O šípkových růžích

Takový pes u domu má spoustu výhod. Může být hlídací, tulící, nebo prostě jen zahradní povaleč, taková jiná forma chlupatého zahradního povaleče. Jenže takové zvíře potřebuje veterináře, granule a když  nastane sezóna a vám vykvete chlouba záhonu, chlupáč se konečně zvedne a v zběsilém honu za krtkem přeryje celou zahrádku.

 

28015NjE.jpg

 

Zkrátka milion důvodů pro a stejně tolik proti. Jestli najdete milion a jeden důvod proti psovi, nezoufejte, že ta němá slintající tvář není nic pro vás. Zkuste růže.

 

9 z 10 Popelek si právě pomyslelo něco o vlivu vysokých teplot  na Tořin mozek. 9 z 10 má pravdu,a le to sem nepatří. 1z 10 má totiž pravdu: Tora má něco za lubem.

 

Růže se zpravidla vysazují jako háklivé, šlechtěné, obdivované, milované, okouzlující, vonící a nekorunované královny zahrad. Jsou jich tisíce druhů, odrůd a variet. Mají své fankluby, výstavy, soutěže. Mají svá speciální hnojiva, pečující chemii, vyživující formule. Jsou zkrátka kategorií samy pro sebe.

 

I já jsem dospěla do bodu, kdy jsem pochopila, že mé zahradě chybí nějaká ta růžička.

 

A protože o růžích nevím nic, vlastně vím méně než nic a zbytek ignoruji, nechtělo se mi zrovna investovat do nějaké drahé vypiplané odrůdy. Z lenosti a prozíravosti sobě vlastní jsem zavolala mamce. Pracuje v zahradnictví a o kytkách ví fakt všechno. Stejně jako květiny miluje výhodné nákupy. „Hele, mám tady jednu, někde se ztratila cedulka, ale bude určitě žlutá a keřová. Ale je to jen tip, tak je se slevou.“

 

No, co, neberte to za pade, když víte, že stejně asi zdechne.

 

Za pajcku funus ještě unesu. A ta malá jiskřička naděje, že možná uzavřeme tiché přátelství kombinované s ignorací, byla lákavá. Já občas zaliju, ona občas vykvete a žádná nebudeme obtěžovat tu druhou přílišnými nároky.

 

 První rok se nesl v rámci naší tiché dohody.

 

28014ZjU.jpg

 

Asi jsem prošvihla nějaký termín očkování, protože následující léto chytila vzteklinu.

 

Svůj objem zvětšila asi trojnásobně. Oproti mému předpokladu, že potáhne na jižní stranu, začala štěkat na chodníku na kolemjdoucí. Už při mém prvním pokusu jí naučit pár povelů ukázaly zuby. Vlastně trny. Ty nejdelší měly přes jeden centimetr, ty nejkratší byly asi poloviční, ale hustě pokrývaly celé její stonky od kořenů až po nevinně vypadající poupata. Ta sice byla oproti odhadu maky úplně růžová, nevinně růžová. Až na ten ostnatý drát, na kterém rostla.

 

Nezabíraly na ní ani nůžky.

 

Jak stádo čivav se vrhala svými ostrými zoubky na jakýkoliv kousek kůže nebo oděvu v jejím blízkém i vzdálenějším okolí. Na kosu byly její stonky o síle dětské ruky příliš silné a sílil ve mně podvědomý strach ze zvonění domovního zvonku. Pořád jsem čekala, kdy se ozve nějaký poškozený chodec, kterého vyděsila, potrhala nebo chytla a povalila.

 

Letos se fakt rozjela.

 

Asi svými kořínky našla na zahradě hluboko pod zemí naší bývalou kočku. Narostla, jako bych jí pohnojila. Ne kočka, růže. Ještě aby mi tu běhala obří zombie kočka. Úplně stačí ta růže.

 

Po zkušenostech s jejími ostrými zoubky se k ní už nepřibližuji.

 

Jakoby si mne snažila udobřit, snad žebrala nějaký pamlsek, snad další zdechlou kočku….oděla se do růžového jako na ples do opery. Je nádherná. Do vázy ji stříhám nůžkami na plech a odstřižené květy pak sbírám hráběmi.

 

Nebyla bych to já, abych se nenamlsala a nechtěla ještě víc.

 

Všimla jsem si, že některé květy pomalu přechází ze sytě růžové do mdlé barvy dětské prdelky. To nejlepší měly za sebou a nejlepší způsob, jak donutit keř, aby znovu vynesl své květy do krásy je, odkvetlé ostříhat. I přesto, že jich byly stovky, pustila jsem se do ní jako Střihoruký Edward.

 

Čerstvý večerní vítr slibující bouřku, roztančil v divokém víru všechny okvětní plátky a strhával je dál, jak odpadaly z keře. Jestli ho soumrak neumlčí, bude ráno celá ulice růžová. Uzavřely jsme křehké příměří. Příští rok možná podhrabe plot a koukne se k sousedovi. Nevadí.

 

Pro tu její věrnost a růžový déšť, ji asi hned tak neutratím ani nenechám vykastrovat.

 

ToraToraTora

9373OTY.jpg


 


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 8 čtenářů průměrem 4.88 bodů z pěti


Čtěte také:

Co byste měla vědět před ještě před koupí bytu či rodinného domu? 
Matrace 90x200 cm si nesmíte nechat ujít 
Objednáváte si někdy jídlo domů? 
Stavební deník 
Vybíráme LED žárovky: Teplá, nebo studená? A jaký závit? 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
post Zaslal: 18.06.2019 22:45
 

To je zase pecka článek OkROFL

 
Avatar
#218517
Dej si na ni bacha

átéčko
Zaslat zprávu
Přidat do přátel
post Zaslal: 18.06.2019 14:33
 

Půjdu kolem a písknu a ukradnu ti ji!!

Tuhle já totiž miluji!!!!

 
post Zaslal: 18.06.2019 13:44
 

"Asi svými kořínky našla na zahradě hluboko pod zemí naší bývalou kočku." ROFL ROFL Adéla prostě... Laughing

 
post Zaslal: 18.06.2019 10:34
 

Ha ha ha, ty máš růžovýho voříška, taky podezřelá směska:-) startuje po kolemjdoucích a cení zuby

královsky jsem se bavilaLaughing

je nádherná, jestli voní, tak je dokonalá a záplava růžových plátků, ty jo.  bych dělala marmeládu, sušila do čaje, takových možností. Kochám se na dálku

a přimlouvám se za její namnožení, je to povedená krasavice

 
post Zaslal: 18.06.2019 08:44
 

Růžička nádherná,článek boží tak jsem se dlouho nezasmála i můj kocour na mne koukal a začal se mě třít o nohy asi myslel že potřebuji uklidnit RockTakovéto růžičky jdou namnožit řízkováním měla by jsi krasavic víc Love it

 
Avatar
post Zaslal: 18.06.2019 07:55
 

Je nádherná!

A voní stejně silně, jako kvete?

V Bulharsku dělají z okvětních lístků růží parfémy.

 

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist