K ranní kávě: A za co tedy padli?

Člověk si to vlastně ani neuvědomí, dokud před tím nestojí. Dokud se nedívá na ceremomiál kolem příletu padlých odkudsi z fronty, nebo co to tam vlastně je. Dva nich pokládám za děti.
 
 
Dvacet osm a dvacet pět let? Děti! Víte, kdyby byla válka, kdybychom byli napadeni, já bych jistě osobně šla a bojovala něčím, co unesu za svou zem, za životy svých dětí, za mír ve své zemi. Ano udělala bych to a dobrovolně. Ale já asi nemám dostatečně válečné vzdělání k tomu, abych pochopila, abych přijala ... snad neurazím zoufalé rodiny ... úplně zbytečnou smrt. 
 
 
Když v dávných dobách král neměl armádu, nebo neměl dost velkou, tak si vojáky najímal. Ukázal nepřítele, oni se na nic neptali a bojovali za toho, kdo platí. Měli za to žold. Tedy výplatu.
 
 
Byli to žoldáci. Nájemení žoldáci. Voják jako práce. A umírali. 
 
 
Ve středověku. 
 
 
Omlouvám se, ale neumím pochopit, nadto se porovnat s tím, že pětadvacetileté dítě v 21.století se jde nechat dobrovolně zabít někým, kdo... ani neví, kde naše zem leží. 
 
 
26709NTg.jpg
 
 
Nezlobte se na mě za to, že nejsem dost motivovaná být hrdá.
 
Jsem smutná.
 
 
Dvacetiletý chlapec, kterého z kdo ví, jaké zadele doveze speciál v rakvi, který bude pohřben se všemi poctami, který dostane řád, který se projede kolonou houkajících nazdobených aut, věnci nazdobenou ulicí, protože padl...??
 
 
Za co?
Za koho?
K čemu?
 
 
Asi spíš pochopím smysl smrti hasiče při výkonu jeho práce, zdaleka ne tak placené, záchranáře, lékaře, potapěče ... než toto.
 
 
Zač položili životy?
 
Máme málo padlých z válek, které byly skutečné?
 
 
Ano, nikdo je nenutil. Na "frontu" je nikdo neodvedl násilím. Položili život v rámci své práce.
 
Pro svoji výplatu. 
 
 
26710ZmU.jpg
 
 
To jim to, sakra nemohl nikdo zakázat?
 
 
Trochu drahý žold.
 
Je mi to líto.
 
 
Míša K.
vizitka Kudláčková
 
 

Hodnocení článku

Hodnotilo 24 čtenářů průměrem 4.13 bodů z pěti


Čtěte také:

K ranní kávě: Bonusy. Ty musí být! 
K ranní kávě: Co se stalo dnes? 
K ranní kávě: Drápalíkovo jezero a alej vrb 
K ranní kávě: O statečné Gieně a taky kováři  
Titulky na víkend a příjemné ráno! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 13.08.2018 17:33
 

Myslím, že ať chceme, nebo ne, budeme muset být součástí různých aliancí ap., tudíž i plnit závazky z toho plynoucí. Celá republika má zhruba tolik obyvatel, jako asi Moskva, možná míň :) Nemáme zdroje (ani lidské, ani ekonomické), abychom si mohli dovolit nezávislost v tomto směru. Hodně se mluví o Afghánistánu, ale není to jediná destinace, kam vysíláme lidi... Problémem války nejsou vojáci. Problémem nemoci nejsou doktoři...

 
Avatar
post Zaslal: 13.08.2018 16:03
 

Taky jeden pohled:  https://zpravy.idnes.cz/vojaci-afganistan-usa-velvyslanec-ostatky-f22-/zahranicni.aspx?c=A180813_111410_domaci_kafi

Citace části: Tito padlí hrdinové se obětovali pro všechny ty, kteří sdílejí hodnoty, jako jsou svoboda, volnost, demokracie, právní stát, transparentnost a řada dalších hodnot, kterých si lidé cení. Takže je to za všechny a nejen za ty na vlastním dvorku, kdy se člověk kouká jen na svůj vlastní prospěch a na to, aby si náhodou "neušpinil ruce" kvůli někomu mimo ten vlastní dvůr. Ale kdyby se na tom jeho dvoře něco podělalo, nebyl by to právě on, kdo by byl opravdu velmi šťasten a vděčen, že někdo zvenčí, kdo je schopen vnímat ve všech souvislostech a v celospolečenském a celosvětovém měřítku, je ochoten mu podat pomocnou ruku?

 

 
Avatar
post Zaslal: 13.08.2018 15:34

Odpověď na příspěvek #215813
Uživatel: Renata Petříčková

Souhlasím. A dodám, že tahle profese vyžaduje naprosto jinou mentalitu. Že jen...
 

Ano, je to o naprosto jiné mentalitě. Je to o tom, zda se člověk dívá jenom z jednoho úhlu pohledu, nebo je to schopen obsáhnout šíře, ve všech souvislostech a v celém kontextu, a je to o tom, zda je člověk schopen dohlédnout pouze na konec svého dvoru, maximálně hranici své vlasti anebo je to schopen nahlížet v celosvětovém měřítku, či třeba ještě ve větším...

 

Pro Alici tady se zase píše, že pan Klaus lhal http://forum24.cz/vaclav-klaus-mladsi-pod-palbou-v-textu-lhal-o-vojacich-v-afghanistanu/ Tak který pohled je ten správný? Nebo třeba ještě nějaký jiný?

 

 
Avatar
post Zaslal: 13.08.2018 12:30

Odpověď na příspěvek #215812
Uživatel: alicie

Myslím,že pan Klaus ml. to zde vystihl přesně :...
 

Ano. Tohle přesně vyjadřuje i můj názor...

 
Avatar
post Zaslal: 13.08.2018 09:50

Odpověď na příspěvek #215798
Uživatel: Geri

Za co? Za to, aby se ten problém pomohl řešit tam, kde je, daleko od našich...
 

Souhlasím. A dodám, že tahle profese vyžaduje naprosto jinou mentalitu. Že jen málokdo je schopen pochopit všechna ta PROČ a následná PROTOŽE, když se z mise vrátí (nebo nevrátí). Je to naprosto specifický svět - nedá se v něm nic paušalizovat. Můžete v nich vidět žoldáky za peníze, můžete v nich vidět profesionály, každý co chce. A spekulace o tom, co by bylo, kdyby tam nebyli - jsou spekulacemi. Taky by mě to zajímalo, jaké by to bylo. Anebo možná radši  ne.

 
Avatar
post Zaslal: 13.08.2018 09:36
 

Myslím,že pan Klaus ml. to zde vystihl přesně :

https://www.novinky.cz/komentare/480384-komentar-za-co-umiraji-cesti-vojaci-v-afghan

Opravdu není nutné,aby tam naši vojáci jezdili a umírali pro nic.

 
Avatar
post Zaslal: 11.08.2018 10:49

Odpověď na příspěvek #215792
Uživatel: alicie

28 a 25 let jsou dospělí muži,vycvičeni k boji,kam se nechali za nemalé...
 

Za co? Za to, aby se ten problém pomohl řešit tam, kde je, daleko od našich hranic, abychom se jednou nedočlali, že ten problém dorazí až k nám a naší zemi a nemuseli bychom ho tu řešit my sami a osamělí. Ten strach a panika by pak tuto zemi rozložili zevnitř víc než nějaký boj. Proto se spojujeme s ostatními a řešíme to tam, kde to je teď. Toto jsou přímo slova jednoho z vojáků.  Tak za to...

 
Avatar
post Zaslal: 10.08.2018 20:24
 

28 a 25 let jsou dospělí muži,vycvičeni k boji,kam se nechali za nemalé peníze naverbovat.Riskovali a byli v určitou dobu na nesprávném místě.Šli do toho dobrovolně. Tak to vidím já. Nechtěla bych,aby můj syn zemřel takhle zbytečnou smrtí.Také se ptám: Za co ? Hasičů,kteří denně zachraňují životy,(za daleko méně peněz), si vážím víc. Můj názor.

 
Avatar
post Zaslal: 10.08.2018 14:18
 

De facto je to pracovni uraz... :-(

 
Avatar
post Zaslal: 10.08.2018 14:17
 

Miso, holky, souhlasim s vami. A muj tata jen lakonicky pravil. Jsou to žoldáci a jistě ví, do čeho jdou...

 
post Zaslal: 09.08.2018 22:08

Odpověď na příspěvek #215772
Uživatel: Sagittarius

Válka a mír chodí po Afghanistánu již mnoho let, stejně jako...
 

...usmát se taky a zdrhat.

 
Avatar
post Zaslal: 09.08.2018 19:53
 

Válka a mír chodí po Afghanistánu již mnoho let, stejně jako okupační a mírové jednotky, ale co dělat když se na vás usměje dítě, které je pod vlivem opia a má pod oblečením výbušniny...

 
post Zaslal: 09.08.2018 16:58

Odpověď na příspěvek #215770
Uživatel: Bosorka

Možná mi v některých těch komentářích chybí nedostatek...
 

Tak ony ty ceremonie vychází z obecně platného bontonu a já myslím, že to je v pořádku. naopak jsem byla trochu rozmrzelá, že tam skoro nikdo nebyl. 

Na straně druhé jak říkám, druhý extrém je rovněž k ničemu. 

 

Málokdo totiž vidí to, co to doopravdy je. Vidí, co chce vidět.

 

 
post Zaslal: 09.08.2018 14:41

Odpověď na příspěvek #215768
Uživatel: Michaela Kudláčková

Taky je mi z nejrůznějších diskuzí smutno. Tady nejde stát a priory...
 

Možná mi v některých těch komentářích chybí nedostatek úcty. K člověku, v jakékoliv profesi. Nedostatek respektu univerzálně. 

 
post Zaslal: 09.08.2018 14:23

Odpověď na příspěvek #215768
Uživatel: Michaela Kudláčková

Taky je mi z nejrůznějších diskuzí smutno. Tady nejde stát a priory...
 

"glorifikace bez objektivity, na straně druhé opovržení bez trochy úcty.Ok. Myslím, že ty ceremonie v takové chvíli jsou to poslední, co pozůstalí chtějí (osobní názor, třeba chtějí). Spíš v praxi pomáhá, když při problému, dejme tomu zdravotnímu, v takové konkrétní situaci, nečekáš na vydání rozhodnutí 7 let, nemocenská ti chodí včas a řádně, nemusíš si sama ze svého kupovat vybavení atd. Problém je v systému (a ten tvoří konkrétní lidi, v důsledku :) ). Taky je dobré nedělat si vždycky finální obrázek jen podle médií :) Každopádně, kdo se kvalifikuje pro takovou službu, není jen "voják", ale taky (technicky) fyzicky zdatný atlet, proškolený a připravený. No, moje reakce by byly asi na další článek :), je to o úhlu pohledu. 

 
post Zaslal: 09.08.2018 14:08

Odpověď na příspěvek #215767
Uživatel: Bosorka

Velké téma. Smrt zbytečná a smutná - jako každá smrt. Jako...
 

Taky je mi z nejrůznějších diskuzí smutno. Tady nejde stát a priory na jedné straně. Prostě to nejde. 

 

Na jedné straně trapně o zem bijící glorifikace bez objektivity, na straně druhé opovržení bez trochy úcty. Obojí je lež předně sobě samému a falešná loajalita na jednu či druhou stranu. Cry

 

Není nic pitomějšího, než lhát pravdě.

 
post Zaslal: 09.08.2018 13:27
 

Velké téma. Smrt zbytečná a smutná - jako každá smrt. Jako každý pracovní úraz s následkem smrti. Myslím, že kdo zná prostředí, nebo někoho, kdo se v tom pohybuje, ví svoje a netřeba to vysvětlovat. Z reakcí v různých diskuzích je mi hodně smutno. Jsem hrdá na všechny, kdo v tomhle oboru (a nejen v něm) něco dokázali - máme špičkové lidi, odborníky, doktory, ap., vysoce ceněné v zahraničí. Bohužel hodně laiků napadnou hlavně ty "M16tky, kemíčka a prachy, co za to určitě mají". Především jako republika plníme závazky, dané mezinárodními smlouvami. Nejezdíme tam "se Student Agency a báglem na zádech".

 
Avatar
post Zaslal: 09.08.2018 10:50
 

Jj , devcata , presne jak pisete ... Je mi z toho zle a snutno :-(

 
Avatar
post Zaslal: 09.08.2018 09:33
 

Možná chápu pohnutky těch kluků, kteří tam dobrovolně jdou..jediný důvod - peníze...ne malé...a ano je to dobrovolné rozhodnutí, nikdo je nenutil...ale půjdeme li do hloubky, tak kdyby tahle společnost fungovala jak má a ti kluci měli šanci ty prachy vydělat jinde a jinak, tak z 99 % tam nepůjdou...a i z toho důvodu mě to připadá jako zcela ale opravdu zcela zbytečná smrt....

 
post Zaslal: 09.08.2018 09:13
 

Přesně! Taky z toho mám divný pocit...kluci tam jdou na půl roku za velice slušnou několikasettisícovou výplatu. O to aby se tam dostali je velký zájem... Zatím se nic nestalo.. nebo si to už nepamatuji..?Teď se něco stalo... zachvíli se na to opět zapomene a zase vidina rychle vydělaných peněz ty kluky zláká..

 
Avatar
post Zaslal: 09.08.2018 08:57
 

Míšo - taky to nechápu. I já mám 25letýho syna. Tenhle svět je hodně divnej, já to ani neumím popsat, ale vnitřně se mi ze všeho svírá celý můj člověk.

 
Avatar
post Zaslal: 09.08.2018 08:04
 

Přesně Míšo.Taky moc dobře nechápu za co.Ať se na mě někdo zlobi nebo ne.Sama říkám vždyť si ani nemůžeme být jistí na jaké straně stojíme kdo je ten zlý a ten dobrý? Můj syn když se rozhodoval kam půjde na střední školu tak jednou přišel s tim,že je lanařili na vojenskou školu a přišel rozjásanej,že tam půjde tak jsme ho hodně rychle usměrnili.Samozřejmě souhlasím s tím,že kdyby šlo o obranu vlasti,že to je povinnost.A takové řeči,že tam ti kluci jsou aby teroristi nebyli tady to je snad špatný vtip.Vzdyť je sem pouštíme.Mezitím co oni tam umírají může krásně terorista přijet třeba Pendolínem, protože hranice nikdo nehlídá.

 
Avatar
#215761
A za co padli

Isis1
Zaslat zprávu
Přidat do přátel
post Zaslal: 09.08.2018 07:53
 

Krásně napsaný článek, pokládám si stejné otázky a naprosto souhlasím s každým slovem.

 

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist