na prvním místě. A taky nesmrdí. Jejich padělání je trestné. Všichni jsme přesvědčeni, že bez nich by nám bylo lépe, ale  víme, že s nimi je to ještě lepší. Peníze ovládají svět. Jsou oběživem a proto je potřeba, aby obíhaly. Tedy je někdy s lehkým, spíš však s těžkým srdcem do oběhu pouštíme a opouštíme.

 

Myslela jsem, že trauma tržní ekonomiky na děti padne s první výplatou, jelikož kapesné je stejně jako dotace krutá podpásovka v systému volného trhu. Že budou do reality prvního zaměstnání požívat výhradní péče a lásky rodičovské a prarodičovské, která se neptá, pouze miluje. Žila jsem přesvědčena, že dospělí si na sebe vynálezem první bankocetle a vyražením první mince upletli bič. V rámci sebemrskačské pouti od výplaty k výplatě se rozhodli pro cestu mučedníků.

 

Omyl.

 

Něco za něco je nám vlastní stejně jako nádech a výdech. Jen výjimečně zvládneme zadržet dech.

 

Všimla jsem si toho u dcery. Už jako batole bylo jejím prvním projevem samostatného myšlení a plánování kupčení s obsahem nočníku. Naštěstí pro mne byl kurz měny poměrně proměnlivý a stačil zpravidla piškotek, kousek rohlíku nebo patka chleba. Obě jsme měly slastný pocit vítězství, ona navíc brzy odložené plenky a zaděláno na poměrně kruté tržní prostředí. A jestli si myslíte, že s tím ve svých sladkých čtrnácti přestala, tak jste na omylu. Jen k tomu přidala roztomilé mrkání a přestala se směnným obchodem obtěžovat mne a zkouší to na tatínka. Tam má jedinečnou jistotu, že její culíčky na tatínka zabírají, i kdyby nic jiného.

 

Tento management rozhodně nepřísluší jen holčičkám, protože i chlapci přešaltovali velmi brzy na rétoriku ve stylu : Co za to.

 

Já bych je hnala koštětem, protože jsme doma vždycky byli vedeni k tomu, že pomáhat se musí a pokud je to v našich silách, takto prostě půjdeme udělat. Rodiče měli za to, že nás bude nadnášet ten slastný pocit, jak jsme se obětovali pro dobrý skutek. Nás nadnášely spíš nafouknuté tváře a při zemi nás držel pocit ublíženosti a totální porážky.

 

Babička očividně za ty dvě tři dekády značně vyměkla a rezignovala na tušení altruismu skrytého ve vnoučatech. Nač se s nimi hádat, když je jim koruna česká prozatím dostatečně tvrdou měnou, pro kterou jsou ochotny nadšeně udělat cokoliv.

 

26809MWJ.jpg

 

Protože neexistuje oficiální ceník, za kolik je vynešení tříděného odpadu, zalívání, zametání a péče o zvířátka, snaží se samozřejmě smlouvat, co to dá.

 

Babička tedy považovala za nutné seznámit je s výší svého důchodu, aby se ti malí skrblíci trochu zorientovali v sociálně právní tématice.

 

Slyším nejmladšího syna, kterak se svou setřenicí mezi rajčaty domlouvá obchodní strategii: „ Ty vole, tohle je poslední konev. Babička říkala, že má malej důchod, abychom nezalili celou zahradu a ona neřekla, že došly prachy.“ Prozatím nedošly.

 

Děti se tak sice nehádají, když je po nich něco žádáno, ale obratem kontrují otázkou: „Co za to.“

 

Myslela jsem, že jim to zkazí chuť a ochotu doma pomáhat zadarmo. Chvíli byly natěšené na svou dospělou etapu života, kdy budou brát větší peníze a rozhodně nebudou tak hloupé, aby zestárly a byly odkázány na důchod. Určitě ne na tak malý, protože jen idiot nenarazí na zahradě na ropu, nebo ve dvaceti nevydělá svůj první milion.

 

26808MDV.jpg

 

A když se snaží přiblížit úvahy realitě, vysloví zpravidla myšlenku, že jim zbude alespoň dost na to, aby zaplatily nějakého troubu, který jim bude doma sloužit. Prostřední syn doufá, že to budu já, protože jsem relativně mladá a budu mít dost sil, až on bude dospělý.

 

Chtěl by barák se zahradou a někdy mám pocit, že si mě mlčky měří pohledem, jestli se vejdu do postroje k pluhu.

 

26807ZjB.png

 

Nacpala bych je do baby boxu, nebo na balkánskou trasu ale v protisměru. Odpočata z dovolené jsem však hýřila lepšími nápady. Takže stačilo vytáhnout kalkulačku. Vzala jsem reálný příjem někoho, kdo ignoruje vzdělávací systém jako ti tři, odečetla sociální, zdravotní. Navíc jsem jim nezapočítala slevu na dani na manželku, protože dokud se ze svých představ nevzpamatují, na ženitbu to moc není no a…výslednou cifru jsem jim představila.

 

Ještě rády popadly konve a byly vděčné za nelegální příjem nepodléhající zdanění a odvodům. Když jsem ráno odcházela do práce, provázely mne soucitnými pohledy.

 

A to se ještě budou divit, až se od babičky vrátí a pošlu je s košem zadarmo. Jedna věc je kariéra, druhá rodina.

 

Tam ruka trhu nedosáhne.

 

ToraToraTora


9373OTY.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 17 čtenářů průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Cuketa i pro necuketáře 
Jak naučit děti na kolo? Hlavně nic neuspěchejte! 
Kukupuju bibíz! 
Proč rušit sexuální výchovu na školách? Mělo by se mluvit víc! 
Půjčka ihned na účet? Tři věci, na které si dejte pozor! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 05.09.2018 10:57
 

LaughingLaughingLaughing

..sem asi byla hrozná matka... u nás to bylo naopak - když byli potomci starší a dostávali větší kapesné , za jakoukoliv práci, kterou NEUDĚLALI, se jim kapsené snižovalo ( a to byl vždy fofr, když jsem přišla z práce dřív, než se čekalo - slyšela jsem vždy jen - ježiš! mamka! honem!)  Mimořádné peníze byly pouze za mimořádnou práci, která se táhla několik dní  - třeba pomoc při dělání dřeva na zimu.

Dceři jsem pak kapesné úplně zastavila v šestnácti letech, když jsem zjistila, že pravidelně  kouří ( dost mě tím naštvala, protože má Raynauduv syndrom - zúženém cevky, neustále se jezdilo po doktorech   a cigarety tomu rozhodně neprospívají). Dcera si tehdy obratem našla brigádu , jenže těžce vydělané peníze už jí bylo líto utrácet za cigaretky Laughing  

 

 
Avatar
post Zaslal: 02.09.2018 10:31
 

Dělí, akorát není nikdy dost. Když slyším, co dostávají jiná decka, musela bych přidat organY a ještě si půjčit. Navíc to kazí charakter. Děti dostávají dvacku na týden. Ale platím obědy, dopravu, školní potreby a všechno. Tu dvacku mají čistepro sebe

 
post Zaslal: 01.09.2018 14:54
 

jo, tak ten postroj k pluhu mně taky dostal.... ha ha ha, tak bacha, aby ti nezkrouhli krmný dávky...

 
Avatar
post Zaslal: 01.09.2018 11:54
 

A kolik se dneska považuje za adekvátní kapesné? Ne, neprovokuji, mám dvě děti, tak bych chtěla srovnání, zda jim dávám tak akurát.

 
Avatar
post Zaslal: 31.08.2018 21:28
 

Krásný večer všem.To tak vždy bylo a vždy bude dokud si děti samy nebudou vydělávat tak nebudou mít představu o tom co je málo a co hodně peněz.Ani co znamená úklid.Nepochopí,že prádlo neskáče samo do pračky a z pračky.......Tongue out

 
post Zaslal: 31.08.2018 10:50

Odpověď na příspěvek #216030
Uživatel: Ivík

Od začátku do konce pravda pravdoucí  a jako vždy slzím...
 

Taky jsem slzela ... ROFL

 

"jestli se vejdu do postroje" LaughingLaughingOk

 
post Zaslal: 31.08.2018 10:17
 

Od začátku do konce pravda pravdoucí Ok a jako vždy slzím smíchy ROFL.Děkuji Toro a přeji krásný víkend.

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist