Je úplněk – čas oslovit vrbu

Tento na první pohled smutný, ale vůbec ne negativní strom, je stromem ryze ženským. Staří Keltové jí říkali nevěsta a má své místo i v keltském stromovém horoskopu. Neříkali tomu ale horoskop a taky to tak nevypadalo. Bylo to hlavně trochu opačně.

 

Člověku narozenému v určitém období, období, které patřilo nějakému stromu, tomu onen strom byl jednou z jakýsi sudiček a cosi z něho se do člověka otisklo.

 

Je to fakt složitější, než současně vydávané horoskopy podle stromů.  

 

Porozumíme, když si uvědomíme, jak moc keltské kmeny a jejich kněží, Druidové stromy uctívali. O nějakém „horoskopu“ tedy nemůžeme v tom smyslu, jak to známe, vůbec hovořit.

 

Spíše o daru.

 

Lidé s darem od vrby (jen tedy okrajově) jsou narození přibližně první týden v březnu a první týden v září, při čemž naši předkové se více řídili pohybem Slunce a Luny.

 

A tohle o lidech vrbách svou, alespoň rámcovou logiku má, protože míza ve vrbách má největší sílu na jaře a na podzim.

 

Staří Druidové pokládali vrbu za posvátný strom, ženu  - nevěstu, konkrétně spojenou s bytostmi vody.

 

26953NGR.jpg

 

To dokladuje tento jemný, duchovní a umělecky elegantní strom už svými větvemi, které se jako skutečný závoj sklánějí právě k vodě.  

 

Ačkoli působí vrba křehce a něžně, je velice životaschopná a její kořeny jsou dlouhé, rozprostřené do všech stran. Převedeno na naši řeč, vrba stojí pevně na zemi, i když její bytostná podstata je ryze duchovní, citová a velice hluboká.

 

26954MjI.jpg

 

Prostě žena jak má být.

 

Pro Kelty byla synonymem nejen ženské energie, ale také moudrosti, magie, intuice, koncentrace a schopnosti propojení s Universem a „druhým světem“.

 

To je důvod, proč kněží a kněžky nejen z řad keltských, ale i mnoha jiných kultur, chodili pro duchovní podporu právě posedět pod vrbu.

 

Dryády vrb, spojené s Lunou a vodní víly, jsou-li požádány, umí dobrého člověka ochránit před zlem, protivenstvím i útokem.

 

26957Yzk.jpg

 

Je to právě tolik rozšířená keltská lidová magie, od které pochází tento rituál:

Jděte za úplnku k vrbě, hezky pozdravte ji, její Dryádu a vodní víly, a pak jim povězte své trápení, své přání. Nato jí dejte hrnek mléka, něco, co je stříbrné (Luna – vrba – stříbro) a na její větvičce opatrně udělejte uzlík. Požádejte ji, aby vám pomohla.

 

Nezapomeňte na to!

Protože po tom, co vám přání splní, musíte uzlík rozvázat, poděkovat a znovu ji obdarovat. Už víte, kde se vzalo ono „mluvení do vrby“? – ano, od Keltů. Ona se stane vaší přítelkyní, vy se stanete přítelkyní té vrby. Je to krásné přátelství, mezi člověkem a stromem. (Modlím se stále, aby bylo na světě víc přátel stromů, než dosud je).

 

Vrba je magická a mimo plnění přání je to psychiatr mezi stromy, protože už jen svěření se jí bez rituálu je efektivní.

 

Ona totiž dokáže odejmout z člověka smutek. Možná proto, že to tak často dělá, sama smutně vypadá, je vrba také nesmírně zdravá.

 

Mimo toto všechno, je vrba také dobrá lékařka a to hned několika oborů.

 

To vrba vynalezla aspirin!

 

Vrbová kůra, totiž obsahuje velké množství salicinu.

V umělé podobě známe tuhle látku jako kyselinu acetylsalicylovou, tedy acylpyrin.

A ten, jak víme, je mnohem lepší a efektivnější, než třeba paralen.

 

Je dokonce první pomocí při infarktu, protože umí (logicky to nenahradí záchranku!) pomoci rozpustit případnou krevní sraženinu, naředí krev, takže je fajn i při bolestech hlavy z vedra a když má člověk špatný pitný režim, a pak ho bolí hlava.

 

Salicin je výtečné antirevmatikum!

 

Vedle toho prohlubuje spánek, uklidňuje nervy a umí to velice dobře i neurologií, kde je dobrý při zánětech trojklanného nervu a podobně.

 

Salicin pomáhá proti poměrně slušné řadě vnitřních parazitů.

 

Zevně se odpradávna používá na akné, kožní plísně, (báječná je pravidelná koupel nohou, což nahradí drahé přípravky proti … proti… prostě když někomu smrdí nohy).

 

Málokdo ví, jak je vrbová kůra skvělá proti lupům!

 

Také se používala jako kloktadlo při zánětech v krku, zánětech zubů, mandlí a aftech.

 

Vrbová kůra a mohou se přidávat i listy se sbírá nejvíce na jaře, a pokud je to v jiném období, tak za úplnku a tři noci po dešti. Ideální je kůra ze zhruba 5cm silných větví tak, že se opatrně nařízne a sloupne. (prosím, uvědomte si, že tomu stromu ubližujete - omluvte se, klidně vysvětlete, proč kůru potřebujete).

 

26952MDh.jpg

 

Suší se naprudko a pak je dobře jí co nejvíce rozdrtit.

 

Nesmí zvlhnout!

 

Pro vnitřní užívání je dobře dvě špetky (asi tak dvě polévkové lžíce) sušené kůry zalít vřelou vodou (míra je na klasický hrnek), přikrýt a nechat stát na hodně teplém místě… naše praprabačiky na to měly okraj kamen, my si musíme poradit … zhruba půl hodiny, ale klidně hodinu.

 

Pak se opatrně popíjí, v pohodě půl dne. Nemá se vypít naráz, protože lépe to působí průběžně.

 

K oplachování a koupelím se nálev jen udělá silnější.

Vrbovou kůru je možné a skvělé také naložit do lihu, nejraději do ginu. (je tam jalovec, ten ji podpoří).

 

Mazání je hotové cca za tři neděle. Mezi tím, každý den lahví zatřepejte.

 

Moje babička si tím potírala kolena a přísahala bych, že to bylo na její revma milionkrát lepší, než nějaký … teď nevim, jak se jmenuje ta reklama, jak tam lidi odhazují pomalu ty invalidní vozíky a jdou zdolat Matterhorn.

 

Mazat lze ale taky namožené svaly, housera, bolavé nohy ze střevíčků, beďary, vyrážky a červené flíčky.

 

Jediné, u čeho musíte dát s vrbou pozor, je při vnitřním užití všude tam, kde jsou žaludeční vředy, hemofilie, když jste zrovna „holčička“ (byste více krvácely) a v těhotenství.

 

Mám tady kolem sebe hromady vrb a nepokládám to za náhodu.

 

Vrb je totiž spousta druhů, namnoze jsem je ani neznala, ale pídila jsem se po tom, co to je tady za stromky, mimo těch břízek.

 

A hle, 60% vrby. A taky jeřáby, lísky, duby, břízy…

 

26951MmE.jpg

 

Pro mě velice příjemné. Už vím, proč se mi tu udělalo tak moc dobře.

 

Snad vrba upoutala vaši pozornost, drahé Popelky. Myslím, že si to zaslouží.

 

Vrbě patří runa Laguz

 

Tak a připravím pro vás ty kaštany teď.

 

Pěkný den!

 

Michaela Kudláčková


vizitka Kudláčková


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 21 čtenářů průměrem 4.19 bodů z pěti


Čtěte také:

Co čekat od muže v lásce a sexu podle znamení? 
Nejsilnější kouzlo přitažlivosti, jaké znám 
Tyrkys: Nebesky modrý kámen pomáhá sjednotit a ulevuje od strachů! 
Velký horoskop na srpen III.část 
Výkladový den: Andělé Atlantidy 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 28.09.2018 00:49

Odpověď na příspěvek #216296
Uživatel: alicie

Vrbu jsem měla vždycky ráda.Schovat se pod vrbu do toho tichého tajemného...
 

Dneska... vlastně včera jsem tady u té zde, byla hodinu... hezky jsme popovídaly. Love it

 
Avatar
post Zaslal: 26.09.2018 22:36
 

Vrbu jsem měla vždycky ráda.Schovat se pod vrbu do toho tichého tajemného zeleného příšeří,když větve dosahovaly až k zemi...Nádhera.Už jsem to dlouho nezažila.Ale krásná vzpomínka na dětství.Díky.

 
Avatar
post Zaslal: 26.09.2018 19:39
 

Ahoj holky. Já ze všech stromů mám nejraději vrby.Nevím,co je na nich smutné.Jsou to nejpříjemnější  a nejoptimističtější stromy,které znám.Kdysi jsem četla nějaký rozhovor s Luckou Vondráčkovou, kde se vyznala ze své lásky k vbrbám.Od té doby ji mám ráda a přestalo mi i vadit,že neumí zpívat.Kdysi jsem i na vrbové větvičce udělala uzlík,kvůli jednomu přání,které se poté nečekaně splnilo a vysadila jsem novou vrbičku na pozemku,který miluju. Ale loni mě z toho pozemku vyhnalo stádo kancůFrown. Přesto ta moje vrbička se má k světu.A jednu prastarou   vrbu mám přímo před domem a pod ní je lavička.....Je to moje útočištěAwesome.....Raději zešílet v divočině? Tak něco podobného slýchám a vnímám ve svém okolí stále častěji.Lidé jsou unavení   z toho neúprosného  tempa ,které nám někdo diktuje. Čím dál víc lidí si uvědomuje,že vlastně ke šťastnému  životu toho moc nepotřebují.Děkuji Dagawath za tip.Musím si to přečíst. A moc zdravím VerčinkuLove it.Ale Verči,neplakej.Vrbička je jako plevel,jako štěstí...Chytne se všude,kde bude opravdu žádanáWinkKiss.

 
Avatar
post Zaslal: 26.09.2018 05:17

Odpověď na příspěvek #216279
Uživatel: Dagawath

Jo. To nepochopis.l Jak jsi tu nekde psala, to vetsina sveta  se zblaznila, my jsme v...
 

ahoj Vercini, pamatuju si, jak jsi tady o tom psala... Jak je ti ted? Bydlis?My jsme v prechodnem a pripadam si tu jako ve vyhnanstvi.  A ad stromy - lidi nechapou, ze jsou to zive bytosti. Pod nasi vrbou se dalo sedet, vetve ji sahaly az na zem, clovek se tam jako by schoval za zeleny zavoj. Fakt se s ni dalo povidat. Dcera mela ve vetvich ,,citarnu", sedavala tam s kocourem... Je mi z toho nanic, ale musime jit dal a koukat do budoucna, tu budoucnost si tvorit a snazit se neulpivat v minulosti....Ale po te vrbe se mi styska. A lituju i te studny....

 
Avatar
post Zaslal: 26.09.2018 05:09

Odpověď na příspěvek #216271
Uživatel: Bosorka

 Nevěděla jsem, že vrba je vlastně "holčičí" strom. Doteď jsem si jí...
 

Tak to je taky sileny. A pak jdou na farmarsky trh a nakoupi si bio jablka...

 
Avatar
post Zaslal: 26.09.2018 05:06
 

Jo. To nepochopis.l Jak jsi tu nekde psala, to vetsina sveta  se zblaznila, my jsme v poradku. Ctu ted po kouskach knihu Alese Palana: Radeji zesilet v divocine. Sumavsti samotari jsou vic normalni, nez kdokoliv....

 
Avatar
post Zaslal: 25.09.2018 19:03

Odpověď na příspěvek #216265
Uživatel: Dagawath

Mela jsem moc rada vrbu na nasi zahrade. Ale uz to neni nase zahrada. Navic ji novi majitele...
 

Dagi, jakoby jsi psala o mě..... Taky jsem měla ráda vrbu na naší zahradě a taky už to není naše zahrada.

Už 2 roky zpátky..

Ti noví majitelé v našem případě mi tvrdili,  že se jim líbí, že si ji chtějí nechat..., nastěhovali se na jaře, a když jsem jela kolem v létě, vrbička už nebyla...., prostě ji zabili Cry

 

Ráno, když jsem četla tenhle úžasný článek, jsem si řekla, že si odpoledne po práci najdu jinou, ke které půjdu.

Stejně jako u tebe, nešlo to....Pohladit

Zatím ne. Chce to čas, u někoho delší, než u jiných...

Drž se holčičko!

Love it 

 
post Zaslal: 25.09.2018 10:12

Odpověď na příspěvek #216271
Uživatel: Bosorka

 Nevěděla jsem, že vrba je vlastně "holčičí" strom. Doteď jsem si jí...
 

Tak to je přesně moment, kdy jsi ji potřebovala. Ok

 
post Zaslal: 25.09.2018 10:01

Odpověď na příspěvek #216269
Uživatel: Michaela Kudláčková

Dej vědět, ale že to hezký, viď?
 

Love it Nevěděla jsem, že vrba je vlastně "holčičí" strom. Doteď jsem si jí ani moc nevšímala. Ale teď mi s ní bylo hezky. Asi i tím, jak ve mně události poslední doby všechno něžné a holčičí doslova zadupávají.

 
post Zaslal: 25.09.2018 09:57

Odpověď na příspěvek #216265
Uživatel: Dagawath

Mela jsem moc rada vrbu na nasi zahrade. Ale uz to neni nase zahrada. Navic ji novi majitele...
 

Já bych to obrečela Pohladit Lidi jsou prostě různé a přestávám jim rozumět. Nj, já zas znám případ, že lidi sklidí domácí, nádherná, bio jablka a hodí je na kompost. A ze zahrady, plné stromů a keřů, která původní majitele živila prakticky celý rok, je rázem betonová zahrádka.

 
post Zaslal: 25.09.2018 08:58

Odpověď na příspěvek #216263
Uživatel: Bosorka

Tak jsem si byla "pokecat", vyzkoušeno, uvidíme! 
 

Dej vědět, ale že to hezký, viď?

 
post Zaslal: 25.09.2018 08:58

Odpověď na příspěvek #216265
Uživatel: Dagawath

Mela jsem moc rada vrbu na nasi zahrade. Ale uz to neni nase zahrada. Navic ji novi majitele...
 

Oni zdemolovali tu studnu?? Inu Terazky no... "kášňa - popíliť". 

 
Avatar
post Zaslal: 25.09.2018 03:35
 

...mozna bych se mela rozhlednout po nejake tady, ale nechce se mi...chtela bych tu nasi

 
Avatar
post Zaslal: 25.09.2018 03:33
 

Mela jsem moc rada vrbu na nasi zahrade. Ale uz to neni nase zahrada. Navic ji novi majitele zastrihli ty krasne visaci vetve. (Mmch ted demoluji studnu). Bohutel tam jezdim pro postu, tak to vidim a je to psychicky masochismus.

 
post Zaslal: 25.09.2018 03:10
 

Tak jsem si byla "pokecat", vyzkoušeno, uvidíme! Love it

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist