Detail příspěvku: ROZHOVOR: Zvířecí chůva Simona “Lidé ještě mají šanci”

ROZHOVOR: Zvířecí chůva Simona “Lidé ještě mají šanci”

autor: | Říj 29, 2015 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Návštěvy: 110

Když jsem se Simonou mluvila, měla jsem za to, že hovořím s dospělou ženou. Nenapadlo by mě, že tak sofistikovaně a zkušeně se mnou mluví slečna a to velice mladá. Její přehled, způsob jakým volila slova i filozofie, nasazení i láska, se kterou přistupuje k tomu co dělá, myslím zaujme i vás. Její názor na konci rozhovoru, pak tesat do kamene. Nebo lépe do hlav a srdcí mnohých, o poznání starších lidí. 

“Přilétá” ptačí chůva, záchranářka, první, ale mnohdy i poslední pomoc chovatelů, slečna Simona.

 

Co je podstata Vaší práce a kde se berou miminka, o která se staráte, Simono?

Předem zamluvená miminka si přivezu od chovatele, o kterém vím, že jeho chov je zdraví a vím, z jakých podmínek miminka přebírám. Je velmi důležité, aby miminka byla v době odběru z budky opravdu malinká, to totiž zajistí to, že miminko bude brát člověka jako svého rodiče. Dále miminko krmím speciální směsí pro ruční odchov papoušků, sleduji, jak roste a zda se správně vyvíjí. Časové intervaly mezi jednotlivým krmením se postupem času prodlužují, až dokud mládě není samostatné a odstavené. Většinou začínám krmit každé dvě až tři hodiny. Jakmile se mláďata začínají batolit po inkubátoru a jeví zájem o okolí, je nutné začít s přivykáním na kontakt s člověkem, ostatními domácími zvířaty a s různými předměty, aby papoušek nebyl bázlivý. Ještě před úplným odstavem papoušků jim hledám nový domov, a tak se někteří papoušci se svými novými majiteli setkávají ještě dříve, než mohou odejít.

 

Kolik máte momentálně miminek a jaké druhy?

Momentálně mám doma 19 miminek v různém věkovém rozpětí od úplných několikadenních holátek až po odstavená miminka, která čekají na svého nového majitele. Konkrétně mám doma agapornise růžohrdlé v různých barevných mutacích, andulky a korely chocholaté.

 

OBRÁZKY LZE PO KLIKNUTÍ ZVĚTŠIT

19045NGV.jpg

 

Kolik jich už prošlo Vašima rukama?

Přesné číslo z hlavy nevím, ale zjistit to, by nebylo nikterak složité, neboť mám každého papouška zapsaného ve svých deskách i se jménem nového majitele včetně kontaktů na něj. Ráda zůstávám s novými majiteli v kontaktu, ale to jsem odbočila. Papoušků mi pod rukama prošlo přibližně osmdesát.

 

Kolik Vám vlastně je let?

Je mi 19 let.

 

Co studujete?

Tento rok jsem úspěšně dokončila střední školu – Obchodní akademii v Kladně a momentálně studuji anglický jazyk na akademii J. A. Komenského také v Kladně.

 

Jak jste vlastně k tomu celému nápadu přišla?

Spíše by se dalo říci, že nápad přišel ke mně. O ručním dokrmování papoušků jsem již samozřejmě něco věděla, ale nikdy jsem neměla odvahu to sama vyzkoušet, až jednoho dne jsem neměla na vybranou. Samice amazoňana modročelého, která patřila mému strýci, se přestala starat o svá dvě několikadenní miminka, a tak jsem se jich ujala a sbírala jsem všechny možné rady a zkušenosti ohledně ručního dokrmování. Nikde na internetu nenajdete přesný návod, jak miminka dokrmovat ani jak je odstavit, a tak jsem se to vše naučila tak říkajíc „za pochodu“ a získala jsem mnoho cenných zkušeností.

 

Máte při tom všem čas třeba jít na diskotéku, nebo se věnovat věcem adekvátním věku?

Ano, na takové věci si čas najdu a ráda! J Nemohu sice trávit celé dny mimo domov, ale to, kolik mám času, hodně záleží na tom, jak stará miminka právě dokrmuji.  Časové intervaly mezi krmením se prodlužují, takže si najdu čas i pro jiné aktivity.

 

Jaký byl Váš nejvzácnější svěřenec?

Nejvzácnějšími svěřenci pro mě byli amazoňané, neboť jsem věděla, že i když jedno mládě půjde do nového domova k mému strýci, tak se jednoho dne vrátí k nám a také se tak zanedlouho stalo. Píďa je tedy náš mazlík a zároveň prvním papouškem, kterého jsem dokrmila.

 

Jaký byl nejsložitější?

Složitých situací bylo mnoho, avšak za nejhorší považuji tu, co se stala hned na začátku mojí „éry dokrmování“. Jeden z papoušků při krmení spolknul silikonový dudlík, který byl nasazený na injekční stříkačce. V prvním momentu jsem tomu nemohla uvěřit, pořád jsem si říkala, že není možné, aby miminko dudlík pozřelo. Při prohmatávání volete jsem bohužel dudlík v miminku ucítila, a tak jsem okamžitě jela na veterinární kliniku na pohotovost. Pan doktor pinzetou opatrně dudlíček mláděti vytáhl a vše bylo naprosto v pořádku. Od té doby mám dudlík opravdu pevně připevněný na stříkačku, aby k tomu už nikdy nedošlo.  Čas od času se také stává, že nějaké miminko nechce přijmout injekční stříkačku s dudlíkem, ale vždy se najde nějaký ten způsob, jak miminko nakrmit, aby bylo spokojené.

 

19044NmI.jpg

 

Co musíte prvotně udělat, když si ptáčky donesete?

V první řadě musím mít připravený inkubátor, kde budou miminka spinkat. Miminka potřebují teplo, klid a také podestýlku, kterou je nutné velmi často měnit, jednak aby byla miminka stále čistá a také aby si zvykla na lidský kontakt. Až mláďata trochu povyrostou a zajímají se o to, co se děje kolem nich, tak jim do inkubátoru dávám hračky a později pak i zrní a u menších druhů papoušků i senegalské klásky. Papoušci si s jídlem prvně spíše hrají a až později ho ochutnávají. Já upřednostňuji inkubátor větších rozměrů, aby miminka měla více prostoru pro poznávání světa kolem nich. Jako další musím jít nachystáno několik injekčních stříkaček, silikonové dudlíky a v neposlední řadě také speciální dokrmovací směs pro papoušky. Na trhu je dnes několik druhů směsí pro ruční odchov papoušků, ale je velmi důležité vybrat tu správnou, aby mládě rostlo a vyvíjelo se tak, jak by mělo.

 

Obrací se na vás tedy i chovatelé, jejichž páry svá mláďatka odmítají, že je to tak?

Ano, to samozřejmě. Vše záleží na domluvě s chovatelem. Nejdůležitější je pro mně to, aby mláďata pocházela ze zdravého chovu. Momentálně mám doma i mláďata, která byla škubána rodiči, a tak je jim u mě lépe, i když je to s nimi, vzhledem k jejich věku složitější.

 

19052ZDY.png

 

19053ZmZ.png

 

19055Zjc.png

 

Podporují Vás rodiče? Pomáhají?

Mám velmi tolerantní rodiče, a tak se na mě nezlobí, ani když je několikrát za noc vzbudí křik hladových miminek, nebo když celou noc svítím miminkům v inkubátoru. S dokrmováním a i úklidem okolo miminek, který se opakuje několikrát denně, mi velmi pomáhá moje mamka.

 

Kam míříte, Simono? Co byste chtěla dělat, nebo co je cíl, či vaše vysněná cesta?

Tuto otázku si kladu velmi často. Momentálně je pro mě takových malinkým osobním cílem dokrmovat kakadu růžové. Nejsou to nijak zvlášť vzácní papoušci, ale jsou mi velmi blízcí svojí zvláštní povahou a svým fascinujícím vzhledem.  Vysněná cesta je pro mě každá cesta, která je plná zvířat.

 

19046M2N.jpg

 

Myslíte, že Vaše práce je jakýmsi možná novým trendem? Je to správné?

Řekla bych, že díky ručnímu odchovu papoušků bude stále přibývat lidí, kteří si papouška pořídí jako svého nového člena rodiny a ne jen na chov do voliéry. Jsem toho názoru, že je pohodlnější si pořídit již ochočeného papouška, který je zvyklý na kontakt s člověkem, než si pořídit neochočeného papouška z voliérového chovu či ze zverimexu.

 

Asi tedy nebudete moc přítelem prodeje exotických zvířat ve zverexech, že?

Já si stojím za svým názorem, že ve zverimexech by se exotická zvířata (a nejlépe i všechna ostatní zvířata) prodávat neměla. Jednoduše proto, že tam nejsou schopni takovým zvířatům poskytnout péči a zajistit takové podmínky k životu, jaké by měla tato zvířata mít.

 

19047MDE.jpg

 

Když se tak zabýváte zvířátky, myslíte, že jim lidé skutečně rozumí? Co podle Vás dělají lidé špatně v souvislosti s přírodou vůbec?

Já si myslím, že čím více jsou na sebe lidé zlí, tím více lidí se obklopuje zvířaty, s čímž souvisí i to, že dle mého názoru lidí, kteří skutečně zvířatům rozumí, přibývá.

 

Jak vidíte vy, devatenáctiletá dívka, která má velice blízko k přírodě a zvířatům budoucnost lidské společnosti? Máme šanci?

Lidé by se měli zamyslet nad jedním citátem známého francouzského spisovatele: „Nedědíme Zemi po našich předcích, nýbrž si ji půjčujeme od našich dětí.” Je zde mnoho lidí, kteří se k Zemi chovají sobecky, ale je tu i ta druhá, lepší, skupina. Ti, kteří si již uvědomili, že by reálně mohlo jednou dojít ke zničení Země, a tak podle toho začali žít. Doufám, že těchto lidí bude do budoucna jen a jen přibývat, protože ještě není nic ztracené.

 



 

Simona je věkem blízko k mojí Johance a velmi blízko k sobě mají i názorově.

 

Když se tak zamyslím, nad tím, co Simona na konci říkala, čím se zabývá a co jí přijde smyluplnné … když člověk poslouchá, jak srovnaný má mnohý dněšní mladý člověk názor na společnost i jak dokáže vidět a pojmenovat chyby, dospívám k přesvědčení, že možná opravdu po rovině duchovní lidstvo vyspívá.

 

Ne, naše generace, ale snad možná dnešní mladí lidé a jejich děti budou jednou lepšími hospodáři na téhle pěkné, zajímavé, modré planetě.

 

Pokud by vás cokoli zajímalo, pokud chcete miláčka do rodiny, který vychází z dobrých rukou a byla mu věnována maximální péče a láska, doporučuji vřele slečnu Simonu.

 

19048Yzg.jpg

 

Na HP magazínu jsem moc ráda umístila banner s prolinkem na její stránku, která je plná krásných fotografií. 

 

Simona bydlí na Kladně a ptáčky odchovává doma.

 

Banner má od redakce Simona darem.

 

To proto, že dobré věci, dobré myšlenky, dobří lidé a upřímná snaha si zaslouží pozornost a podporu.

 

Tady je kontakt na ptačí chůvičku Simonu

Simona Mériová

774617202

 


Michaela Kudláčková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve ŠTÍRU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Soňa, jakkoli to tak nevypadá, má matku v Řecku. Ta se jmenovala Sophia a to znamenalo „moudrá”. Kdybychom chtěli hledat ještě matku matky, museli bychom do hindštiny, kde Sophiaa znamenalo „zlatá“. Ať tak či tak, Soňa je jméno s pořádnými kořeny. V ČR žije v tuto chvíli 19810 žen tohoto jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 214
  • 415
  • 17 907
  • 368 999
  • 2 399 195
  • 3 792
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet