Porovnejte si plat s Evropou. Z FLEKu

Neustálé porovnávání platů a cen v jednotlivých státech světa nám dává poměrně jasnou představu o tom, jak si vedeme v porovnání s ostatními národy. Jak si v současné době vedeme na evropském poli podle údajů OECD zveřejněných na pracovním portálu Flek.cz

 

Pojďme se podívat na průměrné a minimální mzdy u nás a v Evropě, které bohužel pro naši republiku nevyznívají příliš optimisticky.

 

Průměrná mzda je ve Švýcarsku více než pětinásobná

 

Podle výzkumu OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) jsme s průměrnou hrubou mzdou kolem 24 000 Kč měsíčně výrazně chudší, než státy západní Evropy. Švýcaři, což jsou v tomto ukazatelé premianti starého kontinentu, mají 5,5x více, než obyvatelé ČR. Podobně jsou na tom Norové. Klasicky bohaté státy jako Německo, Velká Británie, Francie a Rakousko mají platy 3-4x vyšší. Lépe než my jsou na tom dokonce i Španělé, Řekové a Kypřané, kteří jinak prochází velmi těžkou finanční krizí.

 

Za sebou jsme ale nechali většinu států bývalého východního bloku, jako je Polsko, Slovensko, nebo Maďarsko, ale zde jsou rozdíly menší, zhruba dvacetiprocentní.

 

9660NzI.jpg

 

V České republice existují poměrně vysoké rozdíly mezi regiony. Průměrná mzda za práce v Praze je o zhruba třetinu vyšší a pohybuje se nad 30 000 Kč měsíčně. „Rekordman“ z druhého konce tabulky, kraj Karlovarský, dosahuje pouze částky těsně nad 20 000 Kč.

 

Minimální mzda není v Evropě standardem

 

Zajímavé je i srovnání minimální mzdy. Ta v mnoha státech Evropy není vůbec celoplošně stanovena, což možná překvapí u tradičně nejbohatších sociálních států jako je Norsko, Finsko a Dánsko. Opět se v této statistice nejlépe porovnáváme s okolními státy, které se taktéž pohybují s minimální mzdou kolem 8 000 Kč měsíčně. 3x vyšší minimální mzdu mají třeba Španělé a více než čtyřnásobek dostávají pracovníci s minimem ve Francii.

 

9661ZmU.jpg

 

Pozor na paritu kupní síly

 

Při všech těchto průzkumech nejsou brány v potaz žádné další parametry. Mluvíme hlavně o cenách. Ačkoliv má tedy Švýcar více než 5x větší plat, musí se smířit i s vyššími cenami. Ve výsledku si tak žije třeba „pouze“ třikrát lépe, než průměrný Čech. Proto je k výše uvedeným informacím potřeba přistupovat s rezervou. Další informace a srovnávací kritéria proto najdete zde.

 

Pavel Kříž 

a Net income CZ s.r.o.


 


Hodnocení článku

Hodnotili 3 čtenáři průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

"Sbohem, holky moje zelený“ 
Karamelové slepičky 
Multiocas 
První podnájem Nohy a Zevlíny 
Srdíčka z červené řepy 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 13.05.2013 00:45

Odpověď na příspěvek #35644
Uživatel: Quentinová z Montargis

děkuji, hned dobře usnu 
 

ROFL

 
 

děkuji, hned dobře usnu Surprised

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist