Detail příspěvku: K ranní kávě: Vyberte si neduh a hledejte bylinky

K ranní kávě: Vyberte si neduh a hledejte bylinky

autor: | Bře 4, 2015 | Ranní kávy | 0 komentářů

Návštěvy: 5103

Přináším vám chytrou obměnu herbáře, kde jsem pro vás vytvořila abecedně řazené choroby a k tomu bylinky. To proto, abyste měli k dispozici vedle bylinek a jejich účinků, také možnost vyhledávat opačně. Snad se vám tahle část HERBÁŘE, který najdete dnes ve vydání a pak navždy na hlavní straně magazínu v horní liště, bude hodit.

 

Pažlala jsem se s tím rok a půl. Ale zase je to navždy a to se mi líbí.

 

Miluji bylinky, miluji pohled na rozkvetlou a milovala jsem babičku, která byla v tomhle nepřekonatelná.

 

Co mohu, zvládnu bylinkami.

 

Jsou darem přírody a dokáží nám hodně pomoci. Pochopitelně, že při každém problému, je třeba, aby lékař vyloučil závažnější problém.

 

Diagnóza rozhodně patří do kategorie medicíny!

 

Berte prosím bylinky jako pomocníky, nikoli zázračný všelék. Jakmile se léčitel pasuje do role někoho, kdo dokáže zpravidla za slušný balík, léčit nádor na mozku a ještě vám ho diagnostikuje, raději prchejte!

 

Klasická a přírodní medicína si vzájemně nemají konkurovat, ale smysluplně se doplňovat.

 

Škoda, že tomu tak často není. Mnohdy se lékařům za jejich zdvižený prst nedivím. Bohužel, peníze jsou stále ještě hnacím motorem různých šarlatánů, kteří ve finále nadělají nakonec více škody než užitku.

Stejně tak jsou ale mezi námi rozumní lidé s dobrými znalostmi i zkušeností, sledující celkový stav člověka víc, než stav svého konta.

 

Bylinky jsou nádherné a mocné.

 

Vždycky je ale dobře mít na paměti,

že na zlomenou nohu, nebo akutního slepáka,

je nejlepší bylinkou CHIRURG!

 

16780ODZ.jpg

 

Akné – Pokud se nám vytvoří drobný beďar, například před menstruací, po opalování a podobně, myslím, že není třeba ho čímkoli potírat. Jestliže to nevydržíte a vymáčknete tuto nepříjemnou ozdobu, nezapomeňte ranku desinfikovat prakticky čímkoli, co obsahuje líh. Na pravidelné, nebo vážnější problémy tohoto druhu, velmi dobře pomáhá omývání obličeje, nebo daného místa odvarem z levandule a řebříčku.

 

Anemie – Chudokrevná jsem celý život. Pokud není problém patologický, kdy to není o bylinkách, je na zlepšení krevního obrazu a barvy obličeje postižených  „bledulek“,  výborným pomocníkem například pórek, dobře fungují meruňky, kopřiva dvoudomá, smetanka lékařská i listový špenát. Jinak pokud je člověk snese, jsou dobrými dodavateli železa také játra.

 

Angína – Mluvíme o nateklých mandlích a bolesti v krku. Není třeba hned mandle odborně vyndavat, protože svou funkci v těle mají. Zachytí infekci, a byť onemocní, většinou ochrání průdušky. Jako kloktadlo jsou tady báječné Rozmarýn, který tiší bolest a Šalvěj s Kontryhelem, které jsou přírodními antiseptiky. Bylinky můžeme smíchat a vyrobit odvar, nebo je různě během dne prokombinovat.

 

Afty – Pokud nejsou průvodním znakem jiného onemocnění, což klidně být mohou a nejlepší bylinkou je lékař a jeho diagnóza, pak je účinné kloktat odvarem z heřmánku, šalvěje a řebříčku.

 

Bolesti hlavy

 

Hlava může rozbolet z různých příčin, a proto také neexistuje univerzální bylinka na všechny druhy bolesti. Při malém přijmu tekutin, bolí hlava, při silném nervovém vypětí a stressu také bolí hlava, při chřipce to poznáme rovněž v hlavě a to už nemluvím například o migrénách. Pokaždé, když se bolest vrací a je silná, je potřeba vyloučit závažný důvod. DO HLAVY VYJMA CT TOTIŽ NIKDO NEVIDÍ!

 

Migréna – Každý, kdo jí trpí, ví, že tady moc nepomůže ani prášek, ani bylinky. Tedy ne jednorázově. Zpravidla je to o temné místnosti a spánku. Lze si pomoci od frekvencí pravidelným popíjením meduňky a třezalky, ale je to poměrně na dlouho a člověk, který má sklon k migrénám se jich málokdy úplně zbaví. Ovšem i za méně častý problém tohoto druhu, jsme vděční.

 

Nespavost – Super je čaj z chmele, hořčíku a heřmánku. Těch obměn ale je hodně a každému svědčí něco jiného.

 

Nervy – Opět je tady hodně možností a záměrně to moc nehrotím, protože nervy máme všichni a bylinek se sedativním účinkem je celá řada. Mě pomáhá například ta třezalka s heřmánkem, ale chce to vyzkoušet.

 

Bolesti hlavy nervové – I tady je nejlepším lékem vypnout a hodit se do klidu. Jako pomocník je výborný čaj z meduňky, třezalky, sporýše se špetkou kozlíku. K tomu lázeň kam přidáme silnější odvar z levandule. Rovněž před ulehnutím je dobře na chvilku namočit nohy do studené vody.

 

Cukrovka – Pokud má někdo cukrovku, těžko se jí zbaví. Příroda je sice mocná, ale zázraky se dějí málokdy. Byť někdy ano. Snížit hladinu cukru v krvi výborně umí například kuklík (tady je dobré se o dávkování poradit s lékařem).

Bezpečně můžete pojídat ostružiny a borůvky, které jsou dobrými regulátory a prakticky se jimi nepředávkujete.

V podobě čaje je dobře si takový bezpečný připravit ze sušených lístků ostružníku, borůvčí, mochny zlaté a zelených usušených fazolových lusků bez semen.

Dále hladinu cukru dobře umí snížit celer, šťáva z kyselého zelí, cibule a česnek.

 

Ekzémy – Většina úporných ekzémů nemá původ na povrchu, ale uvnitř těla. Mastička zpravidla takový problém na čas jen zatlačí dovnitř, ale často neléčí. Nebo ještě lépe, léčí příznaky, ale ne důvod.

Violka trojbarevná je výborná čistící bylina s protizánětlivými účinky, která může také působit jako mírný stimulant oběhového systému.

Jetel luční pomáhá organismus očišťovat od škodlivin a má diuretické účinky.

Ty stejné bylinky lze na potíže používat i v podobě silného odvaru do vany.

 

Hemoroidy – Orsej jarní, dubová kůra a pravidelná sedací koupel.

 

Horečka – Do 38 stupňů ji není dobré srážet. Přichází jako obranný model organismu při různých potížích. Teplem, které tělo vyvine, se snaží zlikvidovat vetřelce v podobě viru. Je to paradoxní, ale horečka je v době nemoci zdravá.

Nad 38 stupňů už je zátěží na mozek a srdíčko. Pomůže chladná NE LEDOVÁ! sprcha a dobře větraná místnost.  Na zimnici je dobrý čaj ze zázvorovníku a skořice. Šanta kočičí je zase dobré sedativum, které podporuje pocení. Sporýš lékařský dodá v době onemocnění energii a upraví funkci střev a zažívání.

 

Chřipka – Tady by bylo dobré se zamyslet.

Máte-li rádi svoje tělo, a to bychom měli všichni, protože jiné jaksi nemáme, rozmyslete si dobře, než se v zájmu zachování pracovní aktivity začnete prolévat zaručenými spasiteli v podobě různých Coldrexů a podobných „zázraků“, komplet vyrobených v některé z chemiček.

 

Vaše tělo zná chřipkový virus a genetická paměť si s ním jistě poradí. Nedělejte mu to těžší a pomozte mu!

 

Pokud pro své tělo tedy chcete něco udělat, vykašlete se na reklamy, snězte dva citrony i s dužinou, které si před tím pěkně polijete včelím medem, udělejte si čaj z květů černého bezu, květu lípy, sedmikrásky a podbělu a minimálně na jeden a půl dne ulehněte.

 

Dužina z citronu obsahuje přírodní antibiotika a je vysoce antiseptická, včelí med podporuje funkci jater a všechny jeho zdravé složky tělo beze zbytku zužitkuje prostřednictvím krve. Posílíte ho a dáte mu potřebnou energii. Uvedené bylinky pomohou ledvinám a imunitnímu systému. Namísto kopí, jste pomyslným „bojovníkům“ dali střelné zbraně. Prosím, najděte u této alternativy jediný nepříznivý vedlejší účinek.

 

V opačném případě zatížíte vnitřní orgány chemickými látkami, které organismus staletí nezná. Vaše tělo se vedle boje s virem bude muset fackovat s odbouráním činitelů, které pokládá za cizorodé, oslabíte játra, která mají na starosti čistění, ledviny vám také nepoděkují a žaludek? Místo pomoci svému tělu výrazně přiděláte práci. A to i přesto, že se dostaví přechodná úleva.

 

Na povrchu to tedy bude lepší, ale uvnitř jste k jednomu problému přidali další. Léčit se ve finále budete o poznání déle, nebo se choroba za týden vrátí! Přečtěte si příbalový leták! Není vám to podezřelé?

 

Kašel – Pokud jde o kašel zvaný „mokrý“ je dobrý sléz. Na suchý, úporný kašel pomáhá jitrocel a prvosenka jarní.

Tymián obecný  – průdušky.

Plicník lékařský – Obsahuje hojivou látku, která pomáhá při obnově poškozené sliznice dýchacích cest. Je to rovněž účinný prostředek na vykašlávání.

Bedrník anýz – Je dobrý na dráždivý kašel.

 

Laringitida – Trpí jí hlavně malé děti. V mém případě si jí prošla Míša. Dávala jsem jí čajík z Rozmarýnu a kontryhelu. Rovněž je dobré na všechna topení rozprostřít prostěradla namočená v odvaru ze šalvěje.

Kontryhel žlutozelený – je adstringentním prostředkem, rovněž pomáhá zmírnit zánět.

 

Lupy – Rozmarýn a kopřiva dvoudomá. Tady je dobře buďto z bylinek vyrobit tinkturu z pomocí kvalitního lihu, nebo po umytí přelít vlasy odvarem, či čajem ze sušených bylinek a už nesplachovat. Jinak na vlasy používám už dlouho masku z ovesných vloček, mléka a medu. Jsou vděčné. Potom také pokaždé, když vypotřebuji citron, tak vymačkanou čepičku dříve, než ji vyhodím, použiji ji jako hřebínek. Před vyhozením si s ním potřu vlasy od shora dolů. Bezvadné na lesk a nesmírně zdravé pro kořínky.

 

Opar – Když se podchytí, je výborné smíchat čerstvé droždí s rozdrceným vřesem a napatlat na postižené místo. Chtěla bych ještě podotknout, že model se zubní pastou je více pověrou než pomocí. Většinou se stane jen to, že se opar a místo kolem něho ještě víc podráždí a člověk pak vypadá týden jako ptakopysk. Ale jistě budou i výjimky, kterým to pomáhá.

 

Průjem – Pokud člověk dostane průjem, patrně se ládoval něčím, čím neměl, nebo provedl nějakou brutální kombinaci. Tady pomohou sušené borůvky, nebo vývar z rýže.  Existuje ale náchylnost k takovým problémům a člověk vůbec dietickou chybu udělat nemusí. Tady velice pomáhá odvar z mochny a proskurníku v poměru zhruba 1:1. Stačí pít jednou denně zhruba tak týden. Jde o hodně zdravou kombinaci bylinek, které dokáží regulovat zažívání a činnost střev.

 

Přecitlivělé zažívání – Jde o příznak stresu a velkého nervového zatížení, nebo prostě jen člověk právě není nastaven tělesně na větší citový nápor. Někoho v takovém případě rozbolí hlava, jinému poskakuje srdce, další nemůže usnout a někdo prostě trpí nadýmáním, kolikovými bolestmi břicha a střídá zácpu a průjem. Jeden by se divil, jak moc je naše nervová soustava propojená se všemi orgány. Na tento druh obtíží výtečně pomáhá směs heřmánku a chmele. V podobě čaje je to lepší, než Neurol, nebo Lexaurin, či Xanax. Heřmánek dokáže výborně uvolnit křeče a chmel krom toho ještě působí jako přírodní uklidňovač nervů.

 

Svrab – Budete se divit, ale vedle sirné masti od lékaře zná i příroda dobrý prostředek. Do hodně teplé koupele se přidá silný čaj z vratiče a olej z kustovnice cizí. Koupel je dobře opakovat tři dny vždy večer. Už naše babičky ale radily rovněž vyvařit všechno povlečení, ručníky, oděv a vůbec všechno. Svrab, který způsobuje maličký cizopasník, který se uhnízdí pod kůží, je vysoce nakažlivý a bez hostitele umí přežít i dva  týdny. Stejně ale bez doktora to raději neřešte!

 

Unavené oči – Hodně lidí trpí tímhle problémem hlavně v souvislosti s prací u počítače. Moc účinné je proplachovat oči nálevem ze světlíku lékařského a měsíčku zahradního.

 

Vypadávání vlasů – Pokud se nejedná například u mužů o zcela přirozený jev související s věkem, existuje spousta rad a prostředků. Předesílám, že vypadávání vlasů může mít hromadu příčin včetně hormonálních a kdoví jakých ještě, takže napřed, pokud se jedná o velkou a náhlou ztrátu, rozhodně musí věc vyšetřit lékař. Z bylinek je pak dobré používat koupele z rozmarýny, šalvěje a kopřivy. Také je výborný olej z pupalky a krémy obsahující arniku. O ovesných vločkách už jsem napsala mnoho a mohu jen doporučit.

 

Vysoký tlak – V zásadě se projevuje stejně jako nízký, jenže je pro tělo mnohem více zátěžový. Pokud má člověk nízký tlak, není v přímém ohrožení. Tedy pokud se mu nepovede omdlít tak šikovně, že si rozbije hlavu o hranu stolu. S vysokým tlakem už je to horší, protože výrazně zatěžuje cévy a tím i srdíčko. Tlak dokáže velice dobře snižovat například česnek, hloh (pod dozorem lékaře) a řebříček (ten se nemá pít v těhotenství).

 

Zácpa – Zmínili jsme bylinky, které „staví“, a tady jsou zase ty, které projímají.  Mimochodem sklony k zácpě mají skoro všechny ženy a v těhotenství je to snad dokonce pravidlo. Šťovík kučeravý je na to skvělý a dá se žvýkat i syrový, protože jde o rostlinku vcelku příjemně kyselou. Lékořice lysá  se také dobře osvědčuje v podobě čaje. Odvar z lékořice a pampelišky má projímavé a hojivé účinky a navíc notně posiluje celý organismus.

 

Zánět spojivek – Pokud by se vám nechtělo na tenhle vcelku běžný problém použít osvědčený opthalmoseptonex, stejně dobře poslouží lázeň z měsíčku zahradního a světlíku.

 

Do Herbáře bude tohle abecední řazení patřit, přidám ho tam zítra večer a také se bude herbář průběžně ještě rozšiřovat, až nakonec vytvořím něco jako Ottův slovník naučný kombinovaný s Domácím lékařem.

 

Přeji vám krásný den!

 

Míša K.


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Marcela je jméno, jehož původ najdeme v latině. Patrně bylo odvozeno z římského Marcus a zdrobnělé podoby Marcellus, což je zase odvozenina jména boha války Marse. Marcela s ohledem za základ slova by tedy mohla být „malá bojovnice“. V doslovném překladu ale znamená „zasvěcená bohu války”, „zasvěcená Martovi”. V ČR je 61 235 „malých bojovnic“.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 15
  • 410
  • 23 206
  • 360 785
  • 2 418 757
  • 3 795
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet