Seriálek s chutí dálek- GRANÁTOVÉ JABLÍČKO

Dovolte mi představit vám ovoce, které není na našich talířích žádným nováčkem.  A to již od roku 1885, kdy se započala výroba cibulkového porcelánu. Jeho původní inspirací byla tehdy moderní a vzácná čínská keramika. Jenže stylizace květů pivoněk a granátových jablíček ho navždy zaklela do podvědomí lidí coby cibuli.  

7804NDU.jpg

 

Tenhle porcelán miluji stejně jako sladkokyselé plody, které nikdy nechybí na vánoční ovocné míse.

Marhanovník granátový, punica granatum, pochází původně z malého ostrova Sokotra u pobřeží Somálska, kde byl endemitem. Odtud jej lidé rozšířili přes Írán do celého Středomoří.

 

 

Tento až pět metrů vysoký strom se dožívá i 200 let.

Od pradávna inspiroval nejen kreslíře a malíře, ale díky tvrdému žlutému dřevu ho mají v oblibě i řezbáři. Sklizeň probíhá od září do listopadu.

 

7806YjI.jpg

 

Plody jsou až 12cm velké, oblé, lehce šestiúhelníkového tvaru.

Pod slupkou se skrývá několik bílých tuhých přepážek oddělující od sebe mnohačetné skupiny jedlých semen obalených šťavnatým rosolovitým míškem.  

Semen může být až šest set. Vnější slupka granátového jablka je velmi tuhá, ale díky ní nevyschne dužnina ani během dlouhého skladování.

 

To je velmi důležité, protože normálně obsahuje až 77% vody.

Krom toho obsahuje také vysoké množství vitamínů A, B, C, železa, draslíku a antioxidantů.  Po kurkumě a červené řepě je toto ovoce na třetím místě ve schopnosti ohodit vám líbivou červenou šťávičkou vánočně načančanou kuchyň. 

 

7805YjM.jpg

 

Vše odpuštěno.

Jablíčko totiž regeneruje pokožku, snižuje krevní tlak, posiluje obranyschopnost, zmírňuje obtíže při menopauze, zabraňuje vzniku cévních usazenin, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí preventivně při rakovině prostaty a prsu, pomáhá při detoxikaci, podporuje krevní oběh, příznivě ovlivňuje trávicí potíže a katary střev a žaludku, stimuluje tvorbu kolageny a tím chrání klouby.

Má lehce projímavé, protizánětlivé a antiseptické účinky.

 

Více jak 250 vědeckých studií prokázalo takřka zázračné účinky tohoto ovoce při léčbě rakoviny, diabetu, onemocnění srdce, cév či Alzheimerovy choroby.

 

Díky antioxidantům nás chrání před zhoršenými životními podmínkami, civilizačními chorobami a zpomaluje buněčné stárnutí.

Sklenice šťávy má až 3x vyšší antioxidační schopnost než stejné množství zeleného čaje. Dokonce prý pomáhá i v boji s pneumatikami v pase. 

 

Ale vzhledem k tomu, že jsem na zimu zase přezula a to jím granátové jablko často, tuto informaci nemohu potvrdit. Bílé přepážky a slupka vynikají vysokým obsahem hořčin, které působí obstipačně, tedy při léčbě průjmových onemocnění.  

 

Granátové jablko má mnoho způsobů využití.

Syrová rudě blyštivá semínka se konzumují jako součást ovocných salátů nebo příloha k drůbeži. K dostání jsou i sušená semena, která lze využít jako koření. Jídlu dodávají trpkou ovocnou chuť.

 

Velmi populární je džus.

Nejen pro jeho blahodárné účinky na zdraví, ale i pro jeho vynikající osvěžující chuť. A mezi námi, šest set semínek občas jednoho prostě unaví. Mezi milovníky koktejlů je známý sirup grenadina, který se vyrábí právě ze šťávy granátových jablek a je součástí mnoha koktejlů. Například Sex on the beach nebo Tequila sunrise.

 

Pamatuji si, že mamka několikrát vypěstovala ze semínek stromeček.

Ačkoliv nevěděla, co tato rostlinka potřebuje, metodou pokus omyl nás odměnil několikrát nádhernými červenými kvítky. Kdybych se do toho nemontovala, žije granátovníček dodnes.

Bohužel.

 

7807YjA.jpg

 

Pokud to chcete zkusit, není problém.

Semena výborně klíčí ve vlhkém substrátu při pokojové teplotě. Nejlépe roste v úrodné půdě, lehčí, s neutrální až slabě alkalickou reakcí.

Na dno květináče je dobré přidat drenáž. Miluje vydatnou zálivku a dostatek živin. Doma roste nejlépe ve studeném skleníku i v chladném bytě, v létě venku. Lze také využít řízkování. Z rostliny odstřihneme rok starou větvičku. Dáme do vody, kde brzy vyrazí kořínky.  

 

Prý je tento strom vyobrazován v knihách právě jako onen Strom života, jehož plod podal had Evě, aby okusila poznání.  

Ale granátové jablíčko není rozhodně darem danajským, právě naopak.

 

Vlastně ten had nebyl zas takový syčák.

 

ToraToraToraHodnocení článku

Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 3.4 bodů z pěti


Čtěte také:

"Morčata jsou blbý, tady máš Poldu" 
"MYŠÍ MIMI"... 
Čekanka: čarodějka i lékařka 
Lomikámen. Květinka boha Urana a Vodnářů. Pomůže i vám 
Místo, kde víly léčí duši. Uhodnete čím? 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 28.11.2012 12:09

Odpověď na příspěvek #29830
Uživatel: ToraToraTora

Jíst by se měla, protože obsahují velké množství fytoestrogenů,...
 

Díky, to jsem potřebovala slyšet! Argumentovala jsem, že z malin a jahod taky semínka nevyplivují:-)  A semínka z melouňáka taky nejím, ale Zázvorák jo. Teď mě naštvali v krámě, koupila jsem rozinky a ony byly s peckama! Pěkný hnus v koláči!

 
Avatar
post Zaslal: 27.11.2012 21:24

Odpověď na příspěvek #29822
Uživatel: Zázvorka

Granátové jablíčko mám ráda, jen se liší...
 

Jíst by se měla, protože obsahují velké množství fytoestrogenů, vitamínů a aminokyselin. My je tedy jíme, any by mne nenapadlo je nějak plivat. Ale já jím i semínka z melounu a hrozna. Slyšela jsem, že někdo ne.

 
Avatar
post Zaslal: 27.11.2012 16:26
 

Granátové jablíčko mám ráda, jen se liší názor na to, zda jíst pecičky či ne. Já je jím, nevadí mi, ale někdo je nejí. TTT nevíš, jak to s nimi je?

Jinak potvrzuji, že krásně barví vše do vzdálenosti 2 a více metrů od místa, kde je vylupuješ!!Rock

Naštěstí jsem zatím vše vyprala, tedy kromě zdi Ha Ha

Granátový stromeček se mi též podařilo vypěstovat! Na podzim ho ostříhám tak na 5cm a na jaře mi zase obroste. Ale nekvete. Vícekrát se mi semínko neujalo, ale zkouším dál!

 
Avatar
post Zaslal: 27.11.2012 12:29
 

ROFLA mají pořádně hluboká vzorek

 
Avatar
#29807
Krásně popsané

átéčko
Zaslat zprávu
Přidat do přátel
post Zaslal: 27.11.2012 08:05
 

Hezky jsi to vysvětlila i s těmi pneumatikami. Teď už chápu váhový rozdíl mezi letními a zimními. V pase.

 

Sobotní příloha

Poslední vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist