K ranní kávě: Toužíte po drezuře tak, že byste strádali?!

Jak to vypadá, když vás v cirkuse, coby dítě počůrá lev, už jsem tady barvitě vyprávěla, takže o tom to není. Na lvy jsem nezanevřela, zato klaunů se bojím. Možná bych vyhrabala z paměti i nějaký ten pocit, když jsme se koukali za šapitó na klece s opičkami a medvědem, co před chvílí jezdil na kole…

 

… na ony lvy a dokonce i slony a tygry, co před tím proskakovali hořící obručí, za vydatného práskání bičem a výkřiků muže oděného v třpytivou kazajku, ale musela bych strašně moc hrabat v těch terabytech paměti a to se mi popravdě moc nechce.

 

Možná právě proto si to nepamatuji, protože to třeba pro mě nebylo tak zásadní, aby se mi to usadilo někde na vrchu mozku, kde hnízdí zážitky, které se nezapomínají.

 

A možná to třeba patřilo k vjemům, které jsem vytěsnila zcela záměrně.

 

Možná mám dokonce dnes pocit, jako u mnoha jiných věcí, že nějak duchovně popajdáváme za Slováky, což není nikterak příjemné zjištění.

 

Ne, že bych měla něco proti Slovákům, chraň Bůh, spíš se tak nějak člověku nechce popajdávat za nikým.

 

Tím spíš ne tam, kde se bavíme o morálním a duchovním stupni vývoje.

 

Ano, tahle káva je průzkumem, jestli zákaz cirkusové drezůry zvířat, který je aktuální na Slovensku, vnímám jako krok kupředu jen já, nebo i jiní čtenáři, a jak vlastně česká společnost moc a moc potřebuje medvědy na kolech, tygry na kulatých stupínkách a letící hořícím kruhem, panáčkující lvy … prostě, komu se vychází vstříc, když ten zákaz u nás nějak neprochází.

 

28058NzJ.jpg

 

Popravdě asi si umím s přimhouřeným okem představit, že taková ZOO může být pro některé druhy divokých zvířat efektivní v tom, že se zde daří někdy zachránit ty druhy, které jsme my, lidé, ráčili ve volné přírodě téměř vyhubit.

 

Neumím si ale představit, k čemu je člověku 21. století, který by měl být v civilizované společnosti již vskutku vyspělý, ku prospěchu cirkusová drezura.

 

Také si kladu otázku, jak tím prospíváme zvířatům, kde je v tom pro ně ten přínos.

 

A je tato kratochvíle pro člověka tak nezbytná, aby se na Twitteru museli politici vyjadřovat, jak se mají zvířata ve zvěřincích dobře, jak pěkný rozhovor poskytl médiím pan Berousek jr., a jak to tady není žádný horor?

 

28059OWZ.jpg

 

Nevím, jestli je to, nebo není horor, ale já se přesto ptám, čemu to prospěje, jestli to potřebujeme. A o co tedy vlastně přijde naší optikou slovenská společnost, když drezuru divokých zvířat u nich zakáží?

 

 

Napadá mě, že možná Slováci tolik nepotřebují pohled na zvíře, které prostě zkolabovalo, což musí být fakt nesmrtelný zážitek, zatímco my ano?

 

Já bych ten zákaz brala, ale možná fakt nedohlédnu, jak moc se medvěd těší na kolo, tygr na oheň, lev na bič, a jak by bez pojízdné klece strádali.

 

Třeba mi nedochází, jak těžce by se absence cirkusové drezury podepsala na psychice a kvalitě života českého občana v masovém měřítku.

 

Je možné, že jsem úplně mimo mušli, když onen zákaz pokládám morálně a duchovně za krok kupředu. 

 

Možná je drezůra pro nás, když ne nezbytnost, tak třeba zásadní zábava, bez ohledu na to, jestli to je, nebo není přínos pro ty lvy, tygry, slony, medvědy, kteří by, kdo ví, bez toho třeba ztratili mnoho ze své zvířecí přirozenosti.

 

Také toužíte pro cirkusové drezuře?

 

Míša K.


vizitka Kudláčková


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 3.4 bodů z pěti


Čtěte také:

K ranní kávě: Disk bez disku, jako rvačka bez rvačky 
K ranní kávě: Klaním se Vašemu sadu, pane Zárubo! 
K ranní kávě: Milé děti… 
K ranní kávě: S Ječmínkem – „Nic moc, ale lepší, než pytel“ 
TITULKY na čtvrtek 11.10.2012 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 09.07.2019 12:53

Odpověď na příspěvek #218590
Uživatel: Ali Magdalena

Mého spolužáka taky počůral lev , cirkusi nemusím a z klaunů...
 

Love it Já taky, Ali!!

 
post Zaslal: 09.07.2019 12:32
 

Mého spolužáka taky počůral lev Wink, cirkusi nemusím a z klaunů mám strach dodnes. Už jako malá jsem to nechápala, přišlo mi to zbytečné, nepřirozené...následoala bych v tom Slováky Love it

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist