Odborníci mezi stromy

Myslím, že vám to od posledního Popelní na rádiu Patriot tak trochu dlužím dovyprávět. Nebo spíše připomenout. Do vysílání takto obsáhlý materiál zařadit nešlo. Tak mě napadlo, že vám ho připomenu. Nedělá mi to problém. Mohla bych na tohle téma mluvit celé hodiny. A ráda….

6453MmF.jpg

 

Stromy totiž, vedle faktu, že jejich zásluhou vůbec můžeme dýchat, (kéž si to zavčasu uvědomíme), umí také přímo pomáhat na různé lidské neduhy.

 

Alespoň to tvrdí moudrost našich předků… Ráda věřím.

 

Náš lidský život, je proti životu věrných a silných přátel z řad stromů, jen pouhým okamžikem.

 

Většina z nás má ke stromům kladný vztah. To je moc prima a byla jsem po pátečním vysílání hodně mile překvapená, kolik nás je.

Člověk by si vůbec měl vážit a být vděčný za všechno, co se ještě zvládá kolem něho zelenat a žít.

 

Je dobře vědět, že je nás tolik, kdo si to uvědomujeme.

 

Často a rádi se přitulíme ke stromu, sedneme si pod něj, díváme se do jeho koruny a ono nás to uklidní a tak nějak posílí.

Tak až příště budete mít takovou chvilku, třeba vám přijde vhod povědomí o tom, že výběr stromu může mít souvislost s konkrétním zdravotním problémem, nebo trápením.

 

Že mezi stromy jsou lékařští specialisté, kteří rádi pomohou.

 

16929ZjM.jpg

 

Měla bych začít dubem, jako posvátným stromem keltských Druidů, jejichž magii hodně ctím.

 

Začnu ale jiným stromem. Jednoduše proto, že jsem Čech.

 

A k tomu hrdý.

 

Nechť mi tedy staří moudří Druidové odpustí, budu patriot. Tedy teď už tuplovaný. 

 

Lípa

Je naším národním stromem a historicky také symbolem rodiny a lásky. Lípa urovnává vztahy a přitahuje lásku mezi lidmi. Při narození prvního potomka bylo dříve zvykem zasadit lípu, aby dítě po celý život provázela láska. Pokud se dříve nepohodli dva rody, a došlo později k jejich smíření, pak se lidé sebrali a na hranici svých území zasadili lípu, aby mír mezi nimi ohlídala.

 

Dub

Jde podle Druidů o krále všech stromů. Žaludy nošené v kapsách prý umí zvýšit mužskou plodnost.  Největší oplodňovací schopnost pak prý mají žaludy sbírané v noci. O léčivé moci dubové kůry netřeba mluvit. Druidové a kněžky naslouchali dubovému listí, aby zaslechli vzkazy od bohů. Pálení dubového listí pročišťuje vzduch.

 

6455ZmE.jpg

 

Jasan

Vážený a posvátný strom severské mytologie. Pobyt pod jasanem člověku přináší osvěžení a umí rychle navrátit vyčerpanou energii. Můžete také zkusit uložit čerstvé jasanové listí pod polštář, abyste si přivolali jasnovidecké sny.

 

Modřín

Povzbuzuje ego a vrací sebejistotu. Pro naše předky znamenal  obnovu a byl symbolem lepšího života.  V modřínovém háji prý může člověk i potkat víly, protože modříny jsou jejich domovem. Pobyt ve společnosti modřínu přináší dobrou náladu. Dodává trpělivost a napomáhá v řešení komplikovaných záležitostí.

 

Buk

Staří Řekové přiváděli k bukům „jalová“ zvířata a neplodné ženy, aby je vyléčili z neplodnosti. Slované zase věřili, že tam, kde rostou buky, nemohou nikomu ublížit žádná zlá kouzla. Sám o sobě je buk pokládaný za velice silný a magický strom, jehož vážnost v přírodě je tak velká, že do něho s úcty neuhodí ani blesk. Pobyt u zdravého buku uleví od bolestí hlavy a prospívá při léčbě krevního tlaku.

 

Smrk

Ještě i dnes je často vysazován, aby chránil dům a rodinu před veškerým zlem, nemocemi a nepřízní osudu. U našich předků ztělesňoval ženský element. Smrk je přítelem žen a ženy se na něj také často dříve obracely se svými problémy a svěřovaly mu svá přání. Ty namnoze smrk také pomáhal plnit.  Řekové věřili, že jejich bohové bydlí  ve smrkových

lesích.  

 

Bříza

Březovými proutky se lidé šlehají právě proto, že se dříve věřilo, že svěží míza při tom přechází i do lidského těla. To už jsme zapomněli, ale šleháme se pořád.  Láska se má vyznávat právě pod břízou, protože jí velmi přeje. Do březových hájů chodívali lidé požádat o lásku. Na březovou kůru se píší přání. Staří Slované pokládali břízu za lékařku duše a vyčerpaného těla. Prý stačilo pod břízou usnout.

Dříve se vyráběly kolébky pro děti zásadně z březového dřeva, aby děti byly zdravé a silné.

 

Jedle

V Rumunsku bývalo zvykem těžce nemocné přinášet pod jedli. Nemocného opřeli o kmen stromu, kde ho určitou dobu nechali a zase odnesli. On se pak prý rychleji uzdravoval. Jedlové větvičky se také přidávaly do první koupele novorozeného miminka, aby moc jedle od něho odháněla zlé mocnosti. Jedle bývá považována za vládkyni lesa.

 

Kaštan

Je stromový psychiatr. Pobyt pod ním znatelně uklidňuje, zmírňuje napětí, a pomáhá především ve chvílích, kdy prožíváme velké obavy a strach. Tento strom léčí nemocnou duši a pomáhá najít ztracené sebevědomí a jistotu.

 

Borovice

Pokud máte dýchací problémy, je borovice právě pro vás. Starým lidem se dříve do domů nosilo borové chvojí, kterým se byt zdobil. Chvojí pak dodávalo radost ze života. Borovice je symbolem síly, zdraví, dlouhověkosti a plodnosti. Keltové ji považovali za „matku moudrosti“.

 

6452MzQ.jpg

 

Pokud chcete očistit dům či byt od zlých energií, stačí smíchat borové jehličí se stejným dílem jalovce a cedru, směs zapálit a s kouřící směsí projít dům. Venkovní prostor pak vymeťte borovicovou větví.

 

Vrba

Je vyhledávaným stromem umělců a tvůrců, protože podporuje soustředění, dodává invenci a přitahuje múzy. Pomáhá také vidět do budoucnosti a je spojena s čarovnou mocí Luny a vody.

 

6456MDY.jpg

 

Strom je odjakživa člověku přítelem, lékařem, pomocníkem a jakýmsi otcem.

 

Je naší pamětí a kronikou dějin člověka.

 

Nejstarší strom na světě stojí v Kanadě a je mu 8 000 let.

 

6457MTB.jpg

 

Pamatuje si tedy dobu, kdy podle vědců bylo na celém světě pouhých 5 milionů lidí.

Možná na tu dobu vzpomíná celkem rád.

 

Michaela Kudláčková


vizitka Kudláčková


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 10 čtenářů průměrem 4.6 bodů z pěti


Čtěte také:

Měsíček zahradní: Léči a umí zastoupit rosničku 
Proč nevycucáváme nymburské komářice? 
Sršeň je flegmatik, akorát je velký 
Superpotravina. Prejže rejže? A ono jo! 
Zvířena... 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 18.03.2015 20:20
 

"který umí pomoct, když se chceš zaměřit na jednu věc" - ano, nikde jsem to dosud nečetla, ale mám to přesně tak, pod habry chodím, když si potřebuju něco vyřešit. Vždycky tam cítím klid a takový nějaký zvláštní lehký smutek, ale ne nepříjemný.

 
post Zaslal: 18.03.2015 18:49
 

* jednu

** dobře

 
post Zaslal: 18.03.2015 18:49

Odpověď na příspěvek #134202
Uživatel: Amygdala

Krásný článek, díky!   Míšo, a co habr?
 

Ahoj, Habr to má stejně, jako platan třeba. Zapomněla jsem na něj, ale je to harmonický strom, který umí pomoct, když se chceš zaměřit na jednau věc. 

 

Pod habry a platany se boře učí třeba.

 

Jinak v oghamu (starokeltská abaceda) mají habr a platan stejný znak.

 
post Zaslal: 18.03.2015 18:10
 

Krásný článek, díky!

 

Míšo, a co habr?

 
Avatar
post Zaslal: 18.03.2015 14:16
 

Krasny clanek Miso Love it, diky.

Muj nej strom je a vzdy byl jasan. Hned v zavesu dub. Celkove mam stromy MOC rada.

Strom meho srdce je Strom zivota odsud, Foto jsem tady uz davala. Tedka zrovna kvete a vselijak rasi :)). Dnes jsem u nej byla, zase. Myslim si, ze je tam silne energeticke centrum.

 
post Zaslal: 18.03.2015 13:21
 

Můj oblíbenec - dub letní.16943MzQ.jpg

 
post Zaslal: 18.03.2015 12:51
 

Stromy na fotkách jsou krásné , nejvíc mě upoutala ta krásná stará borovice.Já mám několik stromů v okolí které mě padly do oka a když mám těžko na duši chodím se k některému z nich vypovídat někdy i vybrečet. Mohu říci že mě to pomáhá.Když se řekne bylinky a léčivé účinky stromů vzpomenu si na babičku , která od jara sbírala léčivky a na její bylinkový čaj , který vždy provoněl celý byt.Stále mám hrneček ze kterého jsem ten čaj pila.Je notně oprýskaný ale má své místo na poličce stále.Love it

 
Avatar
post Zaslal: 18.03.2015 11:23
 

Moc hezký článek Míšo... charakteristiky jednotlivých stromů, vnímám přesně tak,  jak je popsáno...

Kaštan je můj strom, ten kdybych mohla si vysadím na zahradě a dám pod něj kruhovou lavičku...

Všechno krásně sedí, Modřín miluji ho už od dětství, pro jeho jinakost od ostatních a vońavost, borovici pro její omamnou vůni, vrbu pro její romantičnost, když se sklání u nás nad řekou. Buk silný hladký kmen na obejmutí, dub, starý kmet, který si chrání své tajemství, bříza její bílá svěží kůra, spojuji jí s jarem,lípa na kterou se denně dívám u sousedů, kterou skutečně vysadili na narození svého prvního potomka,  ted u zde bydlí jiná rodina,ale ta silná lípa je zde pořád...atd.... ano, všechno toto se dá ze stromů vycítit, jen se na ně musí člověk pořádně zadívat a vnímat jejich nádhernou a léčivou energii.

Kéž by si to lidé více uvědomovali, a dokázali se naladit na přírodu...

 
#134175

post Zaslal: 18.03.2015 00:18
 

V létě......16942Y2Y.jpg

 
#134174

post Zaslal: 18.03.2015 00:16
 

Na jaře....16941Y2M.jpg

 
#134173

post Zaslal: 18.03.2015 00:13
 

Můj miláček v zimě...16940YWU.jpg

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist