Zlato, kadidlo a myrha – proč dostal Ježíšek právě tohle?

Když jsem tvořila článek o Třech králích, napadlo mě, že mnoho lidí možná hloubá nad tím, cože to bylo vlastně za ty tři zázraky, které Ježíšek dostal. Jak to, že se termíny, Zlato, kadidlo a myrha dochovaly až do 21. století a stále se cení? Kolik lidí vlastně ví, co to je Myrha, nebo z čeho se dělá Kadidlo a proč? Snad vás článkem zaujmu…

O zázračné moci zlata jako kovu, se asi nemusím zmiňovat, všichni víme, kolik l osudů má na svědomí. Ovšem, účel, který mělo možná původně pro Krista, nebo vůbec pro lidi v tu dobu, může být i jinde.

Tak tedy napřed zlato a trochu jiným pohledem.

 

Je to lék a ne ledajaký.

 

3375NGZ.jpg


Zlato

Vedle jeho nesporné ceny a stále pevného platidla, je zlato respektive jeho soli také cenným léčebným prostředkem. Hlavně na klouby. Tak třeba injekční preparáty aurotiomalát a aurotioglukóza, které obsahují 50 % prvkového zlata, a také auranofin, který může být podáván i ústy. Tyto preparáty se mimo jiných tkání vážou v kloubech, kde umí zmírnit zánět, při čemž přesný mechanizmus působení není znám. Tady se můžeme klidně zabývat otázkou, zdali léčivé účinky zlata znali také naši dávní předkové. Mimochodem, zlato si léčebný prostředek cenili už Egypťané, takže odpověď je spíše ANO. A pokud ano, jistě také věděli, že přemíra tohoto kovu, nebo jeho solí v těle, působí naopak jako jed.

 

Kadidlo

Další z darů a další nesporně velice léčivý produkt přírody.

 

3378NTJ.jpg

Je to vlastně pryskyřice z kadidlovníku, který se jemnuje Boswellia sacra. Existuje ale několik druhů kadidla somálské, jemenské, ománské a další.

 

3380YWE.jpg

Kromě pryskyřice Bosvellia, je směsí ještě jiných pryskyřic, také myrhy, semínek, kořenů i usušených květů. Po jeho pálení na rozžhaveném dřevěném uhlí vzniká kouř. Účinek kadidla obřadech je dobrý nejen k navození slavnostní atmosféry, ale hlavně podporuje vnímání. To ovšem rozhodně není všechno.  Záhy bude patrné, proč asi mezi dary pro tak důležitého člověka kadidlo bylo. Kadidlo je totiž také účinná dezinfekce vzduchu při epidemiích. Během epidemií moru byly například kadidlem vykuřovány domy. A zabíjení baktérií dýmy a parami bylo vědecky ověřeno. Některé bakterie umí zabít dokonce i dým z hořícího papíru, tabáku nebo trávy. A dým z jednoho kilogramu smůly Boswellia sacra  umí vydezinfikovat 3 000 krychlových metrů vzduchu za 30 minut! Je tedy jasné, že i druhý dar měl pro dárce i obdarovaného velký význam.

 

Myrha

 

3377Yzg.jpg

Jde o pryskyřici z myrhovníku (Commiphora myrrha).

Je to vlastně ztuhlá vonná klovatina z keře myrhovníku rostoucího v Asii, Arábii a Přední Indii.

 

3379ZTd.jpg


Myrhy je spousta druhů a používá i dnes ve farmacii a parfumerii. Tinktura z některých druhý se ale také používá i dnes pro její protibolestivé účinky. Na jednom obraze je Máří Magdalena namalována s nádobou myrhy. V Evangeliu podle Marka se píše, že víno s myrhou dostal Ježíš před ukřižováním. Ale už Egypťané používali myrhu k balzamování a pro staré Židy byla rituálním olejem. Hippokrates ji doporučuje na opary a staří Řekové zase na infekce oka a úst. Ježíš Kristus vlastně přišel do styku s myrhou přinejmenším dvakrát. Hned po narození a také před smrtí.

 

A to jsou ony tři dary, o kterých jsme toho možná málo věděli. Možná se teď budete na doporučení vykouřit dům v momentě, když se v něm přestanete cítit dobře, trochu jinak.

 

Pokud byste chtěli, lze kadidlo sehnat v čarodějníckých obchodech, některých obchodech s esoterikou, holt se musíte pídit. Nedoporučuji loupit v kostele.Laughing

 

Vykouřit dům, pro očistu lze také s úspěchem pálením směsi listů šalvěje, borového jehličí a santalového dřeva.

 

Michaela


 

vizitka Kudláčková


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 93 čtenářů průměrem 3.86 bodů z pěti


Čtěte také:

Antiškrkavkové piškoty a šťastně podvedené obilniny 
Já jsem pes a chodím bos! 
Kanec a konec! 
Medová soutěž – máme výherce! 
Znáte tohle zvířátko? Je pozvané do redakce… 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 09.01.2012 19:43

Odpověď na příspěvek #12442
Uživatel: kuty

Míšo, kdybych si tak dokázala zapamatovat aspoń polovinu...
 

Děkuji moc pěkně Awesome  To jsem hrozně ráda, když se trefím :-)

 
Avatar
post Zaslal: 09.01.2012 18:16
 

Míšo, kdybych si tak dokázala zapamatovat aspoń polovinu zajímavostí z tvých článků.

Opět super článekSmile

 
Avatar
post Zaslal: 09.01.2012 16:19
 

Povedený článek! Love it

 
Avatar
post Zaslal: 09.01.2012 06:36
 

Dík, přečetla jsem se zájmem. O dezinfekčních vlastnostech kadidla jsem nevěděla.

 

Sobotní příloha

Poslední vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist