VELKÝ HERBÁŘ PRO POPELKY - Léčivý i magický

Konečně se mi povedlo dokončit vám celý HERBÁŘ, který dnes nacházíte jako článek a pak jej  navěky naleznete také v horní části hlavní strany, tam co je třeba SNÁŘ. Herbář budete mít stále po ruce a nemusíte ho hledat. Vedle popisu rostlinek, najdete zítra v ranní kávě a pak i v herbáři také řazení abecedně i podle neduhů. To proto, že ne každému se třeba při horečce chce pročítat všechny kytičky. Snad vám bude takový výběr a dvojí řazení vyhovovat. 

16777Nzh.jpg

 

Rostliny jsou pro člověka, který miluje přírodu a ctí její um a vynalézavost určitě zajímavějšími pomocníky, než umělá farmaka. Na druhé straně buďme rozumní. Na zánět slepého střeva je pořád nejlepší bylinkou chirurg!

 

Využití rostlin v magii je přinejmenším stejně zajímavé a srovnatelně staré jako jejich léčebné účinky. Pokládám za nerozumné stavět kolem sebe zeď a škatulkovat svět.

 

Protože v té chvíli se vystavujeme nebezpečí, že nic víc než jednu vybranou škatulku za celý život nepoznáme. 

  

ALOE

 

16733NjF.jpg

 

Egypťany byla aloe označována za rostlinu nesmrtelnosti. Doprovázela faraony na jejich poslední cestě. Jejím domovem je mys Dobré naděje, a proto se jí daří v oblastech s tropickou teplotou. Docela dobře se jí ale daří i v bytě. Pokud máte v koupelně okno, bude jí tam příjemně, protože je tam větší vlhko.

 

Na tělo: Je-li její gel, který obsahuje vnitřní část tlustého listu, aplikován zevně, pak rychle hojí běžná menší poranění, jako jsou popáleniny, poštípání hmyzem nebo odřeniny.

 

Používám ji jako první pomoc třeba když se říznu v kuchyni, protože je schopná téměř okamžitě ranku zatáhnout. Obsahuje lignin, který umožňuje pronikat ostatním složkám hluboko do pokožky. Čistá šťáva se používá vnitřně jako prostředek podporující správnou činnost zažívacího a imunitního systému.

 

V magii: se používá při rituálech věštění. Proto ji mám tam, kde vykládám. Aloe je tradičně spojována se ženstvím.

Rovněž dům, kde je, ochraňuje před zlými vlivy a před neštěstím. V Africe ji vysazují kolem vchodu, jednak aby zabránila vstupu všeho zlého, jednak aby přivolala štěstí.

V Mexiku se dělají celé dlouhé věnce, na které se navlékají paličky česneku, sáčky s kouzelnými bylinami, obrázky svatých, kusy magnetovce, kamenná sůl, ořechy a čerstvě nařezané listy aloe. Tyto věnce se věší v domech pro štěstí, za účelem přivolání peněz, jako ochrana.

 


 

BARVÍNEK (brčál)

 

16772NTM.jpg

 

Je to roztomilý plaziveček, který nesmí chybět na žádném hřbitově. Je slabě jedovatý.

 

Ta tělo: Naši předkové ho používali proti kašli, protože tlumí takový ten úporný a dráždivý. Také se užíval u zánětů a krvácení. Barvínek snižuje krevní tlak a hladinu cukru. Současně zajímá vědce, protože potlačuje rakovinné bujení. Vlastně otravuje nádor a nedá mu pokoj.

 

V magii: Barvínek se používal při loučení s mrtvými, aby našli brzy pokoj a klid. Barvínek tohle všechno ví a proto rosta na hřbitovech. Je to milá, chytrá kytička.

 


 

BAZALKA PRAVÁ

 

16734YWJ.jpg

 

Vedle toho, že je výborná v kuchyni, kde ji hospodyňkám netřeba představovat, je to i léčivka a kytička magická.

 

Na tělo: Je to léčivka s projímavým a močopudným účinkem, zevně je skvělá na špatně se hojící rány a spáleniny, 

 

V magii: Bazalka je odjakživa spojována se smrtí a nesmrtelností. V zásadě ji ale hojně požívají spíše stoupenci rohatého boha, kteří její snítku nosí na krku při mši.

 


 

BEZ ČERNÝ

 

16742ZjI.jpg

 

Tahle velmi silná bylina má schopnost odrážet útočníky všeho druhu.

 

Na tělo: Šťávu z čerstvých listů lze použít jako uklidňující oční kapky, rozdrcené listy pak jako obklad na řezné rány.

květ se užívá při nachlazení, plod jako analgetikum; pozor však na listy a kůru, které jsou jedovaté a vyvolávají zvracení a těžké průjmy! Z plodů se připravuje i sirup bohatý na vitamín C nebo víno.

 

Bez je močopudný a zevně lze užít na rány nebo proti bolesti svalů.

Mastičku vyrobíme stejně, jako třeba měsíčkovou, nebo konopnou. Je dobrá na revma a namožené šlachy. Do mastičky lze použít jak květy, tak listy.

 

V magii: Po zavěšení nad okna a dveře zabraňuje zlu vstoupit do domu. Nošení bezinek chrání před zlem a negativními silami. Keř černého bezu rostoucí poblíž domácnosti napomáhá jejímu klidnému chodu.

Víno z bezových květů a bezinek pil podle vyprávění Ódin, nejvyšší severský bůh. Nikdo se ještě v předminulém století neopovážil vykácet či vypálit březový kmen.

Bez má moc zrušit kouzla, která jsou proti nám ve zlém vyslána. Zavěšen nad dveřmi a okny brání zlu vstoupit do domu. Černý bez na zahradě chrání domácnost před kouzly a je i ochranou před bleskem.

Bolest zubu se zmenší žvýkáním bezové větvičky, která se potom se slovy: „Zlý duchu zmiz!“ pověsí na zeď. (Funguje, ale jen na bolest. Ne na její důvod.)

 

Chcete-li požehnat nějakého člověka, místo či věc, rozházejte listí a bezinky do čtyř světových stran ve jménu osoby nebo věci, které se má dostat požehnání. Potom listím a bezinkami posypte dotyčnou osobu, místo či věc.

Bradavice prý mohou být vyléčeny tak, že se otřou zelenou větvičkou bezu, která se potom ponoří do bahna, aby shnila.

Keř bezinky rostoucí poblíž domu pomáhá klidnému chodu domácnosti, pruty umístěné kolem domu chrání před zloději a hady.

Bez se používá na svatbách, aby dvojice měla štěstí.

Těhotné ženy líbají bezový květ, aby zajistily svému děťátku dobrou budoucnost.

Máte-li neklidné spaní, položte si vedle polštáře bezinky. To vám umožní klidný spánek.

Bez vás ochrání před pokušením z cizoložství. (Nejlépe držen pevně mezi koleny devil

Hrajete-li na píšťalku z bezu, můžete přivolat duchy.

Pod bezem je možno o Samhainu potkat víly.

 


 

BLÍN

 

16732MDN.jpg

 

Na tělo: Určitě bych ho raději laikovi nedoporučila, protože je celkem slušně jedovatý. Dříve byl využíván jako anestetikum, ale také při kašli a zápalu plic, zevně pak proti revmatismu. Ovšem to u zkušených kořenářek.

Jinak byl nejoblíbenějším a levným rozvodovým právníkem nespokojených žen.

 

V magii: Občas je dobrý k věšteckým účelům, když jde o vážný problém. Častější je však jeho použití ke škodlivým účelům, což není dobré, leč děje se to. 

Droga připravená z rostliny způsobuje šílenství nebo i smrt. Blín umí vymazat vzpomínky. Přidával se do čarodějných mastí určených k létání. Jako bylina smrti se pochopitelně spojuje s podsvětím a umožňuje navázat kontakt s dušemi zesnulých, čehož využívají spiritisté.

 


 

BOLEHLAV

 

16736YWI.jpg

 

Zmiňuji s úcty k velkému Sokratovi, který s jeho pomocí ukončil svůj život. Jako léku se ho užívalo proti křečím a místo dnešních silných léků na bolest. Nicméně, mnohdy se člověk zbavil bolesti tak dokonale, že z toho radostí umřel.

 

Bolehlav je silně jedovatý!

 

V magii: Pouze v případě, že by se někdo rozhodl vzít za pomocníky temné síly, démony, Háda. Případně k seslání zla na druhého člověka… čili pro nás ani v magii nevyužitelný.

 

Na druhé straně je třeba k této bylině přistupovat s úctou a respektem, protože ona za svou sílu a účinky nemůže – v lékařství velmi pomáhá – ale to jsme jinde.

 


 

BŘÍZA

 

16735ZDZ.jpg

 

Na tělo: Předně je to čaj z mladých lístečků, který má dobré čistící účinky na celý nvitřek těla. Pomáhá také u žaludečních nevolností a různých potíží, když člověk pojí něco, co mu prostě nesedne.

 

Účinky břízy na vlasy a pokožku hlavy asi netřeba nijak rozebírat. Jenom je dobře si uvědomit, že ve všech možných šamponech s břízou je břízy asi tolik, jako knoflíků na ponožkách.

 

Pokud tedy chcete pro své vlasy něco udělat, přelijte si hlavinku přelivem vyrobeným.

 

Březová míza je také účinná, ale s ohledem na její získávání a protože miluji stromy, ji nezmiňuji.

 

V magii: Koště z březových větviček se používá k „vymetení“ zlých věcí a energií z domu. Je to rituál jarní a mnohde se ještě stále používá. Míza, kterou získáme naříznutím kůry, je sladká a dá se z ní připravit víno pro svátek Alban Eiler (jarní rovnodennost). Jinak je bříza symbolem rodiny a mateřství.

 

Z jejího dřeva je možno vyrobit magický amulet, na který se vypálí runa Berkana. Amulet slouží na ochranu dětí. Dříve se dětské kolébky opatřovaly březovým dřevem. Před výrobou amuletu bříze vysvětlete, proč její větvičku potřebujete a omluvte se jí. Je to slušné.

Mimochodem, bříza má hrozně roztomilý botanický název. Betula Pendula se prostě nedá zapomenout wink

 


 

CITRON

 

16754NGI.jpg

 

Na tělo: Je to přírodní antiseptikum a dužina obsahuje tolik cenných látek, že na to přijdete hned, jak ji sníte, když na vás leze chřipka. Sice vám slezou nehty, ale chřipku zažene snědený celý citron bez kůry, naprosto spolehlivě.

 

V magii: Ve šťávě citronu smíchané s vodou se omývají magické předměty (amulety, talismany, šperky...), které byly získány z druhé ruky, aby se zbavily negativních vibrací. Citroník vyrostlý ze semen citronu, který jste snědli, je vhodný dárek pro milovanou osobu. Má moc zachovat vztah bez problému.

 


 

ČEKANKA

 

16737NzV.jpg

 

Na tělo: Je výborná na žaludek a pochroumané trávení. Podporuje práci sleziny, srdce, a je bezvadná při kožních chorobách i akné. Při očních zánětech je dobře otírat oči vatičkou namočenou v čekankovém čajíku. Dobře se uplatní při žlučových kaméncích, zánětech močových cest, při ledvinových kaméncích

Příznivě působí na funkci jater a žlučníku. V játrech zase působí jako protijed při otravách například zkaženými potravinami.

 

V magii: Našimi keltskými předky byla považována za nevěstu Slunce a ztělesnění bohyně, která se provdala za slunečního boha.

 

Byla považována za bylinu pravdy a poctivosti.

Snad žádný rituál na vyhledání zloděje nebo odhalení lži a nepoctivosti se neobejde bez čekanky.

 

Kdo se potře čekankovou šťávou smíchanou s olejem, nabude krásy a obliby u každého a všechno se mu podaří.

 

Je to bylinka štěstí.

Nosit čekanku u sebe byste ale neměli. Mohlo by to způsobit vaší neoblíbenost u druhých.

 


 

DIVIZNA

 

16738ODR.jpg

 

Vedle toho, že je moc krásná a zbožňují ji včely, které zbožnuji já, je to kytička léčivá i magická. Zajímavá je i informace, že se dřív používala jako přírodní svítidlo – lakou louč. Namáčela se do loje a pak hezky svítila.

 

Na tělo: Čaj z květů bude znát každá dobrá babička jako první pmoc při kašli a nachlazení. Dobře se po ní odkašlává. Má ale také protizánětlivé účinky, protikřečové třeba pro ženy, které když jsou „holčičkami“ hodně bolí břicho a záda. Divizna je bezvadná i jako pomocník při nemocech močového měchýře a ledvin.

 

V magii: Je to kytička, kterou má ve své péči Saturn. V magii je její kouř oblíbený při spiritismu. Její kvítka se používala při rituálech, kdy se prosilo o spravedlnost.

 


 

DURMAN

 

16739OGZ.jpg

 

Zmínit ho musím, ale asi vás odkáži na článek, který jsem této zajímavé a magické rostlině věnovala. Najdete ho TADY.

 

Na tělo: Moc nedoporučuji, ačkoli zavedené kořenářky si ho nemohou vynachválit při kašli, astmatu. Rozhodně ho ale jako čajík vynechte. Durman je jedovatý halucinogen.

 

V magii: Kouř se používal pro spojení s mrtvými. Slabý odvar je součástí nápojů lásky. Já bych to ale nedoporučila. O létací masti je hodně v článku v odkazu.

 

Durman je překrásný a mystický a rozhodně se vyplatí ho mít na zahrádce a dívat se něj. To asi úplně postačí s vědomím, co všecko umí.

 


 

HEŘMÁNEK

 

16740MTY.jpg

 

Jestli není krásný a jemný!! Vždyť je to kytička patřící bohyni.

 

Na tělo: To by byl dlouhý seznam. Vynechám vlasy, ale co se týče péče, platí to, co u břízy. Raději vlastní!!

 

Heřmánek je výtečný pan doktor třeba u potíží trávicího systému, nafouklého bříška u dětí, dietických chyb, zánětů žaludku a střev. Pak je také skvělý psychiatr, protože léčí lehké  nervové poruchy . Dkvěle pomáhá na bolesti hlavy, úzkosti, nespavost, bušení srdce a na strach. Oceníte ho u dětí, které trpí nočními můrami. Když jim rostou zoubky, stačí potírat dásničky. Méně to pak bolí.

 

V magii: Jde o bylinku štěstí, kterou si opatruje bohyně Diana. Je to holčičí kytička, která zavěšena nad oknem umí přivábit štěstí a nápadníky. Pro dívky je to také bylinka, která jim pomáhá, aby byly krásné. Stačí si uplést věneček, celý den ho nosit a pak pustit po vodě. Taková žena bude pak jako sluníčko a dodá jí to jemnost.

 


 

HOŘČÍK

 

16741MWQ.jpg

 

Jako děti jsme mu říkaly falešná pampeliška. Roste snad všude a je to přírodní diazepam a živočisné uhlí dohromady. Momentálně zajímá vědce, protože ho nemá ráda rakovina a nádory.

 

Na tělo: Zaujme předně svými sedativními účinky, kdy jednak uklidňuje nervy a jednak pomáhá i na bolení žaludku od nervů.

 

V magii: O jeho působení, coby magické květinky nic nevím, ale je zasvěcený Luně.

 


 

JABLOŇ

 

16744NzU.jpg

 

V magii: Jablko známým symbolem lásky, proto je součástí všech substancí, které ji podporují. Polití kořenů jablečnou šťávou je obětí za usmíření stromů při obřadech. Šťáva jablek nahrazuje krev při obřadech, u kterých je vyžadována. Amulety na přivolání lásky a otěhotnění se vyrábějí z jabloňového dřeva.

 


 

JAHODNÍK OBECNÝ

 

16745YTM.jpeg

 

Na tělo: Obsahují vysoký obsah vitaminu C a také minerály a stopové prvky. Nálev z listů zbavuje nervozity a pomáhá při žaludečních a střevních potížích. Z listů lze připravit také odvar, který lze používat na afty, infekci ústní dutiny, rány a omrzliny a jako kloktadlo při bolestech krku.

 

V magii: O letním slunovratu se pije jahodové víno nebo čaj pro lepší kontakt s nadpřirozenými bytostmi. Jahody jsou zasvěceny Bohyni Matce, proto se přidávají do všech pokrmů, určených k její poctě.

 


 

JASAN ZTEPILÝ

 

16746MDk.jpg

 

Na tělo: Nálev nebo čaj z listů pomůže při evmatismu, dně, ledvinových onemocněních a také když tělo zadržuje moc tekutin. Zevně pomůže omývání špatně se hojících ran nebo bércových vředů. Ttejným způsobem se dá použít i kůra. Ta navíc umí snižovat horečku. Na vzduchu tvrdnoucí šťáva, které se říká mana, pomáhá při popáleninách.

 

V magii: Je Odinovým stromem. Vždyť známý strom života Ydrasil je právě Jasan. Hůl z jeho dřeva nad dveřmi vašeho bytu odráží škodlivé energie, aby se nedostaly dovnitř. Listy se používají v ochranných amuletech. Jasanové dřevo odpuzuje hady. Jasanové listy položené pod polštář vzbuzují věštecké sny.

 


 

JITROCEL

 

16748MDQ.jpg

 

Na tělo: Jako čaj je výtečný na spoustu neduhů.

 

Předně na kašel, ale taky pomáhá čistit plicní sklípky, čili i pro kuřáky je prima. Babička mi ho spolu s bezovým a lipovým květem dávala při chřipce a při kašli. Ale dřív se dával i při zápalu plic.

 

Dobře pomůže astmatikům.

 

Má také  vliv na trávící potíže, kde je dobrý třeba s meduňkou. Umí odvádět škodlivé látky z těla a čistí krev. Tady se zase kombinuje s kopřivou.  

 

Uklidí nám i ledviny a je dobrý na záněty močových cest.

 

Klidně stačí čerstvý lísteček jen tak promnout a plácnout na ranku, nebo kousanec, ale když je třeba odřené koleno, dá se dát jitrocel na obvaz lehce napařený a přiložit.

 

Má pak i protizánětlivé účinky a výtečně hojí.

 

Dřív ho v bitvách používali taky vojáci na rány, už třeba ve starém Římě a byla to vlastně kolikrát jediná, ale účinná první pomoc.

 

V magii: Jitrocel je zasvěcený Venuši a znamení Býka.

 

Existují kouzla, kde se používá jitrocel tam, kde se pomocí rituálu zamezuje pomlouvání a taky na lásku.

 

Ale jsou to víceméně rituály invazivní a manipulativní, tak to není nic pro nás.

 


 

JEŘABINA

 

16747Yzd.jpg

 

Na tělo: Jeřabiny obsahují velkou spoustu vitamínu C. Proto pomohou při virózách a nachlazení. Pomáhají s trávením těžkých tučných jídel a mají mírně projímavé a močopudné účinky. Obsahují vysoký obsah železa, jódu a karotenoidů.

 

V magii: Staroanglické jméno jeřábu, „rowan“, vzniklo ze skandinávského „runa“. Je tedy jasné, že je spjat s těmito magickými symboly, o kterých jsem už hodně na Ženě-in psala. Jeřábu se připisuje ochranná moc, především před nepřátelským čarováním a úderem blesku. Jeřabinové víno se používá při svátcích mrtvých (Samhain).

 


 

JMELÍ

 

16749N2Z.jpg

 

Velmi interaktivní rostlinka, která svou mocí daleko překročila hranice mnoha států a kultur. Ve farmaceutické průmyslu má bohaté využití.

 

Na tělo: Báby kořenářky ordinovaly jmelí proti padoucnici, závrati, vysokému krevnímu tlaku a neplodnosti. Ačkoli pozor, jmelí je také jedovaté, tak my snad bez obav pro tu magii, kde je doslova zázračné.

 

V magii: Jmelí je přikládána moc vyvolat nebo udržet svazek mezi mužem a ženou. Proto ten polibek pod jmelím o Vánocích. Tento zvyk je ovšem podstatně straší než křesťanství.

Měli ho v úctě především druidové.

 

Chrání před požárem i povodní.

Přináší štěstí stejně jako podkova nebo čtyřlístek a zároveň chrání před čarodějnicemi a zlými duchy.

V Irsku zaručovalo jmelí zavěšené nad dveřmi vesnických stavení poutníkům pohostinnost.

Až budete jmelí kupovat, pamatujte, že čím více bílých bobulek bude mít, tím více štěstí vás v novém roce čeká.

 


 

KONOPÍ

 

16750Mzc.jpg

 

Velice ráda a i povinně do našeho herbáře konopí vložím. Zaslouží si to. A ono to vščichni vědí. Předně ti, kdo tak moc chtějí, aby tahgle silná a všstranně léčivá bylinka zůstala pod kontrolou.

 

Na tělo: Byl by to dlouhatánský seznam a potvrdí mi například lidé s roztroušenou sklerózou, po chemoterapii, onkologičtí pacienti, lidé s atopickým ekzémem…

Konopí léčí i plicní onemocnění, oslabený imunitní systém, cukrovku, roztroušenou sklerózu, ekzémy, hodně druhů nádorů, rekonvalescenci po onkologických onemocněních, po ozařování, chemoterapiích, na bércové vředy, Parkinsonovu chorobu, artritidu nebo drobná poranení….to by bylo opravdu strašně dlouhé.

 

V magii: Především je to rostlina bohů a těch, kdo přišli z hvězd. Konktrétně kolem Siria. Své o tom vědí afričtí Dogoni, kteří tvrdí a napsal to o nich už Hérodotos 300 let před Kristem, že jim o léčivých účincích jejich „psí bylinky“ pověděla Bohyně, které přišla z bílé hvězdy od Siria. O existenci této dvojhvězdy jsme se dozvěděli až v roce 1970. Jak to věděli oni – ví jen … oni a ta Bohyně.

 

Každopádně konopí je na knihu, nikoli na rubriku v herbáři.

 


 

KOPŘIVA DVOUDOMÁ

 

16751ZGJ.jpg

 

Je jednou z nejznámějších magických i léčivých bylin.

 

Na tělo: Kopřiva je předně bohatý zdroj chlorofylu, v lidové medicíně je nepostradatelná k obkladům proti revmatu. Má detoxikační účinky na celé tělo, čistí krev a uklidňuje nervy od stresu. Koupel je balzámem na pleť. O vlasech ani nemluvím a zase platí, že není nad si kopřivu svařit a přelít hlavu.

Žádné kupované nesmysly!

 

V magii: Kopřivou naplněný sáček dokáže odrazit prokletí. Je mimořádně silná obranná bylina.

Hodíte-li ji do ohně, odpudí veškeré zlo.

Je-li nošena s řebříčkem, utlumuje strach a zvyšuje sebevědomí.

V zahradách se pěstuje často vedle růží, protože zahání mouchy. Proto se doporučuje zavěsit do místnosti kytičku sušených kopřiv. Do jisté míry to vážně funguje. Tak na osmdesát procent.  

 


 

KOSATEC

 

16752OTg.jpg

 

Na tělo: Kosatec je slabě jedovatý, respektive dá se užít jeho listů tam, kde je potřeba vyvolat efektivně zvracení. Jinak kořen je známý tím, že podporuje vylučování žluči.

 

V magi: Kořen je využíván jako prostředek pro hledání a udržení lásky. Dále také pro finanční zlepšení (je-li nošen či držen v pokladně). Pozor, kořen úplně zaschne až za pět let!

 


 

LEVANDULE

 

16755YmV.jpg

 

Na tělo: Levandule je předně přírodní sedativum. Ať už jako čajík, nebo ve směsi či jako poštářek pro lepší spaní, nebo jako koupel. Pomůže ale i při zažívacích potížích včetně nadýmání, průjmů a kolik, má také slabý močopudný účinek. 

V magii: Asi vás bude zajímat, že vůně levandule je silné tahadlo na muže. Pokud chcete její sílu vyzkoušet, musíte se v ní vykoupat. Tedy koupit si sypanou levanduli a nálev vylít do vany. Kromě toho, že působí silně optimisticky a má moc vyčarovat dobrou náladu, budete po koupeli muset odhánět muže v pětistupech.


 

MANDRAGORA

 

16756N2Y.jpg

 

Na tělo: Vzhledem k tomu, že je jedovatá, zachází s ní výhradně farmaceuti. Například je prvotní složkou, která se dává na uklidnění pacientů před operací.  Z listů ale můžete bezpěečně připravit placky na zanícené rány a vředy. 

 

V magii: Kořen připomíná lidskou postavu. Při vyrývání křičí a může vás uhodit!

Její držení dává majiteli mnoho možností. Otevírá vědomí, přivádí věštecké sny, otevírá kanál k Universu a je to bylinka vysoce ochranná.

Ve starém Egyptě používali lékaři alexandrijské školy mandragoru k narkóze, a to tak, že přidrželi pacientovi u úst houbu, z níž kapala šťáva narkotika. Léčebné předpisy s mandragorou jsou zaznamenány například na Eberském papyru z období okolo roku 1500 př. n. l.

 


 

MĚSÍČEK

 

16757NDE.jpg

 

Má tolik léčebných účinků, že by se sem těžko vešly a je i magický a silný.

 

Na tělo: Podle některých odborníků je skvělý jako podpůrný lék při rakovině tlustého střeva, žaludku i slinivky.

 

Měsíček má blahodárný účinek na čistění krve a organismu od chemických látek a celkově ozdravuje.

 

Měsíčková mast (nejlépe vyrobená doma) je báječná na menší ranky, okoralé rty, spáleniny i křečové žíly. Osvědčila se mi také na podrážděnou pokožku od slunce.

 

Další léčivé vlastnosti měsíčku jsou stále předmětem zájmu mnoha vědců.

Měsíček pomáhá při rekonvalescenci po chemoterapiích.

Dokáže regenerovat celé tělo, ledvinami počínaje, přes nervy až k čištění krve.

Je silně detoxikační.

 

Neodolatelný je rovněž u různých zánětů v ústech včetně zubů, jako kloktadlo při zachlazení, skvěle pomáhá na hlasivky (když se člověk zpěvem zařadí mezi sípaly) a moc dobře se mi osvědčil, když byly holčičky malé a měly různé potničky a opruzené faldíky i prdelky.

 

V magii: Čerstvé květy měsíčku, sebrané za úplňku, vysypete do skleněné nádoby s pramenitou vodou. (Takže to může být i voda zakoupená v lahvi – ovšem skleněné, ne plastové.)

 

Misku pak vystavíte tu samu noc svitu Luny a ve dne pak slunci.

 

Když si touto vodou potřete víčka, pomůže vám spatřit nadpřirozené bytosti. Můžete ji ale také s úspěchem použít na čistění rituálních předmětů nebo amuletů.

Květy měsíčku, které přidáte do podušky nebo polštářku, přivolají jasnovidecké sny.

 

Pokud se po sedmé hodině ranní květy Měsíčku na vaší zahrádce ještě nerozvinuly, bude pršet. Vyzkoušeno!

 


 

NETŘESK

 

16758ODU.jpg

 

Na tělo: Netřesk má velice podobné účinky na naši kůži jako aloe. Je považován za jeden z nejbezpečnějších přírodních léků na pokožku s téměř žádnými nežádoucími účinky. Používají se jeho podélně rozříznuté listy, které můžeme vnitřní stranou přikládat přímo na postižené partie, nebo stejně aplikovat šťávu a gelovitou tekutinu z vnitřku listu.

 

Můžeme ho použít i na menší poranění kůže, škrábnutí a odřeniny, kde urychluje hojení a snižuje riziko zanícení. Šťávu můžeme aplikovat i na změkčení ztvrdlé kůže např. na chodidlech nebo na hydrataci příliš vysušené a namáhané pokožky rukou a loktů.

 

Jistě vás bude zajímat, že šťáva z netřesku si zachová svoje léčivé účinky i po zmrazení a následném rozmrazení. Je to tím, že rostlina sama o sobě přestojí klidně i silné mrazy. Šťávu nebo celé listy netřesku můžeme tedy zmrazit do zásoby a použít v případě potřeby.

Bolesti hlavy, způsobené nedostatkem spánku, se dají odstranit potíráním spánků.

 

V magii: Je považován za jednu z nejsilnějších obranných rostlin. Je to bylinka, která je prý darem bohů, a kdo ji pěstuje a chová v úctě, ten si získá i jejich přízeň a ochranu.

 


 

PRVOSENKA JARNÍ

 

16762NDQ.jpg

 

Na tělo:  Oddenek s kořeny se odpradávna užívá jako prostředek na vykašlávání a rozpouštěč hlenů. Její užití je známé i při rozedmě plic a při akutní a chronické bronchitidě. 

 

V magii: Používá se u příležitosti svátku Beltine a je spojována se vzrůstající pohlavní aktivitou. Vlastně souvisí s celkovou vitalitou a plodností. V severské tradici je prvosenka zasvěcena Freye a užívá se při obřadech k její poctě. Která dívka si potře oči na jaře prvním petrklíčem, který uvidí, té si celý rok mládenci ve společnosti jako první všimnou.

 


 

PELYNĚK

 

16759YmZ.jpg

 

Až budete plít zahrádku, nechte někde v rohu tuto vysoce ochrannou bylinku v klidu růst. Je zasvěcena Plutu a kromě toho, že je hlavní přísadou při výrobě absintu, má moc odehnat od vašeho domu neštěstí a bídu.

 

Na tělo: Lze ho použít proti žaludečním nebo očním potížím. Moc ho ale jako léčivku nedoporučím, protože je velice silný.

Staré babky kořenářky moc dobře vědí, že vedle pivoňky, umí pelyněk vyvolat potrat.

 

V magii: Staré čarodějnické knihy tvrdí, že je-li pelyněk spalován na hřbitově, donutí duše zemřelých, aby se zjevily a promluvily. Slouží tedy jako nekromantické kuřidlo. Podle lidových předpisů pelyněk vložený do boty chrání cestovatele před únavou, od kousnutí psem a uštknutí hadem.

 


 

PIVOŇKA

 

16760ZDF.jpg

 

Zajímavé látky ovlivňující lidské tělo obsahují jak květy, tak i lístky a hlavně kořeny.Všechno kolem sběru různých částí pivoňky má svoje pravidla a také užívání není jen tak.

 

Například kořen se sbírá v září a navečer, zatímco květy se sbírají v červnu a mělo by to být v poledne, když svítí sluníčko.

 

Suší se ale ve tmě.

 

Na tělo: V kořenu jsou nejrůznější alkaloidy. Obsahuje také cukry a třísloviny. Je v něm škrob, a mnoho organických kyselin. Například kyselina metarabinovou a další látky.

 

Květy zase obsahují třeba peonidin, který zajímá vědce především pro svou schopnost eliminovat některé rakovinné buňky, zvláště u rakoviny prsu. Momentálně se vědci snaží přijít na to, jak ho, potvůrku v buňkách udržet, protože se rychle vytrácí.

 

Pivoňka a prakticky všechny její části v první řadě působí na hladké svalstvo, kde výrazně snižuje napětí. Zmenšuje pocit bolesti a snižuje křeče. Čaj z kořene se dříve užíval například při astmatu, ledvinových kolikách, epilepsii, psotníku anebo při záškrtu.

 

V některých zemích, třeba ve staré Číně pomáhala pivoňka léčit i žloutenku. Hlavní místo a největší využití snad všude, kde se pivoňky vyskytovaly, měly ale tam, kde dnes máme gynekologii a umělé přerušení těhotenství.

 

Kořenářka s dobrou průpravou a potřebnými znalostmi, dokázala z kořene a květů připravit dávkový nápoj, který během několika hodin, popíjený v přesných dávkách spolehlivě vyvolal potrat.

 

Právě proto jsou VŠECHNY přípravky z pivoňky zapovězeny těhotným ženám a také maminkám, které kojí.

 

V magii: Vysazené u domu chrání takové stavení a zahradu před vichřicemi, bleskem a zlými duchy. Úplně nejlíp, když je pivoňka v dráze, která vede ke vchodu do domu.

 

Vyrýt pivoňku se mnozí lidé odvážili dříve pouze tak, že k ní uvázali psa a ten pak na přivolání přiběhl a pivoňku vytrhnul.

 

To proto, že když by to prý dělal člověk, pivoňka by ho zabila, protože by mu praskla hlava. Ona prý křičí, ale vevnitř lidské hlavy.

 


 

PODBĚL

 

16761MDY.jpg

 

Na tělo: Je známý pomocník při nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích, bronchiálním astmatu, po zápalu plic při horečce. Ve formě obkladů pak při zánětu žil, na vředy, na ekzémy na špatně se hojící rány. Kloktat ho můžeme při zánětech v ústech a aftech.

Hodně se dříve dělal i podbělový med, ale podbělu je čím dál méně, tak je člověk rád, že si nasbírá na sušení.

 

V magii: Patří mezi "urychlovače". Kouzlům přináší větší sílu a delší trvání. Je to kytička energeticky vodní a je to kytička Raků. Patří jí Luna, takže všechna měsíční kouzla lze podbělem posílit.

 


 

SEDMIKRÁSKA

 

16764YWU.jpg

 

Osobně na ni nedám dopustit. Je to jemné, skromné a léčivé kvítko. Tak maličká a tak silná.

 

Na tělo: Je to malý génius na pytle a kruhy pod očima, kdy ji lze použít buďto čerstvou, nebo usušenou.

 

Čerstvou ji stačí dát na sítko, které není kovové a chvíli ji nechat nad vařící vodou, jen tak v páře, pak zmáčknout mezi dvěma prsty a jen tak přiložit pod oko.

 

Nechá se to tak asi deset minut.

U sušené se udělá prostě takový silnější čaj, který se dá do chladu a pak třeba na vatičku a zase pod oko. Stejným způsobem ji lze přiložit na nějakou ránu, která hnisá, nebo se nechce hojit, nebo také na peďary.

 

Zevnitř se dá dobře použít čas při jaterních a ledvinových potížích a je výborným prostředkem proti průjmu a při chřipce.

 

V magii: Sedmikráska má moc zachovávat status quo a bojí se jí zlo. Bývala součástí mnoha lektvarů na udržení a podporu krásy i přitažlivosti. Například když jdete na rande, je dobře si silný čaj ze sedmikrásky, který se necedí, vylít do vany při koupeli.

 

Udělá vás to přitažlivější.

 

Když chcete, aby něco zůstalo tak jak to je, stačí sedmikrásku utrhnout a dát jí jméno toho, co má být zachováno. Pak je dobře ji umístit tam, kde je tento prostor s oním přáním nějak v souvislosti.

 

Babička měla svazeček sedmikrásek v botníku.

 

Říkala, že to je proto, že v botách, které jsou v její blízkosti si pak člověk nepřitáhne domů nic zlého, a protože botník je vždycky u dveří, ani do nich nic zlého nevleze, protože sedmikrásek se prý zlo bojí.

 

Říkala taky, že se dá podle sedmikrásky ve vázičce s vodou poznat, jestli je člověk dobrý, nebo špatný. Špatnému člověku, když má sedmikrásku ve vodě, do několika hodin zčernají konečky její bílých okvětních plátků. Naopak čím déle člověku vydrží ve vodě živá, tím čistší je jeho duše.

 


 

SMETANKA (Pampeliška)

 

16766YjZ.jpg

 

Na tělo: Pampelišky jsou pomocníky v mnoha oblastech. Třeba proti slabosti a únavě.

Také ale povzbuzuje trávicí orgány, působí močopudně a podporuje tvorbu žaludečních kyselin. Příznivě ovlivňuje činnost jater a ledvin.

Je známa i jako podpora při špatném vyprazdňování žlučníku, zánětech žlučníku i žlučníkových kamenech. Při zánětech močových cest, snížené tvorbě moči a ledvinových kamenech, při špatném zažívání spojeném se zácpou. Je výborná jako posilovač celkové látkové výměny a odolnosti organismu. Využívá se také ke snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi.

Pampeliškový med netřeba představovat, ten všichni známe i s jeho blahodárnými účinky.

 

V magii: Ony věnečky z pampelišek, nepleteme jen tak. Dříve žádná maminka nezapomněla své holčičce uplést každým rokem alespoň jeden. To proto, aby děvčátko bylo zdravé po té ženské stránce, a aby se mu dobře vyvýjelo tělíčko jako budoucí mamince.

 


 

SKOŘICE

 

16765ZDV.jpg

 

Skořice se přidává do kadidel pro zvýšení magických vibrací a k vytvoření pokojné energie.

 

Na tělo: Především uklidňuje nervy a to ve všech podobách. Rovněž je skořice skvělá na podporu trávení a při dietách, protože prý likviduje tuky. (to nemohu potvrdit, protože se celý život pokouším spíše tloustnout).

 

16767Y2E.jpg

 

V magii: Pokožka těla natřená zředěným skořicovým olejem, je prý bezva pro povzbuzení mužské potence.

Egypťané zase používali skořicový olej k balzamování mumií. (asi nevyužijeme) přivolává peníze, posiluje duševní síly a vyvolává ochranné vibrace. (asi využijeme rádi)

 


 

ŠALVĚJ

 

16763MmM.jpg

 

Jo jo, babské ucho. Osobně pokládám šalvěj za všelék jak po rovině lékařské, tak i magické.

 

Na tělo: Vydala by sama na knihu, ale zkusím to zkrátit. Působí protizánětlivě, podporuje vylučování moči. Blahodárně působí na mozek, nervy, oči. Zlepšuje paměť, zmírňuje stařecký třes. Je skvělá při duševní vyčerpanosti. Zlepšuje koncentraci. Uvolňuje křeče hladkého svalstva.

 

Používá se při plicních nemocech, chorobách žlučníku, jater, žaludku a ledvin, obrně, onemocněních míchy, žláz, nadýmání, zánětech hrtanu a dutiny ústní, krvácení dásní. Posiluje celé tělo, zabraňuje záchvatům mrtvice. Čistí krev, odvádí hleny z dechových orgánů a žaludku, povzbuzuje chuť k jídlu, prostě jak říkám… rozhodně si zasaďte šalvěj.

 

V magii: Šalvěj předně funguje jako jedna z nejmocnějších ochranných rostlin. Svou vůní zahání zlé duchy, kletby, odráží mentální útoky, čistí prostor… kde je šalvěj, tam nemůže zlo. Proti hádnám se dávají lístečky šavěje do mističky na stůl. Jako ochrannou rostlinu ji používali Indiáni, Egypťané i naši předkové.

 

Osobně ji chovám v hluboké úctě, a když ji někde vidím, vždycky ji pohladím.

 


 

ŠEŘÍK OBECNÝ

 

16768Yzc.jpg

 

Na tělo: Nevím, že by byl vnitřně léčivý. Znám jeho nespornou uklidňovací funkci v aromaterapii. Tam navozuje lepší náladu a působí antidepresivně.

 

V magii: Šeřík odhání zlo. Jeho vysazením před dům chráníte své obydlí. Květy šeříku je možné vyzdobit dům, ve kterém straší, a tak vypudit nezvané duchy.

 


 

TIS

 

16770ZWN.jpg

 

Na tělo: Celý tento magický a mystický strom, který je stromem smrti, je jedovatý. Ve farmacii ale pomáhá dobře a hodně. Pro nás spíše varování, neboť tis je jedovatý smrtelně.

 

V magii: Sídlo severských bohů, Ásgard, obklopovalo houští tisů. Kousek tisového dřeva, nošený na nahém těle, chrání před uřknutím. Tis roste velice pomalu (snad jen pár milimetrů za rok), proto bychom se k němu měli chovat s úctou, kterou si zaslouží.

Nejstarší známý tis je starý více než 2000 let!

 


 

TŘEZALKA TEČKOVANÁ

 

16771MWU.jpg

 

Název třezalka pochází od staroslověnského trjezati , což značí „rozpíchat“. To se vztahuje k jejím listům, které díky přítomnosti tečkovitých nádržek vypadají jako propíchané.

 

Na tělo: Říká se jí psychiatr z louky a něco na tom bude. Je jedním z nejlepších sedativ. Výtečně působení na zklidnění nervové soustavy při stresu, přepracování, psychosomatických problémech, včetně bušení srdce, pocity přeskakování srdce, nespavost z rozčilení a podobně. Zevně má také hojivé a zklidňující účinky.

 

V magii: Užívá se jako očistná rostlina, ať už jako kadidlo, nebo jako přísada do vody pro omytí oltáře a rituálních pomůcek. Odpuzuje negativní energii a přitahuje k sobě dobré věci.

 

Vojáky údajně činí neviditelnými. Pomocí třezalky lze též přivolat lásku. Je-li sbírána o letním slunovratu, případně kdykoli v pátek, stává se ochráncem proti duševním nemocem a vyléčí melancholii.

 

Pověšena v nádobě u okna chrání proti hromu a blesku, proti ohni a zlým duchům. Pro tyto účely se používají jak listy, tak květy. Spalována vykuřuje démony a zlé duchy.

Kterákoli část třezalky, umístí-li se pod polštář, umožní svobodné ženě, aby se jí zdálo o jejím nastávajícím.

 


 

VRBA

 

16773Mzc.jpg

 

Je jeden ze sedmi irských posvátných stromů. Je to také posvátný strom druidů.

 

Na tělo: Kůra je výborné analgetikum a antipyretikum (snižuje horečku). Z lístků, které se dají do kvalitního lihu, se udělá super mazání na bolavé klouby, svaly a dnu.

 

V magii: Vrbové háje byly považovány za tak magické, že pod vrbami sedávali kněží, kněžky a všechny typy umělců, aby získali výřečnost, inspiraci, schopnosti a umění věštby.

Pokud chcete, aby se vám splnilo tajné přání, jděte k vrbě, uvažte na ní uzlík a přitom říkejte, co si přejete. Když se vaše přání splní, vraťte se k vrbě a uzlík rozvažte.

Nezapomeňte vrbě poděkovat a nechat jí dárek.

 


 

VŘES

 

16774ZjB.jpg

 

Na tělo: Vřes je předně ledvinová, močová a detoxikační květinka. Pomáhá skvěle při otékání nohou, močových kamenech, zánětech a k pročistění po infekcích močových cest. Stejnou službu udělá u ledvin a podpoří jejich ozdravení po nemoci. Vyhání ledvinové kameny. Vřes také podporuje imunitní systém.

 

V magii: Bílý vřes je považován za šťastnou květinu. Říká se, že pokud někdo najde v přírodě volně rostoucí bílý vřes, má si snítku utrhnout, a ta mu splní jakékoliv přání.

 

Všeobecně se vřes považuje za bylinu ochranou. Ten, kdo má doma vřes, je chráněn před hádkami a nepřátelstvím.

 

Snítka vřesu v kapse je prý dobrá také když se chystáte na nějaké soudní jednání, kde jste v právu.

 


 

ZLATOBÝL

 

16775OGQ.jpg

 

Tahle milá, žlutá kytičky, byla dříve v přihrádce každé kořenářky i čarodějky. Její druhý název je celík. A to proto, že zaceluje jak lékařsky, tak duševně.

 

Na tělo: Již od starověku se používá při ledvinových onemocněních. Umí zacelit špatně se hojící rány ekzémy a kvasinková onemocnění. Využíval se v gynekologii.

 

V magii: Zlatobýl čistí prostor po neshodách a hádkách. Když potřebujete, aby se někdo přestal zlobit, dejte si ho do vázičky na stůl. Zlatobýl prý také umí vrátit zpět rozešlé milence. Dává se pro tento účel kvítek na lůžko partnera.

 

  

Michaela Kudláčková

 

vizitka Kudláčková


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 53 čtenářů průměrem 4.26 bodů z pěti


Čtěte také:

"Morčata jsou blbý, tady máš Poldu" 
Kořeněná, magická středa: LIBEČEK – do salátu, do postele i do bot 
Seriálek s chutí dálek - TAMARIND 
Švestka, Ops a Saturn? 
Životní prostor! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 06.03.2015 09:58

Odpověď na příspěvek #133239
Uživatel: Kaylie

NÁDHERA, já si všimla až teď!   Mám několik malých...
 

OkAwesome

 
Avatar
post Zaslal: 06.03.2015 07:14
 

NÁDHERA, já si všimla až teď!

 

Mám několik malých poznámeček:

Pampeliška když kvete, není od věci rozžvýkat stvol květu (není hořký), čistí játra

Třezalka je výborná při špatném trávení a bolestech žaludku

Podběl při nachlazení se má pít asi týden, max.14 dní, ale pouze kůru použít jen 2 do roka, škodil by játrům 

Květy sedmikrásky můžete sbírat a sníst, jsou zdravé, pokud je nezalil nějaký pejsek...

Je toho moc a Míšo, obdivuju Tě, vzalas ta kvítka i z magické stránky, musela to být mravenčí práce, je to krásná i náročná práceOk

 
Avatar
post Zaslal: 05.03.2015 13:22
 

Asi přeed 20 roky jsem si sehnal semínka Tulsí-Bazalku posvátnou a tu na zahrádce pěstuji každý rok.

Na lidský organismus má mimořádný účinek a v posledních létech ji dávám hlavně lidem s neurologickými problémy.

 

Z našich zahrádek známe hlavně Bazalku pravou.Rod bazalka má celou řadu druhů.TULSI však oproti ostatním druhům má zcela nezaměnitelné a vyjímečné vlastnosti. Drogou je nať,jejíž silice obsahuje:citral,eugenol,methylcugenol,methylchavicol,chavibetol a další.Bylina dále obsahuje alkaloidy,glykosidy,saponiny a taniny,kyselinu askorbovou a karoten.TULSI obsahuje mnoho antioxidačních a protizánětlivých látek-isotymusin, isotymonin atd. V ajurvedě je TULSI vysoce uznávaná jako lék se širokým účinkem pro léčbu srdce, plic,krve,jater,ledvin,dýchacího ústrojí,zažívacího traktu,nervového systému, metabolismu,snižování krevního cukru,pro snížení účinků toxických jedů,na malárii,alergii,na bodnutí hmyzem,na neplodnost,zbavuje nás stresu,používá se při léčbě rakoviny a po chemoterapii a při celkovém posílení organismu.

 

Obyčejně se připravuje ve formě čaje nebo jednoho až dvou lístků do pokrmu. TULSI má však prvořadý význam náboženský,který je zmiňován ve starých textech Bhagavatgity.Bylina je totiž zasvěcena bohům Kršnovi a Višnuovi a považuje se za převtělení manželky Višnua bohyně štěstí,dlouhověkosti,krásy a prosperity-Lakšmí.Je docela i velkým překvapením její uctívání při některých obřadech v Řecké pravoslavné církvi,kam se z Indie dostala o několik tisíciletí později a je považována za Kristův dar. TULSI má ráda lidi a jejich pozitivní vibrace, čistotu fyzickou a myšlenkovou,odhání démony,duchovně posiluje rodiny kde je pěstována,přináší do rodin lásku. Absolutně nesnáší tam kde se pěstuje požívání alkoholu,masa,negativní myšlenky,špínu a nečistotu-jinak vadne a zahyne. Možná se těmto výše napsaným řádkům usmějete,ale ubezpečuji vás,že je to pravda,se kterou jsem se setkal při jejím pěstování a mohu ji potvrdit...Já sám osobně jsem byl doslova šokován,když jsem TULSI fotil,co jsem docela náhodou zažil a mám zdokumentováno. Kvetoucí rostliny jsem pěstoval za oknem v obývacím pokoji,ale jednu jsem měl za oknem v ložnici.Při focení více rostlin pohromadě jsem rostlinu z ložnice přidal k ostatním.Udělal jsem více snímků a při rychlejším jejich zpětném prohlížení,abych jeden snímek vybral,jsem pozoroval,jak se TULSI z ložnice pomalu nahýbá k ostatním svým kamarádkám a vítá se s nimi po několikaměsíčním odloučením.

 

 

 16806ZmM.jpg

 
post Zaslal: 05.03.2015 00:38

Odpověď na příspěvek #133154
Uživatel: Amygdala

Ta fotka není moje, je z botany.cz. Sama fotku nemám, sice ho každý rok...
 

Aha, tam budou autorská práva... najdu zatím nějakou volnou. Díky Wink

 
post Zaslal: 04.03.2015 23:44

Odpověď na příspěvek #133153
Uživatel: Michaela Kudláčková

Ahoj, máš pravdu... je to tak... já si nevšimla..   Fotku...
 

Ta fotka není moje, je z botany.cz. Sama fotku nemám, sice ho každý rok sbírám, ale nikdy jsem ho nevyfotila.

 
post Zaslal: 04.03.2015 23:16

Odpověď na příspěvek #133149
Uživatel: Amygdala

Míšo, klobouk dolů, moc pěkné a užitečné čtení. Nikdy...
 

Ahoj, máš pravdu... je to tak... já si nevšimla..

 

Fotku přehodím... pokud je volná, použiji tu Tvou.

 

Odkud jsi ji stáhla? (V létě ho pak vyfotím sama, je tu za domem u pole).

 

Love it

 
post Zaslal: 04.03.2015 23:13

Odpověď na příspěvek #133143
Uživatel: vercini

Tak jsem si vygooglila zlatohlávka, tak to Evžen není... On je takový...
 

Verco tak ho vyfoť, až tam bude !!

 

Evžen mě strašně zajímá a má super jméno. Určitě hezčí, než latinské.

 

Moc ráda se na něj podívám - miluju brouky Rock 

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 21:03
 

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček hledá šest odvážlivců. Díky grantu, který resort vypisuje, vyjedou do zahraničí učit se léčit konopím. Ministr to řekl ve středu při zahájení čtyřdenní konference s mezinárodní účastí. Koná se v Praze a je zaměřena na léčbu i legislativu spojenou s konopím.

 

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/lecebne-konopi-konference-nemecek-grant-fc9-/domaci.aspx?c=A150304_170554_domaci_hv

 Love it

 

 

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 20:41
 

Jé to je bezva.....Ráda si počtu

 
post Zaslal: 04.03.2015 19:12
 
Míšo, klobouk dolů, moc pěkné a užitečné čtení. Nikdy jsem například netušila, že existuje kytka hořčík, a to jsem si myslela, že kytky docela znám. Mám jen drobnou připomínku ke zlatobýlu, na obrázku je zlatobýl kanadský nebo obrovský, které jsou taky léčivé, ale ne tolik. Ten pravý náš původní zlatobýl obecný(tady na fotce) je nejléčivější ze všech, a tak Tvé povídání asi patří k němu. Solidago virgaurea

 

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 19:08
 

Míšo, klobouk dolů, dát tohle dohromady muselo být náročné. Začínám se k bylinkám pomalu, ale jistě, obracet, takže často využiju. Kiss

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 18:36

Odpověď na příspěvek #133146
Uživatel: Hadatko

Vercini , Ty víš....už musím a Tobě a všem ostatním přeji...
 

Krásný večer Háďátko Love it

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 18:32
 

Vercini TravelLove it, Ty víš....už musím a Tobě a všem ostatním přeji příjemný večer se vším, co máte rády Smile a víte, čím si jej zpříjemnit Smile

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 18:11

Odpověď na příspěvek #133143
Uživatel: vercini

Tak jsem si vygooglila zlatohlávka, tak to Evžen není... On je takový...
 

Evžen bude milý druhSmile, toto vypadalo, jako brouk, vycvičen na nálet Cool, kdybych našla někde foto přiložím  náletníka :-)). Ale byl úpornej a neodbytnej záletník nápadník vlasový Kiss Jinak není zač za vrbičku ...

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 17:58

Odpověď na příspěvek #133135
Uživatel: Hadatko

Jééé tak už kvůli Evženovi bych bránila vrbu vlastním...
 

Tak jsem si vygooglila zlatohlávka, tak to Evžen není...Smile On je takový delší, štíhlý, elegantní..Zlatohlávek je takový baculatý..Wink

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 17:48

Odpověď na příspěvek #133139
Uživatel: Hadatko

Ahá...no vidíš a já ti tady " trubice " dávám...
 

Ale ne, jsem ráda, že jsi mi osvětlila, co že to máme za druh. Fakt!! Smile

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 17:27

Odpověď na příspěvek #133138
Uživatel: vercini

Joo, ořezáváme každé 2 roky, jinak by jsme asi nenašli...
 

Ahá...no vidíšSmile a já ti tady " trubice " dávám návodCool, je fakt, že roste dooost rychle

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 17:26

Odpověď na příspěvek #133137
Uživatel: Hadatko

Opravdu ? Ale to nevadí, hlavně, že to vrba, navíc tuto můžeš ořezat ,...
 

Joo, ořezáváme každé 2 roky, jinak by jsme asi nenašli barák..ROFL. Ona hrozně valí...Taky teď máme megapahýlek, takže zatím není kde vázat, ale hned jak pustí lokny dolů, jdu vázat...Smile

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 17:16

Odpověď na příspěvek #133136
Uživatel: vercini

Háďátko, tak jsem mrkla na net, a je to přesně ona!!,...
 

Opravdu ? Ale to nevadí, hlavně, že to vrba, navíc tuto můžeš ořezat Cry, což já nerada vidím ..a ona zase krásně obroste. Kousek odsud jí mají a vždy jí oberou až na kmen OMG, ale krásně obroste...a už honem uzlíkuj Love it

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 17:10

Odpověď na příspěvek #133133
Uživatel: Hadatko

Vercini , sice to není pro mne,ale kudrnaté lístky má vrba Matsudova,...
 

Háďátko, tak jsem mrkla na net, a je to přesně ona!!, kroucená...Matsudova Smile. No to neva, stejně budu vázat uzlík...Love it

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 17:02

Odpověď na příspěvek #133132
Uživatel: vercini

Jo a ještě k té vrbičce, už třetím rokem na ní...
 

Jééé tak už kvůli Evženovi bych bránila vrbu vlastním tělem....zdravím vrbníka Evžena, s brouky zkušenosti nemám, jen pamatuji u moře, že mi vždy do vlasů nalétával takový lesklý zelený poměrně velký brouk..snad nějaký zlatohlávek...jen měCool, mám světlé vlasy  všichni byli vždy mrtví smíchyCool, doslova nálety...

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 16:55

Odpověď na příspěvek #133129
Uživatel: vercini

Tak to se teď nepodívám, páč je samozřejmě holátko . Ale...
 

Vercini Smile, sice to není pro mne,ale kudrnaté lístky má vrba Matsudova, to je taková ta kroucená i s větvemi, ale ta má takové jiné lístky...Budeš mít nejspíše tu smuteční bílou...Smile

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 16:53
 

Jo a ještě k té vrbičce, už třetím rokem na ní sídlí takový sympatický brouk Smile asi 5 cm dlouhý, zelený , lítací, jak lítá, má takový vrčivý zvuk. Holky- kamarádky z počátku, když dělal nálety, ječely...ROFL. Dala jsem mu jméno Evžen. Po čase, kdykoli se ukázal, každý ho zdravil, ahoj Evžene ,a už ho měly rády. Vím, že to není ten samý, brouk asi tak dlouho nežije, ale je to prostě nějaký druh ,, vrbník", kterýmu se u nás líbí a je to prostě Evžen Love it

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 16:40

Odpověď na příspěvek #133126
Uživatel: vercini

Ahoj Háďátko, krásné středeční odpoledne přeju 
 

Ahojky VerciniLove it, také přeji krásnou středuPohladit. Chtěla jsem Ti napsat, jak jsi se ptala Míši, pokud jsou vrbě přisuzovány mgicé schopnosti, už bych běžela s uzlíkem a přáním ke stromu, aby jí nikdo neublížil pokácenímSmile, pokud by to fungovalo.....nemusíš přemýšlet, proč by se měla kácet...jen kvůli sousedům. Písnu Ti SZ :-)

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 16:38

Odpověď na příspěvek #133128
Uživatel: Michaela Kudláčková

Ahoj, všechny vrby jsou krádné, ale přírodním aspirinem je...
 

Tak to se teď nepodívám, páč je samozřejmě holátko Smile. Ale když to píšeš, tak mi příjde, že jako jooo Wink. Uvidím, až obrazí...Jen vím, že ty lístky jsou takové jakoby ,, kudrnaté". Každopádně, jak bude v plné síle, půjdu vázat uzlík...Love it

 
post Zaslal: 04.03.2015 16:19

Odpověď na příspěvek #133122
Uživatel: vercini

Ahoj Míšo. chci se zeptat na tu vrbu. Je jich asi víc druhů, je to jedno,...
 

Ahoj, všechny vrby jsou krádné, ale přírodním aspirinem je ponejvíc vrba bílá.

 

To je taková ta, co ma rubovou stranu listů jakoby světlejší, než lícovou Love it

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 16:18
 

Děkuju! To je ale paráda! nadherný dárek. Děkuju moc! AwesomeAwesomeAwesome

 

Tohle je úžasné čtivo!

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 16:14

Odpověď na příspěvek #133119
Uživatel: Hadatko

Hezkou středu Popelky  a hlavně tímto zdravím mooooc Míšu a...
 

Ahoj Háďátko, krásné středeční odpoledne přeju Smile

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 15:42
 

Ahoj Míšo. chci se zeptat na tu vrbu. Je jich asi víc druhů, je to jedno, který druh to je? Zaujalo mě, to, že je to posvátný strom. To jako i ta naše je posvátný strom? Já k ní mám zvláštní vztah, prostě je to moje srdeční záležitost. Mám ji na naší malé zahrádce, je z ní už veliký téměř 20-ti letý strom. Musím ji už šestým rokem, rok co rok  skoro bránit tělem....Bydlíme v řadové zástavbě a našim sousedům děsně vadí, no hlavně to listí, co jim tam napadá. Sami mají celý pozemek vydlážděný, ani kousek zelené...

Jakóó, teď bych měla další argument, proč se kácet nebude..!Wink 

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 15:25
 

A zapomněla jsem....ten svazek sedmikrásek, co tu už Míša někde kdysi psala, mám v botníku už druhý rok. jak říkala, že jej tam mívala babička proti zlu Smile

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 15:22
 

Love itHezkou středu Popelky  a hlavně tímto Love it zdravím mooooc Míšu a děkuji za kouzelný článek ! Mám bylinky a kytky lučního původu hrozně moc ráda  a naprosto mě nadchly informace, které jsem zde načerpala. Barvínek mám a i když vím, že je spíše takový hřbitovní, ale udělá parádu   i mezi kytičkami v květnících, co někde visí... Strašně mě překvapil hořčík :-), jako nééé, že bych ho viděla prvně. ale pasovala jsem jej k té pampelišce volně devastujícího růstu...  Pivoňky mě naprosto vyděsily.......zvláště ten křičící zvuk v hlavě...brrrrSealed. Až jí tedy budu chtít někde od někud někam přemýstit, jedině pořádného hafana...Cool. Míšo vážně parádní článek, určitě si jej budu muset vytisknout !!! Krásný den všem Smile

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 15:04

Odpověď na příspěvek #133114
Uživatel: Michaela Kudláčková

Nepopichuj.... nebo to tam o půlnoci máte 
 

Laughing

 
post Zaslal: 04.03.2015 14:55

Odpověď na příspěvek #133113
Uživatel: Vendulka

A to by bylo určitě pěkné počteníčko
 

Nepopichuj....ROFL nebo to tam o půlnoci máte Laughing

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 14:47

Odpověď na příspěvek #133111
Uživatel: Michaela Kudláčková

Ano, proto mám jasany ráda, protože jsou mi...
 

A to by bylo určitě pěkné počteníčkoOk

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 14:45

Odpověď na příspěvek #133094
Uživatel: vercini

Teda toto je veledílo Míšo !!! To muselo dát práce!!! To...
 

Na podobné téma můžu doporučit knížku Druidský herbář

 
post Zaslal: 04.03.2015 14:43

Odpověď na příspěvek #133107
Uživatel: Zázvorka

Míšo, i já děkuji, je to PARÁDA! Zase jsem objevila, co mám...
 

Ano, proto mám jasany ráda, protože jsou mi blížští (divně to zní, ale je to mluvnicky tak) severští bohové.

 

Na Ydrasilu taky visel devět dnů a devět nocí sám Odin, než dal lidem runy. Pohladit

 

Je to jeho strom, čili máš i jeho ochranu a pozornost.

 

Což je fajn, protože i když nemá jedno oko, je velmi mocný a neúplatný. Umí ovládat mysl nepřátel, má osminohého koně a kolem sebe vlky, kteří mu dávají zprávy. (v noci chodí a zjišťují).

 

Když chodí mezi lidmi Odin, vypadá jako jednooký starý muž v pláštěnce a s dlouhou holí.

 

Mimochodem jeho dnem je středa, takže dneska a jeho runou je Algiz.

 

Ta se dělá jako ochranný amulet právě z jasanu.

 

Ježiš, to bych se rozepsala, jak já ty bohy miluji!! Love it

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 14:32
 

Míšo, i já děkuji, je to PARÁDA! Zase jsem objevila, co mám na zahrádce a neznám - teď už znám! A moc jsi mě potěšila s tím Ygdrasilem, že je to vlastně jasan!

 
post Zaslal: 04.03.2015 10:40
 

Úžasný nápad, hora práce Smile

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 09:15
 

Teda toto je veledílo Míšo !!! To muselo dát práce!!!Ok

To rozšíření o použití v magii, to nikde takhle komplet nenajdeš..... Moc se mi to líbí!Smile

Při prohlížení normálně cítím tu vůni!!!

Jéé, už aby to bylo, a všechno, všechno rostlo a kvetlo a voňánSmilekovalo....

 
post Zaslal: 04.03.2015 09:04
 

Moc vám všem děkuju!!!  Fakt!

 

Chci ho pořád rozšiřovat, ale to už bude legrace. I choroby v té druhé části budu přidávat.

 

AwesomeLove it

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 08:26
 

Míšo,to je nádheraSmile.Moc se těším,až kopřivy začnou vyčuhovat,i na březové lístky.Citron také používám dost hojně,když se sprchuju,tak jako omývací "houbu"Smile

 

 
post Zaslal: 04.03.2015 08:11
 

To jsi mi udělala velikou radost.Moc děkuji, za tu práci.Zrovna jsem si popálila ruku a hned jsem našla pomoc.Laughing

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 06:20
 

Míšo, Ty jsi fantastická!!!...naprosto úžasné, přehledné, srozumitelné...díky...

 
#133087

post Zaslal: 04.03.2015 01:31

Odpověď na příspěvek #133086
Uživatel: Michaela Kudláčková

No to je síla, ale věřím. 
 

Vzpomínám, jak paní Spěváková vyčítavě koukala na mého malého brášku a říkala mu.

"Ládyku, Ládyku, ty si se mi smála."

Byla to Němka. (Do dneška bráchovi říkáme Ládyku)

Měla pravdu, já byla taky parchant a neudržela jsem se.ROFL

Když si pak libovala, jak je to krásné být bez bolesti, se kterou žila tolik let, byli jsme všichni moc rádi.

To za tu smršť v kopřivách stálo.

 

 
post Zaslal: 04.03.2015 01:00

Odpověď na příspěvek #133084
Uživatel:

Michalko, bezva nápad.  Za sebe děkuju. A jen napíšu příhodu...
 

No to je síla, ale věřím. Smoke

 
post Zaslal: 04.03.2015 00:59

Odpověď na příspěvek #133083
Uživatel: mirabelka

Krása!!!!!!...
 

Dík... na HP už je v liště připravená trvalá rubrika. Ok

 
#133084

post Zaslal: 04.03.2015 00:46
 

Michalko, bezva nápad.  Za sebe děkuju.

A jen napíšu příhodu s kopřivou.

Jako děti jsme šly se sousedkou k řece.

Musely se přejít koleje a uzoučkou pěšinkou slezt z náspu. Všude byly kopřivy.

Sousedka ale upadla a prokuálela se kopřiviovým lesem až dolů.

Byla pekelně spálená.

Trpěla moc bolestivým revmatismem, ruce se jí kroutily, nohy nesloužily.

Po cestě kopřivovým lesem jí bolesti úplně zmizely. Byla naprosto zdravý člověk.

Pravda, než jí přestalo pálit celé tělo, tak si docela dost užila.

Nevidět to na vlastní oči, nevěřila bych.

 
Avatar
post Zaslal: 04.03.2015 00:39
 
Krása!!!!!!...
 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist