Babí léto

Vedra letošního léta se překlopila v teplý podzim. Stromy a keře mnohdy žloutnou vytrvalým suchem spíš než končícím létem. A kaštany tradičně vysvlékla z listí klíněnka. Náročné a vyčerpávající léto je definitivně za námi a blíží se podzim. Koruny stromů se zdobí barevnými plody jak rozmarná slečna. Slunečné počasí pak celou škálu barev rozzáří do pohádkových odstínů. Drobní pavoučci se tradičně opět po roce vydávají na svých pavučinách dobývat nová území.

18806ODl.jpg

 

Babí léto začíná.

 

Toto suché slunečné období na přelomu září a října je charakterizováno i velmi chladnými rány a mlhami, které se válí při zemi ještě dlouho dopoledne. Babí léto je takovou milou vzpomínkou na léto a opatrným náznakem nastávajícího chladného období. Příroda na nás jde pěkně pomalu, jak na staré báby. Ale to není ten hlavní důvod, proč pojmenovat tuto část roku babím létem.

 

 Jak k tomu ty báby a babky přišly?

 

Poletující bílé pavučinky snad připomínaly našim předkům chomáče šedivých vlasů stařen.  Ale nebylo tomu tak vždy.  Dříve a méně častěji se používal název svatováclavské nebo mariánské léto. Každému bylo hned jasné, kdy v kalendáři hledat.

 

Však také sezóná pavoučků aeronautů nastává právě kolem svátku Sv. Václava.

 

V tom je babí verze poněkud matoucí. Latina je daleko poetičtější a pavoučí padáčky pojmenovala jako vlákna božských panen-Filamenta Divae Virginis.

 

18811YjN.jpg

 

Svůj výraz má pro toto meziobdobí i například ruština, němčina, polština nebo srbochorvatština.  Například ve Francii se nazývá létem sv. Maurice a v Německu a v Maďarsku je v lidové meteorologii spojováno se sv. Michalem.

 

Staročeština používala babí líto nebo babské léto.

 

A babám přidal i básník K.J.Erben, který vysvětlil, že na sklonku léta má slunce již sil málo stejně jako stará bába na sklonku života. No….básník. Kulantněji bych to neřekla.   Hvězdopravci pozorují v těchto dnech na obloze Plejády, kterým se říká kuřátka a někdy také baby. Ať se to líbí nebo ne, je zkrátka spousta dobrých důvodů pro takové názvosloví v naší přebohaté mluvě.

 

Poletující pavučinky jsou pozorovány na mnoha místech zeměkoule.

 

Popsal je i Charles Darwin na své platbě k břehům Jižní Ameriky.  Každopádně moudrá Matka Příroda zařídila, aby v nás alespoň pár týdnů v roce pavouci vzbuzovali libé pocity.

 

Většina z nás nepovažuje pavouka za nic romantického.

 

Zvlášť pokud se vyskytují doma, kde jejich chlupaté tělo pečlivě živené obtížným hmyzem dorůstá jateční velikosti. Žádný domácí mazlík. Zvlášť, když umí občas kousnout a má osm dlouhých noh, jednu hnusnější než druhou.

 

Ani za tak poetickým jevem, jakým babí léto je, není žádný pavouk něžník, ale běžník.

 

18807Yjc.jpg

 

A taky slíďák, čelistnatky a hlavně pavučenky.

 

18808YjZ.jpg

 

Žádní krasavci to nejsou.

 

Co mě fascinuje, je unikátní způsob migrace a zachování druhu. Pavouček trpělivě sedí na trávě či keříku se vztyčeným zadečkem, z kterého vypouští hedvábné vlákno. To je unášeno volně vzduchem. Teprve, když chytne ten správný vítr, pustí se, aby byl volně unášen po větru dál.

 

18810NTE.jpg

 

Během letu se může několik vláken spojit. 

 

Pavoučci výše jmenovaných rodů tak mohou velice snadno a rychle obsadit poměrně  velké území. Na vláknech babího léta cestují dospělí jedinci, kteří v novém domově přezimují a v  dalším roce vyvedou mladé. Ti se s končícím létem opět vydají na svou pouť, aby rozšířili a zachovali druh.

 

Načasování je dokonalé.

 

18809Njd.jpg

 

Pavoučí lety vrcholí v době, kdy je většina ptactva živící se letájícím hmyzem na cestě do teplých krajů.

 

Tahle pavučinová cestovka není důležitá jen pro úspěch populace pavouků. Jsou na ní závislé i bakterie rodu ricketsia, které žijí v zažívacím traktu pavouků. Bakterie svou přítomností nezpůsobuje žádné zdravotní potíže hostiteli. Pouze mění jeho chování. Pavoučka přejdou cestovatelské choutky, drží se v kolonii a ricktesie se tak mnohou pěkně namnožit a infikovat co nejvíce jedinců. Bylo vědecky prokázáno, že pavoukům přeléčeným antibiotiky se chuť prohánět na hedvábných vláknech vzduchem opět vrací.  No, to jenom tak na okraj.

 

Nejenom že je to krásné, je to i dobře vymyšlené.

 

Tohle krásné a barevné období nás pomaloučku připravuje na tu chladnější a mokřejší tvář podzimu. Tedy, abych byla přesná, františské ochlazení. Svatý František zahání lidi do chýšek….. by řekli předci pranostikou.

 

Tak si ho užijte, dokud to jde.

 

Začaly růst houby, dětem nastala škola a nikdo neotravuje s vánočním běsněním. Uznejte, báječná část roku.

 

ToraToraTora


9373OTY.jpg


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 6 čtenářů průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Kořeněná, magická středa: MUŠKÁTOVÝ OŘÍŠEK A KVĚT – Není to ani květ ani oříšek  
Markéta Matějková: To je kočka, napsala. Netypická kniha o kočkách 
Pampelišky léčí bradavice i rakovinu 
Seriálek s chutí dálek - KARAMBOLA 
Seriálek s chutí dálek: Rambutan 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 05.10.2015 21:28

Odpověď na příspěvek #163906
Uživatel: ToraToraTora

Jj, bílé Vánoce a mrazivý Silvestr....to by se mi také...
 

Ano, cítím to stejně...jediné počasí, které mi vadí  je kombinace studeného, silného větru a deště. Před tím není uniku. Deštník takové počasí  odnese a zaleze až do kostí.

 
Avatar
post Zaslal: 05.10.2015 19:36

Odpověď na příspěvek #163730
Uživatel: Ailbe

Díky za hezký článek. Já mám podzim ráda...vlastně se...
 

Jj, bílé Vánoce a mrazivý Silvestr....to by se mi také líbilo. Na každém ročním období je něco pěkného a o každém bych mohla básnit. Mám ráda život a vše, co k němu patří

 
Avatar
post Zaslal: 04.10.2015 08:57
 

Díky za hezký článek. Já mám podzim ráda...vlastně se mi líbí všechna roční období. Je to fajn,že se to zde tak pěkně střídá ( akorát toho sněhu by mohlo v zimě napadnout o pár cm víc) .

 

 
Avatar
post Zaslal: 02.10.2015 19:29

Odpověď na příspěvek #163248
Uživatel: Michaela Kudláčková

Toro, Ty to umíš tak hezky napsat, že kdybych neměla z podzimu takovou...
 

Máš to jak já, vždy jsem prožívala podzim tak sladkobolně,  asi že něco končí, aby něco mohlo začít), byla to takové hezká "depka", šimrání u srdíčka, to je teď horší, jen vzácně to prožívám.

Hrozně dobře to vystihl a  asi chápal Wabi Daběk  

https://www.youtube.com/watch?v=ZkEdn5WQLss

 
post Zaslal: 02.10.2015 15:42
 

Krásně napsané a podzimní příroda okouzlující.Ok

 
Avatar
post Zaslal: 02.10.2015 11:54
 

Jak můžeš mít schýzu? Takové pěkné babí léto. A pak přijde dědkův podzim....

 
post Zaslal: 02.10.2015 09:53
 

Toro, Ty to umíš tak hezky napsat, že kdybych neměla z podzimu takovou schýzu, tak by se mi snad i líbil... :)

 
Avatar
post Zaslal: 02.10.2015 08:24

Odpověď na příspěvek #163230
Uživatel: lesanda

Mám ráda každé roční období. Ale podzim na mě...
 

Zamlada jsem podzim měla raději než jaro, když byl barevný a krásné počasí, prostě babí léto jsem milovala, teď bych brala léto (ale rozumné teploty, ne jako letos) po celý rok...

Apropó, - u nás bílo, honem kytky domů! Ještěže mne nenapadlo včera dávat kaktusy na sluníčko!

Zas bych je tam zapomněla a tohle by se jim asi dnes opravdu v noci nelíbilo, jsou hodně rozdílné teploty v noci a přes den.

Jestli to některá kytka odnese... budu brečet!

 
Avatar
post Zaslal: 02.10.2015 06:37
 

Mám ráda každé roční období. Ale podzim na mě působí zvláštně melancholicky. Kór, když i při cestách ve svém okolí narazím na podobně kýčovitou krajinu, jako jsou dnešní fotografie.

Je to tak krásné, až by člověk brečel.

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist