K ranní kávě: Vesele s popelnicemi

Tohle nebude ani nijak dlouhá, ani nijak objevná ranní káva, zato bude, myslím si, poměrně pozitivní. A kdo ví, možná i objevná. Minimálně já něco objevila. Něco moc příjemného a vznáším tímto i návrh…

 

Nevím sice, komu ho adresuji, ale třeba nějakou náhodou doputuje někam, kde by se třeba dalo zamyslet.

 

Ať to nerozpatlávám…

 

Nevím jak vy, ale já prostě nenaplním popelnici ani za čtrnáct dnů.

 

Tady se totiž vyváží, stejně, jako u mnohých z vás, komunální odpad, tedy ten, co není ani plast, ani papír, ani bio, ani sklo, jednou za čtrnáct dnů, protože v mezitýdnu se vyváží bioodpad.

 

  • Papír spálím, v létě třídím.
  • Plasty třídím.
  • Sklo třídím.
  • Bio sezobne kompost.

 

A já jsem včera zjistila, když jsem vezla popelnici k silnici, že tím, když takhle … a teď důležitá vsuvka … nejen já, to, co fakt musím vyhodit, rozškatulkuji, je tak málo toho, co nelze rozdělit, že nenaplním tu nádobu o XY litrech ani za dvě týdny.

 

Ale!

 

Kdybych to stejné měla dělat s popelnicí na plasty, kdybych ji měla, protože pomalu u každého domu, jsou jenom ve velkých městech, tak bych jí naplnila. A to, i když nepiju vůbec žádné nápoje z plastů a snažím se plastům vyhýbat. Ale tomu se nevyhnu, i když chci u jiných věcí.

 

Plastů je, a myslím, že všude, ze všeho nejvíc.

 

To je hrozné zjištění, ale o mnoho lepší už hned to druhé, a to to, že jsou ty kontejnery na plasty neustále plné.

 

Tady a mnohde jinde to tam musíme vozit, protože tak, jako normální a bio popelnici, nádobu na plasty, která by se takto vyvážela pravidelně až od domů, tu nemáme, ale i přesto jsou kontejnery plné pořád.

 

27026NGE.png

 

No a tak si říkám dvě věci.

 

Jednak jsem neskutečně ráda, že to vůbec děláme, což je po duchovní rovině obrovský pokrok, a jednak, navrhuji, pokud to tedy je možné, aby se do budoucna k bio a směšné popelnici, co se odvážejí od domů, přidala i ta na plasty, protože by se to vyplatilo.

 

Možná by pak ještě víc lidí třídilo, možná už pak všichni a tím pádem, bychom „žili“ mnohem víc jen z plasty, které bychom recyklovali, což znamená, že bychom „točili“ jen to, co už jsme vyrobili, (nebo téměř) a ještě méně by toho přibývalo.

 

Já ty plasty totiž v myšlenkách hrozně řeším.

 

Mnohem víc, nežli sklo nebo papír, protože plastů je neskutečně moc a nikam se nedá dát, než recyklovat, a nikdy se nerozloží, a protože je nezdravý a vadí mi, že člověk neujde v lese 500 metrů bez toho, aby nenarazil na petku.

 

27027NjU.jpg

 

A to je fakt smutný.

 

Mega smutný potom je, že jsme teď o víkendu při toulání uklízeli plastové, dosloužilé lahve i po lesácích, protože jsme je v tom lese prostě nedokázali nechat. (tohle je zoufalý, když lesák od slova „les“ je schopen po sobě nechat v lese dvacet petek na hromadě, zvěři pod nosem – to je úpadek a  taky tam mají ode mě lístek.)

 

Ale zpět k popelnici.

 

Je přece prima, když člověk není schopen naplnit odpadem popelnici, ani během dvou týdnů, protože je schopen odpad zpracovat, nebo roztřídit.

 

A zpátky k tomu návrhu. (máme po volbách, dopadly u nás docela fajn, tak třeba se toho někdo chytí)

 

Co realizovat odvoz od domů i v obcích nejen pro smíšený a bio, ale také pro plastový odpad? Protože třeba staří lidé to netřídí jen proto, že nemohou přes půl vsi pochodovat s pytlem plným plastů.

 

Tak to je jen tak k zamyšlení.

 

No třeba to nějak technicky nejde …

 

Ale zkusila jsem to.

 

Tak ještě jednou pěkný den vám i Zemi a lesům.

 

Míša K.


vizitka Kudláčková


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 10 čtenářů průměrem 3.8 bodů z pěti


Čtěte také:

Cokoli lze říci, rýmy s Krokodýlicí 
Dobré jitro! TITULKY na 12.1.2012 - pardon :-) 
K ranní kávě: Jak běhají bezinky? No, rychle… 
K ranní kávě: Potřebovala bych radu zkušených pejskařů 
Posuňte si hodinky, a pak se držte 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 09.10.2018 15:11

Odpověď na příspěvek #216442
Uživatel: Andy

A to sis Míšo všimla až teď?  Doba Vratných lahví je...
 

Pravdu díš.... já bych se v příštích letech na místě rozumných lidí, odsunula z měst, kde jsou závislí na infastruktuře. 

 

 
post Zaslal: 09.10.2018 14:52

Odpověď na příspěvek #216443
Uživatel: Synoveja

Tak u nás už několik let funguje odvoz tříděného odpadu od...
 

Kontejner na bioodpad tu není, ale skoro všechny domy mají zahrady, tak se to spotřebuje na kompost. Jinak, při tom placení na úřadě, každá domácnost dostane štítky s kódem, který se nalepí na ty pytle, takže při třídění na skládce pak vědí, který pytel je od koho.

 
post Zaslal: 09.10.2018 14:48
 

Tak u nás už několik let funguje odvoz tříděného odpadu od každého domu - 1x týdně se vyváží normální odpad, 1x za 14dní k popelnici přidáme pytle s vytříděným odpadem - žlutý pytel na plasty, modrý na papír. Speciální náklaďák je sebere předtím, než přijede klasické popelářské auto vyprázdnit popelnici. Za každý naplněný pytel dostaneme pytel prázdný. A pak, když se jdou 1xročně platit popelnice a poplatek za psa, mají na úřadě v počítačové databázi zaneseno, jaké množství každá domácnost vytřídila a podle toho se vypočítává poplatek za odvoz komunálního odpadu na další rok. Jednoduchá přímá úměra - třídíš, platíš méně. Funguje to bezproblémově. Kromě toho pak samozřejmě v obci fungují kontejnery - máme tu kontejner na plasty, papír, sklo, drobný elektroodpad a na oleje.

 
Avatar
post Zaslal: 09.10.2018 13:04
 

A to sis Míšo všimla až teď?  Doba Vratných lahví je nenávratně pryč. Teď nastala doba uměle vvtvořených problémů,jejichž řešení je tak lukrativní,že není možné se za těchto podmínek vrátit k samé podstatě života.Po nás potopaCry

 
post Zaslal: 08.10.2018 11:37
 

Tady jsou také plasty v lesích a u rybníka pěkný nešvar.Nechápu,než by pytel s plastama hodili do popelnice na plasty vyhodí ho u rybníka na kraji lesa.Takovým lidem říkám dobytekOMG

 
post Zaslal: 08.10.2018 10:55
 
Tak ja pridam jedno anglicke - JDE TO Tady ma kazdy rodinny barak tri popelnice. Cerna - smesny odpad Modra - vse co se recykluje, plasty, sklo, plechovky a papir, dovnitr se vse hazi zvlast, nedmi byt v pytlicich ci taskach, tridi se az na recyklacni lince-soucasti teto popelnice je vnitrni bedynka zvlast pro tisteny papir jako noviny, casaky a letaky Treti popelnice je hneda na bioodpad ( tu lini extra zpoplatnili, coz take povazuji za krok zpet) No a vozi se modra a hneda a druhy tyden cerna, tj. Take hednou za 14 dnu. Na nakupy jsem poridila site pytliky, takze nemusim pouzivat mikrotenaky ani papirove pytliky.
 
post Zaslal: 08.10.2018 10:45
 

U nás na vesnici taky vyváží plasty od domu, myslím si,  že dokonce každý měsíc a k tomu hosana naisntalovali i kontejnery na plast a papír na 1 veřejně přístupné místo, tam to odváží každý týden a pořád přeplněno. Já mám plastů minimum a tak to vždy vysadím v tom veřejném kontejneru, protože to nechci křečkovat v domě. Je vopruz to někde deponovat měsíc či dva, když nemáš místo, tak bydlíš měsíc s plastovým odpadem...

Bohužel se našli tací, co do plastu házeli směsný odpad včetně plen, až to vyřešila kamera... ty lidi nechápu, stejně tak ty dobráky co nechají odpadky na zastávce...

Ad povinné placení popelnice, nikdo tam hlášený trvale není, ale město to tak má nastavené:-( jsem štastná že u nás jsou solo známky, mně to tak stačí a vyhovuje.

 
post Zaslal: 08.10.2018 10:24

Odpověď na příspěvek #216415
Uživatel: Nikitka001

Zdravím, Popelky. U nás na vesnici už tři roky funguje odvoz...
 

Jooo to je tady taky, na to bych byla zapoměla, ale je to jednou za dva měsíce tuším.Ok

 

Tak takový princip by se podle mého vyplatil mnohem časteji. Možná častěji, než směsný odpad. 

 
Avatar
post Zaslal: 08.10.2018 10:14
 

Zdravím, Popelky.

U nás na vesnici už tři roky funguje odvoz tříděného odpadu od domu. Na OÚ vyfasujeme pytle a jednou za 14 dnů je dáme k silnici (vedle klasické popelnice) a firma, která má s obcí smlouvu, nám je odveze. Myslím, že díky tomu začala u nás většina lidí třídit a je teda pravda, že když vidím, kolik plastů vytřídíme, je to mazec.

 
post Zaslal: 08.10.2018 10:06

Odpověď na příspěvek #216412
Uživatel: NoraJ

Ahoj Míšo, plasty v lese to fakt bolí, nebo plechovky od coly a piva,...
 

No viď? Taky nekupuji hafo věcí v plastu, teď už ani mléko, protože tady mají i lahvové, a přesto je plastového odpadu nejvíc. 

 

To, že musíš platit za popelnici i když tam nejsi, je možná dané tím, že tam je někdo trvale hlášený. Je to blbý, ale technicky si neumím představit, jak by toto úřady ve větších městech individuálně řešily. 

 

 
post Zaslal: 08.10.2018 08:14
 

Ahoj Míšo,

plasty v lese to fakt bolí, nebo plechovky od coly a piva, já prostě nechápu, že když už si to vezmu do lesa, tak to pak neodnesu, že to tam jen nechám? Zažila jsem i kuchynskou linku donesenou asi 20 m od okraje (se nadřeli to tam odtahnout...)

Já taky vyprodukuju minimum, papír jde do kontejneru nebo do kamen, plastů je naštěstí málo, ale vlastě taky "nejvíc" a to jím jen věci typu rýže, těstoviny, pohanka, žádné jogruty a nápoje, plus sáčky na zeleninu, takové ty tenké. Zbytek jde do kompostu, tak mám známky na popelnici a platím za individuální odvoz, u nás to naštěstí jde.

Smutný je, že hned ve vedlejším městě a jinde taky musíš platit za popelnici, ikdyž ji nenaplníš, protože tam nebydlíš. Úřadu je jedno, jestli je ten dům 10 let prázdnej, protože tam nikdo nežije a 2x ročně tam děti dojedou vyvětrat, prostě cáluješ a to je na hlavu.

Souhlasím s tebou, že plastů obecně produkujem hodně a kontejnery na ně jsou pořád plné...

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist