K ranní kávě: Diagnóza taška

Když jsem si sedla k této ranní kávě, bylo to po tom, co jsem si hodinu nadávala a kdybych se nedržela, mohla jsem se zbít. (nebo si prostřelit nohu, to je teď in, ale … nemám zbraň). No bylo to po tom, jsem šla se smetím.

 

Já jako jsem poctivý třídič a třídím všechno, abych ulevila planetě, a vůbec jsem děsně odpovědná… až na ty tašky.

 

Vyndám koš, abych vyndala pytel, což je v kontextu s tím, co se stalo následně, naprosto a bezprecedentní volovina, a … vypadne na mě asi půl milionu igelitových tašek. (ty tam mám, abych měla pytel do koše, které ovšem kupuji laugh)

 

Chci tašky nacpat do spodního šuplíku, toho největšího, co jsem určila pro igelitky a … nevejde se tam už ani neekologický mikrotenový pytlík, natožpak igelitka, v počtu miliontá v téhle domácnosti.

 

To je diagnoza, tohleto!

 

Já mám víc tašek v bytě, než je plastu v moři, a já dělám co?

 

Já si pokaždé koupím další tašku.

 

Pokud mají, tak papírovou.

 

Ano, ty mám v počtu několik stovek hektarů zpracovaného lesoví Krušných hor zase pro změnu za kamny, abych jako měla čím zatopit.

 

Mám čím topit po několik životů!

 

Tak proč, proboha, když jdu nakoupit a vím, že jdu nakoupit, si nevezmu jedinkrát v životě nějakou zatracenou tašku z domova?

 

Nebo proč si neotevřu výnosný e-shop s taškami, nebo z nich nevyrábím pařníky, nebo nešiju padáky, draky, garáže, cirkusové stany, hangáry, norné stěny…

 

27885MTl.jpg

 

Na všechno by mi vystačily.

 

Proč ty papírové nerecykluji zpátky na stromy?

 

Navrhuji zrušit prodej tašek, nebo ať stojí pět stovek jedna, aby motivace vzít si z domova tašku, byla větší, než skleróza, lenost nebo blbost, nebo jak se ta nemoc jmenuje.

 

Je tomu pár let, co jsem v nějakém článku zavzpomínala na dědovu síťovku, kterou nosil v kapse kabátu.

 

Tehdy jsem od jedné z vás dostala síťovku darem.

 

Měla jsem z ní obrovskou radost.

 

No a kde je síťovka?

 

… jo… přesně tam.

 

To bych musela být můj děda, který měl jednu třicet let a ne já, která jsem jí stačila ztratit během několika týdnů.

 

Jenomže když děda nosil v kapse síťovku, tak se prostě v krámech žádné tašky nedávaly, ani neprodávaly, takže nemáš tašku, máš smůlu.

 

Dodnes vzpomínám na to, kolikrát na mě babička volala z okna „nechala jsi tady tašku“!

 

No dneska by ta dobrá žena nevolala.

 

Dneska bych jí koupila.

 

Tu miliontou první.

 

Pěkný pondělník všem stejně postiženým, i těm, co prostě nemají doma velkosklad tašek na jedno použití.

 

Míša K.


vizitka Kudláčková


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 11 čtenářů průměrem 4.64 bodů z pěti


Čtěte také:

K ranní kávě: Kolážovka – kdo vyhrál mastičku? 
K ranní kávě: Kudy se táhne, tudy léčí! 
K ranní kávě: Popelení bude v pátek speciál 
K ranní kávě: Vyberte si neduh a hledejte bylinky 
Pověry stranou, dnešní den bude fajn! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 15.05.2019 09:43
 

Míšo, mám asi milion různých kabelek a v každé z nich mám plátěnou tašku, protože normálně bych taky zapomněla. A ještě v každé té plátěné tašce mám našité látkové pytlíky na pečivo, na zeleninu, na ovoce.... Pytlíky nejsou průhledné a pokladní se musí ptát a dívat, co tam mám, ale nikdy jsem se nesetkala s tím, že by jim to vadilo. Naopak, už se mě pár lidí ptalo, kde jsem ty pytlíky koupila. Asi je začnu prodávat Cool

A neboj, nejsem žádná praštěná ekožena, normálně třídíme, co se třídit dá - máme velké boxy z IKEA na všechno to třídění a jednou za čas je prostě vyvezeme. V 7mi lidech díky tomu vynášíme odpadkový koš jenom 1x týdně.... jenže se ukazuje, že v třídění není to správné řešení, proto ty plátěnky a pytliky....Love it

 
Avatar
post Zaslal: 14.05.2019 19:45
 

Ja teda taky recykluju, jak se da... Pytlíky a stare igelitky na odpad,  pytle do kose jsem snad nikdy nekoupila... A v kabelce pro jistotu 2 látkové tasky a i ta sitovka Rock

 
post Zaslal: 13.05.2019 21:31
 

Tak já si záclonové odpustím, ovoce a zeleninu kupuju docela málo, mám hodně vlastní produkce a ty tenké sáčky jsou naprosto dokonalé na uchovávání natí v ledničce. zarosená petrželka, kopřivy, bršlice atd vydrží v sáčku víc jak týden ( většinou i sním dřív), v čemkoliv jiném to vadne. možná navlhčené látkové utěrky by šly, ale dám pytlík a pak ho zrecykluju na kompost či jiný odpad. balené potraviny kupuju docela málo i tak vyprodujuju plastů víc než bych čekala, papír přiměřeně, sklo minimálně.

 
Avatar
post Zaslal: 13.05.2019 16:42
 

Nosím v kabelce 2 skládací látkové tašky, v autě několik dalších, větších, neskladných. Sáčky u ovoce + zeleniny taky řeším více samolepkami na 1 plast nebo přímo na slupku (banány, jablko, paprika), na záclonové se teprve chystám, ještě to u nás není úplně běžné.

 

 

 

 
post Zaslal: 13.05.2019 10:11
 

áááách já se prostě musím polepšit. Když to tady čtu, to je taková paráda!! 

 

No alespoň to nikam neházím, neznečisťuju, (to by mi ruka upadla) já to prostě shromažďuju z čiré blbosti. 

 

Ale v krámu redukuji pytlík na jeden s mnoha druhy, polepený lístečky z váhy, u pečiva to samé... super ... a pak si u kasy, jako ten blbec koupím tašku. 

Díky Bohu alespoň za ty paírové. 

Zkusím začít tím, že si striktně zakážu kupovat pytle.... ale to vlastně musím, protože potřebuju žluté. Ty totiž každou poslední středu v měsíci tady sbírá auto na plastový odpad. 

 

Bohužel je jededen den v týdnu málo, plastu je skutečný množství, i když se člověk snaží, tak to i sama odvážím behem měsíce, ale cca posledních 14 dnů už shromažďuji na odvoz. 

 

To je boj ...

 

Ale hrozně hezky se to od vás, holky čte. Je to milé i motivační. Love itAwesome

 
post Zaslal: 13.05.2019 06:35
 

tak už vím, proč v každém obchodě, po otázce "tašku za 5 Ká?", když odpovím, že děkuji, že mám vlastní, na mě koukají, jak na marťana :-), když stále existují nenosiči vlastních tašek :-D

ale vážně, přítel igelitu nejsem již roky, a nosím stále v kabelce 2 skládací látkové tašky, protože je mi naší matičky opravdu líto a nakonec je mi líto i peněz, protože ono se to za rok napočítá, pár stovek by to bylo, nyní se odnaučuji používat i mikrotenové sáčky, začala jsem nosit pytlíky ze záclon na ovoce, zeleninu a pečivo, ale tam mi to jde trošku hůř, vždycky sáhnu automaticky pro pytlík, pak mi docvakne, že mám vlastní, ale většinou si jeden domů vždycky přinesu

uvidím, jak dlouho mi ty záclonové vydrží, ale naštěstí se dají na netu koupit 

přeji krásné jarní dny!

Jana

 
post Zaslal: 13.05.2019 00:11
 

Míšo, případné přebytky tašek beru:-))) já je poctivě dávám do koše a velmi lituju, že třeba ty v Lidlu se už neprodávají, přiznám se, že těsně před zrušením jsem si jich asi 10 koupila do zásoby právě na odpadky. Igelitka z nákupu totiž vydrží xkrát víc, než extra pytel na odpadky. Pomalu mi dochází zésoby, s radostí se ujmu části tvých Kiss

Podobně recykluju i sáčky od zeleniny, do těch dávám kompost, který pak putuje na zahradu. Použivám je opakovaně, dokud se netrhnou, takže x krát recykluju.  Do koše netříděného pak putuje odpad jen suchý, ostatní poctivě třídím. V kabelce nosím tašku látkovou skládací. Zkus si hrst těch nakřečkovaných igelitek dát do kufru auta, pak už je na nákup sbalíš snadno. Navíc mám dojem, že igelitku už v obchodě s potravinami, ale ani jinde téměř nekoupíš, všude jsou papírové a látkové. Ta papírová mi občas přijde, že unese asi třetinu, 4 lahve oleje bych do ni nedala ani náhodou, do igelitky jsem se nebála.  Uznávám, že příroda je zamořená plasty, ale Evropa recykluje jak blbá, Amerika nevím.... ale Asie, Afrika? ti na to zvysoka serou... I na Maltě se válely plasty po ostrově, z hotelu to vozili do odlehlé části ostrova, hnus hnusovatá a to je Evropa, tak co ten zbytek světa? Hlavně státy u moře? proč na to dlabou, když to pak jedí v rybách? Hlavně, že budou v Evropě zakázaný uchoštoury... Ty to vytrhnou...

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist