SLIMEJŠI

SVÁTEČNÍ VYDÁNÍ

Již minulá sezóna zahrádkaření mi dala jasně pochopit, že ani pílí úrody nedocílím.  Mičurin ze mne zkrátka nebude a rčení, že čím hloupější sedlák, tím větší brambory považuji za holou fámu a bulvární výkřik, jelikož by se na mém pozemku musely nacházet erteple velikosti dětské hlavy. 

Nenacházejí.

 

Vztek a beznaděj nad třemi rajčaty a několika žlutými nakladačkami jsem zakrátko přetavila v pokoru před Matkou přírodou.

 

Snad ví, co dělá.

 

Říká se, že je mocná čarodějka a třeba to její kouzlo prostě jen nechápu. S blahosklonným klidem jsem brala nejen rebelující flóru, ale i stejně vzpurnou faunu.

 

Koneckonců potravní řetězec je prostě fakt a něco ta nebožátka žrát musí. A tak jsem celkem chápala, že mravenci spásli první výsev fazolí a černě obalené růže nánosem mšic jsem vítala coby důkaz úžasného přírodního systému.

 

Slimáky u spasených cuket jsem doprovázela laskavým monologem: „to jsi se, hajzlíku, pomněl. Alespoň někomu to chutná.“

 

10248NWF.jpg

 

A víte co on na to? 

 

Letos přitáhl s celou famílií.

Určitě i s dětmi, nebo s nějakou pěkně vybíravou sestřenicí.

 

Copak to se dělá vykousnout z lilie prostředek a jít dál?

Vyžrat jahodu a nechat na záhoně slupku, aby to vypadalo jako že nic?

Sežrat sadbu patizonů do druhého dne a to až ke kořenům?

 

Když jsem rozhrnula porost hrášku, naskytl se mi pohled ne na rodinný piknik, ale na hotové vojenské tažení.

 

10247MzZ.jpg

 

Vyhlásila jsem válku také.

 

Přemek Podlaha mi nic nového neprozradil.

 

Zahrádkáři jdou ovšem s dobou a na internetu rozvinuli hotovou gerilovou válku. Mezi námi…některým už dlouhé válečné tažení trochu narušilo sociální vazby a možná i šedou kůru mozkovou.

 

Tak tedy střepy si na zahrádku nenasypu a to ani okolo mých milovaných kytiček, do kterých jsem díky neustálému dosazování investovala snad víc než do vlastního zdraví. 

 

I kdyby mi měla být odměnou rozřezaná krví zbrocená tělíčka nepřátel.

 

Mamka vytrvale skupuje granulky na hubení slimejšího moru. Už jich vysypala asi kilo a půl a furt nic. Asi to lupou jako my chipsy večer u televize.

 

Když propočítám spotřebu na záchranu mé zahrádky, asi bych musela prodat ledvinu na černém trhu, abych sehnala dost účinného jedu.

 

Přitom existuje vysoká pravděpodobnost, že by se mi jich dostatečně plodné přeživší potomstvo přišlo za rok zase řehtat mezi ředkvičkami.

 

A já prostě nemám ledvin na rozdávání.

 

Na žebříčku mírumilovnosti zvítězil nápad posbírat je a odnést někam daleko.

 

Tak zaprvé, pokud jde o jídlo, nejsou to žádní pomalejši, ale celkem slušné formule. Nevím, jak daleko bych musela jít, aby to bylo dost.  

 

A za druhé se mi trochu příčí představa, že by to někdo dělal na oplátku zase mě. Koneckonců, kdyby se jim líbilo kdesi na louce, nelezli by do zahrádek.

 

Celkem zajímavá mi přišla rada vysazovat květiny, které jim smrdí a nechutnají.

 

Oč víc jsem byla potěšena, když jsem se dozvěděla, že jde o květiny, které mi voní a na zahrádce je velmi ráda uvítám. Například levandule nebo afrikány.

 

Levanduli sežrali hned z jara, z afrikánů je zatím stíhám obírat.

 

Musím ještě ta internetová fóra proklepnout, jestli se třeba někde nepřiznají, že si dotyční spletli názvy květin nebo zda nejde jen o místní názvosloví něčeho, co u nás neroste nebo známe pod názvem blín či kopřiva.

 

Zatím nic.

 

Tchýně je nabodává na pletací jehlici.

 

Nesmím zapomenout, až bude chtít synkovi zase uplést v zimě svetr, obdarovat babičku zbrusu novým párem pletacích jehlic.

 

Já umím jenom háčkovat.

Co se týče slimáčího odboje, jsem tedy směšná.

 

A tak jsem otevřela pivo.

 

Jedno na vztek, druhé pro slimáky. Nalito do plastové lahve podélně rozříznuté působilo jako nevídaný magnet. Jindy ve stínu skryté potvory chránící svá slizká tělíčka před vyschnutím nasadili rychlost a zamířili k lahvi slunce neslunce.

 

Tomu říkám žízeň.

 

Nepořádám pravidelné sčítání, takže nemohu říct, zda si nedali dostaveníčko u plzně i jejich kámoši z vedlejších pozemků.

Ovšem efekt byl dokonalý.

 

V euforii mi nějak nedošlo, že zahrádku nemám za domem ale na druhém konci města. Nejezdím tam každý den, ale jen když je potřeba zalít, zkrotit plevel a obrat nějakou tu úrodu.

 

Po pěti dnech mé absence vydávala pet flaška plná nafouklých slimáčích těl takový puch, že odradila i ostatní zahrádkáře.

 

Sice mi letos nikdo neořezal kvetoucí lilie, ale dlouho jsem hledala dobrovolníka, který půjde lahev vylít na kompost.

 

Nakonec padl los na mne.

 

Házela jsem korunou ještě několikrát, ale děti vykřikovaly něco o právech dítěte a ombudsmanovi.

 

Hledám a bojuji dál.

 

V sázce je vždycky ještě asfalt.

 

Jedna cisternička a bude po starostech. Namaluji čáry a můžem třeba skákat panáka. Pořád ještě doufám, že vědci přestanou za unijní granty zkoumat vliv délky banánů na stěhovavost racka chechtavého a vymyslí konečně něco…třeba na slimáky.

 

10249ZTk.jpg

 

A možná v sobě objevím šelmu a talent a koupím pletací jehlice pro sebe.

 

Muhehe

 

ToraToraTora


9373OTY.jpg


Milá Toro,

   o Tvém nesporném talentu psacím jsem přesvědčena už dávno a upřímně se přiznám, že když od Tebe přistane v redakční poště článek, těším se na jeho editaci před vydáním pomalu víc, než na teplou vanu ve tři ráno.

 

Tímhle dílem jsi ale překonala všechno.

Alespoň u mě.

 

Překonala jsi i moji schopnost držet rovnováhu na židli. Smála jsem se tak, že mám nyní na čele obtištěny klávesy F4, F5, F6 a taky Print Screen, protože jsem se i kymácela.

 

Naprosto super!! 

 

Big Awesome

 

Míša K. 


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 6 čtenářů průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

"MYŠÍ MIMI"... 
Hele! A pak, že se přání neplní… 
Kam zmizeli svatojánští broučci? Odpověď je prostá... 
Kočka do každé rodiny! 
Trojice netradičních zahrádkářských knížek 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 09.07.2013 17:08
 

Hlásím se k hubitelům slimejšů. Podle zde vypsaných rad jsem připravila PET láhve, koupila slimejšům pivo, nalila jim jako správná šenkýřka, a čekala, co bude. Vážené dámy, takhle nějak to asi vypadalo na Ostravsku po konci šichty, kterou završovala výplata. Plazili, plazili, slim vedle slima, a svorně padali do plastu. Pak jsem je šupla do igelitu, a následně do popelnice. Dnes u nás byli popeláři, tak doufám, že slimejši mi nepošlou čumkartu ze spalovny Brno... Nebo, že se snad nevrátí- je to asi 7 km, to by mohli při dobrém počasí urazit do velikonoc....

 
Avatar
post Zaslal: 08.07.2013 12:13
 

Jak já vám rozumím! Taky s nima bojuju. Nejhorší je, že mršky vylejzaj až po 20h a to už jsem sežraná od komárů. Když ale na sebe použiju Repelent, tak vydržím chodit po naší malinké zahrádce kolem do kola a sbírat a sbírat a dám jich i 164! Sbírám je do PET lahve (od mléka se širokým hrdlem a pak ihned zavřu a vyhazuju do plastové popelniceAwesome,ať si užijou). Je to jen na jedno použití, opravdu se nedá otevírat! To je pak na PukePuke

 
Avatar
post Zaslal: 08.07.2013 00:12
 

Tak jsem zkusila petlahev a pivo a FAKT TO FUNGUJE!!! jsem mile mileInnocent mile překvapena:-) a doporučuju

 
Avatar
post Zaslal: 06.07.2013 05:05
 

Meloun zkusím, dík za tip. jediné štěstí je, že u nás na zelném trhu ještě pořád nabízejí sadbu, takže možná ještě úrodu zachráním, i když bude dost opožděná.

 
Avatar
post Zaslal: 06.07.2013 00:02
 

Kristýno je to bomba článek, nepomyslela bych si, že se nad tak závažným tématem budu prohýbat smíchy a ne hnusem OMGMáme cca 5tis.m2 zahradu, plnou těch nejhnusnějších a nejrychlejších slimejšů, takže jsem na veškeré rady, jak ty hajzly zlikvidovat, rezignovala. Ale četla jsem, že solení je moc drastické a že nejrychlejší a nejmilosrdnější smrt těm slizounům způsobíš, když je hodíš do vařící vody. Což je pro nás taky neproveditelný, protože v praxi to znamená, celé dny a noci chodit s lopatkou po těch lánech a sbírat je a pak je v hektolitrech vody topit. A kdo mi zaručí, že sousedovic zvědavci nebudou chtít taky... HangTak lovu zdar...

 
post Zaslal: 05.07.2013 11:52
 

Zocelená bojem, se zahrádkou 25 km od domu, přidám vlastní zkušenosti. Nad tím, že afrikány slimejše odpuzují, jsem se fakt chcechtala. Tenhle nesmysl pořád někde píšou, ale vymyslet to musel někdo pod vlivem. Ve skutečnosti je to přesně naopak, slimejši afrikány milují a sežerou je přednostně. Takže pokud se mi povede sehnat levně vzrostlé afrikání sazenice (vlastní výsev se neosvědčil, zlikvidují spolehlivě), sázím je kolem všeho, co chci zachovat. Jako nárazníkovou zónu.

 

Nejlepší nádoba s pivem na chytání slimejšů je vydlabaná půlka melounu. Milé je na ní to, že se lehce podebere lopatou a hodí se na kompost celá, není třeba se jí jakkoli dotýkat. A hned je příležitost si dát dalšího melouna.

 
 

Jedno léto jich tady bylo mraky, hnusoušů a holt jsem solila . Tetička má výstavní zahradu a hořekovala, že ty mrchy vysbíraj a naházej slepicím, ale ani slepice už to pak nechtěly chálovat, tak nástup granule a niiic moooc ...

 Letos u nás vedou brableniště, malé kopečky černé v trávníku má každý na své zahradě OMGsamej brablenec ...Help

 
Avatar
post Zaslal: 05.07.2013 06:03
 

I ve svátekn na zahrádku opět jedu

chtělo by se opatřit aspoň kyblík jedu

po jediném dni abcence

předčí i zrzavé mravence

slizký bezpáteřní všech zahrádek král

mlsný jako koza, už neví, co by žral

Říkala mi účetní, co má rovněž kytinky

že slyšela slimejší povzbudivé novinky

Stačí jenom roztok s virem a udělat jim bazének

zaplave si pár jedinců a šup zas  na záhonek.

Nakazí se chorobou při té malé koupeli

a ochotně to naprskají i jsou brzy v.....

na smrtelnou rýmičku neumírají jen muži

podle Přemka podlahy hynou také mlži

Cool

 

 
post Zaslal: 05.07.2013 00:56

Odpověď na příspěvek #37001
Uživatel: haflinger

Také jsem se moc a moc pobavila, ale bohužel přes lehkost psaní není tohle...
 

No vidíš, tady žádní nejsou a já dokonce, protože s nimi nemám tenhle problém, občas nějakého seberu z chodníku, aby ho nikdo neporanil....Embarassed

 

Moje mamka, ale na chalupě v Javornici řeší totéž, co Ty a Tora.

 
Avatar
post Zaslal: 05.07.2013 00:52
 

Také jsem se moc a moc pobavila, ale bohužel přes lehkost psaní není tohle téma vůbec srandovní:-( Také při každé návštěvě hořekuji na sežranýma nejčervenějšíma jahodama atd:-( Takže aplikujeme solení...zabírá...ale je jich tolik:-/ Taky modré jedovaté granule, ale je to příliš drahé.... zítra jdu koupit pivo:-D Jelikož mam zahradku před domem snad by neměl být se zápachem problem:-)

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist