Detail příspěvku: K ranní kávě: To není špatný tip pro rodinku

K ranní kávě: To není špatný tip pro rodinku

autor: | Čvn 5, 2015 | Ranní kávy | 0 komentářů

Návštěvy: 9

Tiskových zpráv chodí do redakce tolik, že je nestíháme ani číst, natožpak zpracovávat. Ale tahle mě zaujala. Byla to totiž zajímavá shoda.

 

Když jsem včera mezi péčí o květenu a o jahůdky, a mezi výklady a krmením sýkorek připravovala tátovi oběd, poslouchala jsem jeho oblíbený Radiožurnál, kde byl nějaký rozhovor s pánem, co je  šarže u naší jednotky v Afganistánu.

 

Ten hovořil o tom, jak se tam mají vojáci a tak. Moc mě to nezajímalo, ale poslouchala jsem.

 

Mimo jiné mluvil ten pán i o bezpilotních letounech.

 

Paní redaktorka se ho ptala, jak takový letoun vypadá, co umí a na co bude letouny požívat naše jednotka.

 

Pán vysvětloval a mě to docela zaujalo.

 

Ne, tak, abych spálila knedlíky s vajíčkem, ale trochu jo.

 

Závěrem redaktorka položila otázku:

 

„A jakým výcvikem musí projít piloti bezpilotních letounů?“…

 

Přestala jsem míchat.

 

Totiž, musela jsem si to celé napřed uvědomit, a do té chvíle mě to vlastně nenapadlo. Otázka mi přišla legrační a já od vařečky odpověděla redaktorce „No, to je sakra záludná otázka, když je bezpilotní“…cheeky

 

Jenomže je fakt, že někdo to řídit musí.

 

A člověku, laikovi to prostě nedojde.

 

Dozvěděla jsem se, že to je docela náročné a pak nějaké podrobnosti o lidech cvičených v tomto oboru.

 

I když jsem nahoře pak otázku položila Tomášovi, „hele, co myslíš, jaký výcvik má pilot bezpilotního letadla?“ napřed se usmál a pak teprve zamyslel.

 

Pak už logicky věděl, prostě si to taky uvědomil.

 

No a večer jsem měla v poště tiskovou zprávu s pozvánkou na asi docela zajímavou akci.

 

Vzpomněla jsem si hned na piloty, co se nemusí katapultovat.

 

Kdybych měla malé děti, ideálně chlapečky, možná bych je na letiště Václava Havla v Ruzyni vzala.

 

Tak tady je ta tisková zpráva a když byste o víkendu nevěděli co s dětmi, myslím, že by se jim na simulátoru mohlo líbit.

 

Rozhodně nikam nespadnou a vidět přistávat veliké letadlo, je taky docela zážitek.

 


 


17646NzA.jpg

 

OC Šestka zve Na letadla zblízka – interaktivní expozici i pozorování letadel

 

Legendární stíhací letoun MiG-21, motor z vrtulníku letecké katastrofy někdejší první dámy, letecký trenažér, 3G simulátor stavu beztíže či přehlídka nebeských jezdců posledních 100 let – ruzyňské obchodní centrum Šestka popáté zve nejen letecké nadšence na oblíbenou akci Na letadla zblízka. Ta bude návštěvníkům bezplatně přístupná od středy 3. června do 3. července.

 

Výstava, pořádaná ve spolupráci s Letištěm Praha, nabídne hned několik skutečných letadel v čele s legendárním stíhacím letounem, který se zúčastnil mnoha bitev ve službách více než padesáti armád z celého světa – MiG-21MF. Doplní jej Piper Aztec či legendami opředené práškovací letadlo Čmelák Z-37. Návštěvníci si budou také moci prohlédnout unikátní kokpity, rozličné letecké motory, výstavu pilotů od první světové války až po současné supermoderní specialisty a jejich výbavu pro přežití při katapultovaní.

 

Není nad to si něco vyzkoušet na vlastní kůži, proto bude pro návštěvníky také připravena speciální letecká škola s reálným simulátorem MiG-21 i 3G trenažérem pro simulaci stavu beztíže,“ popisuje marketingový manažer OC Šestka Leoš Pajer a dodává: „Každý, kdo výcvikem zdárně projde, získá od nás originální pilotní průkaz.“

 

Kromě interaktivní expozice letadel, letecké techniky a tréninkového vybavení bude možné ze střechy obchodního centra opět sledovat letadla přistávající na nedalekém Letišti Václava Havla Praha. Nejlépe budou letadla vidět od 4. do 8. 6., kdy budou odkláněna na vedlejší ranvej, která je blíže k OC Šestka. V tomto termínu bude zároveň návštěvníkům po celý den k dispozici půjčovna dalekohledů. Další informace k akci Na letadla zblízka v OC Šestka naleznete na www.oc-sestka.cz a na www.facebook.com/ocsestka.

 

Jsme rádi, že i v letošním roce můžeme opět vyjít vstříc leteckým fanouškům a podílet se na akci Na letadla zblízka pořádanou v Obchodním domě Šestka. Od 4. do 8. června, kdy bude zároveň probíhat jarní údržba hlavní dráhy, bude právě ze střechy centra možné nejlépe pozorovat přehlídku letadel, která na Letiště Václava Havla Praha létají,“ říká Marika Janoušková, tisková mluvčí Letiště Praha.

 

Oblíbená akce Na letadla zblízka má od roku 2011 věrnou fanouškovskou základnu. Každoročně se na střechu pražského obchodního centra v letních měsících sjíždějí milovníci letadel z Prahy a okolí, aby mohli pozorovat a fotografovat své oblíbené stroje. Šestka je díky své poloze pro tuto akci ideálním místem, z její střechy je to na Letiště Václava Havla Praha vzdušnou čarou, co by kamenem dohodil.

 

Co bude k vidění na výstavě Na Letadla zblízka:

 

Letadla – výstava uvede několik letadel, mezi nimiž bude vévodit legendární nadzvukový letoun, který se zúčastnil mnoha ozbrojených konfliktů a válek, jehož služeb využívalo více než padesát armád z celého světa k ochraně svých území. Mig-21MF známý také v kódu NATO jako Fishbed-J.

 

Letecká škola – návštěvníci si mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být skutečným pilotem stíhačky! K dispozici budou mít reálný simulátor proslulého stíhacího letounu MiG-21 i 3G trenažér pro simulaci stavu beztíže a dezorientace v prostoru, jež zažívají stíhací piloti a kosmonauti. Pokud zdárně projdete simulátorem i 3G trenažérem, získáte od nás originální pilotní průkaz.

 

Letecké motory – kromě proudového motoru jednoho z nejznámějších cvičných stíhacích letounů světa – Aero L-39 Albatros či pístového motoru z české legendy „Čmeláka“, bude možno spatřit unikátní exponát pocházející z vrtulníku Mi-8, jenž je spojen s tragickou událostí z roku 1977, kdy po jeho zřícení zemřela Viera Husáková – tehdejší manželka osmého československého prezidenta Gustáva Husáka. Ten celý vrtulník poté nechal spálit napalmem a jen díky nebojácnosti destrukční čety a mnoha letech jeho ukrývaní, se na něj můžeme nyní podívat i my.

 

Letecký trenažer nevyčíslitelné hodnoty – D – 4 Link Trainer je jeden z posledních tří dochovaných trenažerů pro 1. generaci britských proudových stíhačů na celém světě. Tento exponát má v dnešní době již nevyčíslitelnou hodnotu. Pilot v něm byl zavřený, viděl pouze přístroje a podle jejich hodnot musel odstartovat, doletět na vytyčený cíl a bezpečně přistát, aniž by cokoliv z kokpitu viděl.

 

Nebeští jezdci posledních 100 let – aby si návštěvníci mohli udělat komplexní představu o historii vývoje vybavení pro piloty, budou se zde moci seznámit i s několika fascinujícími postavami z 1. a 2. světové války, z první generace poválečné éry proudových letadel, se specialistou určeným pro přežití ve stratosféře až po současného pilota s protipřetlakovými kalhotami a přilbou se zaměřováním. Zajímavým doplňkem jsou obsáhlé výbavy pro přežití katapultovaných pilotů.

 

Světově unikátní kokpity – nasát atmosféru fascinujícího světa pilotů budou moci např. i v kokpitu MiG-21MFN č.5603 (nejmodernější varianty MiGu-21), který je jediným kompletní kusem na světě. Pochází z jednoho z deseti modernizovaných MiGů-21, který byl v roce 2005 vyřazen, aby ustoupil novému JAS-39 Gripen, který ho nahradil v Armádě České republiky.

 

 

 

17647OGJ.jpg

 

Krásný den a příjemný víkend !

 

Míša K.


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve ŠTÍRU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Otto (Oto) je původem jméno germánské. Vyvinulo se ze starogermánského „ot” - „odo”, což znamená „blahobyt” nebo též „štěstí”. Otto tedy lze přeložit jako „šťastný“ nebo i „bohatý. V ČR je dohromady 7056 bohatých Ottů a Otů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 337
  • 519
  • 23 411
  • 359 582
  • 2 421 977
  • 3 795
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet