Jak se bude jmenovat?

Když si přinesete domů zvíře, čeká vás úkol nejtěžší: najít mu jméno.
U pejsků se sáhodlouhým rodokmenem je to jednoduché. Prostě hmátnete po tom nejvyslovitelnějším z dlouhého seznamu šlechtických titulů, zkrátíte ho, zkomolíte a máte toho svého Beníka, Azora nebo Astičku.

 

26855NzB.jpg

Mr. Green (Jitka Honey Rose)

 

Pak jsou zvířátka od prvního dne něčím jedinečná, že vám své jméno přinesou na stříbrném podnose s  prvním pohledem, prvním zážitkem a s prvním olíznutím tváře na seznámení. To jsou jména s příběhem. Najednou víte, že to bude tak a nikdy jinak, protože si to zvířátko vybralo svůj příběh, své jméno a nezřídka kdy i svého páníčka. U nás to tak vždycky bylo.

 

A přeci to najednou mělo být všechno jinak.

 

Děti přinesly od babičky černé kotě. To mě trochu vyděsilo. Tedy napřed ne. Prostě se první den sbalilo a šlo si po svých. Asi hledat nějaké lepší páníčky s plnu miskou a touhou podřídit svůj soukromý život jedné rozmazlené kočce.

 

Třetí den sedělo přede dveřmi.

 

Asi nenašlo. Nebo našlo a mělo pocit, že ten báječný páníček jsem já. Jaksi bohorovně mňoukalo a dožadovalo se krmení. Naštěstí sežralo všechno, co před něho spadlo na zem. Myslela jsem, že je to hlad nebo chladný kalkul, jak si naklonit přízeň.

 

26853ZTc.jpg

 

Svou pitomoučkou oddaností, nevinným ksichtíkem a já nevím vlastně čím, si nejprve získalo naší kočku. Po pár pohlavcích, které mu uštědřila na seznámení nad miskou masa, se do ní patrně zamilovalo, protože se začalo chovat jako její věrný stín, což si ona ve sví kočičí hrdosti a nadutosti okatě uvědomovala. Občas ho přetáhla přední packou a jinak si užívala jeho přítomnosti. Ono se zase vyhřívalo ve stínu její osobnosti a celé odpoledne se po zahradě procházeli jak obstarožní pár na kolonádě ve Varech.

 

Dávno bylo jasné, že z černého kotěte se tímto stal člen domácnosti, protože splynulo s kočkou jako její špatné svědomí. Zkuste vyhodit špatné svědomí, nebo se tvářit, že neexistuje.

 

Super. Jak se bude jmenovat?

Tato otázka zazněla dřív, než jsme jí čekala a s bolestí jsem si uvědomila, že s posledními kusy našeho domácího zvěřince mi začala docházet fantazie a začala se projevovat jistá škodolibost a jízlivost. Dceřino poslední morče vypadalo prvních čtrnáct dní, jakože s námi na tomto světě opravdu nechce být. Nahrávala tomu jeho rachitická postavička, červené oči a dlouhá zježená srst. Ta sice odkazovala na jeho prapodivný původ a dávnou lásku dlouhosrsté maminky s rosetovým milencem. Nicméně jsem ho pojmenovala sick boy, tedy anglicky chcípák. Hrdá na to jako matka nejsem, ale už je to půl roku, morčátko žije, říkáme mu zkráceně Sicky a nemohlo si vybrat lepší jméno.

 

Co, mám proboha dělat s kočkou, která měla podle plánu vzít kramle druhý den, neplánovala jsem ji do výživového plánu a vůbec…je tam tak nějak navíc. S kočkou domácí se sžila po pár minutách natolik, že jsem naprosto přestala uvažovat o tom, že by ještě někdy šla o dům dál. Neměla to v plánu ona a vlastně ani já. Přeprala mě. Měla by si ten neviňoučký ksichtík nechat patentovat coby zbraň hromadného ničení.

 

Je naše, potřebuje jméno.

Při pohledu do jejích očí mne napadalo jen, že už je naše, že už se jí nezbavíme, že už se jí prostě nemohu zbavit a že jí mám ráda. Jméno ale žádné. Jako malé děti zlobily obě kočky dlouho do odpoledne na zahradě a ve všech možných formacích atakovaly zahradní hadici, cuketu i běláska na kapustě.

 

Bylo dlouho odpoledne, když jsem chtěla odjet a kočky pořád hrály ty své stínové hry v pralese mé zahrádky. Vykoukal jsem ven na zahradu, kde zrovna kotě číhalo na svůj ocas. Lucinka-číča domácí- zareagovala pouze na zašustění sáčku granulía a přiběhla. Kotě dál číhalo na pohyb vlastního těla coby povel k útoku. Ani nevím, snad jsem si vzpomněla na něco z minulého života, snad na něco z minulého víkendu.

 

Každopádně jediné, co mne napadlo, když jsem tam toho trotlíka viděla bylo: „Schwarz, komm her.“

 

26854OGV.jpg

 

Vyděsilo mne to, jak záblesk z potlačené historie. Nicméně kočka zastříhala ušima a jak vycvičený ovčák přiklusala k noze vyčkávajíc další povel. „Schwarz, zuhaus,“ zavelela jsem rozhodnuta nenechat vychladnout stopu. Kočka se poslušně odebrala do domu.

 

Překvapena tím, jak kotě ochotně plní i další povely vydávané říznou němčinou jsem začala věřit na minulé životy zvířat. Na převtělení jejich duší. Na zasuté vzpomínky z dávných životů. A přestala dumat, na které straně spravedlnosti, které národnosti a za jakého vůdce kdy bojovala.

 

Říkáme jí Švarcíku. Trochu mě děsí, hodně těší a má blbé nápady tam, kde naší kočce docházejí.

 

ToraToraTora


9373OTY.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 16 čtenářů průměrem 4.25 bodů z pěti


Čtěte také:

Chyťte si tu bestii! 
OCHUTNÁNO ZA VÁS: Kočičí granule - poválet v soli a celkem slušnej chips! 
ROZHOVOR: Ploštice ruměnice – „Sex si užívám a jsem magický jarní brouk“ 
Svatá Žofie. Jen pro silné povahy a děti pryč! 
Velká hádanka o velká povidla! 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 07.09.2018 20:59
 

Kotě je zřejmě skopčák. Zkus jestli není piobožné.Můj kamarád ,blázen do Bible,dal svému pejskovi Barnabáš a fakt se to osvbědčiloWink

 
post Zaslal: 07.09.2018 11:43
 

Schválně, lingvisti, co by výraz Ma-Tzi mohl znamenat? Takový překladatelský oříšek, Google kroutí hlavou. "Ma" je v čínštině vcelku jasné, ale dohromady to bude určitě něco, co ani nechci vymyslet Laughing

 
post Zaslal: 07.09.2018 11:00

Odpověď na příspěvek #216088
Uživatel: Bosorka

Schwarz, zuhaus  To je krásný  Náš combat-cat se...
 

Do čínštiny, to je nápad! Takový kocour jménem třeba Ma-žung, to je pecka ROFL

 
post Zaslal: 07.09.2018 09:49
 

Schwarz, zuhaus ROFL To je krásný Laughing Náš combat-cat se jmenuje Ma-Tzi, Macek mi přišlo takové obyčejné. Hledala jsem tomu nějaký přepis aspoň do čínštiny Smile

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist