Norské fjordy – místo, které uchvátí každého cestovatele

Přemýšlíte o tom, kam byste se vydali na dovolenou? Pokud upřednostňujete spíše poznávací zájezd před pobytovým, kde se jen sluníte na písečných plážích, pak pro vás mám tip. Jsou jím norské fjordy.

 

Dovolená v Norsku je ideální pro ty z vás, kteří mají rádi hory, turistiku a přírodu. Fjordy, které se začaly tvarovat už v době ledové, jsou typickou ukázkou zachování dávné přírody. I v dnešní době nabízejí pohled na ojedinělou přírodní krásu, která se kromě Skandinávie snad nikde jinde na zemi nevyskytuje.

 

25093NmV.jpg

 

Ze skal se naskytne nádherný pohled na norskou krajinu

Jde o mořské zálivy, které obepínají strmé skalní útvary. Z nich se na spoustě místech v západním Norsku naskýtá úžasný pohled z vyhlídek. Mnohé z nich jsou čistě přírodní, můžete z nich pohlédnout do několik desítek hlubokých strží.

 

Preikestolen

K nejznámějším skalním plošinám, jež nabízejí perfektní výhled do okolí, patří Preikestolen. Najdete ji zhruba 30 kilometrů od Stavangeru. Skály zde ční až do výše 600 metrů nad mořem. 

 

25094NWU.jpg

 

Podobné skalní tvary najdete také v oblastech kolem Bergenu, dalšího z velkých norských měst na západním pobřeží. Nedaleko Bergenu se pak nachází národní park Hargandervidda, kde kromě vyhlídek můžete obdivovat i vysoké vodopády, tolik příznačné pro celou oblast Norska.

 

Norsko není jen o rybolovu

Norsko je zemí, která českými turisty není tolik navštěvovaná, což je jistě velká škoda. Když už sem někdo vyrazí, je to obvykle za rybolovem. Zájezd do oblasti fjordů je ale zážitkem, na který rozhodně dlouho nezapomenete. V rámci dovolené pak rozhodně navštivte i zmíněná města Stavanger a Bergen, za pozornost určitě stojí i hlavní město Oslo, kde kromě památek najdete i zajímavá muzea.

 

Jedním z nich je muzeum Vikingů, kteří zde v minulosti zanechali výraznou stopu.

 

Zpracovala: Silvie Dluhošová


 


Hodnocení článku

Hodnotilo 8 čtenářů průměrem 3.75 bodů z pěti


Čtěte také:

Co třeba do ráje? 
Horečka sobotní noci! 
New york a čert nikdy nespí ! 
Poukazy na ubytování jako dárek 
Zvířátka pana Krbce 


Diskuze


Pro vkládání příspěvků je potřeba se přihlásit či registrovat.
Avatar
post Zaslal: 16.10.2017 09:28
 

V Norsku jsem chodila při 15 stupních jen v tílku a v šortkách, přestože jsem "zmrzlík", jak čistý tam byl vzduch a teplo sluníčku neubíral smog.

 
Avatar
post Zaslal: 12.10.2017 13:35
 

Norské fjordy mají při tom správném osvětlení neuvěřitelně krásnou barvu . A mají nádherné lesy. Ale nejsuprovější  zážitek pro mě byl sob na silnici ...v Norsku se jezdí celkem pomalu (právě kvůli zvěři na silnicích) - a ten sob si tak pomalu vykračoval, tím pádem jsem si ho mohla pěkně prohlídnout . Losa jsem viděla jen tamním v muzeu, vycpaného a překvapilo mě, jak obrovské zvíře to je. 

Města Bergen i Stavanger rozhodně stojí za prohlídku . V Bergenu je Vánočí dům, kde se dají celoročně koupit vánoční ozdoby a další serepetičky ( těžko se jim odolává), Stavanger je překrásné město , kde na rozdíl od ostatních měst převládá bílá barva na domech- a všude spousta květin- na záhonech, v květináčích , na okně, na zahradě .

 

 

Právě teď

Dnešní vydání

Poslední příspěvky k článkům

Komerční tipy

Nejnovější diskuse

Včera a předevčírem

Vaše TOP články

Nejčtenější články

Komentáře - Popelnice

Komentáře - Bazar

TOPlist